Zvířecí krematorium na Zličíně? Tady psy a kočky spalovat nebudete!

Napsal/a Barbora Maxová 7. března 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Už dva roky se pokouší firma Benefit Development v pražské čtvrti Zličín zahájit výstavbu spalovny zvířat. Pražský magistrát v únoru vrátil firmě k přepracování potřebnou dokumentaci o vlivu krematoria na životní prostředí. Plán vyvolává silné emoce místních obyvatel. Areál by totiž měl stát v blízkosti obytných domů a dětského hřiště.

Petici proti stavbě podepsalo už více než 4000 lidí. “ Nechápu, jak je možné ignorovat již dva roky trvající odpor tisíců obyvatel oblasti, nejsme snad my lidé zde žijící hlavní složkou zdejšího životního prostředí, které je v tomto řízení posuzováno? Jak je možné, že zdraví ohrožující vliv této stavby úředníci např. z hygieny neberou v potaz?“ píše ve výzvě občanského odporu, která se teď šíří na internetu, Nikola Macharáčková.

Kde spalovat mrtvá zvířata? Přeci před dětmi

Zahájení výstavby pietního parku, jak firma Benefit Development projekt oficiálně nazývá, se oddaluje kvůli neukončenému správnímu řízení. Loni v lednu se do věci vložilo Ministerstvo životního prostředí, které vyžaduje kladný posudek studie EIA. Letos v únoru magistrát vrátil k přepracování příslušnou dokumentaci, ve které znalec shledal 125 nesrovnalostí.  Společnost mimo jiné musí přepracovat akustickou a dopravní studii pro stávající stav i fungování spalovny, stejně tak i studii ochrany vody pro předpokládaný provoz spalovny. Magistrát rovněž požaduje přírodovědný výzkum výskytu chráněných druhů na místě výstavby.

První zvířecí krematorium bylo u nás otevřeno v roce 2003 v Brně. Jenže jak už napovídá název ulice – Tovární, ve které je spalovna zvířat umístěna, jedná se o průmyslovou oblast. V případě pražského Zličína je ale pozemek, na kterém má být krematorium vystaveno, v těsné blízkosti dětského hřiště. Místní obyvatelé se obávají, že popílek ze spalovny bude dopadat přímo dětem do pískoviště.

S výstavbou nesouhlasí i zličínská starostka Marta Koropecká. „Proti společnosti Benefit Developement budeme podnikat kroky do té doby, dokud se nám výstavbu nepodaří zastavit. Přijde nám, že tři pece s dvaceti pěti metrovým komínem a 1400 míst pro mrtvá zvířata vedle dětského hřiště jsou absurdní a pro obě strany nedůstojné. Chápeme, že je krematorium i hřbitov pro zvířata potřeba, ale musí se postavit někde ve volné přírodě a ne v obytné zástavbě,“ uvedla starostka pro HlídacíPes.org.

Jako na Olšanech

Investor plánuje postavit areál, který svojí vybaveností může konkurovat hřbitovu na Olšanech. Na třiceti tisícech metrech čtverečních se společnost chystá postavit krematorium se třemi pecemi a komínem vysokým 25 metrů, rozptylovou loučku, hřbitov, kolumbárium, obřadní síň, květinářství, kamenictví i restauraci. Za den by měly být v pecích spáleny více než dvě tuny zvířat.

„Chceme být nejlepší, nejkrásnější a největší zvířecí hřbitov v Evropě,“ shrnuje plány zástupce investora Alois Mikolášek.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)