Střet zájmů kolem nové ministryně práce. Přivedla si lidi, kteří figurují v policejním vyšetřování starých kauz
Nová ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová (ANO) si zpět do úřadu přivádí lidi, kteří figurovali v trestních oznámeních podaných dříve samotným ministerstvem. Kolem nové ministryně se od minulého čtvrtka pohybují například bývalý šéf České správy sociálního zabezpečení Vilém Kahoun nebo bývalá šéfka Úřadu práce Marie Bílková. Tu včera ministryně jmenovala svou náměstkyní.
HlídacíPes.org minulý pátek informoval o výhrůžném e-mailu, který nová ministryně nechala rozeslat svým podřízeným. Stanovila půlhodinovou lhůtu na doplnění korespondence s policií a soudy v kauzách, v nichž ministerstvo figuruje.
Související články
Makáme, ale fofrem. Kdo nestíhá, dostane padáka. Jak hnutí ANO vtrhlo na ministerstvo práce
HlídacíPes.org teď zjistil, že zájem nového vedení o staré kauzy nebyl náhodný. Do úřadu si totiž ministryně Němcová přivádí lidi, kteří byli součástí trestních oznámení, která ministerstvo podávalo v době působení Michaely Marksové (ČSSD). Urychlené doplnění agend mělo dát novému vedení přehled, jak daleko policie při vyšetřování jeho lidí dospěla.
Střet zájmů nové náměstkyně
Politickou náměstkyní na ministerstvu je od včerejšího dne bývalá generální ředitelka Úřadu práce Marie Bílková. Tu ministryně Marksová odvolala na podzim 2014. Bílková pak nastoupila k Andreji Babišovi na ministerstvo financí jako šéfka jednoho z odborů financování kapitol státního rozpočtu.
Ve vedení ministerstva může mít Bílková přímý vliv na kauzu, kterou úřad vede kvůli nákupu sídla Úřadu práce na pražské Letné, právě pod vedením Marie Bílkové. Sama si žádný střet zájmů nepřipouští (viz rámeček Co (ne)říká Marie Bílková).
Úřednická vláda Jiřího Rusnoka na podzim roku 2013 na nákup budovy schválila 299 milionů korun, z nichž 233 měla zaplatit Evropská unie. Kvůli pochybením Úřadu práce, který tehdy vedla Marie Bílková, ale nakonec nebyla velká část výdajů uznána jako způsobilá. Audit ministerstva financí tuto část nakonec vyčíslil na 86 milionů korun, MPSV proto podalo v dubnu roku 2015 trestní oznámení na neznámého pachatele.
Nákup budovy Úřadu práce v Praze rovněž uvádí výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2013, kde je zpochybňována transparentnost nákupu objektu.
Co (ne)říká Marie Bílková?
- Moje otázka se týká vašeho nástupu zpátky na ministerstvo práce a sociálních věcí. Je tam ta okolnost, že MSPV podávalo trestní oznámení z dob vašeho působení na Úřadu práce. Necítíte se ve střetu zájmů? Jak vlastně celá věc nyní stojí?
Nevím, jaké trestní oznámení máte na mysli, které by se mě mělo týkat.
- Mám na mysli oznámení kvůli pořízení budovy pro Úřad práce na pražské Letné.
Já nevím o tom, že by se některé z trestních oznámení, které podávalo MSPV, týkalo mě. Takže se necítím v žádném střetu.
- Vy jste v žádné z těch věcí nevypovídala na policii?
Prosím vás, promiňte. Ale já opravdu nevím, co všechno ministerstvo nebo paní ministryně dávala. To znamená, že se vám k tomu nemůžu vyjádřit.
- Otázka zněla, zda jste v některé z těch věcí podávala vysvětlení.
Děkuji, nashledanou.
Policie kauzu odložila, protože se nepodařilo prokázat, že byl spáchán trestný čin. Případ tím ale zcela nekončí a nové vedení ministerstva se jím bude muset dále zabývat. Podle informací HlídacíPes.org totiž nedávno odešel podnět, aby postup policie ještě přezkoumalo nadřízené státní zastupitelství v rámci tzv. dohledové prověrky.
Ve sporu s ministerstvem, a to hned několikanásobném, je i další ze spolupracovníků nové ministryně Němcové. Na bývalého ředitele ČSSZ Viléma Kahouna a jeho náměstka Karla Choda podalo MPSV trestní oznámení letos na jaře kvůli privatizaci osmnácti služebních bytů.
Dva z bytů v pražských Radlicích zprivatizovali i Kahoun s Chodem. V trestním oznámení, o kterém tehdy informoval deník Právo, stojí, že nemovitosti prodali, aniž je předem nabídli jiným organizacím státu. Budovy navíc vedení ČSSZ nechalo podle ministerstva špatnou rekonstrukcí zchátrat, čímž snížilo jejich prodejní cenu. Michaela Marksová v létě řekla, že postup při privatizaci považuje za „neuvěřitelnou drzost.“
Trestní oznámení ale podal i Kahoun, a to právě na Marksovou – za pomluvu. Navíc vede s ministerstvem spor kvůli svému odvolání z čela správy sociálního zabezpečení.
Kahoun zatím nebyl oficiálně do žádné funkce jmenován, jeho jméno se ale objevilo v zápise z porady vedení, konané už minulý čtvrtek. Ministryně ho určila jako odpovědnou osobu za parafování všech písemností odcházejících z ministerstva, které se týkají agendy pojistných dávek a sociálního zabezpečení. Je tedy pravděpodobné, že s Kahounem rovněž počítá do některé z vysokých funkcí.
Bezpečnostní incident
Nová ministryně Jaroslava Němcová při svém nástupu prohlásila, že neplánuje razantní personální změny a nepřichází jako „čistící komando“. S tím je ovšem v kontrastu razance, se kterou nechala podřízeným vyhrožovat právě ve věci policejních agend.
Ostře vedení ministerstva reagovalo i na zájem redakce HlídacíPes.org o výhrůžný e-mail. Oficiálně sice Němcová a spol. na otázky redakce od čtvrtka neodpovídají a nereagují ani na urgence, zato ovšem začali pátrat, kdo e-mailovou komunikaci z úřadu vynesl. Vedení dokonce zahájilo vyšetřování události jako „bezpečnostního incidentu“.
Spěch, který nová ministryně Němcová první den ve funkci vyvinula, měl odraz i v nebývalém pracovním nasazení v dalších dnech. Podle informací HlídacíPes.org zevnitř úřadu totiž na studování jednotlivých kauz a korespondence s policií pracovali lidé nové ministryně celý víkend.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Jan Urban: „Na péči o Járu teď nemám.“ Chyba v novele bere peníze pěstounům
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
Střet zájmů je v tom Babišovském spolku naprosto normální stav.
„Ještě než Andrej Babiš včera opustil post ministra financí, stačil veřejnosti představit svůj návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem ve výši 50 miliard korun. Tento schodek prezentuje jako úspěch – dokázal prý zhatit požadavky jednotlivých rezortů …“
No vidíte, mysleli to vážně, oni nejsou politici, oni makají, hlavně na likvidaci všech oponentů. A nějaký stíhaný úřednický skoro-zloděj, prosím vás, co to je proti stíhanému premiérovi. Vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá, řekla teta Kateřina.
Je to jedna banda, která bude mít nejprve hlavní cíl se usadit na svých dobře placených postech. Potom budou dostávat rady od Babišvovi bezpečnosti divize jak se bránit dotěrným novinářům a zametat za sebou stopy. Sám Babiš bude od svých poddaných odvádět pozornost svými mediálními výstupy, hlavně v televizi o zvýšení peněz důchodcům , které nemůže prosadit protože s ním nechce líná ODS z Kalouskova bloku spolupracovat.
Už s tím odváděním pozornosti začal : „Tento rozpočet není náš, to je rozpočet minulé vlády“ řekl asi před půl hodinou poslancům starým i novým (těch 125 nových poslanců si nejspíš opravdu myslelo, že ten rozpočet spadl s nebe!). Že v té minulé vládě to byl právě on, kdo sestavoval rozpočet (řekl, že je rád že stačil rozpočet sestavit, než ho Sobotka začal vyhazovat z vlády – byl ve vládě 1. místopředsedou a ministrem financí od 29.1.2014 do 24.5.2017, t.j. bez necelých 6 měsíců, po celou dobu existence Sobotkovy vlády!).
Také nás opomněl informovat o svém hrdinství při obhajování českých zájmů na posledním summitu šéfů EU, které spočívalo v tom (to hrdinství), že úspěšně s ostatními povečeřel a řekl přes stůl několik slov anglicky samotnému šéfovi EK.
Ten člověk, Babiš, lže snad už i když výjimečně chce říct pravdu, tak se mu to lhaní v Česku zalíbilo.
Velmi dobře napsáno, sto bodů…a palec nahoru!
Podle veřejně přístupného životopisu nové paní ministryně práce a sociálních věcí studovala na Kyjevském institutu národního hospodářství (1989-1990). Pokud si dobře pamatuji, na tuto školu se vybírali děti vysokých a věrných představitelů bývalého režimu bez ohledu na prospěch. Byla to škola pro prominenty a kádrové rezervy KSČ.
Hm, teď se Kyjev bere kladně a už jednou byl ve vládě ministr který studoval vysokou námořní v Oděse. Ale tenkrát to nevadilo protože byl z ODS?
Tenkrát to opravdu nevadilo. Protože jediná vysoká námořní škola pro lidi z východního bloku byla opravdu jedna a to v Oděse. Bylo to odborná VŠ a ne politická jako v Kyjevě, nebo Leningradu.
A co její angažmá na Homolce? Jako náměstkyně musela vědět, co se tam děje….
Začínám tonu nerozumět co se nyní děje. Svazák z bolševické rodinky Pelikán si vezme za svého náměstka svazáka z nenáviděné ČSSD, červenolícího burdu Jeronýma Tejce, který v ČSSD nejprve udělal podraz na svého předsedu Sobotku, poté kdy si myslel že bude MV, tak uvedl v život zákon, který zvýšil odměny hasičům za výjezdy, což pochopitelně pojišťovny platily, tak zvýšily všem řidičům povinné ručení. Nedávno absolvent “ béčka “ PF v Plzni z Brna oznámil, že končí v politice a stane se notářem. Zřejmě na to neměl buňky, tak hledal “ flek „, kde by nemusel uplatňovat své “ znalosti „. tak jako blesk z čistého nebe se objevil u znepřátelené strany jako “ náměstek “ min. spravedlnosti. Novináři zjistětě proč zrovna ON a na ministerstvu.