Středa 1. října

Napsal/a Ondřej Neumann 1. října 2014
FacebookTwitterPocketE-mail

Bulvár konečně zaregistroval, že volby jsou za dveřmi. A hned se začaly dít věci! Blesk se jednoznačně postavil na stranu ČSSD proti Andreji Babišovi ve sporu o audity v nemocnicích. Nadto přidal i info o předvolební procházce ministra vnitra z ČSSD v doprovodu pražského volebního lídra ČSSD po nočním Václavském náměstí. Pozornosti lze doporučit i nefér článek Lidových novin o jednom z hnutí kandidujících v hlavním městě. Více v následující podrobné analýze.

Blesk

 • Ve sporu ANO vs. ČSSD se postavila redakce na stranu ministra zdravotnictví Němečka (ČSSD), kterému dala dokonce prostor v rubrice Názor. Výsledkem je příspěvek „Míč je u Babiše“.
 • Pro zpravodajský materiál zvolila redakce nadtitulek „Předvolební boj v koalici“ a titulek „Pokuty zničí nemocnice?“. To vše doprovázeno fotkou zachmuřeného ministra financí.
 • Další body pro ČSSD redakce dodala článečkem otištěným v rubrice Praha „Chovanec: Vytlačíme dealery!“ o procházce sociálnědemokratického ministra nočním Václavským náměstím v Praze. Aby nebylo pochyb, že jde o předvolební akci, vykukuje za ministrem lídr socdem v Praze Miroslav Ludvík.
 • ANO naopak jistě nepotěší materiál o její senátorské kandidátce „Janáčková: Jsem přenosná docentka“ s nadtitulkem „Univerzita dává ruce pryč od kandidátky ANO“.
 • Servisní materiál na stranách 2 a 3 o volebních lístcích.
 • V rubrice Praha nechybí informace o tom, že již brzy bude otevřen tunel Blanka.

Mladá fronta Dnes

 • Reportáž o volební zajímavosti „Nezničitelný Železný kvůli Senátu zase objíždí hospody“.
 • Další volební zajímavost ze Znojma „Bláznivé kandidátky. Strany konkurují samy sobě“.
 • Příloha Praha: Otvírákem je informace, že tunel Blanka otevře nejspíše 2. prosince. Zbytek strany 1 a strany 2 a 3 pak vyplňují korektní informace o průběhu pondělní debaty kandidátů na pražského primátora organizované Mafrou.
 • Příloha Střední Čechy: Článek o odpůrcích a příznivcích možného letiště ve Vodochodech „Starostka proti radním. Letiště bude i tématem voleb“.
 • Příloha Kraj Karlovarský: „Zaplatili jste a chcete vyvěsit volební plakáty? Pardon, není místo“. O trablech s firmou, která slíbila i prodala v Chebu reklamní plochy více stranám, než kolika mohla vyhovět. + Článek s postřehy z předvolební cesty premiéra Sobotky „Do Chebu přijel premiér. Podpořil své spolustraníky“. Za citát stojí citát: „Mezi lidmi, kteří se na akci vypravili, byli manželé Špirkovi, kteří minulý týden oslavili diamantovou svatbu po 60 letech společného života. „Budu volit sociální demokracii, nemám na výběr, neboť se mi zdá, že by případné hledání jiné možnosti nepřineslo uspokojivý výsledek,“ přiznal hned Jaroslav Špirk.“
 • Příloha Kraj Hradecký: „Vytvoří ODS „chobotnici“? aneb Hra o moc v Trutnově“. ODS podle sjednoceného názoru všech politických oponentů vládne v Trutnově až příliš dlouho. Ke změně má přispět zřejmě i tento článek zachycující na jedné straně protesty opozice, že za ODS kandidují i šéfové městských firem, na druhé straně přiznávající, že to není nic proti ničemu.
 • Příloha Kraj Hradecký: Poněkud zmatený obrázek čtenáři nabízí místní redakce co se debaty senátorských kandidátů týče. Nejdříve se dozvíme, že přišlo „Sedm statečných, osmý se vymluvil jako školák“, abychom se vzápětí z článku „Sedm kandidátů do Senátu probíralo i Romy. A tři tančili“ dozvěděli, že nepřišli hned čtyři kandidáti. Za pozornost stojí i druhý citovaný titulek s obraty, že se probírali „i Romové“ a „tři tančili“. Pane jo!
 • Příloha Kraj Zlínský: Předvolební anketa z Uherského Hradiště „V Hradišti řeší, co s Parkem Rochus“. Metodika dle MfD: Redakce MF DNES vybrala pět otázek, které se týkají života obyvatel Uherského Hradiště, a požádala lídry kandidátek, aby na ně odpověděli. Výběr padl na parlamentní politické strany, které ve městě postavily vlastní kandidátku, a nejvýraznější uskupení nezávislých. Do ankety byli zařazeni Stanislav Blaha (ODS), Hana Doupovcová (ČSSD), František Elfmark (Zdravé Hradiště), Ivo Frolec (KRUH), Zdeněk Procházka (KDU-ČSL), Zuzana Vandame (TOP 09) a Jan Zapletal (ANO).
 • Příloha Jižní Čechy: Rozhovor s lídrem ANO v Českých Budějovicích „Na radnici budou všichni vstřícní a komunikativní“. Cyklus rozhovorů s lídry. Za citát stojí uvození rozhovoru: „Před čtyřmi lety vyhrálo volby v Budějovicích tehdy nové hnutí Občané pro Budějovice. Teď chce stejně uspět na komunální úrovni též nováček – ANO 2011. Lídr kandidátky Jiří Svoboda by byl rád za zisk 16 křesel v zastupitelstvu.“ Metodika dle MfD: Rozhovory s lídry kandidujících stran MF DNES přináší rozhovory s lídry politických stran a uskupení, které mají největší šanci uspět v podzimních komunálních volbách v Českých Budějovicích. Dnes: Jiří Svoboda (ANO) Už vyšlo: Stanislav Rataj (Doma v Budějcích), Juraj Thoma (OPB), Michal Šebek (ODS), Slavoj Dolejš (TOP 09), Ivan Nadberežný (KSČM) Příště: Miroslav Joch (ČSSD).
 • Příloha Kraj Liberecký: „Proč KSČM slábne? Kdo se k ní přidá, má prý problémy“. Předvolební rozhovor s lídryní KSČM v Liberci Danou Lysákovou. Uvození rozhovoru uvádím kvůli porovnání s rozhovorem s lídrem ANO v Českých Budějovicích: „Věrná komunistka, krajská předsedkyně strany Dana Lysáková, má ve své kanceláři bonboniéru Mon cheri ve tvaru rudé pěticípé hvězdy. Ve stínu volební statistiky však její barvy pomyslně blednou. Liberec – komunální volby -rok 2002 – 10,75 procenta hlasů. Rok 2006 – 8,76 procenta hlasů. Rok 2010 – 6,91 procenta hlasů. Další dvě procenta dolů by znamenala odchod strany z městského zastupitelstva. Lysáková coby komunistická jednička v Liberci si však smutný konec nepřipouští.“
 • Příloha Brno a jižní Morava: Volební zajímavost z obce Mokrá – Horákov „Stranu stavebníků vede šéfka stavebního úřadu“. + reportáž z volební akce Žít Brno „Oblíbené předvolební téma přilákalo lidi za Lužánky“ (přišlo 40 „lidí“).  + poznatky redaktorů, kteří dělali rozhovory s osmi lídry v Brně „Jak jsme poznali brněnské volební lídry“ + Poslední ze zmiňované série rozhovorů „Chci být primátorem. I potřetí, říká Onderka“. Metodika dle MfD: Předvolební rozhovory s kandidáty na primátora MF DNES přináší před říjnovými volbami poslední ze série rozhovorů s brněnskými lídry demokratických parlamentních stran a nejvýraznějších neparlamentních uskupení. Co už vyšlo: Matěj Hollan (Žít Brno a Piráti) Ondřej Šťastník (A co Brno?) Jana Drápalová (SZ) František Vižďa (ODS) Jaroslav Kacer (TOP 09) Klára Liptáková (KDU-ČSL) Petr Vokřál (ANO).
 • Příloha Severní Čechy: Seriál rozhovorů s lídry v Ústí nad Labem, tentokráte s TOP 09 „Vláda ČSSD v Ústí? Já jsem na ní nic pozitivního nenašel“. Metodika dle MfD: Neuvedena.
 • Příloha Kraj Olomoucký: „Zimák? Najde-li se investor, tak stavět nový, říká lídr ANO“. Z cyklu předvolebních rozhovorů s kandidáty na primátora Olomouce. Metodika dle MfD: Rozhovory s kandidáty na primátora MF DNES před říjnovými komunálními volbami přináší sérii rozhovorů s lídry olomouckých kandidátek demokratických parlamentních stran a nejvýraznějších místních uskupení. Ta přijdou na řadu nejdříve. Pořadí rozhovorů vychází z procentuálního zisku stran v Olomouckém kraji v posledních parlamentních volbách, a to od nejslabšího po nejsilnější. Seriál začal v sobotu 6. září rozhovorem s lídrem hnutí ProOlomouc, architektem Pavlem Grassem, následoval rozhovor s Dominikou Kovaříkovou (Občané pro Olomouc), Martinem Majorem (ODS), Alešem Jakubcem (TOP 09), Ladislavem Šnevajsem (KDU-ČSL), Tomášem Sýkorou (Úsvit) a pokračuje dnešním rozhovorem s Milanem Ferancem (ANO). Následovat bude: Antonín Staněk – ČSSD.
 • Příloha Kraj Moravskoslezský: Reportáž o tom, že voliče nezajímá ani politik TOP 09, ani komunista „Dám vám aspoň hrošíka, nabízel Kalousek“.
 • Příloha Kraj Plzeňský: Reportáž z volebního mítinku premiéra za ČSSD „Podpořte nás, žádal lidi v Plzni šéf sociální demokracie Sobotka“.

Právo

 • Jako jediný deník se dále obšírněji zabývá sporem o audity v nemocnicích. Otvírák na straně 3 se sobotkovsky nicneříkajícím titulkem „Sobotka probere audity nemocnic“. Tématu se věnuje i nestranný komentář popisující politické zákulisí sporu.
 • Pod otvírákem je spekulativní materiál „Vládní zemětřesení po volbách? Poslanci spekulují, šéfové popírají“.
 • Celostránkový profil nového předsedy Pirátů Lukáše Černohorského, který kandiduje v Ostravě. Obdobný prostor na prezentaci mu mohou ostatní kandidující v Ostravě i po celé republice jen tiše závidět.
 • Na komentářové stránce politolog Pehe s komentářem „TOP 09 v bažinách fízlování“ a politolog Jelínek „Kdo nemá manuál, jako by nebyl“.
 • Nechybí informace, že Blanka bude otevřena 2. prosince.
 • Jihozápadní Čechy: Neutrální materiál z Českých Budějovic „Politici se předhánějí ve slibech“.

Aha!

 • Pouze informace o hledání nástupkyně za eurokomisařku Jourovou, se kterým si Andrej Babiš dává načas. U té příležitosti připomenutí, že Babiš má s hledáním lidí problémy a že jeho pražský lídr Krnáčová je jeho až druhou volbou.

Metro

 • Otvírák vydání „Blanka je hotová. Auta tam vjedou 2. prosince“ zcela jistě nezarmoutil TOP 09.
 • Na stranách 2 a 3 neutrální informace o průběhu pondělní večerní debaty s osmi volebních lídrů pro Prahu.
 • Na straně 2 článek  „Tučňák. Inzerce jen pro někoho?“ o tom, že na radnici Prahy 4 vládnoucí koalice (ČSSD a Pro Prahu) měla zabránit umístění volební inzerce Trojkoalici (Zelení, KDU-ČSL a Starostové a nezávislí).

Lidové noviny

 • Nefér materiál o hnutí Pro Prahu „Válečné zálohy a hračky pro ČSSD“. Obsah: hnutí si připravilo podrobný plán toho, co dělat s hlavním městem. Včetně plánů na pronájem autobusových linek soukromým dopravcům. Redakce však v úvodu tento dokument, který prošel standardním odborným kolečkem v rámci hnutí, přirovnala k plánu Věcí veřejných a Víta Bárty na získání politického vlivu a velkých zakázek pro své a spřátelené firmy. Článek doplňuje rozhovor s lídrem hnutí Pro Prahu Zbyňkem Passerem, který alespoň umožní čtenáři udělat si vlastní úsudek.
 • Krátká informace o brzkém otevření tunelu Blanka.
 • Vydání uzavírá Autorský materiál Tomáše Baldýnského o nepovedených heslech v kampani.

E15

 • Redakční komentář dovozující, že za vnitrokoaličním sporem o nemocniční audity je snaha Andrej Babiše „sestřelit“ šéfa VZP

Hospodářské noviny

 • Analytický materiál „Největší šance v místních volbách mají padesátníci s akademickým titulem“.
 • Info o otevření tunelu Blanka 2. prosince.
 • Komentář novináře Jiřího Leschtiny tvrdící, že letošní komunální volby jsou opět o něco xenofobnější. Zřejmě redakční šotek v materiálu zaměnil již tak problematický slogan „Konečně řešení“, za ještě hrůznější „Konečné řešení“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)