Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ilustrační foto
Daniel Mennerich on Foter.com / CC BY-NC-ND, zdroj

Stát si OKD zatím zpátky nevzal. Soud kvůli předchozí privatizaci mezitím míří do finále

Kolem důlní firmy OKD je i nadále rušno. V době, kdy před Obvodním soudem pro Prahu 2 pokračuje hlavní líčení kvůli někdejšímu prodeji státního podílu za 4,1 miliardy korun, stát dokončuje převzetí zbankrotované firmy za 80 milionů korun.

I když se už vloni na podzim psalo jako o hotové věci, že státní podnik Prisko za 80 milionů korun koupil zkrachovalé Ostravsko-karvinské doly, pohled do obchodního rejstříku ukazuje, že transakce dosud dokončena není.

Jak OKD, tak Prisko i ministerstvo financí ale ujišťují, že vše probíhá podle plánu.

Ještě jsme nic nezaplatili

„Probíhají oboustranná jednání a připravují se všechny legislativní kroky potřebné k finálnímu převzetí akcií společnosti OKD Nástupnická, a.s. ze strany PRISKO,“ říká mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Ani podle ministerstva financí se ve věci převzetí OKD nic nezdržuje. „Převzetí OKD Priskem probíhá na základě reorganizačního plánu OKD potvrzeného 6. 2. 2018 Vrchním soudem v Olomouci. Od té doby je reorganizační plán OKD realizován,“ říká mluvčí ministerstva Filip Běhal.

Základem plánu je vložení majetkové podstaty současné OKD do nově vzniklé společnosti OKD Nástupnická a následné převedení 100% akcií společnosti Prisko za částku 80 milionů korun.

„Prisko se ještě nestalo vlastníkem akcií OKD Nástupnická, neboť do ní nebyl vložen závod OKD a nebyly splněny veškeré podmínky ze smlouvy. Kupní cena dosud vyplacena nebyla, zaplacena bude na základě převodu akcií,“ vysvětluje předseda představenstva státního podniku Prisko Marian Klásek.

Kdy přesně Prisko OKD převezme, podle něj nelze přesně určit. „Stane se tak po vložení závodu OKD do společnosti OKD Nástupnická a administrativního zajištění všech potřebných licencí. Snahou je, aby to bylo co nejdříve,“ říká.

U Obvodního soudu pro Prahu 2 mezitím pokračuje (v pátek 23. března 2018) hlavní líčení s trojicí mužů obžalovaných v souvislosti s prodejem státního podílu v OKD v roce 2004.

Všichni vinu odmítají

Probíhající soud je důsledkem trestního oznámení podaného v březnu 2011 ze strany nájemníků bývalých bytů OKD. Ti shromáždili důkazy o podezřelé privatizaci, předali je policii a de facto dotlačili případ k soudu. K jejich žalobě se později připojila i Česká republika s vypočtenou škodou zhruba šest miliard korun.

Obžalovaný je znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek ohledně ceny státního podílu v těžební společnosti, a dále dva bývalí místopředsedové Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek, kteří měli privatizaci na starosti. Všichni vinu odmítají.

Argumentují mimo jiné tím, že fond byl pouhým administrátorem privatizace a odpovědnost za cenu prodávaného státního podílu nesla ministerstva financí a průmyslu. Ta byla v té době v rukou ČSSD, konkrétně ministrů Bohuslava Sobotky, respektive Milana Urbana. Ti však u soudu vystupovali jen v pozici svědků.

„Osobně si myslím, že odpovědnost je určitě širší než u obviněných osob. Vyplynulo to i ze soudního jednání. Představitelé Fondu národního majetku i obviněný znalec se brání, že plně informovali o všech problémech ministry a nadřízené osoby. Chtějí ze sebe samozřejmě smýt zodpovědnost, ale jinak myslím správně poukazují na to, že o problémech informovali,“ říká advokátka Hana Marvanová, která v minulosti Sdružení nájemníků bytů OKD pomáhala trestní oznámení připravit.

„Pak tedy ten, kdo byl informován, to neměl schválit. Na to se ale vyšetřování nezaměřovalo a tuto větev nechalo úplně být. Proto také vítám vznik parlamentní vyšetřovací komise k OKD, která pak může své závěry policii postoupit,“ dodává Marvanová.

Kde leží dvacet miliard

Poslanecká komise ke kauze OKD se poprvé sešla počátkem letošního února.

„Cílem komise není najít a potrestat viníky, to je samozřejmě v pravomoci soudů. Naším úkolem je především popsat, jak mohlo při prodeji státního podílu ve strategicky významné společnosti dojít k tolika pochybením. Z těchto chyb bychom pak měli vyvodit závěry, čeho se pro příště musí stát při odprodeji strategicky významných společností vyvarovat,“ vysvětluje předseda poslanecké komise ke kauze OKD Lukáš Černohorský (Pirátská strana).

Kauza OKD se však může ještě více zamotat – tím, že se vše vrátí na začátek. Na verdikt českého soudu totiž čeká Evropské komise, kde leží stížnost sdružení nájemníků na nedovolenou veřejnou podporu při prodeji OKD.

Pokud by se nedovolená podpora zpětně prokázala, stát by teoreticky mohl od privatizační smlouvy odstoupit a kupující by vracel peníze včetně úroků. Celkově jde o částku kolem 20 miliard korun.

Rozsudek by mohl zaznít už na příštím soudním jednání, pravděpodobně 20. dubna.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

13 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Celé je to „na palici“, protože v tom nějakým způsobem figuruje Sobotka a o toho jde! O nic jiného, než ho zcela nepochopitelně zdiskreditovat!
  Privatizace OKD probíhala v režii Fondu národního majetku hned od roku 1993, kdy Sobotka byl řadovým členem téměř nevolitelné ČSSD. Prodej zbytku po rozkradení většinové části OKD už nebyla privatizace…..
  Stejným způsobem proběhlo i ukradení MUS, jenomže tam ten zbytek prodával Rusnoka o toho přece nejde …… tak o MUS je ticho po pěšině!

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Zcela souhlasím, jde jen o to zdiskreditovat Sobotku. Je to hrůzná představa, že špatné svědomí – vědomí toho, že mu bylo Babišem a Zemanem těžce a nezaslouženě ublíženo, vyústilo u těch dvou v obludnou snahu Sobotku zcela zničit. Jestli tohle není chování darebáků, tak co potom?

 2. Nemec napsal:

  Tahanice kolem OKD jsou založené na rčení, že zloděj křičí chyťte zloděje. Dělat chyby je lidské i když to stojí miliardy. To žádná komise nenapraví když sám předseda vlády má máslo na hlavě a chrání ho oblíbený prezident.

  • teufel3424 napsal:

   protože ten má největší máslo na hlavě, za Myldovy vlády totiž přišel stát o majoritu v OKD a to dost divným způsobem. Pak už měl stát na dění ve firmě jen omezený vliv. Ale o tom prasident moc nemluví.

   • Tondach napsal:

    Ano! Stát přišel podivným způspbem o majoritu, ale to se nijak neřeší, to se nevyšetřuje, to se nesoudí! Proti tomu je prkotina, jestli za ten zbytek dostal stát 4 miliardy nebo, měl dostat 8, 9 nebo deset? Stát dostal tolik, kolik byl kupující ochoten zaplatit! Ale kdo ukradl tu „majoritu“ je všem jedno?

 3. petrph napsal:

  Mimochodem, jak by mohl stát od privatizační smlouvy ustoupit, a chtít 20 miliard, když si mezitím kupuje stejné OKD zpět za 80 milionů?? :)))))

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   A to OKD ještě údajně vytunelované a v dluzích?

   • Oskar (hanák z hané) napsal:

    Omlouvám se, přehlédl jsem, že nákup ODK má být za miliony, nikoliv za miliardy. Stalose to pod dojmem Informace z ztv zpráv, že státní dluh vzrostl o 8000miliard korun a to za posledního půl roku.

 4. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  OKD není jediné, co kupuje stát nebo obce z toho, co předtím bylo s halasem zprivatizováno za pusu, teď za slušný peníz zpátky. To vrhá na celý polistopadový vývoj, politický i hospodářský velmi podivné světlo!

  • Richter napsal:

   „To vrhá na celý polistopadový vývoj, politický i hospodářský velmi podivné světlo!“

   V žádném případě. Vše probíhá naprosto správně. To jen vy staromilecky žijete v tom socializmu a nechápete, že se vše změnilo k lepšímu a máme tu ten vycinkaný kapitalismus. V kapitalismu je privátní majetek a z něj plynoucí zisky posvátný, Stát se snažil tuto roli naplnit a vynašel způsob jak onu kapitalistickou doktrínu realizovat a teď se najednou divíme a chceme nějaké nápravy. To by byl návrat zpět k socialismu a tam už víme, že je všechno špatně.

 5. Bandi napsal:

  Akumulací (části) zisku vzniká kapitál, který je znovu investován do výroby za účelem navýšení zisku, čímž myslím je další ždímání státu a vyvádění veškerých vydělaných+(tunelováním) peněz . Kapitalismus nezahrnuje jen ekonomický, ale i společenský a politický význam. No a tady jaksi byla ta naše společnost zredukováná ze deseti mil. na pár tisícovek, tzn. žádnéj kapitalismus nýbrž plundrování státu!

 6. Chlebíková Vitězslava napsal:

  Je mi z toho smutno a mám takovou beznaděj ale to asi nikoho nezajímá bydlím v bytě (bohužel bývalého OKD) je to katastrofa !!! 3+1 13 tis.korun to je mazec !!! Koupit si tento byt nemůžu a platím a platím a děkovat můžu tak akorát státu.To je paráda…Je to tak nespravedlivé až hrůza !!! Doufám že lidi kteří za to můžou tak je zavřou až zčernají !!!

Přidávání komentářů není povoleno