Lichtenštejnsko, lichtenštejn, kníže, Hans Adam
Zástupci knížecího rodu Lichtenštejnů před svým sídlem ve Vaduzu. Foto: Profimedia

Stát se soudí s vlastním katastrem, nyní prohrál. Získat na tom mohou Lichtenštejni

Napsal/a Robert Břešťan 8. července 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Spory o majetek knížecího rodu Lichtenštejnů v Česku mají nový zajímavý vývoj. Lichtenštejnům paradoxně nahrává situace, kdy Česká republika žalovala vlastní katastrální úřad za to, že odmítl 72 let po konci 2. světové války na základě Benešových dekretů přepsat na stát pozemky vedené stále na původního vlastníka – knížete z Lichtenštejna.

Nejvyšší soud rozhodl, že odvolací Vrchní soud chyboval, když řekl, že pozemek v obci Plumlov na Prostějovsku Lichtenštejnům dávno nepatří. Jako první na rozsudek vynesený koncem června upozornil server Seznam Zprávy. HlídacíPes.org má text rozsudku k dispozici.

„Odvolací soud se v zásadě zabýval tím, zda předkládané listiny prokazují vlastnictví státu, a nikoli tím, zda vkladová listina splňuje podmínky pro vklad do katastru nemovitostí, čímž se ale dostal při posuzování věci mimo přezkumná hlediska daná katastrálnímu úřadu, a nepřípustně tak nahrazoval sporné řízení,“ napsal mimo jiné soudce Lubomír Ptáček.

„Nejvyšší soud dal za pravdu Okresnímu soudu v tom, že stát nepředložil žádný nabývací titul, který by Katastrálnímu úřadu umožňoval pozemek na stát přepsat. Původně jde o spor, v němž stát zažaloval Katastrální úřad. Nadace knížete z Lichtenštejna byla v tomto sporu tzv. vedlejším účastníkem a mohu potvrdit, že využila svého práva a dovolání k Nejvyššímu soudu podala právě ona,“ říká mediální zástupce nadace Michal Růžička.

Benešův dekret je málo

Počátek příběhu HlídacíPes.org popsal už před třemi lety. Dva české katastrální úřady odmítly před několika lety respektovat vůli poválečných Benešových dekretů a označily je za nedostatečné pro změnu aktuálního zápisu v katastru nemovitostí.

Nepřepsaly proto na Českou republiku nemovitosti, které zůstaly až do současnosti zapsané na někdejšího lichtenštejnského knížete Franze Josefa II., (respektive na jeho dědice – Nadaci knížete z Lichtenštejna), jemuž jinak stát rozsáhlé majetky v Československu po válce zkonfiskoval.

Lichtenštejnové se konfiskaci začali bránit soudní cestou ihned v roce 1945, definitivní verdikt vynesl až komunistický Nejvyšší správní soud v roce 1951.

Zamítavé stanovisko katastru v případě orné půdy u Plumlova, o němž se nyní rozhodovalo u Nejvyššího soudu, padlo v listopadu 2017. Konfiskační dekret podle rozhodnutí úřadu nesplnil „žádné znaky žádné z listin, na základě nichž lze provést zápis do katastru a proto nelze vklad povolit“. Stát, respektive Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), na to reagoval žalobou.

Je přesvědčen, že konfiskační vyhláška je závazná pro všechny orgány, tedy i pro katastrální úřad a že „nelze dost dobře u listin ze 40. let minulého století vyžadovat podobu s ohledem na znění současných právních předpisů“.

Krajský soud v Brně dal nejprve za pravdu katastrálnímu úřadu, odvolací Vrchní soud se ale postavil za stát. Jenže tento rozsudek nyní zrušil Nejvyšší soud. Podle něj Vrchní soud „povolil vklad vlastnického práva k předmětné nemovitosti do katastru nemovitostí ve prospěch žalobkyně, a nahradil tím v tomto rozsahu rozhodnutí správního orgánu“ a případem se má zabývat znovu.

„Aktuální rozhodnutí Nejvyššího soudu znamená, že všechny přepisy v katastrech, kterými stát od roku 2001 převáděl pozemky Lichtenštejnů na sebe, byly nelegální,“ je přesvědčen Michal Růžička. „Dělo se tak v době, kdy se chystalo obnovení diplomatických vztahů mezi Českou republikou a Lichtenštejnskem a především potichu – aniž by český stát dal majitelům, zapsaným v katastru, chystané změny byť jen na vědomí,“ dodává za lichtenštejnskou nadaci.

Mezistátní žaloba na Česko

Úřad žalobou na katastr ve věci pozemku v Plumlově zvolil jiný postup než v případě de facto stejného rozhodnutí katastru z roku 2016 ve věci pozemků na Praze–východ. Zde šlo o zhruba 600 hektarů lesa na Říčansku a stát volil žalobu na Nadaci knížete z Lichtenštejna.

Právě tento spor po sérii rozsudků a odvolání doputoval až k Ústavnímu soudu, který rozhodl v neprospěch Lichtenštejnů; případ má nyní řešit Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Lichtenštejnsko tam podalo na Českou republiku mezistátní stížnost.

Jádrem žaloby ovšem nejsou události po skončení druhé světové války z let 1945 – 1951, kdy se o konfiskaci majetku občanů Lichtenštejnska v Československu rozhodovalo, nýbrž současnost, konkrétně přístup úřadů a soudů České republiky z let 2014 – 2020. Lichtenštejnskému knížectví vadí, že český stát i sedmdesát a více let po válce „dělá z jeho občanů znovu Němce“.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) má za to, že se Česká republika (respektive tehdejší Československo) stala vlastníkem lichtenštejnského majetku už v červnu 1945 na základě konfiskace dle dekretu prezidenta republiky 12/1945 „o konfiskaci a urychleném rozdělení zemědělského majetku Němců, Maďarů, jakož i zrádců a nepřátel českého a slovenského národa“ a dodává, že „František Josef Liechtenstein byl označen za osobu německé národnosti“.

„Lichtenštejnové celou dobu od roku 1945 tvrdí, že právně Benešovým dekretům nepodléhají. Nejsou proti nim jako takovým, jen opakují, že na ně neměly být aplikované, protože oni nebyli Němci, ani kolaboranti,“ řekl už dříve pro HlídacíPes.org právník lichtenštejnské nadace Aleš Linhart.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)