Mariánský most. / Foto: Robert Malecký, HlídacíPes.org

Spor o stavbu ústeckého Mariánského mostu: Firma nabízí městu smír, chce 177 milionů korun

Napsal/a Robert Malecký 29. března 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

V úterý pokračuje u ústeckého krajského soudu letitý spor o doplatky za stavbu Mariánského mostu přes Labe. Firma Witkowitz VHM, na kterou loni přešel uplatňovaný nárok, oslovila všechny zastupitele města Ústí nad Labem dopisem, v němž navrhuje spory zastavit na částce 177 milionů korun. To je původní účetní hodnota pohledávky, kterou firma po městu vymáhá. Úroky jsou ovšem daleko vyšší.

Firma byla zatím částečně úspěšná jen u části pohledávky, právě ve sporu, o němž bude v úterý rozhodovat krajský soud. Loni v květnu rozhodl nepravomocně ústecký okresní soud, že město má Hutním montážím zaplatit sporné vícepráce v hodnotě 78 milionů korun. Úroky z této částky činí dalších 308 milionů.

Soud od posledního jednání rozhodl o tom, že uzná převod pohledávky z Hutních montáží na společnost Witkowitz VHM. Rozhodnutí senátu pod vedením soudce Vladimíra Berana o vpuštění nástupnické firmy do soudního řízení pochází z 25. února a prakticky znamená, že soudní řízení může pokračovat a firma nemusí nároky žalovat znovu.

Město převod nároku při minulých soudních jednáních neúspěšně zpochybňovalo, považovalo ho za účelový. Pro HlídacíPes.org tento důležitý procesní krok potvrdil mediální zástupce skupiny Witkowitz Karel Křivan: „Na předmětu sporu se nic nemění, jde o rozhodnutí v rámci skupiny Witkowitz. Je třeba si uvědomit, že soudním jednáním v úterý nic nekončí. Celkově je žalováno pět nároků.“

Krajský soud si loni na podzim vyžádal dokumenty ke zmíněné změně, kdy pohledávka Hutních montáží přešla na Witkowitz VHM. Obě společnosti patřily do portfolia vloni zesnulého podnikatele Martina Ulčáka.

Firma nabízí splátkový kalendář

Všech 37 ústeckých zastupitelů dostalo před víkendem od skupiny Witkowitz dopis s nabídkou smíru. „Most je krásný, mezinárodně oceňovaný, a stal se symbolem vašeho města. Byl dokončen před více než dvaceti lety, avšak kromě dobrého pocitu z mimořádné stavby nám přinesl také jednu nepříjemnost: vaši předchůdci nám zůstali dlužni a vy za ně tento problém musíte řešit,“ píše právní zástupkyně firmy Iveta Nováková. Ta je zároveň jedinou členkou správní rady Witkowitz VHM.

Nováková zastupitele varuje před „falešným uklidněním“, že by 30. března, kdy pokračuje soudní jednání a je možné očekávat rozsudek, všechno skončilo. „V tomto soudním sporu je žalováno pět nároků a nyní se projednává jen jeden z nich. Očekávat stoprocentní úspěch jedné strany je taktika připomínající hazardní hru,“ píše Nováková.

Městu nabízí skupina Witkowitz novou dohodu. Navrhuje částku 177 milionů korun, která je původní účetní hodnotou víceprací. „Požadujeme nejméně, co můžeme, máme-li být dobrými hospodáři,“ uvedla Nováková s tím, že je firma ochotna se s městem dohodnout i na splátkovém kalendáři.

Město ovšem podle slov primátora Petra Nedvědického (ANO) nehodlá na nabídku reagovat. „Nebudeme,“ omezil se na strohou odpověď.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)