Spojování na levici. Socdem hledá cestu ke komunistům, zatím na severu Čech
Sociální demokracie hledá cestu ze dna, kam ji poslaly klesající preference. Jenže úplně neví, jak na to, a tak o strategii pro příští sněmovní volby chce nechat rozhodnout říjnový sjezd. Variant je několik, vedle samostatné kandidátky Socdem s odboráři třeba spolupráce s hnutím ANO. Naopak se zatím v Lidovém domě příliš netváří na společné kandidátky s komunisty, ať už pod značkou Stačilo! nebo jinou. S výjimkou jediného kraje, kde si tuto spolupráci vyzkoušejí už v letošních krajských volbách: Vítejte v ústecké laboratoři politiky.
Kateřina Konečná se cítí posílena úspěchem svého slepence Stačilo! v evropských volbách a už plánuje, jak v krajských volbách „řekne Stačilo!“ stranám pětikoalice, které v krajích většinově vládnou. Teprve po podzimních volbách plánuje říct, jaký postup zvolí příští rok pro volby sněmovní.
V kuloárech občas zaznívá myšlenka, že by takovým tandemem mohla být spolupráce Kateřiny Konečné s Janou Maláčovou, bývalou ministryní práce za ČSSD – dnes tedy Socdem. A je také celkem jasné, že Konečná projekt zaštítí svým jménem, aniž by ovšem sama kandidovala; riziko zisku mandátu, který by ji automaticky zbavil štědře dotované funkce europoslankyně, je příliš vysoké. Včetně varianty, že se schová kamsi na nevolitelné místo kandidátky.
Související články
Lepší sever podává žalobu kvůli kandidátce ČSSD. Používá při tom falešné argumenty
Sázka na stará jména: Krákora, Benda (a možná přijde i Paroubek). ČSSD staví na severu novou kandidátku do kraje
„Je potřeba širší spolupráce na levici. Avšak zdůrazňuji, že na levici. Proto nevidím prostor spolupracovat se Stačilo!. V této koalici jsou lidé z různých, až alternativních pravicových proudů,“ citovaly před pár dny Novinky místopředsedkyni Socdem Danielu Ostrou.
A proti je i předseda strany Šmarda: „Není možné, aby se opakovalo spojení komunistické strany se sociální demokracií. To je něco, co bych nerad.“
Otázka je, co bude po říjnovém sjezdu Socdem, který zvolí i nové vedení. Protože kola dějin se pomalu rozbíhají směrem, který Šmarda odmítá. Ukázku najdeme v Ústeckém kraji.
Návrat prvního komunistického hejtmana
Už před čtyřmi lety, před krajskými volbami v roce 2020, trpěla sociální demokracie na severu Čech hlubokou krizí vnitřní identity, v důsledku čehož se pokoušela schovat své kandidáty na kandidátky jiných stran.
Bylo kolem toho trochu veselo, když pražské centrální vedení zakázalo svým lidem kandidovat na společné kandidátce UFO a ProMOST, známé také jako Lepší sever. Tehdejší předseda strany Jan Hamáček zase jednou projevil svou politickou prozíravost, když „vzbouřencům“ pohrozil vyloučením ze strany a kandidátku za milionový příspěvek prodal Petru Bendovi a jeho souputníkům, jako by například exposlanec Jaroslav Krákora. A zatímco Lepší sever udělal čtyři mandáty, mimo jiné pro sociálnědemokratického exnáměstka hejtmana Martina Kliku, Benda a spol. s Hamáčkem v zádech propadli.
Po čtyřech letech se na severu situace do jisté míry opakuje. Zdejší Socdem se schovala na společné kandidátce s komunisty, které vede navrátilec do krajské politiky, bývalý hejtman Oldřich Bubeníček. A to zcela nezakrytě pod hlavičkou Stačilo!, ať už si o tom Šmarda a spol. myslí cokoli.
Související články
Ich bin ein Tetschener. Dlouhá cesta vodního lobbisty Skalického od ODS až do náruče komunistů
Na jím vedené kandidátce najdeme třeba bývalého Bubeníčkova náměstka Jaroslava Komínka za KSČM, sestavu za sociální demokracii doplňují krajský šéf Radek Scherfer nebo bývalý starosta Krupky Zdeněk Matouš, mimochodem rovněž jeden z někdejších vzbouřenců na kandidátce Lepšího severu. Právě pro něho může mít návrat do politiky pikantní nádech, koalice ANO, ODS a Spojenců pro kraj mu po volbách v roce 2020 zabránila nastoupit do již dohodnuté trafiky v Oblastním muzeu v Teplicích.
Společný projekt komunistů a sociální demokracie pod hlavičkou Stačilo! staví i kandidáty do Senátu. V Chomutově to bude již zmíněný Jaroslav Komínek a v Litoměřicích Jan Skalický. To není ani komunista, ani sociální demokrat, naposledy byl tento rejdařský lobbista a zastánce výstavby jezů na Labi náměstkem primátora v Děčíně za hnutí ANO. Kvůli neuspokojivým výsledkům a neschopnosti komunikovat byl ale v březnu 2023 po půl roce ve funkci odvolán. Za projekt Stačilo! letos neúspěšně kandidoval i do Evropského parlamentu.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jak v Ústí nad Labem kdosi ukradl šrouby z lávky. Nebo že by neukradl?
Jak krajští zastupitelé chtěli odměny: Hrál jsem fotbal. Navštívil jsem výstavu…
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Pokud se chtějí SocDem vrátit na politickou mapu a získat nějakou relevanci musí začít dělat konstruktivní levicovou politiku evropského střihu. SocDem má velký a jasně definovaný rezervoár hlasů na který musí cílit a tím je ANO. Jakékoliv šílenosti typu návrat Paroubka, paktování s Komanči a hledání nějakých jiných obskurních alternativ by byly jen výrazem totální nekompetence a jen by urychlily smrt této kdysi velké strany. Nepopulistickou moderní levici Česko potřebuje víc než kdy jindy a ryze levicových témat, které by měly uchopit je docela dost – exekuce, vzdělanostní ekonomika, bydlení, životní prostředí…
Socdem dělá „konstruktivní levicovou politiku evropského střihu“, volby dopadly podle toho, není zájem. Taky kdo by něco takového volil.
Podívejte se na složení SocDem, když se nechali během společné vlády o****vat Burešem, podívejte se na volební lídry a složení jejich vedení a pak si odpovězte na otázku, zde je třeba sázka na Zaorálka signálem, že se SocDem mění.
SocDem je všechno jiné, jen ne moderní levicová strana evropského střihu 😀
Víte problém je v tom, že to co Vy píšete v závěru „..ryze levicových témat, které by měly uchopit je docela dost – vzdělanostní ekonomika, bydlení, životní prostředí…“, to už je obsaženo ve programech všech politických stran, jak i dnešní Fialovo, tak i té předešlé Babišovo.
Dokonce už to je v programech většiny politických stran po celé Evropě (těch umírněných).
A všechny po Evropě to plní právě tím že do těchto oborů posílají nekontrolovaně velké sumy veřejných peněz – bez většího úspěchu. Ovšem, s tím že naopak ty peníze chybí jinde a musí se pak zadlužovat a nebo (i rovněž – ne vždy) zvyšovat daně, a nepřímo to zvedá jak další výdaje státu, podniků, občanů..
Bohužel, ona právě ta konstruktivní sociální politika evropského střihu je strašně drahá a neefektivní. Píši sociální, nikoliv levicová, protože na ní ž musely přistoupit i pravicové vlády, aby se vůbec někdy dostaly k moci, se slibem, že jim se podaří oboje – jak bohatý sociální stát který zaplatí každému co požaduje , ovšem současně i zcela liberální ekonomiku, která na to vydělá. Ovšem, tohle už právě přestává fungovat i v těch bohatých evropských velmocích na západ od nás..
Konstruktivní politiku ksčssd nikdy nedělala. Velkohubé sliby mimo ekonomickou realitu, kydání špíny na oponenty, kteří se snaží o nějakou práci, nesmyslná a diletantská legislativa pravidelně končící multimiliardovým průs…m, nebo rovnou tunely, likvidace složitě vyjednaných a kriticky důležitých reforem připravených jinými .. to je socanská politika.
V ekonomické oblasti jsou všichni levičáci. Bez rozdílu. Komunisté, Stačilo!, socdemáci, ANOparazité, socialistická pětikoalice,… Všichni tahají (-li) peníze z kapes chytrých, pracovitých, ekonomicky aktivních lidí a rozdávají je líným, hloupým a neužitečným, dokonce na dluh, protože jich je ve společnosti nejvíce, mají volební právo a zásadně volí pečené holuby zadarmo do huby…
Každý z nás musí umět hospodařit, jenom úředníci a politici pracující pro stát, beztrestně utrácejí a dělají dluhy.
Ekonomický socialismus pomalu, ale jistě likviduje nejen ČR, ale i EU.
Jediný rozdíl vidím v zahraniční politice. Těm nesamostatným, co jim chybí vláda totalitního vůdce, kterým chybí stádo, kde by schovali svoji podprůměrnost a lenost, fandí ruskému chudobinci a hlupákovu a zbytek normální civilizaci na „Západě“.