Sobota 4. října

Napsal/a Ondřej Neumann 4. října 2014
FacebookTwitterPocketE-mail

V posledním předvolebním víkendu do referování o politickém potýkání poprvé výrazně zasáhl ženský živel. I když – zmiňované články vesměs psali muži. I proto z jejich vyznění nebudou mít radost gender aktivisté a aktivistky. Zatímco Zbyněk Petráček v Lidových novinách vtipně upozorňuje na fakt, že rodinou a dětmi se na Praze 2 ohánějí hned dvě političky, kterým tuto tezi nelze tak úplně věřit, jeho kolega ze stejného vydavatelství referuje o kandidatuře ženy, jež opomněla ANO informovat o minulosti „sexuální otrokářky“. Důležitou roli v této story hraje „smlouva s otrokem Alainem“, obsahující základní hodinovou sazbu 666 korun, která odkazuje na biblické „číslo šelmy“. Volby zkrátka startují za necelý týden a zjevně přituhuje. Bohužel se množí i „přehmaty“ v tuzemských denících.

 Blesk

 • První dva z rozhovorů seriálu Blesk zpovídá lídry „Šéf lidovců Bělobrádek brání svého kandidáta: Čuňkoboxy pomohly lidem!“ a „Okamurův záchranný plán před volbami: Brnknu Evě a Vaškovi“.

 

Mladá fronta Dnes

 • Třaskavý spor o audit eurodotací v nemocnicích mezi ČSSD a ANO utichl jen zdánlivě. Už už to vypadalo, že byl uzavřen předvolební smír. Nicméně dnes Babišův deník otevírá článkem „Draze nakupoval i špitál ministra, tvrdí audit“. Kromě ministra zdravotnictví Němečka (ČSSD) podle listu pochybil při řízení své nemocnice i pražský volební lídr ČSSD Ludvík a poslanec TOP 09 a někdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger. Plný zásah tedy schytaly obě strany, které v nadcházejících volbách představují pro ANO Andreje Babiše největší konkurenci. Jak se MfD dostala k dílčím závěrům zpochybňovaných auditů, není z článků zřejmé. Stejně tak i důvod, proč neukončené audity považuje za tak důležité, že z nich udělá otvírák svého sobotního vydání.
 • „ Starostuje už 38 let. Do voleb jde také letos“. Volební zajímavost ze Slavkova u Opavy začíná též na titulní straně.
 • Info o odvolání ostravského volebního lídra TOP 09 „Kalousek odvolal lídra v Ostravě. Prý kvůli násilí“.
 • Volební trable v Aši kvůli sporu o místní kandidátku Strany zdraví, sportu a prosperity – „Volby ještě ani nezačaly a už hrozí jejich opakování“.
 • Komentář „Komunální volby jsou jen pro bohaté. Chudí nikoho nezajímají“ o tom, že programem záchrany těch nejchudších se volby nevyhrávají.
 • Neutrální rozhovor se sociologem Danielem Prokopem „Středně velká města jsou územím nikoho“.
 • Příloha Praha: Otvírák mírní optimismus TOP 09, že tunel Blanka bude otevřen již v prosinci „Čas a průsaky. Dva důvody, proč Blanka možná nepojede“. + Článek o celebritách ve volbách „Pokud mě zvolí, předám funkci jiným, říká řada VIP kandidátů“. + „Pražští záchranáři si stěžují na pracovní podmínky“ – podstata článku? Šéf pražské záchranky obhajuje senátorský post. Nepřejícníci vidí šanci, jak uškodit. Otázkou zůstává, proč o tom psát?
 • Předsedové stran vyrazili do krajů. O Babišovi jeho zaměstnanci z MfD psali již vícekrát (viz dosavadní monitoring). Dnes došla řada i na další. Porovnejme titulky článků: „Lidé si povídali se šéfem TOP 09“ (Chebsko), „Bělobrádek se nejdřív bál samoty, pak nepustil sál ke slovu“ (Olomouc), „Šéf ODS Fiala příliš voličů nepřilákal“ (Ostrava). Pro připomínku titulek včerejšího materiálu o spanilé jízdě Andreje Babiše „Babiš představil lídra ANO v Ústí a užíval si potlesk“.
 • Příloha Kraj Hradecký: Rozhovor s majitelem Juty a senátorským kandidátem Jiřím Hlavatým. Zjevně obdobný prostor jeho protikandidáti v následujících dnech nezískají. Zřejmě proto zůstává čtenářům i utajena informace, že pan Hlavatý kandiduje za ANO majitele MfD. Titulek rozhovoru: „Politika by mě vcucla, chybí v ní vzory“.
 • Příloha Kraj Liberecký: O kandidatuře dominy v barvách ANO v Doksech „Vládnout chce i ´otrokářka´“. Mimo jiné se lze v článku dočíst následující: „Dvaačtyřicetiletou M. E. z její kontroverzní minulosti usvědčuje zejména smlouva s otrokem Alainem, kterou v listopadu 2011 podepsala a kterou redakce disponuje. Vlastní rukou na jejím konci píše: „Tímto tě, otroku Alaine, přebírám do svého majetku a od této chvíle mi budeš sloužit jako můj majetek a budeš mi plně k dispozici.“ Otrok jí pak bankovními převody platil poplatky za vykonané služby – základní sazba činila 666 korun, více než dvouhodinové dýchánky stály 950 korun. Dokládají to výpisy z účtu. S otroky se domina scházela ve Swingersclubu Zámeček v Horních Počernicích, Motelu R10 v Bezděčíně u Mladé Boleslavi a mileneckých azylech na Vinohradech.“ Při čtení předchozích řádek mě napadá otázka po kompetentnosti příslušného redaktora MfD – co si asi tak představuje pod pojmem „dvouhodinový dýchánek“?
 • Příloha Kraj Moravskoslezský: „Kandidát ANO kampaň „rozdmýchal“ až příliš“. Rozhovor je uvozený následující větou: Drsné přepadení chtěl v předvolebním boji využít třiadvacetiletý kandidát hnutí ANO. Jeho sólová marketingová akce se mu ale vymkla z ruky a pomalu se měnila v protiromskou kampaň. Z následujícího rozhovoru vyplývá, že kandidát si však žádnou chybu nepřipouští.
 • Střípky z kampaně: „Předvolební nápad Pirátů – zaveďte v Jablonci noční školky“ (Kraj Liberecký), „Jak zpitvořit politiky? Větrejte v polepených autobusech MHD“ (Kraj Liberecký), „Pelhřimovská ODS načerno vyvěsila plakáty“ (Kraj Vysočina).

 

 

Právo

 • Hned dva komentáře týkající se politiky. Redakční „Škatulata“ o křehkosti koaličních vztahů mezi ČSSD a ANO a politologický pohled Lukáše Jelínka „Policie vylekala radnice“.
 • Celostránkový „politologicky nemasný neslaný“ rozhovor s Jiřím Přibáněm „Přibáň: Babiš není Orbán. I tak pozor“.
 • Mutace Praha – Střední Čechy:  „Hudeček odmítl další kritiku předpisů“. Informativní článek o žhavém předvolebním tématu nových stavebních předpisů, které zviditelnila mohutná reklamní antikampaň firmy BigBoard proti úřadujícímu primátorovi Prahy. Tentokráte o výzvě několika starostů (převážně z hnutí Pro Prahu) a Hudečkově odmítnutí. + Článek „Senátor Lebeda obhajuje post za jinou stranu“ o předvolebním senátorském klání na Kolínsku. + Krátký předvolební rozhovor s pražským lídrem ANO Adrianou Krnáčovou „Vedení města korumpuje voliče“. + Fotografie miláčka pražského zpravodajství Práva starosty Prahy 11 Mlejského, který předává „dort vytvořený z osušek“ padesátitisícovému návštěvníku bazénu Jedenáctka VS. Autor snímku není kmenový fotograf listu, z čehož se dá usuzovat na PR pana starosty. Proč to Právo tiskne, zůstává záhadou.
 • „Obvinili ji z týrání postižených“. Obsah: Lenku Kohoutovou, ředitelku Domova pro zdravotně postižené v Praze 4 a členku ODS kandidující na senátorku za Kladno, obvinil anonymní dopis z šikany a trýznění klientů ústavu.  Autorka článku se s „anonymními autory“ sešla, navštívila i Domov, promluvila s paní ředitelkou. Klasická ukázka, proč těsně před volbami by novináři měli být obezřetní na jakékoliv „dokonce podané“ či „zvažované“ trestní oznámení či nařčení, nadto anonymní.
 • Mutace Severní Morava: „Kalousek odvolal lídra kandidátky“.

 

Aha!

 • Nic.

 

Metro

 • V sobotu nevychází.

 

Lidové noviny

 • Redakce zřejmě v dobré víře poskytuje prostor okrajovým pravicovým extremistům „Ultrapravice se spojuje, prý chce Václavák bez eboly“. Nadto se LN v hlavním redakčním komentáři se celkem zbytečně razantně vypořádávají s marginální pražskou politickou spodinou.
 • „Strach starostů: z chudých budou bezdomovci“. O obavách, že nesmyslně nastavený systém podpory bydlení potřebných se pouze změní v jiný nesmysl.
 • Reportáž z předvolebního mumraje „Karlovy Vary protlačíme do UNESCO“.
 • Celostránkový rozhovor s politologem Tomášem Lebedou „Vítěz komunálních voleb? Nejde zjistit“.
 • Chytrý materiál Zbyňka Petráčka „Pouliční živly? Prostě je vyženeme“. Titulek bohužel pro čtenáře může sugerovat, že půjde o mnohokrát opakované politicky korektní lamentování, že někdo z politiků nabízí řešení neřešitelného. Ve skutečnosti Petráček poukazuje na to, že svojí kampaní na sebe mohou politici odhalit daleko více, než je jim příjemné. Pozornosti doporučuji zvláště demaskování dvou političek zaštiťujících se na billboardech rodinnými hodnotami. První – bezdětná a žijící tzv. „na hromádce“ prezentuje „svoji“ pražskou čtvrť jako „dobrou adresu pro rodiny s dětmi“. Druhá – slovy autora „která mě léta přesvědčuje, že tradiční rodina, mužská i ženská role jsou jen sociální konstrukty“ – ve stejné městské části slibuje „lepší život pro rodiny na Praze 2“.
 • V příloze Orientace analýza „Matka měst nemocná reklamou“ o tématu nových stavebních předpisů v Praze. Materiál degraduje fakt, že mladá autorka „spolupracuje s Institutem pro plánování a rozvoj města“ a celkem logicky tudíž nakonec souhlasí s materiálem jím vypracovaným, který prosadil primátor Tomáš Hudeček a následně to schytal od firmy BigBoard.

E15

 • V sobotu nevychází.

 

Hospodářské noviny

 • V sobotu nevychází.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)