Snad mě komunisti nechají aspoň zedničit na opravě Lidic, doufal sedlák po vyhnání ze svého statku. Mýlil se
Tisíce krutých osudů českých a moravských sedláků vyhnaných po roce 1948 z jejich statků jsou v mnoha rysech podobné. Nejprve na ně komunisti uvalili těžko splnitelné povinné odvody, nakonec jim ale veškerý majetek ukradli. V lepším případě pak následovalo vysídlení a podřadná práce někde na vzdáleném místě. V horších případech vykonstruované procesy a dlouholeté tresty.
Příběh rodiny sedláka Františka Melíška ze středočeských Středokluk ukazuje krutost, s jakou komunistická zvůle vstoupila do všedního dne sedláckých rodin. Zdeněk Pokorný, prasynovec sedlákovy ženy Anny Melíškové, roz. Pokorné, poskytl redakci HlídacíPes.org syrový dobový dokument; dopis, který Anna Melíšková napsala 10. července 1950, dva dny poté, co družstevníci přišli statek zabavit. Za několik dní se měli vrátit pro dobytek, zdržely je jiné sezónní práce.
Dopis přetiskujeme v plném znění, bez redakčních úprav.
Drazí,
Pán Bůh Ti dal Jardo vnuknutí že jsi se přijel na nás podívat. Viděl jsi nás všechny po hromadě a v našem statku naposledy, už ho nemáme. V sobotu ho zabrali a ještě tři další přes 20ha. Jsme úplný žebráci, bez bytu a bez zaměstnání. Musíme se vystěhovat, do družstva nás nevzali, tak nás asi dají do ňákého státního dvora. Františka za kočího, mě za krmičku.
Aby tomu předešel, šel žádat do zdejší továrny, ale oni ho nevzali tak přišel zklamanej a zdrcenej se slzami v očích, to bylo dnes odpoledne a právě co vám píši ještě toho odpoledne odejel na místo hrozné tragédie do Lidic žádat o práci jako přidavač zedníka sám zničen a oloupen o všechno aby pracoval na obnově Lidic. Nevím, jak pochodí.
Tak jsme jim to všechno připravili a oni budou sklízet a brát peníze, nám už teď nedají ani korunu ani za mlíko za měsíc červen, chtěli mít do konce června splněna vajíčka a nechali nás platit za obdělávání řepy, nás to stálo přes 20 tisíc. Co jsme měli dělat, lidi přišli chtěli peníze, vždyť jsme je museli moc shánět a prosit a byli jsme rádi že tu řepu udělali kdyby nebyla udělaná tak by zas jsme dostali pokutu a ještě by Frantíka zavřeli. Co se chudák Frantík od jara nadřel, musel sám všechno na poli udělat, úplně jsme dřeli zadarmo, ani za tu dřinu nedostanem haléře. Zrovna nyní kdy každý hospodář se těší na plody a odměnu své celoroční práce, tak je člověk právě ze statku vyhozen.
Nejdřív vzali všechny stroje, pak lidi, i tu krmičku ze chlíva nám vzali. To jak si u nás byl, tak hned v úterý dostala z pracáku že se má ihned dostavit a tam jí hrubě řekli, že nesmí u nás být, buď do družstva nebo státního statku. Co ale zkusíme než těmi žebráky budeme. Jeden den zabrali celý statek druhý den hned přišli prohlížet a počítat místnosti, třetí den chtěli vyvádět dobytek ale přišlo jim do toho mlácení řepky. Tak to čekáme každým dnem.
Tu řepku ještě Frantík posekal a dal do pánáků a oni jenom mlátěj a shrábnou peníze za to už taky nedostaneme ani korunu, to byl vždy první příjem, nebo jsme dostávali zálohy na řepu, letos úplně nic, ani cukr nedostanem. Zrovna letos máme takovou pěknou úrodu tak krásnou řepu 100 tisíc by za ní bylo. Je už všechno ztraceno, budem mít jenom hlad a bídu. Zahrádku jsem si zrovna letos sama vysázela, je tam taková úroda okurek, že jsme to nikdy neměli, to všechno musí člověk opustit. V pátek minulý týden jsem byla ještě s Toníkem v Praze, tak u nich ještě nic nebylo, pak to v sobotu zabrali.
Léky jsem obdržela, děkuji za ně. Co Anička? Jak je jí? Napište co u vás nového. Já mám už oči vyplakané až budou vyvádět dobytek tak někam uteču abych to neviděla. Naposledy pudem (nečitelné) jestli to nervy vydrží nevím.
Buďte hodně zdraví! Je mi líto dětí…
Anna
Podívejte se na faksimili dopisu a dobové fotografie z rodinného archivu Zdeňka Pokorného.
Redakční poznámka na závěr. Sedlák a jeho žena byli odsunuti na rozpadlý statek do Bratronic a měli zákaz se do Středokluk vracet. Očekávání, že by komunisté Františka Melíška nechali aspoň jako pomocného dělníka pracovat na rekonstrukci Lidic, bylo liché. Ani za zedníka ho nevzali.
ČTĚTE TÉŽ: Jak násilná kolektivizace zničila český venkov. Expozice zemědělského muzea připomene příběhy sedláckých rodů
Adam Drda: Naši historici a jejich poučení z krizového polistopadového vývoje
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
19 komentářů
Pořád mi ještě nevěříte,že se mělo věšet!
Bestie komunisticky!
Ano, takhle zničili mnoho rodin, to si dneska nedovede nikdo představit a proto nevěřím, že by ještě někdy KS se mohla dostat, k moci. Zanechala tady příliš mnoho vzpomínek.
Bohužel, vzhledem k tomu,jak početnou mají, stále, komunisti voličskou základnu a kolik lidí s nimi sympatizuje, si myslím, že lidé mají moc krátkou paměť.
Ještě, když se předevčírem veřejně přihlásili – komunisti – k odkazu února 1948………
Ano, většina lidí má krátkou paměť. Podobný osud, který potkal pana Melíška, potkal v padesátých letech i našeho souseda. Vyprávěli mi o tom moji rodiče. Většina lidí si dnes už řádění komunistů v padesátých letech nepamatuje. Ale mnoho lidí si pamatuje léta devadesátá, divokou privatizaci, obří zlodějny, tunelování a krachy podniků, u kterých nebyl pro jejich zánik žádný ekonomický důvod. Já sám jsem si musel hledat práci, když v důsledku vytunelování panem Koženým ukončil činnost podnik, ve kterém jsem pracoval. Ne, nezačal jsem kvůli tomu volit komunisty, toho jsem opravdu dalek, jen jsem přestal volit pravici. Jenže jiní, takto postižení, ty komunisty bohužel volit začali. A pravice, hlavně ODS a pan Klaus, se komunistům svým počínáním o voličskou základnu postarala.
To by museli potrestat sami sebe a to se nestane.
Ptří o řádek níže.
Vážený pane Josef, mám dojem ,že jste popletl jablka s hruškami. Komunisti ukradli všechno a všem! V devadesátých letech nás nikdo nenutil aby jsme koupili či nekoupili kupónové knížky a ani nás nikdo nenutil uvěřit slibům o obrovských výdělcích. To bylo jen a jen na každém jednotlivci a na jeho rozhodnutí.Že se mezi námi čechy objevili různí Kožený a jim podobní se ani nedivým. Privatizace ani restituce by nebyla třeba kdyby to komunisti nerozkradli !!! A z tohoto důvodu nevidím nic čím by se provinila pravicová politika.
Pane Petře, zlodějny se u nás zdaleka neděly pouze prostřednictvím kuponových knížek. Já sám ani moji kolegové jsme panu Koženému knížky nesvěřili, přesto jsme na jeho zlodějny doplatili. Privatizace mi nevadila, zlodějny však ano. A těch bylo v devadesátých letech opravdu mnoho. A doplácíme na ně dodnes. A vše se dělo pod patronací a ochranou tehdy vládnoucí ODS, která o sobě tvrdila, že je stranou pravicovou a také pod patronací pana Klause. Zda byla nebo nebyla politika ODS skutečně politikou pravicovou, to v této chvíli neřeším. Rozhodně však její politika voliče komunistům do náruče nahnala. To je mimo jakoukoliv pochybnost. Důsledkem je pak ona voličská základna komunistů, o které psal pan Kliment. Ještě začátkem devadesátých let získávali komunisté ve volbách stěží 8% a vypadalo to, že zajdou na úbytě. ODS má lví podíl na tom, že se tak nestalo.
Vážený pane Klemente Vy se divíte že lidé mají krátkou paměť? Naopak já si dobře pamatuji jak mi moje matka vyprávěla jak musela její čtrnácti členná rodina dřít na statcích těchto sedláků čau ty skvělej DEMOKRATE Máme přece demokracii,ne Tak proč někdo chce pořád rušit nějakou stranu .
Dostala za to ona čtrnáctiletá rodina zaplaceno?
Pokud nebudou komunisti postaveni mimo zakon, tak tu klid nebude…
Komunisti jsou zde a pokracuji v zlodejnach a nekalych umyslech,nyni se orientuji na prodeje nemovitosti,ktere nepravem urcite osoby nabyly a prodavaji je(nejradeji cizincum) kdyz se nemovitost opravi a castka navyssi,zacne se zajimat katastralni urad a ceske soudnictvi.Pokud nespolupracujete a nepodridite se jejich pozadavkum,prijdete o vsechno(muj pripad)stalo se v roce 2002-2008,nyni po 5 letech soudnich jednani v CR,zaloba ve Strasburg.Nadeje si nedelam,jen nase uspory,pensijni pojistka a zdravi nikdo nenavrati.
Moje babička vždycky plakala, když vzpomínala, jak jim zabavili statek na Slovensku. Jeden den ještě dřeli na svém poli, druhý už se stěhovali.
Nechci vám nic říkat, ale nálada lidí, hlavně těch závistivých, je teď opět otočená proti řemeslníkům a malým zemědělcům. Bojím se, aby se některé věci neopakovaly.
Podobný problém (jak uživit národ , avšak v tomto případě národ nepostižený válkou, ba naopak – během války vekmi prosperující a tak i velmi úspěšně se plodící – tedy další a další hladové krky baby boomers) řešily v těch letech i Spojené státy americké.
Kdy ale díky svým specifickým podmínkám (zejména možnostmi úvěrové a fiskální expanze mnesrovnatelnými s válkou a poválečnými událostmi rázu vskutku to velkých sociálních otřesů – odehrávajícími se v “ nemarshallovské“ /nelze opět nevzpomenout postavičku jménem Hermann J. Abs/ Evropě) mohly zvolit humánnější postupy, respektive postupy řešící problémy tak, aby byla pokud možno zachována stávající držba půdy , stávající typ vlastnictví.
Kdy i dnes , v 21. století, raději volíme zadlužování se fiskálů, než abychom přestali vyplácet dotace a podpory zemědělcům, které by neúprosný trh zřejmě mohl vyhnat z jejich farem podobně jako to udělali kdysi komouši. Tedy raději volíme jistou míru tržního příkoří (jak v rámci globální tak i lokální soutěže dané dolarovým hlasováním, v mezisektorové rovině soutěže o přízeň nemandatorního hlasování jednotlivců a skupin ), než abychom opět viděli , jak jsou např. exekutory zabírány farmy, zemědělské usedlosti.
Otázkou je, zda tehdy měli komouši, respektive vládnoucí byrokraté jiné alternativy, a to nejen s ohledem na zásobování obyvatelstva potravinami, ale samozřejmě zejména na tehdejší rozpoložení mocenské.
vysv.
I k mým předkům se tehdejší vládnoucí moc zachovala podobně, ne -li hůře, takže určitě soucítím s těmito sedláky, byť je neznám.
Komouše nesnáším.(“ komunistům“ typu Hutteritů ale jejich styl života závidím)
Avšak je velmi snadné (a dokonce bych řekl, že je to i obludné – ve vztahu k tmu, zda tedy je nám třeba pavkokorčaginovské slepoty či raději popisů neideologických) svádět vše na komouše. Stejně ale třeba i na nacisty, i ti byli svým způsobem reakcí na jiné události.Jak pak hledat poučení ? Odpověď přeci není taková, že “ nebýt kolektivizace“ bylo by všem výborně. Nebo “ nebýt komoušů či nacistů“, bylo by ještě skvěleji…protože stejně jednoduchou pseudoodpovědí (možná ale blíže jdoucí k jádru problému, jeho genealogii a k jeho narůstání) by pak mohlo být: “ nebýt masové tržní výroby“ měli by se skvěle všichni.
/je mi jasné že v prostředí všeobecné putinizace (viz např. film „Perverzní průvodce ideologií“) všeho zlého je takovýto vhled kacířský, třídně nepřátelský, proruský, ba snad i xenofobní a sociálně rasistický…no nic, snad hned nespadnu pod nějaký paragraf – viz heslo “ overcriminalization“ anebo viz soudničení se kvůli tomu, že si někdo něco špatně zapamatoval…../
Vážený pane Stanko,
za a – nepsal jsem nic o rušení, či likvidaci nějaké strany,
za b – dle Vaší reakce vidím, že schvalujete, aby byli lidé okradeni o svůj majetek, o svůj VEŠKERÝ majetek, zcela beztrestně……..
Dále již nebudu na případnou Vaši odpověď reagovat, nestojí mi to za to.
Bohuzel, mohu to potvrdit. Moji starenka a staricek byli na tom podobne. Pole 4 ha jim vzali na peknem miste, z urodnenem a vyhnojenem. Kameny sbirali nekolik let aby meli krasne ciste pole. Protoze jim vzdorovali a nechteli to podepsat, tak jim dali pole na nekolika odlehlych mistech vzdalenych i 5 az 6 kilometru, kamenite a ve velkem svahu a same krovi. Moji tetu, jejich dceru nikde nechteli zamestnat a kdyz ji zamestnali, tak ji na druhy den hned vyhodili, protoze dostali echo z MNV, ze maji pole. To jeste dopadli dobre, byli lidi kteri vzdorovali a nastrazili jim do stodoly vysilacku. Prisli tam druhy den a zavreli je a pole jim vzali. Takovych nestastnych lidi bylo moc a moc.
Výše uvedený Miroslav Michalko si myslí, že se komunisti měli věšet. Statisíce našich komunistů měli za zády miliony komunistů Sovětských. Pokud si pan Michalko myslí, že někdo měl například pověsit pana Babiše když byl komunista má asi mozek našeho prezidenta s kalašnikovem. Dnes není na pořadu dne kolektivizace ale občanská válka rozpoutaná našim prezidentem. Možná přeháním, ale hnus našeho prezidenta a jeho podpora blbínky je alarmující. To co si dovoluje Zeman si nedovolil žádný komunistický prezident.
Co provádí náš prezident je skutečně alarmující. Podporu „blbínků“, jak je nazýváte si je možné vysvětlit i tak, že v argumentaci proti Miloši Zemanovi jsou zdůrazňovány spíše jeho hrubé výrazy a slovník, což má efekt spíše opačný. Používání hrubého slovníku Milošem Zemanem „blbínkům“ spíše imponuje. Bohužel není příliš zdůrazňována jeho velmi nebezpečná proruská kolaborantská politika. Dozvěděli jsme se sice, že Zemanův kancléř nedostal bezpečnostní prověrku, ale už jsme se nedozvěděli konkrétní důvody, proč tuto prověrku nedostal. Proč nebyly veřejnosti sděleny konkrétní důvody, pro které Mynářovi bezpečnostní prověrka nebyla udělena? Je důvodem nezveřejnění konkrétních důvodů neudělení bezpečnostní prověrky Mynářovi to, že by jejich zveřejnění poškodilo podporu Miloše Zemana „blbínky“? Má Mynář například napojení na cizí nepřátelskou mocnost a byl nasazen, aby na Miloše Zemana dohlížel? Takové skutečnosti by mně i většině národa vadily jistě více, než sprostý slovník Miloše Zemana.