Smlouvy? Utajíme. Pětina smluv ústeckého Dopravního podniku neobsahuje cenu
Každá pátá smlouva Dopravního podniku města Ústí nad Labem v registru smluv neobsahuje konkrétní částku, za kterou městská firma nakupovala. Společnost tvrdí, že kvůli obchodnímu tajemství. Veřejnost tak přichází o kontrolu, jak se v Dopravním podniku nakládá s veřejnými prostředky, což byl hlavní důvod, proč byl registr smluv spuštěn.
Dopravní podnik města Ústí nad Labem zatím do registru smluv vložil 391 položek v celkovém objemu 643 milionů korun. 73 smluv z toho počtu, tedy téměř 19 procent, ale neobsahuje cenu – jak ukládá zákon.
Jde přitom o nemalé veřejné prostředky: město svou akciovku ročně dotuje částkou kolem 200 milionů korun.
Firma se hájí: chráníme obchodní tajemství. Podle IT experta a zakladatele portálu Hlídač smluv Michala Bláhy jde o častý způsob, jak se vyhnout naplnění zákona. Mluví o zneužívání obchodního tajemství a porušování zákona.
Proč vás to zajímá?
HlídacíPes.org v pondělí položil vedení Dopravního podniku sadu otázek, které se týkají jak celkového objemu smluv s neuvedenou částkou, tak některých konkrétních případů. Na otázky sice odpovědi nepřišly, zato se telefonicky ozvala náměstkyně pro ekonomii a obchod Simona Mohacsi, která sondovala, proč se redakce o hospodaření podniku zajímá.
Musíme se tedy spokojit s vysvětlením které Mohacsi krátce poskytla po telefonu.
„Bylo to vyhodnoceno jako obchodní tajemství,“ uvedla náměstkyně. Jde podle ní o případy, kdy takto byla vyhodnocena buď právníkem Dopravního podniku, nebo smluvním partnerem, se kterým podnik smlouvu uzavíral.
HlídacíPes.org vybral namátkou smlouvu s letošního března, kterou si Dopravní podnik pronajímá od ČSOB leasing osobní automobil Škoda Octavia. I u takovéto vcelku banální smlouvy je totiž cena nájmu schovaná za zeď obchodního tajemství.
„Tam byly nějaké speciální ceny vzhledem k tomu, že je to naše hlavní banka. Cena té služby je pro nás jiná, než by ji dostala jiná společnost. A ta jiná společnost by mohla tlačit, že Dopravní podnik to má levněji, proč nám to dáváte o tisícovku dráž?“ vysvětluje Mohacsi.
Na námitku, že i to je smyslem registru smluv, aby se zvýšil tlak na konkurenční prostředí, náměstkyně uvádí: „Ale to je jen proto, aby se nakupovalo levněji ze státních peněz. Ale ne, aby tak mohli tlačit i soukromníci.“
Jinými slovy tak městská akciová společnost nezveřejňováním částek hájí obchodní zájmy soukromých společností proti jiným soukromým společnostem a vyhýbá se v tomto jejich zájmu naplnění zákona.
Tajíte? Nedostanete zaplaceno
Michal Bláha, který založil server Hlídač smluv, jakousi nadstavbu nad registrem smluv umožňující detailní sledování toků veřejných peněz, ovšem mluví přímo o porušování zákona.
„Obchodní tajemství tvoří konkurenčně významné, určitelné, ocenitelné a v příslušných obchodních kruzích běžně nedostupné skutečnosti, které souvisejí se závodem a jejichž vlastník zajišťuje ve svém zájmu odpovídajícím způsobem jejich utajení. Důležité je, že musí být splněny všechny zmiňované charakteristiky obchodního tajemství současně. Samozřejmě platí, že dodavatel si nemůže o své vůli určit co je obchodním tajemstvím,“ říká Bláha v rozhovoru pro HlídacíPes.org. Cituje z nového občanského zákoníku, který obchodní tajemství přímo definuje.Upozorňuje zároveň, že smlouvy, které budou takto zaneseny po letošním 1. červenci, kdy skončila roční lhůta „hájení“ bez sankce, budou neplatné. A za takové nakonec dodavatel nemusí dostat zaplaceno, což může v budoucnu snížit ochotu uzavírat smlouvy, které budou s odkazem na obchodní tajemství utajovány.
„Očekávám výrazný úbytek zneužívání obchodního tajemství zejména u telekomunikačních, poštovních, IT a právních služeb,“ říká Michal Bláha.
Sérii textů k problematice veřejných zakázek
podporuje Nadační fond nezávislé žurnalistiky.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
2 komentáře
Řadu smluv má zveřejněno i zcela chybně.
Tak si na hlídač smluv zajděte a ani ta nejdůležitější není dle hlídače v pořádku. Krásně tam svítí chyby… dle právníků tedy měly být smlouvy neplatné, nebo ne?