Druhá tvář populistů. Slibují ochránit slabé, ve skutečnosti nahrávají korporacím
Prezentují se jako ochránci „obyčejných lidí“ či jako bojovníci proti vykořisťování zaměstnanců, proti korupci a proti „diktátu Evropské unie“. Data z hlasování v Evropském parlamentu ale ukazují, že populistické strany často hlasují úplně jinak: ve prospěch velkých firem a na úkor jejich zaměstnanců. Týká se to i hnutí ANO, jak dokládá čerstvá analýza organizace Corporate Europe Observatory.
V zemích jako Itálie, Maďarsko nebo Rakousko lídři korporací spolupracují či aktivně podporují autoritářské strany ve vládě nebo s šancí na vládnutí, píše organizace Corporate Europe Observatory (CEO) a označuje to za „ukázku cynické reálpolitiky“.
Organizace vyhodnotila výsledky hlasování ze 14 plenárních zasedání Evropského parlamentu z let 2014 – 2019 týkající se klíčových témat populistických stran.
Šlo o momenty, kdy europoslanci hlasovali třeba o zlepšení pracovních podmínek zaměstnanců, o vyšším zdanění nadnárodních firem či o odklonu od využívání fosilních paliv.
„Pohrdání“ chudými a pracujícími
Výsledek? Žádná ze sledovaných stran nepodpořila zavedení minimální výše korporátní daně na úrovni 25 procent v rámci celé EU, ale skoro všechny naopak hlasovaly proti návrhu zřídit celounijní úřad pro boj s daňovými úniky, nebo se hlasování zdržely.
Související články
Císař je nahý, ale psst. Evropští populisté dělají, jakoby se jich vlastní skandály netýkaly
Žádná ze stran kromě jediné nepodpořila návrh směrnice zaručující „důstojné pracovní podmínky“ pro všechny zaměstnance a všechny strany až na jednu odmítly postupné ukončení dotací na fosilní paliva. Výsledky všech sledovaných hlasování k vidění ZDE.
„Je to pohrdání politikou namířenou na podporu lidí s nižšími příjmy a pracujících,” hodnotí reálné kroky populistů v europarlamentu Corporate Europe Observatory.
Autoři studie mezi čtrnáct sledovaných stran zařadili vedle maďarského Fideszu, rakouských Svobodných, italské Ligy či německé AfD také hnutí ANO premiéra Andreje Babiše.
Europoslanci za ANO odmítli podle analýzy 11 ze 14 sledovaných opatření, jimiž se Evropský parlament zabýval, včetně těch proti daňovým únikům.
Odmítli také návrh na minimální délku otcovské dovolené, opatření zaručující důstojné pracovní podmínky pro všechny či kroky ke zmírnění platových rozdílů mezi muži a ženami.
Zástupci Babišova hnutí se postavili i proti ukončení dotací na fosilní paliva. Vysloužili si tím (stejně jako skoro všichni další čeští zástupci v europarlamentu) titul „klimatických dinosaurů“.
Přátelé ocelářů a automobilek
Kromě rozporu mezi rétorikou populistických stran a jejich hlasováním v europarlamentu připomíná analýza CEO i vazby jednotlivých partají na vlivné byznysmeny – v protikladu k jejich vlastní sebeprezentaci jako bojovníků proti elitám a jako obránců „obyčejných lidí“.
Vedle příkladu Andreje Babiše – politika, velkopodnikatele a mediálního magnáta v jedné osobě – zmiňuje třeba byznysové vazby lídra evropského populistického hnutí, italského vicepremiéra Mattea Salviniho a jeho strany Liga.
Ta podle analýzy udržuje úzké vazby s lobbistickými skupinami jako je třeba Confindustria, asociace italských zaměstnavatelů a pobočka celoevropské podnikatelské lobby BusinessEurope.
Související články
Útok podle not Kremlu. Stopy vedou k německým spojencům Okamury, Zemana i Klause
Okamura v první lize evropských populistů? Nevěřte všemu, co šéf SPD pověsí na Facebook
„V téhle vládě plně věříme straně Liga,“ připomíná dokument výrok šéfa Confindustrie Vincenza Boccii.
Podobné vztahy se světem byznysu udržuje i rakouská strana Svobodných, která krátce po vydání analýzy (ta vyšla v polovině května, pozn. red.) kvůli aféře svého předsedy přestala být součástí rakouské vlády.
Svobodní mají podle dokumentu „silné vazby“ na ocelářský, automobilový a rafinérský průmysl, což se odrazilo i v ekonomickém programu strany. Jako příklad uvádí analýza hornorakouského politika za Svobodné Manfreda Haimbuchnera – v Horních Rakousích mají závody třeba ocelárny Voestalpine nebo automobilka BMW.
Analýza také obsáhle připomíná korupční aféry všech sledovaných stran nebo různá podezření i potvrzené delikty s jejich nelegálním financováním. V případě Česka a hnutí ANO zmiňuje i kauzu Čapí hnízdo a podezření z dotačního podvodu Andreje Babiše.
Tyto kauzy podkopávají další narativ populistů, který sami o sobě šíří – tedy že oni jsou jediní, kdo si v politice neušpinil ruce a nenechali se uplatit.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Brusel hlídá nedovolené státní subvence. Řeší se Čína, USA, PPF i Dukovany…
Brusel proti „kurvítkům“. Zákazníci získají větší práva na opravu vadných výrobků
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Tento článek sedí na socialisty jako Jandák na hrnec. Ti odjkaživa pohrdali obyčejnými lidmi a kopali za největší korporace.
Ale proboha, zase si nepleťme Evropskou unii se bolševickým systémem, který chce důsledně bránit ožebračený proletariát proti kapitalistickým vydřiduchům.
Drobná chybička už je v předpokladu, že by se korporátní daň měla týkat jen velkých korporací, kterým je z některých (a třeba legitimních) důvodů trochu legitimních důvodů. Jenže korporátní daň, jinak zvaná daň z příjmů právnických osob se přece týká všech podniků, i těch místních, i menších a malých. A jak chce asi EU požadovat nějaký srovnatelný vzestup v oblastech technologií všeho druhu, když chce jednotně, po celé EU napařit všem podnikatelům zvýšenou daˇm? že by to pak těm vybraným – dle rozhodnutí bruselkých úředníků vracela v dotacích? Haha.
No a pokud se týká „všeevropských práv zaměstnanců, ta jsou přece už poměrně dobře legislativně zajištěna v místních zákonících práce. Ergo by to chtělo „hodit do placu“, v čem je ten bruselský návrh rozšiřuje…Že by snad speciální toalety pro třetí a čtvrté pohlaví??
On Babiš alias Bureš ještě spáchal jiný dotační podvod, než ten s tím Čapím hnízdem, které je jeho nejlepším nápadem, jak sám řekl, kterým chtěl „udělat radost“ své chudince dceři, která ráda jezdila na koni a která, podle jeho nevynuceného prohlášení, trpí už od 19 let bipolární poruchou? Neměl by být spíše uveden jeho daňový podvod, podle zákona, s korunovými dluhopisy?
Ne.. To už je právě znakem našich současně bulvárních a současně politicko-korektních médíí, že dokážou každou kauzu politika dostatečně vyřvat, ale už nedokáží čtenáře dostatečně informovat, když ta kauza debaklem skončí.
Nebo-li kauza s korunovými dluhopisy s Babišem už skončila, jak se dalo dočíst už vloni „..„Ve věci nebyly zjištěny skutečnosti nasvědčující tomu, že by popsaným jednáním došlo k spáchání trestného činu. Rozhodnutím policejního orgánu ze dne 23. srpna 2018 byla věc odložena, neboť nejde o podezření z trestného činu a není na místě věc vyřídit jinak,““..
Na vysvětlenou, nešlo o žádný podvod, vše bylo zcela dle zákona. Jediný, kdo to mohl napadnout, by byl berňak, protože ten by měl právo – v rámci kontroly označit takovou transakci jako účelovou – tedy provedenou pouze pro zkrácení daně. Jenomže, tohle bububu platí leda na živnostníčka co se zatřese strachem a tu doměřenou daň a pokutu okamžitě zaplatí.
Lidi jako Babiš se tomu leda zasmějou, a předaj to svým advokátům, aby se o to soudili jak to půjde, přičemž dobře věděli, že dle čistě formálního výkladu by takovou žalobu první soud shodil ze stolu. Což věděli i ti policajti, takže se ani nenamáhali pokračovat