Škoda Transportation: Tajemství padesátimiliardové nevěsty
PAVUČINY BYZNYSU. O největší českou strojírenskou firmu se uchází čínský investor. HlídacíPes.org zmapoval, kdo firmu z daňových rájů skutečně vlastní. Zanalyzoval i to, jaké zakázky a od koho v Česku získává.
Plzeňská Škoda Transportation patří k největším dodavatelům vozů hromadné dopravy. Její tržby každoročně strmě stoupají. Není proto divu, že kolem silné skupiny krouží nový investor – čínská společnost Railway Rolling Stock Corporation. A cena transakce? Spekuluje se o částce kolem 50 miliard korun.
HlídacíPes.org se v rámci projektu Pavučiny byznysu na strojírenský koncern zaměřil. K dispozici má policejnímu dokumentu, jenž se zabýval ovládnutím bývalé Škody Holding, ze které Škoda Transportation vznikla.
Díky analýze vlastnické struktury, při které bylo nutné pátrat v zahraničních obchodních rejstřících, se podařilo dohledat, kdo za firmou vlastně stojí. Prostřednictvím spleti 15 firem ji ovládá skupina devíti fyzických osob.
Rozpletli jsme kyperskou pavučinu kolem Škody Transportation. Devět vlastníků, patnáct firem
Kromě vlastnické struktury jsme zanalyzovali také objem veřejných zakázek, který koncern v uplynulých deseti letech získal. Ukázalo se, že společnosti celé skupiny inkasovaly ze státního rozpočtu na zakázkách až 55 miliard korun.
Jednoznačně nejčastějším zadavatelem zakázek byl národní dopravce České dráhy. Zakázky získala firma v řadě případů bez veřejné soutěže, pouze v rámci jednacího řízení bez uveřejnění.
Vzhledem k tomu, že v čele plzeňské strojírny stál Josef Bernard, v současnosti nový hejtman Plzeňského kraje, rozhodl se HlídacíPes.org zmapovat také jeho podnikatelské aktivity.
Budoucí hejtman Plzeňského kraje tají, od koho koupil podíl v plzeňské Škodovce
Nový hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard slíbil, že se odstřihne od Škody Transportation
Kromě jiného se ukázalo, že coby výkonný ředitel vedl Bernard také společnost Škoda Investment, u které jsou vlastníci skryti v daňových rájích na Kajmanských ostrovech a na ostrově Guernsey. Bernard odmítl majitele společnosti odkrýt.
Dobře utajený byznys plzeňského hejtmana
Projekt Pavučiny byznysu podpořil Karel Janeček.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Pavučiny byznysu Karla Janečka: Moje finanční situace je přímo skvělá
Co zbylo z čínského hurá. Ani pohrobkům CEFC se v Česku moc nedaří
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Je pro nás téměř ostudné,že státní stříbro skoupí Čínský investor.Ale taký je kapitalizmus,vycinkaný námi v r.1989.Doufejme,že se Čína zachová jako ekonom a ne jako politický subjekt.
Velmi dobrá práce, a lze postupně doložit propojenost až na „velké kluky z Appianu“, kteří dokázali zpeněžit aktiva ŠKODY a.s. za 10x!!! Nyní probíhá druhá etapa zpeněžování (výnos 25x!!!)a mnohé dcery jsou již bez zakázek: Doosan, Brush,…Steel,…Škoda JS,….a přitom se musí obnovit cca 300 jaderných bloků na celém světě do r.2030…jsou na konci životnosti, jako Dukovany!!!! Konkurence ponechá český energetický průmysl zcela zničit (vymřít = bez lidí) a poté si bude účtovat 100% k ceně nákladů. České pivo je nejmarkantnějším příkladem české privatizační idiocie: 1994 KP II.kolo ZK Pl.Prazdroj 2,1 mld. Kč na kupony Kožený vytvoří České pivo PP+RAdegast1V.Popovice prodává přes Nomuru jihoafričanům SABu za 25 mld. Kč v r.1997? SAB těží z PP po 15 let cca 4 mld. Kč čistý zisk a nyní za 190 mld.Kč prodává Japoncům!!!!!! Takové osudy mají i další česká výrobní odvětví, naštěstí Škoda Auto je opak zpackané české privatizace!
Přeji další kvalitní příspěvky a podpořit český podnikatelský optimismus zejména v ENERGETICE. Je nezbytné zahájit obnovu JE Dukovany, dostavbu Temelína a nahradit uhelné elektrárny jádrem. Do r.2030!
Zdraví J.Novák