Šimon Pánek: Evropská společnost je v tísni a Česko potřebuje prezidenta s pozitivní vizí

Napsal/a Jan Žabka 8. prosince 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

ROZHOVOR. „Být aktivní a starat se o věci veřejné přestává být pro mladé lidi trapné,“ říká ředitel a zakladatel neziskové organizace Člověk v tísni Šimon Pánek v rozhovoru pro HlídacíPes.org. Pánek byl také jedním ze studentských vůdců sametové revoluce. Akademická půda je podle něj dodnes místo, která chrání hodnoty liberální demokracie a svobody.

Mají být školy nějak politicky angažované?

Nevím, co to znamená politicky angažované. Já si myslím, že mají být aktivní ve smyslu podpory hodnot liberální demokracie, svobody, rovnosti, férovosti nebo třeba ústavnosti. Rozhodně si nemyslím, že by měly podporovat jednotlivé politické strany nebo kandidáty, to vůbec ne. Ale že mají být veřejně činné a zastávat hodnoty západní liberální demokracie, to si myslím, že ano. Je to totiž součást jejich intelektuální i etické zodpovědnosti.

Splňují tuto úlohu?

České vysoké školy samozřejmě postupně budují svoji dostatečně silnou pozici ve společnosti, kterou bohužel na konci komunismu neměly. Komunismus nepřál ani vědění a tím tomu, že by akademická půda a akademici byli nějakými strážci hodnot liberální demokracie a svobody.

Ale řekl bych, že je to čím dál tím více slyšet a vidět v případech, kdy univerzity podporují svoje studenty v dobrovolnictví nebo se jasně vyslovily k tomu, že pokud studenti pomáhají v době uprchlické vlny, je to něco záslužného, nebo se ozývají proti rasistickým a nenávistným projevům, ať už politiků nebo na internetu. Myslím, že tuto roli začínají plnit.

Za 15 let Češi budou taky aktivní

Jakou roli dnes, v době otevřených hranic a globalizovaného světa, hrají ještě mezinárodní programy pro studentskou výměnu, například Erasmus+?

Myslím, že tyto výměny nejsou instrumentem k občanské odpovědnosti nebo angažovanému občanství, ale určitě obrovský je jejich motivační potenciál. Je to totiž prostě tak, že zejména v západní Evropě a těch fungujících stabilních demokraciích, které jsou založeny nejen na svobodě a tržní ekonomice, ale také na odpovědnosti, disciplíně, kultuře chování, vztahů, solidaritě, jsou ty hodnoty aktivního občanství samozřejmější než u nás.

Takže když studenti i pedagogové vyjíždí, setkávají se s tím, že tam je to součást toho studentského a univerzitního života. Kdežto u nás to pořád teprve roste.

Co je tedy klíčem k tomu, aby česká společnost byla aktivní?

Tady neexistuje jeden krátkodobý klíč, to je proces. Podle mě je to výměna generací. Generace mých rodičů měla vlastně tři možnosti. Být zcela konformní s režimem nebo hledat něco mezi, tedy mít svůj názor, ale mít také problémy, a potom samozřejmě existovala malilinká hrstka těch, kteří se rozhodli žít úplně v pravdě. To bylo těch pár tisíc lidí v disentu.

Dnes je to tak, že se mladí lidé postupně zbavují toho, že být aktivní a starat se o věci veřejné je trapné, zbytečné nebo překážející, a naopak přijímají to, že je to normální. Ta změna probíhá pomaleji, než bych si přál, ale tak to je. Takže si myslím, že je to generační změna a mladí lidé v České republice budou postupně stejně tak aktivní, jako jejich vrstevníci v západní Evropě. Je to však otázka pěti, deseti, patnácti let.

Je česká společnost v tísni?

Myslím, že trochu celá západní Evropa je v tísni, protože vnímá to, že časy, kdy dominovala světu, jsou pryč a má trochu strach z budoucnosti. Ten strach se projevuje tím, že se lidé snáz nechají zlákat někým, kdo bouchá do stolu a říká: „Já vím jak na to a já to jednoduše zařídím.“

To se stává, že v těžkých časech mají lidé tendenci hledat jistoty, a tím pádem uvěří někomu takovému. V Americe to typicky představuje Donald Trump. Tu úplně zjednodušenou silovou figuru. Přitom nemá skutečné řešení skoro na nic. Takže myslím, že v Evropě jsme skutečně v nějaké úzkosti z budoucnosti a u nás je to možná ještě trochu silnější, protože česká společnost trpí, a je to podle mě zase pozůstatek z komunismu, nedostatečným sebevědomím.

My se neustále bojíme někoho zvenčí, toho, jak zvládneme nějaké konkrétní problémy, a naše minulost tomu moc nepřispívá. Přišla válka, potom čtyřicátá léta, potom šedesátá. Nemáme důvěru v to, že to dobře dopadne. Na rozdíl od Britů, Francouzů, kteří mi připadají jistější.

Inspirace Kiskou

Jak společnost ovlivňuje politika? Brzo nastoupí nová vláda…

Myslím, že česká společnost by potřebovala významné politiky s pozitivní vizí. Ty já nevidím ani v současnosti, ani bohužel v příští vládě. Ta vize není jen o tom „umím to zařídit“, je trochu složitější. Vize do budoucna by neměla být postavena na negaci dneška nebo strachu z budoucnosti, ale na pozitivním přístupu k věcem.

Myslíte, že by situaci v české společnosti mohly uklidnit prezidentské volby?

Můžeme doufat, že příští prezident bude člověk s pozitivní vizí. Když se podíváme vedle na Slovensko, tak slovenský prezident Kiska má sice taky exekutivně velmi malé pravomoci, ale hraje v té zemi velkou roli. Je to nejpopulárnější politik a určitě vyvažuje ty pragmatické nebo nacionalisticko-populistické tendence, které se v exekutivní politice na Slovensku samozřejmě taky objevují. Takže kdyby náš prezident byl v budoucnu stejně kultivovaný, pozitivní a slušný, tak by to určitě České republice pomohlo.

A kdo z prezidentských kandidátů by v Česku mohl sehrát roli Kisky?

Na té straně je několik podobných kandidátů, kteří by se asi měli nějak domluvit nebo potom akceptovat výsledky prvního kola, aby z druhého kola nevzešel jako vítěz Zeman. Protože skoro vše, co dělá, je postaveno na negaci, rozdělování společnosti, vyvolávání negativních, ne pozitivních emocí. Myslím, že té zemi škodí, přesto že má hodně lidí v této zemi pocit, že je skvělý.

Škodí náladě ve společnosti, schopnosti dívat se do budoucna, možnosti užívat si to, že vlastně žijeme ve velmi dobré době, což se ovšem netýká všech. Ale určitě těch přibližně 40% voličů, kteří teď vyjadřují podporu Zemanovi, nejsou lidé, kteří by se měli špatně. Spíše si myslím, že si své životy sami kazí tím, že naslouchají právě jemu.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)