Šimon Pánek: Evropská společnost je v tísni a Česko potřebuje prezidenta s pozitivní vizí
ROZHOVOR. „Být aktivní a starat se o věci veřejné přestává být pro mladé lidi trapné,“ říká ředitel a zakladatel neziskové organizace Člověk v tísni Šimon Pánek v rozhovoru pro HlídacíPes.org. Pánek byl také jedním ze studentských vůdců sametové revoluce. Akademická půda je podle něj dodnes místo, která chrání hodnoty liberální demokracie a svobody.
Mají být školy nějak politicky angažované?
Nevím, co to znamená politicky angažované. Já si myslím, že mají být aktivní ve smyslu podpory hodnot liberální demokracie, svobody, rovnosti, férovosti nebo třeba ústavnosti. Rozhodně si nemyslím, že by měly podporovat jednotlivé politické strany nebo kandidáty, to vůbec ne. Ale že mají být veřejně činné a zastávat hodnoty západní liberální demokracie, to si myslím, že ano. Je to totiž součást jejich intelektuální i etické zodpovědnosti.
Související články
Rok v cizině? Nic pro mladé Čechy, říká někdejší studentský vůdce. Jeho organizace řeší stejný problém jako univerzity
Splňují tuto úlohu?
České vysoké školy samozřejmě postupně budují svoji dostatečně silnou pozici ve společnosti, kterou bohužel na konci komunismu neměly. Komunismus nepřál ani vědění a tím tomu, že by akademická půda a akademici byli nějakými strážci hodnot liberální demokracie a svobody.
Ale řekl bych, že je to čím dál tím více slyšet a vidět v případech, kdy univerzity podporují svoje studenty v dobrovolnictví nebo se jasně vyslovily k tomu, že pokud studenti pomáhají v době uprchlické vlny, je to něco záslužného, nebo se ozývají proti rasistickým a nenávistným projevům, ať už politiků nebo na internetu. Myslím, že tuto roli začínají plnit.
Za 15 let Češi budou taky aktivní
Jakou roli dnes, v době otevřených hranic a globalizovaného světa, hrají ještě mezinárodní programy pro studentskou výměnu, například Erasmus+?
Myslím, že tyto výměny nejsou instrumentem k občanské odpovědnosti nebo angažovanému občanství, ale určitě obrovský je jejich motivační potenciál. Je to totiž prostě tak, že zejména v západní Evropě a těch fungujících stabilních demokraciích, které jsou založeny nejen na svobodě a tržní ekonomice, ale také na odpovědnosti, disciplíně, kultuře chování, vztahů, solidaritě, jsou ty hodnoty aktivního občanství samozřejmější než u nás.
Takže když studenti i pedagogové vyjíždí, setkávají se s tím, že tam je to součást toho studentského a univerzitního života. Kdežto u nás to pořád teprve roste.
Co je tedy klíčem k tomu, aby česká společnost byla aktivní?
Tady neexistuje jeden krátkodobý klíč, to je proces. Podle mě je to výměna generací. Generace mých rodičů měla vlastně tři možnosti. Být zcela konformní s režimem nebo hledat něco mezi, tedy mít svůj názor, ale mít také problémy, a potom samozřejmě existovala malilinká hrstka těch, kteří se rozhodli žít úplně v pravdě. To bylo těch pár tisíc lidí v disentu.
Dnes je to tak, že se mladí lidé postupně zbavují toho, že být aktivní a starat se o věci veřejné je trapné, zbytečné nebo překážející, a naopak přijímají to, že je to normální. Ta změna probíhá pomaleji, než bych si přál, ale tak to je. Takže si myslím, že je to generační změna a mladí lidé v České republice budou postupně stejně tak aktivní, jako jejich vrstevníci v západní Evropě. Je to však otázka pěti, deseti, patnácti let.
Je česká společnost v tísni?
Myslím, že trochu celá západní Evropa je v tísni, protože vnímá to, že časy, kdy dominovala světu, jsou pryč a má trochu strach z budoucnosti. Ten strach se projevuje tím, že se lidé snáz nechají zlákat někým, kdo bouchá do stolu a říká: „Já vím jak na to a já to jednoduše zařídím.“
To se stává, že v těžkých časech mají lidé tendenci hledat jistoty, a tím pádem uvěří někomu takovému. V Americe to typicky představuje Donald Trump. Tu úplně zjednodušenou silovou figuru. Přitom nemá skutečné řešení skoro na nic. Takže myslím, že v Evropě jsme skutečně v nějaké úzkosti z budoucnosti a u nás je to možná ještě trochu silnější, protože česká společnost trpí, a je to podle mě zase pozůstatek z komunismu, nedostatečným sebevědomím.
My se neustále bojíme někoho zvenčí, toho, jak zvládneme nějaké konkrétní problémy, a naše minulost tomu moc nepřispívá. Přišla válka, potom čtyřicátá léta, potom šedesátá. Nemáme důvěru v to, že to dobře dopadne. Na rozdíl od Britů, Francouzů, kteří mi připadají jistější.
Inspirace Kiskou
Jak společnost ovlivňuje politika? Brzo nastoupí nová vláda…
Myslím, že česká společnost by potřebovala významné politiky s pozitivní vizí. Ty já nevidím ani v současnosti, ani bohužel v příští vládě. Ta vize není jen o tom „umím to zařídit“, je trochu složitější. Vize do budoucna by neměla být postavena na negaci dneška nebo strachu z budoucnosti, ale na pozitivním přístupu k věcem.
Myslíte, že by situaci v české společnosti mohly uklidnit prezidentské volby?
Můžeme doufat, že příští prezident bude člověk s pozitivní vizí. Když se podíváme vedle na Slovensko, tak slovenský prezident Kiska má sice taky exekutivně velmi malé pravomoci, ale hraje v té zemi velkou roli. Je to nejpopulárnější politik a určitě vyvažuje ty pragmatické nebo nacionalisticko-populistické tendence, které se v exekutivní politice na Slovensku samozřejmě taky objevují. Takže kdyby náš prezident byl v budoucnu stejně kultivovaný, pozitivní a slušný, tak by to určitě České republice pomohlo.
A kdo z prezidentských kandidátů by v Česku mohl sehrát roli Kisky?
Na té straně je několik podobných kandidátů, kteří by se asi měli nějak domluvit nebo potom akceptovat výsledky prvního kola, aby z druhého kola nevzešel jako vítěz Zeman. Protože skoro vše, co dělá, je postaveno na negaci, rozdělování společnosti, vyvolávání negativních, ne pozitivních emocí. Myslím, že té zemi škodí, přesto že má hodně lidí v této zemi pocit, že je skvělý.
Škodí náladě ve společnosti, schopnosti dívat se do budoucna, možnosti užívat si to, že vlastně žijeme ve velmi dobré době, což se ovšem netýká všech. Ale určitě těch přibližně 40% voličů, kteří teď vyjadřují podporu Zemanovi, nejsou lidé, kteří by se měli špatně. Spíše si myslím, že si své životy sami kazí tím, že naslouchají právě jemu.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
15 komentářů
Tento levicový bývalý vůdce studentů si žije nad poměry jenom proto že obhajuje ty, kteří vedou Evropu do záhuby.Kdepak asi bydlí tento velice nebezpečný člověk?
Vzal by si k sobě migranta a nebo žil by v jejich sousedství?Ani náhodou.Oni tito humanisti jsou přímo výstavní pokrytci.
Pokud tě zajímá jak žije pan Pánek – v pořadu GEN – Galerie elity národa, najdeš dokument věnovaný jemu, ve kterém uvidíš záběry z prostředí, kde se tento člověk pohybuje včetně jeho chalupy a snad i pochopíš, že ředitel neziskovky nebere ani polovinu toho, co bere Ovčáček (77 000,-Kč/měsíčně) nebo Okamura (185 000,-Kč/měsíčně) – přitom toho pro naší společnost a nejen tu naší dělá mnohem více. O prachy tady fakt nejde….
No že by měl plat cca 40 tis. Kč brutto, to se mně vůbec nechce věřit. „Jeho“ Člověk v tísni (ČvT) má rozpočet cca 1,8 mld Kč ročně, z čehož necelých 50% jde z ČR (převážně Vláda ČR), zbytek je z EU, Kongresu USA, aj.. Právě proto, že „dotace “ z ČR nejsou vyšší než 50%, tak ČvT má odsud z ČR omezenou kontrolu „hospodaření“ a dovniř ČvT se nevidí. Proto, že by měl cca 3x vyšší plat než je zde minimální mzda, to považuji za chimérické. On přeci v době 1989-90 studoval na Přírodovědecké fakultě UK – byl asi ve 3.ročníku a poté už ji nedokončil z důvodu zaměření na politiku. Mám na něj jednu smutnou vzpomínku kdysi na Hyde parku v ČT, kdy na otázku “ zda-li také podporují Kurdy v Turecku, odpověděl, že „my bychom chtěli, ale USA to nechtějí “ tato odpověď – alespoň pro mě – je natolik postačující, že bych ČvT pod jeho vedením nedal ani korunu.
Pravdosup: Mě vůbec nezajímá kolik bere,tak nevím proč se o tom zmińuješ.Vím ale jedno,že tuto neziskovku už vyhnali z několika zemí.Jestliže je Člověk v tísni částečně podporován Sorosem,tak je to nepřítel.Pokud bych měl tu moc,tak by ze státního rozpočtu nedostala tato neziskovka ani haléř o jiných stejně ničemných ani nemluvím.
Jak slyším Člověk v tísni otevírá se mi kudla v kapse. Pracoval jsem kdysi pro firmu která pro ně prováděla práce v Rumunsku. Jeden podvod vedle druhého. Jít to oznámit? Jak, bez důkazu. Jedině ukrást účetnictví a vysvětlovat vyšetřovatelům velkou násobilku, což jsem měl již za sebou zachraňujích podnikatelku před arestem z důvodu neznalosti matematiky a nedostatku inteligence. Tato organizace se mi jeví velice podezřelou přes svůj pozitivní název. Pro svoje tvrzení nemám důkazy, takže si myslete co chcete. Jedná se o vtip.
Nejedná se o vtip. Jedná se z vaší strany o pomluvu. To si opravdu myslíte, že jste krytý anonymitou internetu, že můžete beztrestně říkat takové věci?
To by mě také zajímalo, kolik migrantů je ochoten u sebe ubytovat a financovat jejich existenční náklady. Docela bych byla zvědavá na jeho odpověď.
Ten rozhovor byl velice kultivovaný a má v sobě mnoho sociologických pravd o české obč. společnosti a je tam přesně popsaná negativní role prezidenta Miloše Změna. Ano, on je prezident ale jeho chování a mnohdy úmyslné a kontraproduktivní výroky ze sebou přinášejí do určité míry nějaký druh zla. V jeho řeči do společnosti nejsou ani tak směřovány pro celou občanskou společnost ale jsou směřovány úmyslně pro ty občany – voliče, o kterých on sám ví, že oni tyto voliči jsou negativisté a mají tendenci se také veřejně projevovat extrémně nacionálně, tedy jsou z pohledu české Ústavy kontraproduktivními občany, kteří nejsou občany pro svobodu a vzájemný respekt a demokracii a toleranci atd. ale jsou proti tomu to všemu. Takže v ČR obč. společnosti někteří politici tyto nálada y a charaktery obyčejných zamindrákovaných lidi využívají ke svým politickým bodům a z toho pak získávají politické posty a miliony. Tito politici pak mají pro sebe jak politickou moc autoritu, tak velké peníze a je více než jasné, že tito politici se budou držet svých pozic i milionů do té doby dokud budou mít voličskou základnu. Neboť z tohoto všeho se pak může přesně z analyzovat celospolečenské pnutí ve společnosti, kde bude vítězit nenávist, zášť, závist a úmyslné nepřátelství ke všem lidem i rozumným a smírným politikům v české společnosti. Česká společnost pokud ji něco zase neosvítí, tak bude morálně a eticky stagnovat a to bude její mezinárodní oslabení a ukázka toho, že Češi neumí žít v demokracii a ani ji nechtějí. Podle ovoce poznáte je…
Perfektně a výstižně napsané.
Bohužel, i na tom je vidět jak i tito lidé upadají do formalismu politické korektnosti. Jistěže příští prezident by měl být člověk s pozitivní vizí, s tím lze zcela souhlasit. Ovšem – člověk by pod označením pozitivní vize očekával vizi něčeho většího, něčeho konkrétního, čeho chce prezident i s národem (a se svou aktivní účastí) dosáhnout. Prohlásit o pár vět dál jako vysvětlení, že „takový člověk“ by měl být kultivovaný, pozitivní a slušný, to je jako vize skutečně, skutečně málo.
Na druhé straně chápu že v dnešní politicky korektní době je skutečně obtížné tu vizi našeho národa vymyslet a navrhnout její uskutečnění… Když navíc – ti kdož takovou vizi mají (bohužel se započtením negativních dopadů) jsou označováni za extrémisty a ocitají se v seznamech fízlovacích služeb..
Můj názor je ten, že kdyby Česká republika měla nezávislou polici a rozvědku včetně BIS, tak by vůbec nemohl Zeman kandidovat na prezidenta. Je naprosto jasné, že každý stát řídí tajné služby . Něco o tom ví například bývalý generál Randák.
Můžete mít jistě pravdu, jenže to -kdyby- není předpoklad ale konstatování minulosti. Jak jistě víte, pan Zeman žil řadu let před volbou prezidenta jako soukromník, bez větších politických vazeb na státní (dokonce i bezpečnostní) složky. Tudíž možností i času pro vyšetřovaní jeho možné protistátní (nebo jak to nazveme) činnosti bylo jistě dost …
1)Byl jste jedním z vůdců studentské revolty.Jak jste mohl dopustit vývoj republiky do dnešních neblahých dnů?
2)Komunizmus přál vědění,jinak by se tolik nadějných nedostalo na západní zahraniční vysoké školy(Klaus,můj profesor matematiky a další).Souhlasím,že si nepřál hnízdiště demokracie a svobody na akademické půdě.Máte za to,že se akademická půda dnes tolik zasazuje o demokracii a svobodu?Dnes nepronásledována?
3)“Za 15 let budou Češi taky aktivní“.Komunizmus byl aktivní po celou dobu od r.1948 do r.1989.Tedy 41 let.Dle Vás budou Češi aktivní za 15 let,tedy v r.2032.To uplyne od „sametové revoluce“ neskutečných 43 let.Takovým progresem chcete hýbat republikou?
4)Politická aktivita není pro dnešní mládež atraktivní?Bodejť by byla,když je politická reprezentace k smíchu a terčem vtipů.I za to můžete,pane Pánku.
5)“Je česká společnost v tísni?“Ano,komunizmus jí vzal dle Vás sebevědomí.Sebevědomější jsou např.Francouzi,kterým dal Hitler přes ústu víc než nám.Protože velmoc si nemůže dovolit padnout na držku stejně jako my,prcek Evropy.
6)Prezidentské volby.Vy jste se někdy ohradil vůči prezidentu Zemanovi?Tak proč až teď proti němu nabádáte.Nekopejte do očekávaných mrtvol.
To co uvádí v článku pan Pánek, jsou jen takové cinty. Ať si nejdříve zkusí na pár měsíců žít jako řadový občan a pracovat od 8h do 17h a žít za svůj vydělaný plat. Pak teprve může veřejnost zahrnovat svými rady a rozumy.
Souhlasím s Vámi.Ale takových,kteří rozviřují politickou scénu a přitom se života „obyčejných“ nedotkli je více.Namátkou je to Sobotka,Benda,Gross a další.Je jen na nás,abychom při nejbližších volbách kroužkováním tyto politické roboty vyřadili z boje.Je to podmínka nutná,ale nepostačující.Svět politiky nám připraví další kolbiště.Chtějme na něm proti politikům „z povolání“ obstát.Prostě je z politiky vykopat.