Šéf Babišova fondu Hartenberg: Na nové investice máme připravené dvě miliardy

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 23. září 2016
FacebookXPocketE-mail

ROZHOVOR. Investiční manažer Jozef Janov (37) spravuje ministrovi financí a místopředsedovi vlády Andreji Babišovi jeho soukromé finance vložené do investičního fondu Hartenberg Holding. Společně už proinvestovali 3 miliardy korun a další dvě se chystají uvolnit na nové akvizice.

Do každé investice vkládá bývalý finančník slovenské skupiny Penta Jozef Janov 2,5 procenta z dané transakce. Možná i proto se fondu tak daří – spravuje jej totiž člověk, který je v něm zainteresován vlastními penězi.

„Asi nejsložitější byl začátek fondu, kdy jsem nevěděl, zda dokáži splnit očekávání a zda dokáži vydělat na výplatu lidí, kteří u nás pracují,“ vzpomíná v rozhovoru pro HlídacíPes.org Janov. „To se naštěstí podařilo, od minulého roku jsme plně samofinancovatelní.“

V rozhovoru Janov popisuje, jakým způsobem Andrej Babiš do chodu fondu zasahuje, a kdo vlastně rozhoduje o investicích.

„On je workoholik, poslední email od něj dostanete před půlnocí a první ranní už těsně před 5 ráno,“ popisuje Janov komunikaci s Andrejem Babišem. „Je vždy online na emailu anebo sms.“ Do denní práce prý ale ministr financí nezasahuje.


HlídacíPes.org podrobně zmapoval majetek Andreje Babiše mimo Agrofert. Předchozí články série: 

Babišovy miliardy míří na sever Evropy

Babišova michelinská restaurace prodělala téměř 50 milionů korun


Fond na klíč

Kde a kdy jste se seznámil s Andrejem Babišem?

V roce 2003. Řešil tehdy akviziční financování a potřeboval zkonzultovat parametry úvěru. Bral si úvěr ze Citibank, kde to tehdy zastřešoval Libor Němeček, jenž nyní Babišovi řídí akvizice v Agrofertu a je zároveň partnerem v Hartenbergu.

Čím si myslíte, že jste si získal jeho důvěru?

To je otázka na Andreje Babiše.

Andrej Babiš všechny společnosti ovládá sám – tedy v první linii, pouze v případě Hartenberg Holdingu se o vlastnictví dělí s Vámi a nepřímo ještě s Liborem Němečkem. Čím si vysvětlujete, že právě Vám umožnil být jeho podnikatelským partnerem?

Asi tím, že do toho dávám vlastní peníze a celý fond jsem mu postavil de facto na klíč – od investiční strategie, přes tým až po samotné řízení firem, do kterých investujeme. Nemá s tím žádné starosti nebo práci navíc.

JJanov

Spolumajitel a ředitel Hartenberg Holding Jozef Janov. Zdroj: hartenbergcapital.com

Jaký je Váš osobní cíl v této oblasti podnikání, s jakým výsledkem své práce byste byl, popřípadě již jste spokojen?

Úspěch v investovaní je jednoduše měřitelný tím, jaké dosahujete návratnosti vložených vlastních prostředků. Pro mně je důležité, když nám roste kapitál v dlouhodobém horizontu, nazývám to trvale udržitelný růst hodnoty. Není důležité, zda máme jeden anebo druhý rok dobrý anebo zlý. Je důležité, kde budeme za 5-10 roků. O kolik se nám zvýší hodnota firem. Náš cíl je zvyšovat hodnotu Hartenbergu v průměru o 12 procent ročně. To je kvantitativní cíl. Z těch kvalitativních, neměřitelných, chci mít dobrý pocit ze své práce a ve firmách něco vytvářet, růst spolu s nimi.

Podle čeho se rozhodujete, jakým směrem budete investovat, popř. co budete nakupovat?

To je dost dané tím, že naše filozofie je, že chceme investovat do už zaběhnutých firem. Těch, které mají dobrou historii a management, se kterým si rozumíme. Nechceme dělat nepřátelská převzetí, nechceme spolupracovat se státem, chceme ve firmách aktivně působit a ovlivňovat co a jak dělají. Pro mně je nejdůležitější se při analýze firmy položit otázku, kde může být za 5 až 10 roků, a jakým způsobem tomu dokážeme pomoci. Také, či produkt firmy anebo služby, které poskytuje, jsou zajímavé.

Kolik peněz jste Vy osobně do fondu investoval?

Vždy 2,5% z hodnoty investice.

Jaká investice byla podle Vás nejúspěšnější – respektive, co Vám nyní přináší nejvyšší zisk – jsou to kliniky umělého oplodnění?

Z hlediska procentuální návratnosti vloženého kapitálu je to polská firma Good Food Products, která od začátku, kdy jsme jí koupili vyrostla o víc než 50% na tržbách a ten trend nadále pokračuje.

Babišovo právo veta

Jaký vliv má Andrej Babiš na Vaše rozhodování, respektive, jaký je postup při schvalování nějakého investičního/obchodního záměru?

Má právo veta na každou akvizici. My projekt najdeme, vyhodnotíme, dohodneme cenu, vymyslíme spolu s managementem plán na nejbližší roky a potom mu to představíme. Jako akcionář má právo říci ne. To se stalo ale jen jednou, když se mu nelíbil prodávající. Bylo to ještě v první etapě, když jsme se ještě nebavili o ceně.

Je nějaká investice, do které byste Vy osobně nešel, ale uskutečnil jste ji, protože to bylo přání Andreje Babiše?

Ne, taká investice nebyla. Všechny projekty jsme našli my v Hartenbergu. Andrej Babiš je pasivní investor, on nám nám neříká, co máme koupit, to je náš job.

Jak často se měsíčně vídáte s Andrejem Babišem, popřípadě jaký model komunikace máte nastaven?

Osobně podle potřeby. Zhruba jednou za 2 týdny. Jinak on je workoholik, poslední email od něj dostanete před půlnocí a první ranní už těsně před 5 ráno. Je vždy online na emailu anebo sms. Jednou měsíčně jemu a vybraným kolegům ze SynBiolu (mateřská společnost Hartenberg Holding – pozn. red.) posíláme detailní reporting o výkonnosti našich firem. Já mu dám k tomu osobní komentář jednou, dvakrát do měsíce. Myslím, že má tolik práce, že nemá kapacitu ty komplexní reporty ani detailně studovat. O hlavních číslech ale přehled má.

AB-HH-tab

Zdroj: Obchodní rejstřík ČR, výroční zprávy firem, finstat.sk, Katastr nemovitostí. Prázdné pole značí nedostupný údaj

Chodí Vám tedy od něj po ránu tradiční kontrolní esemesky?

Ne, on nám do denní práce nezasahuje.

Máte od Andreje Babiše zpětnou vazbu o své práci? Je se způsobem, jakým fond spravujete, spokojen?

To je otázka na Andreje Babiše. On moc nechválí, ale když se mu něco nelíbí, tak feedback máte hned a potom diskutujeme. U nás jsme zatím nic komplikovaného, s výjimkou toho, jakou nabídnout cenu, neřešili.

Jak vnímáte skutečnost, že Andrej Babiš je coby politik vzhledem k firmám, které ovládá, ve střetu zájmů? Neusnadňuje Vám to pozici při vyjednávání o obchodech – že snáze expandujete, protože na ministrovu nabídku se prostě říká hůře “ne”?

Já nevnímám žádný střet zájmů. Nám jeho politické angažmá nijak nepomáhá ani neškodí. Jsme však pod absolutním drobnohledem médií, každý z novinářů chce najít nějakou senzaci.

Kupujeme výhradně soukromé firmy a každý z vlastníků ví, že za Hartenbergem je on a já. Když s námi nebudou chtít jednat, tak prostě nebudou. Když dnes chcete koupit firmu, vztahy a sympatie jsou důležité, ale z 95% rozhoduje, zda dáte nejvyšší cenu. Nedávno jsme prohráli jeden obchod, kde jsem si myslel, že s prodávajícím funguje super chemie a že tu transakci uzavřou s námi. Přišel ale jiný kupující, který nabídl o něco málo víc, tak to prodali jemu. To je byznys.

Práce s firmami

Jaké máte nyní ambice, expandovali jste výrazně do zdravotnického segmentu, máte teď v plánu vstoupit i do dalšího oboru?

Zdravotnictví budeme nadále rozšiřovat, především co se týče reprodukčních klinik. Plánujeme investovat zhruba v 10 zemích hlavně v severní a západní Evropě. V Česku už moc soukromých zařízení není, a ty, které jsou, tak nechtějí majitel prodávat, nebo nehledají spoluinvestora. Z jiných sektorů – teď jsme vstoupili do segmentu nemovitostí a chceme ještě 1-2 aktiva přikoupit. Mně stále láká maloobchod, ale zatím jsme nic vhodného za dobrou cenu nenašli.

Kolik peněz jste v rámci fondu investovali v loňském roce?

Celkem od začátku fondu, od roku 2013, zhruba 3 miliardy korun.

Kolik hodláte investovat v příštím roce?

To se těžko odhaduje. Někdy přijdou projekty, které se Vám líbí a investujete všechno hned a někdy musíte trpělivě na dobrý projekt čekat. Já myslím, že 2 miliardy korun, co máme slíbené, proinvestujeme do 2 let.

Máte přehled o tom, kolik peněz Hartenberg Holding zaplatil za dobu své existence celkem na daních?

Hartenberg Holding je zatím účetně ve ztrátě, protože jen investuje, má náklady na provoz a zisk bude mít až při prodeji akcií anebo při vyplácení dividend. Jednotlivé firmy platí normálně korporátní daně z hrubého zisku, který vytvoří. Přesné číslo jsem nikdy nepočítal, ale budou to desítky miliónů korun ročně.

Pracoval jste v minulosti dlouhou dobu pro investiční skupinu Penta – jaký je rozdíl v práci pro Andreje Babiše?

V Pentě jsem byl manažer, v Hartenbergu akcionář, spoluvlastník. To jsou dvě úplně jiné role.

Když jste manažer, vždy je někdo nad vámi, musíte ho přesvědčovat, abyste mohli něco udělat, musíte si vyžádat svolení, dokáže vás přehlasovat a vy to musíte udělat. Plusem toho je, že vaše zodpovědnost je tímto limitovaná, můžete se vymluvit na systém, na šéfa a tak podobně.

Když jste akcionář a řídíte fond, tak je ta zodpovědnost plně na vás. Asi nejsložitější byl začátek fondu, kdy jsem nevěděl, zda dokáži splnit očekávání a zda dokáži vydělat na výplatu lidí, kteří u nás pracují. To se naštěstí podařilo, od minulého roku jsme plně samofinancovatelní.

Jinak Penta byla velmi strukturovaná firma. S kolegy, kteří tam pracovali se mnou, jsme se snažili převzít ty dobré věci, co jsme se tam naučili a s nějakými úpravami je implementovat v Hartenbergu.

Kdy bude poslání fondu završeno – máte nějaký strop, kdy si řeknete, že už dál nebudete expandovat?

Mě je jen 37 let, takže chci pracovat ještě dlouho. Baví mě investice, práce s firmami. Ta práce je super zajímavá. Jeden den řešíte, zda otevřete spondylochirurgické oddělení v Praze, druhý diskutujete v Poznani o tom, jakou má mít hala Good Foodu kapacitu a potom v bratislavském Imunoglukanu připravujete strategii vstupu na kanadský trh. Kromě toho vždy máte rozběhnuté aspoň tři až pět nových projektů, kde potkáváte nové, zajímavé lidi a učíte se chápat nové odvětví byznysu.


AB-mimo agf-FINAL


Rozhovor vznikl v rámci analýzy podnikatelských vazeb Andreje Babiše mimo holding Agrofert, který podpořil Nadační fond proti korupci.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)