Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Libor Grubhoffer. Foto: Se souhlasem Libora Grubhoffera
,

S vakcínou Sputnik Rusko politikaří, připomíná to darovanou pšenici od SSSR, varuje virolog

Prezident Zeman už kromě Ruska požádal o vakcínu proti covidu také čínský Sinopharm, o využití očkovacích látek neschválených EU se však v Česku stále vede debata. Kontroverzní ruskou vakcínu Sputnik V už nakoupilo Maďarsko a Slovensko. Přední český virolog Libor Grubhoffer považuje vakcinační angažmá Ruska za politickou hru. Kromě pochybného testování totiž Kreml nemá dost vakcín ani pro Rusy.

Hlavním problémem vakcíny Sputnik V na evropském trhu je, že nezískala certifikaci od Evropské lékové agentury (EMA). Respektive o ni zatím výrobci Sputniku V vůbec nepožádali.

Podle ředitele Biologického centra Akademie věd ČR Libora Grubhoffera nemají k dispozici dostatečné klinické testy, které EMA vyžaduje. Požadované testy, které se běžně provádějí v rámci klinických studií na dobrovolnících, testují Rusové přímo během očkování na ruských občanech.

Ruská hra s testy

Liší se vakcína Sputnik V nějak od ostatních vakcín již schválených na evropském trhu?

Sputnik V je vektorová vakcína, podobně jako například AstraZeneca nebo jednorázová vakcína od společnosti Johnson & Johnson. Zatímco u AstryZenecy je jako onen vektor, nebo chcete-li trojský kůň, který vnese do očkovaného organismu informaci pro syntézu výběžkového proteinu koronaviru, použit šimpanzí adenovirus, tak u Johnson & Johnson je vakcína vyvinuta na bázi lidského adenoviru číslo 26. A stejné je to u Sputniku V. Rusové se ale rozhodli do své vakcíny smíchat dva lidské adenovirové vektory – číslo 26 a číslo 5.

„Rusové hrají zvláštní hru se schvalovacím procesem vakcíny. Neměli problém začít plošně očkovat v Rusku, aniž by měli vakcínu klinicky prověřenou,“ říká přední český virolog Libor Grubhoffer. Foto: Se souhlasem Libora Grubhoffera

V čem je tedy vakcína kontroverzní? Jestli to chápu správně, problematický je proces jejího klinického testování?

Tím konkrétním důvodem je, že Rusové hrají zvláštní hru s celým schvalovacím procesem. Neměli problém začít plošně očkovat v Rusku, aniž by měli vakcínu klinicky prověřenou. V klinickém testu naočkovali nějakých 77 vojáků, to bylo všechno.

Prezident Putin pak řekl, že on si ještě počká, že se očkovat nenechá a Rusové se Sputnikem vyšli do frontální plošné kampaně. Takže plošně očkují a do toho se zřejmě snaží vakcínu vyhodnocovat, nevím, ale tak si to představuji. Že se vlastně dodatečně snaží o klinickou studii třetího stupně.

Je to hanebný přístup, kterým zdravotní systém v Rusku zachází s tak závažnou záležitostí jako je očkování. Z mého pohledu, tedy pohledu člověka, který sleduje virologii i v kontextu bývalé sovětské virologie už hodně let, vím, s jakými potížemi se potýkali v kontextu biotechnologické výroby v Sovětském svazu, a nepochybuji o tom, že to vlastně přetrvává.

Můžete vysvětlit, jak tedy probíhá testování vakcín na Západě? Kolika testy musí vakcína projít, než ji schválí Evropská léková agentura? Zmiňoval jste tři testovací fáze.

Je potřeba si uvědomit, že vývoj těch stávajících vakcín se neodehrál jen v posledním roce, ale v posledních deseti, patnácti letech na jiných typech infekcí jako Ebola, Zika, ale také SARS.

Západní země, respektive velcí hráči farmaceutického průmyslu využili hned z kraje oblasti zvýšeného výskytu onemocnění, tedy probíhajících pandemií v zemích jako je Brazílie, Mexiko, Jižní Afrika, a tam investovali do velkých testovacích souborů.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


V té třetí klinické fázi najali desítky tisíc lidí do experimentálního klinického testování. Bývá to 30 – 40 tisíc dobrovolníků. Části těchto dobrovolníků bylo podáno placebo a další část byla strukturovaná podle nejrůznějších kritérií, včetně věkových, pro ten vlastní vakcinační experiment.

Celé je to organizované jako dvojitě slepý experiment s přísnými pravidly, která nelze obejít. To probíhalo v létě loňského roku a částečně ještě na podzim a vlastně probíhá dále u těch firem, které ještě nejsou v úplném závěru, jako je například Novavax, nebo CureVac.

Zatímco v Rusku my vlastně nevíme. Nevíme, jak můžou předložit věrohodnou dokumentaci k testování třetí fáze dodatečně vnořenému do rozběhlého plošného očkování. Úroveň třetí fáze je prověření vakcíny na desítkách tisíc lidí. Jen tak se můžou ucházet o povolení u Evropské lékové agentury.

Rusko tvrdí, že o schválení u Evropské lékové agentury (EMA) před nedávnem požádalo.

Jenže to vzápětí EMA dementovala. Oznámila, že neobdržela dokumentaci z takového klinického testování. Ukázalo se, že jsou dvě agentury a Rusové cosi poslali té druhé agentuře, která ale vůbec není tím regulátorem, onou schvalovací autoritou.

Jako když nám SSSR poslal pšenici

I když Sputnik V zatím nemá schválení Evropské lékové agentury, Slovensko a Maďarsko už si vakcínu objednaly. Maďaři už s ní dokonce začali očkovat. To znamená, že Evropská unie nemůže členským zemím nařídit, že smí očkovat pouze schválenými vakcínami, a je to v gesci jednotlivých států?

Zdá se, že ano. Zároveň je to ale také výraz každé takové země, že vlastně nehodlá být dostatečně loajální s Evropskou unií. Domnívám se, že to, co se děje v případě Maďarska, je krajně nezodpovědná záležitost a je to velmi špatná zpráva pro ostatní země Evropské unie.

To znamená, že byste v Česku nedoporučil použít vakcínu Sputnik V, dokud nebude schválená od Evropské lékové agentury?

Považuji to celé za, do značné míry, politickou záležitost. Skutečnost, že vůbec diskuse o Sputniku V vznikla. Že ji naši politici, případně někteří evropští politici vedou, je zvláštní už jen proto, že Rusové nestačí produkcí Sputniku V pokrýt ani své vlastní potřeby. Mají sami vakcín nedostatek a přesto je pro ně z politického hlediska důležité, aby se vmísili do celé té očkovací mašinérie.

 

 

Považuji to za účelovou populační hru, která mi silně připomíná rok 1947, kdy nás tehdy Sovětský svaz zachránil ukrajinskou pšenicí před hladomorem. A byl bych nerad, aby se právě na toto téma naskakovalo v případě nouze o vakcíny a tudíž debaty o ruské vakcíně za každou cenu na našem trhu. To bych si tedy rozhodně nepřál.

Nehrozí, že právě nedostatek vakcín po celé Evropě, nejen v Česku, ovlivní kvalitu při schvalování těch dalších vakcín? Nebo i kvalitu při výrobě těch již schválených?

Pevně doufám, že nikoliv. Pokud jde o západní producenty, tam je kvalita držena skutečně velmi přísnými pravidly, ze kterých nelze žádným způsobem slevit. Tudíž u těch osvědčených firem bych se o kvalitu vakcín rozhodně neobával. A Evropská agentura pro léčiva je ve schvalovacím procesu nekompromisní, takže v případě dalších vakcín, které čekají na schválení, nemám obavy, že by byly schvalovací procesy pod záminkou naléhavosti nějak zkracovány.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

60 komentářů

 1. martin napsal:

  ve skladech nam lezi 300tis vakcin, ktere nejsme schopni vypichat, v breznu ma prijit milion vakcin a v dubnu dalsi 3miliony. plazeni se pred chinany a rusaky o jejich neschvalenou vakcinu v EU je jen politikareni zemana, kterej se nas snazi dotahnout do ruska a chiny, a babis je neschopnej tomu vzdorovat.

  pocet vypichanejch vakcin na 100obyvatel:
  rusko 3.60
  china 3.65
  brazil 4.16
  czech 6.56
  EU 7.83
  kdybychom meli vypichany vsechny vakciny co k nam prisly (1.025mil), tak bych meli vypichano 9.6 vakcin na 100 obyvatel.

  vlada je neschopna zorganizovat vyockovani vakcin ktere mame a pritom se zemanem zadoni o vakcinu u statu, ktere maji vyockovano cca polovinu toho, co i pri ty vladni neschopnosti mame vyockovano my. pritom do konce dubna k nam prijde cca 4mil dalsich vakcin.

  zoufalost s ruskou vakcinou doklada treba brazile, ktera se upnula na sputnik, a vypichano ma jen 4.16 vakcin na 100 obyvatel, tedy ani ne polovinu toho, co bychom meli my, kdybychom nemeli neschopnou vladu, ktera neni schopna vypichat stavajici vakciny.

  soucasny stav opravdu pripomina 1947 a psenici, kdy nam rusaci z ideologickych duvodu dodali par vagonu psenice, ale pritom v letech 1946-1947 zemrelo v CCCP cca 1 mil lidi hlady.

  sami rusaci i chinany maj v prepoctu na obyvatele vypichanjech cca polovinu toho co v EU.
  pritupo rusaku opravdu pripomina psenici v roce 1947, kdy nam dodali par vagonu, zatim v 1946 a 1947 zemrelo v CCCP cca 1mil lidi hlady.
  zoufalosti s dodavkami sputniku ukazuje priklad brazilie, ktera pote co se upnula na sputnik, tak ma vypouchano jen

  • Tondach napsal:

   Neříkal bych, že je vláda neschopná, když se Babiš sám prohlásil hlavním koordinátorem očkování, protože má skvělé schopnosti krizového manažera!
   Ve vládě je devět králíků (jak řekl Veselý), kteří se sklopenýma ušima mu kývnou na všechno ….. Babiš je neschopný!
   A zase by ho volil každý čtvrtý volič! Komu není rady, tomu není pomoci!

   • martin napsal:

    a kazdej druhej duchodce …
    vidim to na mezigeneracni stret

    • Tondach napsal:

     Jsem důchodce a ani já, ani mých odhadem deset kamarádů jsme ho nikdy nevolili a nebudeme! Ono to tvrzení o tom, že ho volí důchodci taky není ničím podložené! Hlupáci jsou i mezi mladými!

     • martin napsal:

      StBaka voli necela polovina duchodcu, tedy lehka nadpolovina ho nevoli.
      kdyz jdu pro svacu do malyho kramku u nas, tak nekdy ziram co z nekterych duchodcu vypadne
      nechtel jsem se te dotknou, znam hodne duchodcu, ktery StBakoj nemuzou prijit na jmeno…

     • A. S. Pergill napsal:

      to Martin
      Pokud jsou pro někoho nepřijatelné strany, které procpaly církevní restituce, a strany, které pohrdají ochranou soukromého vlastnictví, tak v podstatě zbývá jen ten estébák, případně Okamura. A ten může být pro některé důchodce pro svůj radikalismus nepřijatelný taky.

   • Václav napsal:

    Ruská ropa nám nevadí?

    • Tondach napsal:

     …a co má ruská ropa společného s Babišem?

    • martin napsal:

     a jakou maj rusaci zasluhu na rope?
     vyhnali tamejsi narody a ropu, na ktere nemaji zasluhu zadnou tezi zapadni technologii …
     zajem o ropu upada, pritom amici trezi vic a vic.
     rusakum se bude zit tezko

     • A. S. Pergill napsal:

      Proto stavějí Nord Stream II, aby výpadky z peněz za ropu pokryli penězi za plyn. A němečtí zelení jim zobou z ruky (i jim blízcí piráti), protože v jejich zájmu prosazují likvidaci uhelných a jaderných elektráren. To samé se týká i našich pirátů.

   • ANO zničí v ČR demokracii napsal:

    Přesně tak pane!

  • Dvořák napsal:

   Jak byste ohodnotil nedodání nasmlouvaných vakcín od západních firem.To udělat Rusko,tak jdete do války.Jak hodnotíte neschopné vedení EU,které neobjednalo dostatek vakcín a ještě tají ceny.Trošku bych ubral na emocích,především jde o obrovský byznys,pro pár vyvolených,chápete?

   • martin napsal:

    plan do konce unora byl 998 624 davek od zacatku dodavek.
    2.3. u nas bylo rozdeleno 1 008 564 davek, je otazka, kolik dalsich jich lezelo v centralnich skladech.

    aktualni pocty rozdelenych vakcin:
    https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/vakcinace-cr-distribuce
    aktualni prehled vykazanych ockovani
    https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/vakcinace-cr
    ke dnesku nevypichano 263 301 vakcin.
    je otazka, kolik dalsich jich lezi v centralnich skladech

    zaptej se v brazilii jak rusko nestiha dodavat nasmlouvany vakciny

   • Hanka napsal:

    Souhlasím, s tou pšenicí a vakcínami je to trochu jinak – tehdy po válce jsme si měli vybrat, zda vzít pomoc od Marshalova plánu, nebo zda vzít pšenici z Ruska. To bylo tehdy skutečně politické rozhodnutí. Dneska je to spíš o tom, že nemáme dostatek vakcín zajištěných od EU, takže je sháníme jinde. Už mě unavuje to neustálé rozdělování – východ – západ. Vždyť i v Rusku už je kapitalismus, ne? Tak proč EU není schopná ten dostatek vakcín zajistit?

    • martin napsal:

     rusko nema dost vakcin pro sebe, kdyz jich nekomu par poskytne (jako treba madarsku nebo polsku) tak z ideologickych duvodu.
     co rikas na to, ze v cine neockuji lidi nad 60 roku, protoze nemaji overene ze jsou pro ne ucinne a bezpecne. v srbsku zas neockujou sputnikem lidi nad 60 z toho samyho duvodu.
     vakciny nejsou nikde a par kusu neoverenych vakcin z ruska a ciny s omezenym pouzitim nas nevytrhne.
     v breznu k nam prijde milion kvalitnich Zapadnich vakcin a v dubnu dalsi 3miliony, takze nebudeme stihat ockovat to co bude.
     dojednavat cinske nebo ruske dodavky, ktere by ve vyznamejsim mnozstvi prisly nejdriv tak za 2-3 mesice jsou jen politicky hratky zemana a babise.

     • martin napsal:

      madarsku a srbsku, ne polsku
      to sem tomu dal
      polakum se omlouvam

    • Pavel napsal:

     NE, dneska jde o to, že bureš není sto zorganizovat ani vyočkování těch vakcín, které máme a tak si místo toho tahá triko předstíráním shánění vakcín od někoho, kdo je nedokáže vyrobit včas a v dostatečným množství. A zeman tuhle hru hraje s ním.

    • martin napsal:

     nemohli jsme si vybrat hanicko jestli Marshaluv plan a svobodny trh, nebo psenici a komunistickou diktaturu. Jan Masarik kvuli tomu musel na koberecek do kremlu a kdyz se vratil, tak to komentoval slovy – do moskvy jsem jel jako ceskoslovensky ministr, ale vratil jsem se jako stalinuv pacholek.
     jestli si myslis, ze russaci na nas dnes nemaj zalusk, tak jsi tezce naivini. k rusakum se navic pridali i chinani.

    • Tondach napsal:

     Dneska to snad není politické rozhodnutí?

    • skeptik napsal:

     O tom kapitalismu v Rusku píše ve své knize David Satter toto:
     David Satter, Čím méně víte, tím lépe spíte, vydalo nakladatelství PROSTOR, Nad Spádem 649, Praha 4, v roce 2017, strana 44 elektronické verze.
     V Rusku byl vybudován kapitalismus. Protože však největší nenásilný převod majetku v dějinách reformátoři uskutečnili, aniž se opírali o zákony, vytvořili podmínky pro kriminalizaci celé země.
     Nově vzniklou společnost charakterizovaly tři hlavní rysy: ekonomika ovládaná zločineckou oligarchií, autoritářský politický systém a (možná především) morální úpadek, který podrýval veškeré právní a etické standardy a znemožňoval existenci skutečné občanské společnosti. Interakce mezi těmito třemi faktory připravila půdu pro vývoj Ruska směrem k režimu založenému na agresi a teroru.

   • martin napsal:

    do konce unora melo byt podle planu dodano 998 624 vakcin. k 2.3. jich bylo distribuovano 1 008 564, takze ja zadnej skluz nevidim.
    zeptej se v brazilii jak to je s dodavkama nasmlouvanejch ruskejch vakcin.

  • Luděk napsal:

   Již jsem o tom psal na FB ,že to připomíná r.1947 oni v Rusku umírali ,ale nám poslali sto tisíc tun pšenice -PS.A budete poslouchat.Takže se vše opakuje ,ale se SPUTNIKEM-doporučuji všem členum KSČM

  • Marek Loucký napsal:

   Je to přesně tak. Bohužel protože nám svítí světlo, teče voda a do jugošky na dovču si jezdíme jak se nám zamane, nikdo si nechce uvědomit, že se necházíme uprostřed hybridní války vedené Ruskem a zatím dostáváme pěkně na p*del.
   Zbraněmi již nejsou kanóny ani pěchota, ale zbraněmi 21. století jsou dezinformace, polarizace společnosti, relativizace hodnot a pravdy.
   To, že tomu stále mnozí nevěří a nechápou je smutné a nebezpečné, ale nelze se tomu příliš divit. Procento hlupáků a idiotů v naší populaci je extrémně vysoké. Pakliže se tomu propůjčují a aktivně napomáhají veřejní činitelé (v našem případě to je jednoznačně hradní pakáž), měli by být hnáni k zodpovědnosti nejen poitické, ale především trestněprávní.

   Dovětek…nemám nic proti Sputniku (věřím i té jeho deklarované účinnosti, byť jiná věc je udržet kvalitu během velkovýroby) pakliže projde stejnými procedurami jako ostatní vakcíny a získá patřičnou certifikaci. Podmínky by měy být pro všechny stején.

  • vydra (z řeky) napsal:

   Jedině s čím lze souhlasit je, že Rusko samo má své kvalitní vakciny nedostatek – ovšem rychle buduje výrobní kapacity nejen doma, ale především v zahraničí. To samozřejmě má velký a pro Rusko příznivý politický vliv.
   Jinak mi příspěvek pana Grubhoffera připadá spíše jako od člověka, který není dosti vidět a chce se zviditelnit. To co je dosud o Sputniku V známo jsou jen samé superlativy a příznivé hodnocení už i od renomovaných světových ústavů. A tahat do dnešní situace, kdy jde o životy lidí, pšenici z r. 1947 mi připadá dosti nechutné tak, jako se neustále vzpomínají gulagy, ale co napáchal „kulturní“ zblblý německý národ v Rusku v období 1941až 1945 se zamlčuje, nebo dnes dokonce zlehčuje.

 2. virus napsal:

  Co za ty vakciny bude po nás kapitalistické Rusko chtít kromě peněz ? Autore , přestaňte vymýšlet hlouposti !

  • skeptik napsal:

   Virusi, jeden úryvek z knihy, který by vám mohl být nápomocen pro pochopení Ruska:
   avid Satter, Čím méně víte, tím lépe spíte, vydalo nakladatelství PROSTOR, Nad Spádem 649, Praha 4, v roce 2017, strana 6 elektronické verze

   Rusko lze ve skutečnosti pochopit velice snadno, ale člověk se musí naučit cosi značně obtížného: věřit neuvěřitelnému. Lidem ze Západu může Rusko zamotat hlavu, protože k němu přistupují ze západní perspektivy a neuvědomují si, že Rusko je vesmír založený na zcela odlišném souboru hodnot. Považují-li obyvatelé Západu za samozřejmé, že jednotlivec má vnitřní hodnotu a není jenom surovým materiálem pro pošetilé úklady zkorumpovaných politiků, možná si neuvědomí, že tento pohled v Rusku není zcela rozšířený. Pro pochopení ruské reality je nutné přijmout, že ruští vládci opravdu jsou schopní vyhodit do povětří stovky vlastních občanů, aby si udrželi moc. Opravdu jsou schopní s plamenomety zaútočit na tělocvičnu plnou bezbranných rodičů a dětí. Jakmile přijmeme, že nemožné je skutečně možné, úpadek Jelcinovy doby a Putinův nástup k moci začnou dávat dokonalý smysl. Konec citátu. Pokud si ještě jednou a pečlivě přečtete článek a poté i úryvek z knihy a skloubíte obojí dohromady, nemělo by pro vás být už problémem pochopit, co asi bude Rusko chtít. Ovšem pokud budete chtít! pochopit.

   • Kalfa napsal:

    To je znak každé diktatury. Nicméně u Rusů je základní předpoklad každého jednání : přání otcem myšlenky, viz například video o tom jak rozdojili kozla.

  • petrph napsal:

   A o to právě jde – bohužel totiž to „politikaření“ nás funguje na obě strany“, takže naopak odpůrci Ruska říkají, o Sputniku nebudeme ani jednat. A výsledek? Slovensko si objednalo, Maďarsko si objednalo, jak se dá dočíst, i Německo už s Ruskem jedná – dokonce i o výrobě Sputniku v Německu.
   A teď to hlavní, jak se píše v posledních hodinách, „..Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) ve čtvrtek zveřejnila zprávu, podle které byl zahájen přezkum vakcíny ..Sputnik.. . Žádost o tento krok podala německá odnož ruské firmy R-Pharm.“, Což tedy značí dvě věci. Za prvé, že to schválení může přijít už brzy. Ale za druhé, kdo si předem objednal, dostane brzy Sputnik, už schválený.
   A kdo si ho včas neobjednal, a tvrdil že musí čekat až po schválení EMA (jako náš nejhorší ministr Blatný) na toho pochopitelně nezbude dlouho nic. A i toho dokáže Zeman propagandisticky využít…

  • A. S. Pergill napsal:

   Budou po vás chtít, abyste se natřel na zeleno a pomaloval se přes to rudými pěticípými hvězdami 🙂
   A zcela vážně: Budou-li Rusové chtít, tak si nás od bruselských koupí. A ti nás jim rádi prodají.

  • Luděk napsal:

   Nadvládu pane

 3. Admirál napsal:

  Porovnejme schvalovací řízení s postupem u ostatních vakcín.
  Vezměme v úvahu počet naočkovaných Sputnikem v celém světě a účinnost a problémy, které se z toho dají vyvodit.

  • Pavel napsal:

   Ano, mizivé počty naočkovaných sputnikem a rusácká neschopnost projít řádným schvalovacím řízením, jasně ukazují, že sputnik je šunt.

 4. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Článek se trošinku opozdil. Ředitel Biologického centra Akademie věd ČR Libor Grubhoffer, který se ve své vědecké práci zabývá klíšťaty, tvrdí ve svém povídání o ruské vakcině, na příklad, že ruský výrobce nepožádal EMA o certifikaci.
  Ovšem, pokud ČT24 ve svých dnešních zprávách nelže, tak už požádal.
  Mimo to, ale „k únoru 2021 udělilo povolení k nouzovému použití přípravku Sputnik V dvacet jedna zemí, přičemž bylo celosvětově objednáno přes miliardu dávek vakcíny k okamžité distribuci.“ Nepochybuji, že zdravotní autority 21 zemí ví o co jde a proto vyžadují certifikaci GMP (bližší viz třeba příručka Orange Guide od FDA o GMP, v Česku viz už Vyhláška č. 284/1990 o SVP – Správné výrobní praxi) i u výrobců ruské vakciny, když si ji objednali a nejspíše ji používají. Tu certifikaci GMP výrobce vyžadovali, protože se jedná se o celosvětově dávno uznaný standart správné výrobní praxe (SVP) při výrobě léčivých přípravků, respektovaný všemi výrobci. Ostatně linky na plnění injekcí v lahvičkách jsou už mnoho desetiletí konstruovány právě z hlediska GMP při famaceutické výrobě a prakticky jsou na nich omezeny na minimum možná ovlivnění obsluhou, A to i v Rusku.
  To ovšem pan ředitel zřejmě netuší, i když je to už dokonce na Wikipedii. K ruské vakcině také pravil: „Prezident Putin pak řekl, že on si ještě počká, že se očkovat nenechá a Rusové se Sputnikem vyšli do frontální plošné kampaně. Takže plošně očkují a do toho se zřejmě snaží vakcínu vyhodnocovat, nevím, ale tak si to představuji. Že se vlastně dodatečně snaží o klinickou studii třetího stupně“ a dodává, že jde o hanebný postup, při čemž na Wikipedii si můžeme přečíst, že: „Do května 2021 by měla probíhat poslední III. fáze testování a současně je v Rusku povoleno od 11. srpna 2020 nouzové očkování“, aniž by se nad tím někdo z odborníků (kromě těch protiruských z ČR), pozastavoval, natož, aby to kdo hodnotil, jako hanebný postup.
  Pan ředitel „… neví, ale tak si to představuje…“ dále pokračuje: „Že se vlastně dodatečně snaží o klinickou studii třetího stupně.Považuji to za účelovou populační hru, která mi silně připomíná rok 1947, kdy nás tehdy Sovětský svaz zachránil ukrajinskou pšenicí před hladomorem. A byl bych nerad, aby se právě na toto téma naskakovalo v případě nouze o vakcíny a tudíž debaty o ruské vakcíně za každou cenu na našem trhu. To bych si tedy rozhodně nepřál“, při čemž jen jemu to „připomíná rok 1947“ a nikdo jiný, než on sám „na toto téma“ nenaskakuje.
  Je pro mě zklamáním, že se HP.oprg propůjčil k takové průhledné protiruské propagandě.
  Je pravděpodobné, že Sputnik V schválí i EMA, dříve či později. A co nám pak pan ředitel Biologického centra Akademie věd ČR Libor Grubhoffer, bude říkat? Snad něco z jeho oboru, třeba zjištění, že klíšťata, infikovaná všemi chorobami, které roznáší, encefalitidou počínaje a limskou borelisou konče, jsou sem,do ČR, dopravována plynovodem Nord Stream I a II z Ruska, nebo po něm aspoň po dně Baltu přilezou.
  Zdroj: Wikipedie,
  Poznámky: Už před 21 lety jsem byl účasten na přípravě instalace německých a italských plnících linek na lahvičky v Rusku, většinou v izolátorovém provedení s automatickou dezinfekci parami H2O2, kde pracovník se k otevřené lahvičce během plnění zátkování a pertlování vůbec nemůže holou částí těla dostat. Pochybuji, že by dnešní Rusové od těch tehdejších vysokých nároků na strojní vybavení dnes ustoupili.
  O GMP: „GMP znamená „dobrý způsob výroby“. Pravidla GMP jsou zahrnuta ve všech druzích zákonů, ale v zásadě mají tato pravidla stejný účel. GMP se používá zejména ve farmaceutickém průmyslu a je určen k zajištění kvality výrobního procesu. Kvalitu produktu nelze nikdy zcela určit testováním jeho složení. Ne všechny nečistoty lze detekovat a ne každý produkt lze analyzovat. Kvalitu lze tedy zaručit, pouze pokud je celý výrobní proces prováděn přesně předepsaným a kontrolovaným způsobem. Pouze tak výrobní proces zajišťuje kvalitu léku. Tento způsob výroby, nazývaný Správná výrobní praxe, je tedy požadavkem na výrobu léčiv.
  SVP má také zásadní význam pro mezinárodní partnerství. Většina zemí přijímá pouze dovoz a prodej léčivých přípravků vyrobených v souladu s mezinárodně uznávaným SVP. Vlády, které chtějí podporovat vývoz léčivých přípravků, to mohou učinit tím, že stanoví SVP povinnou pro veškerou farmaceutickou výrobu a školí své inspektory v pokynech pro SVP“.

  • Martin Svoboda napsal:

   Není vám trapné kopírovat text z jiného webu?

   • Lada B. napsal:

    Kopírovaný text není pravdivý?

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Není, od toho jsou články zveřjńovány, aby informace v nich obsažené mohly být používané jako zdrojové. A když mám pochybnosti, že třeba zrovna Vy si to vyhledáte, tak raději cituji třeba celý článek, abych prokázal, že to co píši, si necucám z prstu.

    • Martin Svoboda napsal:

     A zdroj se nedáte?

    • Kalfa napsal:

     Z kterého článku jste čerpal o lymeské borelióze? Ano lymeské, ne limeské, Old Lyme a Lima jsou nejen různá města, ale dokonce na jiných kontinentech.

     • Oskar (hanák z Hané) napsal:

      Nečerpal jsem, a proto jsem udělal pravopisnou chybu a překlep, místo lymská borelióza (citace na př.: Lymská borelióza: příznaky, stadia, následky a léčba.) jsem napsal „limskou boorelisou“ a ani jsem to posobě nepřečetl, za chyby se omlouvám. Děkuji za upozornění. Stačí?

  • petrph napsal:

   Mimochodem, k té (již dnes zastaralé) informaci, že prý „..ruský výrobce nepožádal EMA o certifikaci“ – jak se totiž dalo i dříve dohledat v médiích, Rusko s EMA jednalo a bylo ve fázi „poradenství“ – čili jak předpokládám, že dohadovaly právě ty rozdíly v podkladech a testováních, které rozporuje pan Grubhoffer, A pokud toto bylo dohodnuto tak potom už vlastní certifikace (o kterou už se požádalo) už nemusí být dlouhá – EMA vlastně zkontroluje jen to co sama poradila:))) A co je ještě zajímavější, jak se dá dohledat , tak tu žádost o certifikaci podala německá pobočka té ruské firmy, a navíc Německo /jak se zase píše jinde) jedná s Ruskem o výrobě Sputniku na svém území… Za takové situace je těžké být dnes prorokem.

 5. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Ještě doplním, že: „Podle předběžných výsledků průběžné studie z 2. února 2021 z časopisu The Lancet dosahuje vakcína účinnost 91 procent“.

 6. brambůrel napsal:

  Rusko už vyvezlo skoro půl miliardy vakcín – a jsou žádány v zemích, kde politikaření a s ním spojená rusofobie nejsou běžné. Očkuje i doma…průběžně ale údaje nezveřejňuje

  já říkám – sem se sputnikem V

  • martin napsal:

   k dnesku vypichano 279milion vakcin celosvetove, ale rusko podle tebe vyvezlo 500 milionu. kam na ty blaboly chodis …
   samotny rusko ma vypichano 5.5M vakcin, tedy 3.76 na 100 obyvatel. EU ma prumer 8.12. cesko 6.86.

   tady si naklikej zeme a prestanes placat nesmysly
   https://ourworldindata.org/covid-vaccinations

   ruskejch 500M jsou cisla nasmlouvany na budouci dodavky. proti celosvetovy potrebe 15G to je jen zanedbatelnej zlomek.
   uz ted je jasny, ze svet z epidemie cinskeho viru vytahnou Zapadni vakciny

   • brambůrel napsal:

    chodím na to na wiki, brouku.
    V polovině února 2021 mělo Rusko naočkováno kolem 2,2 milionu z cca 146 milionů svých občanů (z toho 1,7 milionu oběma dávkami vakcíny), přičemž 388,1 milionu dávek vyvezlo do zahraničí. Prezident Putin podle informací médií očkování vakcínou Sputnik stále ještě neabsolvoval.

    https://cs.wikipedia.org/wiki/Sputnik_V

    • martin napsal:

     ja proti wiki nic nemam, ale napsat si tam muze kdokoliv cokoliv.
     takze solidni informace hledej nekde jinde, nebo si je aspoon over na jinym miste.
     jestlize svet zatim proockoval necelych 300mil vakcin, tak rusko z toho tezko 500mil.
     muj odhat je, ze rusko celosvetove dodalo max 20mil vakcin, china 50-70mil, Zapad zbytek, tedy cca 200mil vakcin

    • Martin Svoboda napsal:

     Fakt někdo může brát vážně jako zdroj validních informaci wiki?

    • Pavel napsal:

     Ty bys měl chodit hlavně do základní školy. To, že wikipedie zveřejní každý nesmysl bez ověření je bohužel dosti smutné. Realita je taková, že do toho hasnumerického počtu je započítáno třeba Maďarsko s „dovozem“ 2 000 000 vakcín, přičemž fakticky odebralo jen několik tisíc vakcín za účelem testování. To, že si Maďarsko OBJEDNALO 2 000 000 vakcín a další země si OBJEDNALY další desítky milionů vakcín opravdu ale opradu neznamená, že tyto vakcíny byly z ruska fyzicky vyvezeny. Nebyly. A při katastroficky nízkém tempu s jakým puťka zvládá očkovat vlastní obyvatelstvo bude trvat roky, než ke splnění objednaného dojde.

   • Dr. B napsal:

    Když on to Brambůrel četl na Sputniku a tam přece o Sputniku V musí vědět všechno 🙂

    • brambůrel napsal:

     wiki .cz je synonymum pro Sputnik?

     • Dr. B napsal:

      Wiki.cz se dá brát jako zajímavý zdroj, pokud si člověk ověří tam získané informace z dalších zdrojů. Bez tohoto kroku jde o zdroj relativně pochybný. A pokud Rusko ze Sputniku V dělá další z nástrojů své propagandy, pak bude mít jistě i mnoho přispěvatelů (ať už placených, nebo těch, co to dělají z přesvědčení) na otevřených encyklopediích, jako je Wiki obecně.
      Když si zkusíte zjistit, kolik naočkovaných má Rusko v přepočtu na počet obyvatel, zjistíte, že je na tom ještě hůře, než třeba ČR. Opravdu si myslíte, že bude Rusko v takovou chvíli vyvážet vakcínu v počtech stovek milionů kusů po Evropě? Pokud připustíme že ano, pak se ruská vláda dopouští otřesného zločinu na svých občanech výměnou za politickou propagandu. A pokud to tak není, pak ruská vláda tradičně kouzlí s čísly a oblbuje lidi, kteří jí jsou ochotni věřit bez toho, aby si zkusili data ověřit i jinde.
      Ještě na vysvětlenou, nejsem bojovník proti Sputniku V, podle mě to není špatná vakcína. Jen mám lehké pochybnosti o podmínkách ve výrobních závodech. Ty jsou ovšem opravdu jen mým pocitem na základě mnohých předchozích zkušeností s poměry v Rusku. Na druhou stranu pokud Rusko vyváží (ať už z propagandistických, či ekonomických důvodů) vakcíny do světa a na vlastní občany kašle, nechtěl bych se na tomto podílet tím, že bych se nechal touto vakcínou očkovat.
      Hezký den.

    • Hantonová anna napsal:

     Vážení pánové, nedá mi to. Ono stačí dohledat legislativu EU pro národních legislativních úřadů a ne se tu hádat.
     Postavení vakcín od Pfizeru/BioNTechu, moderny a Astra Zeneky : V současné době schválené vakcíny na covid 19 dostaly podmíněné rozhodnutí o zrychlené registraci, tzv. CMA, což je postup používaný v případě stavu nouze veřejného zdraví. Ani tyto očkovací látky nemají plnou registraci CMA, ale umožňuje jejich použití ve všech členských zemích , aniž by bylo nutné je POSUZOVAT!
     CMA, spolu s dalšími opatřeními pro rychlý postup, které zavedla EMA, jako jsou průběžné kontroly a zrychlená vědecká doporučení, nám umožnily RYCHLE SCHVÁLIT VAKCÍNY S MÉNĚ KOMLEXNÍM SOUBOREM DAT !!! , která budou zkompletována po autorizaci, aby se urychlilo schválení a ZACHRÁNILY ŽIVOTY při při současném zabezpečení adekvátní úrovně kvality, bezpečnosti a účinnosti. Schválení EMA k použití v jednotlivých státech je možné – rovný přístup všech! Pouze schvalovací proces není zdarma! Žadatel o autorizaci jednoho léku vynaloží nejméně 295 500 eur ( 7,7 mil. Kč) na vývoji vakcíny – 200 – 500 mil dolarů, což je jen zlomek – a malý poplatek z nákladů za vývoj vakcíny. Jen za odbornou radu se musí platit (!) – až 89 000 eur jak podat žádost apod. – u EMA ( Evropský Úřad Pro Léky) , atd.
     Toliko k těm, který vadí text a přepis – stačili by najít a přečíst ( to platí i pro učence. Je mi stydno, ač jsem plebejec.
     Jen mi není jasná jedna věc a to asi budu bedlivě sledovat.
     Jak se budou nyní posuzovat ( časově ) nové vakcíny. Kam kterou strčí………..Ta data…….. S těmi EU umí čarovat……….Jako na začátku

 7. Lada B napsal:

  Děkuji panu Oskarovi za fundovaný příspěvek. Je smutné, že vědec ( který by měl mít trochu v hlavě pragmatismu) používá vúči Rusku retoriku jako někteří rusofobní politici. Pokud vím , tak před několika týdny probíhal v našem ( českém ) parlamentu „festival politikaření“ , který museli ukončit hejtmani. A ten festival platíme všichni .Za Sputnik jsme ještě nezaplatili ani rubl. Takže tak pane titulovaný „profesore“. Raději již něco udělejte s těma klíštatama.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   I mě to připadá velice smutné, když vědci dělají politickou propagandu a navíc hloupě. Asi se pan profesor a ředitel, mstí za to, že aby mohl studovat to, co vystudoval, se cítil před komunisty ponižen funkcemi v SSM a možná i v KSČ. O jeho osobnostních kvalitách lze skutečně s úspěchem pochybovat a kdo ví jak je to s jeho jinými mozkovými funkcemi, když evidentně ani neví, že v Rusku už nevládne ÚV VKS(b) (Všesvazové komunistické strany bolševiků) v čele s generálním tajemníkem a snaží se nám namluvit, že každý Rus touží Čechy zničit (tentokrát vakcinou) a Česko obsadit.
   Jestli pan ředitel tak, jako dělá propagandu, zkoumá také klíšťata, tak se můžeme od něj nadít věcí …

 8. Radomír napsal:

  Hlavní problém je, že firmy, které si přivlastňují licence na výrobu a dodávky vakcín, dostaly ohromné prostředky z veřejných zdrojů na jejich vývoj a urychlenou výrobu, a teď kšeftují a odmítají poskytnout licence a know how dalším, aby se mohly zachránit životy a zdraví desítek milionů lidí. Typicky Pfizer a spol, který nejdříve nabízel EU dodávky za nekřesťanské ceny a pak začal omezovat přislíbené dodávky. Pan Grubhoffer to zas bere ideologicky. Podle jeho idedologie by se do Česka zatím nemohla dostat žádná vakcína, protože on nechápe, proč si výrobci přednostně nejdřív neproočkují obyvatele ve vlastních zemích. Bylo by dobré vědět, kolik na vývoj a výrobu vakcíny každý vlastník licence dostal z veřejných prostředků a pak také, kolik činí výrobní náklady a pak prodejní cena.

  • petrph napsal:

   Bohužel (i pro nás) se mýlíte v tvrzení že „..firmy, které si přivlastňují licence na výrobu a dodávky vakcín, dostaly ohromné prostředky z veřejných zdrojů na jejich vývoj a urychlenou výrobu, a teď kšeftují a odmítají poskytnout licence a know how dalším“.
   Protože, jak se i ve středu psalo v našich médiích „..Česko odmítlo milion vakcín AstraZeneca, neměly povolení pro použití v EU“ – tedy vakcín, vyrobených díky licenci v Indii. Takže takto to funguje, ty firmy (i díky těm dotacím) ty licence poskytují, jenomže si to podmiňují dalšími podmínkami – třeba že ty vakcíny budou použity jen pro určitý okruh států a nebudou se smět sekundárně prodávat jinam..

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    To, že AstraZeneca vyrábí třeba vakciny ve svém závodě v Indii, nemá nic společného s licencemi, jde pořád o jednu a tutéž firmu, je ovšem možné (a pravděpodobné), že indický závod nemá certifikaci FDA a to může být důvod k odmítnutí, protože certifikace FDA, znamená, nejen že se může léčivý přípravek prodávat a distribuovat na území USA, ale je to mezinárodně považováno za průkaz, že je výroba provozována podle pravidel SVP (správná výrobní praxe), mezinárodní označení GMP (Good manufacturing practices).

 9. Pavel napsal:

  nu což nemůžeme pustit nikoho na náš dvorek – jen si představte máme 1 220 000 lidí jenž to měli na 100% na každého připadá cca 3-4 co to měli ani o tom nevěděli připočtěte nějaké už naočkované nějaké malé děti a pomalu se blížíme ke klasickému kolektivní imunitě protože lidí co to měli je tedy cca minimálně 5 000 000 proto ta najednou hurá akce testy nošení dražších respirátorů rychle očkovat nacpat co nejvíc nemocných na infekční ze všeho je vývar jak prase jde tady pouze o prachy o nic jiného a ted sem pustte jiného co by si chtěl taky smočit zobáček

 10. Pospíšil Jiří napsal:

  Prezident Zeman se před objednávkou Sputniku informoval o jeho vlastnostech zřejmě jen na ÚV KSČM případně u vůdce Okamury. Je otázka, zda bude mít celý ten tyjátr kolem jeho dodání nějaký praktický smysl.

  • A. S. Pergill napsal:

   Faktem je, že se Sputnikem očkuje v řadě zemí na celém světě (vč. některých států EU) a další se na jeho nákup chystají. V odborném tisku je Sputnik chválen (viz článek v Lancetu, časopise s dlouhou tradicí a impact faktorem přes 60), případně je konstatováno, že poskytuje imunitu proti širšímu spektru koronavirových antigenů než západoevropské vakcíny, takže je větší šance na alespoň částečnou imunitu proti budoucím mutantám (lidé očkovaní Pfizerem a Astra Zeneca mají problémy už s některými stávajícími mutantami).
   Odmítání této vakcíny je ryzí politikum,, nemající naprosto žádný odborně medicínský podklad.
   A je asi menší zlo být očkován Sputnikem, než zemřít během dlouholetého čekání na nějakou „EU schválenou“ vakcínu.

 11. Věra Kučerová napsal:

  My špatně dopadneme, protože pokud Stbák zůstane u vesla, tak země za chvíli padne a na žádné další léčení nebude! A už vůbec ne na dobré vakcíny. Tato hlava neschopná neumí ani transport navrhnout a nechat zorganizovat. Vymýšlí jen naprosto stupidní opatření ohledně uzavření okresů a ve firmách, kde pracují desetitisíce lidí, tak nejsou ani testy. To, že v minulosti bylo mnohokrát očkování ruskými potažmo sovětskými vakcínami zastaveno by mohli někteří lékaři vyprávět. To ale pak už bude jedno, až se dostaneme na úroveň Venezuely, ta byla kdysi také prosperující stát a s blbcem, kde je teď?

Přidávání komentářů není povoleno