S Babišem o vesmíru, se Zemanem o koprovce. Ke Xaverovi do rozhlasu už ale politici nechodí
Půl roku už v pořadu Xaver a host Českého rozhlasu nebyl žádný politik, naposledy vloni v létě komunistický poslanec Pavel Kováčik. V tichosti se tak odstranil problém, který se kolem rozhovorů moderátora Lubomíra Veselého dlouho vznášel – tedy jestli politici patří do zábavných pořadů ve veřejnoprávním rádiu. Další moderátorce Alexandře Mynářové rozhlas politické hosty rovnou zakázal ve smlouvě.
„Rybařina není o tom, jestli něco chytíte nebo ne, ale o tom, že tam ráno přijdete, sednete, je tam klid a přiletí ledňáček,“ popisoval poslanec Kováčik své hobby, a naplnil tak představu, kterou vedení rozhlasu o pořadu Xaver a host mělo.
Související články
Dvojí metr pro sporné tváře rozhlasu: sešněrovaná Mynářová, volnost pro Xavera
Ondřej Neumann: Potvrzeno! Xaver Veselý nechal Babišovi volný prostor k politické sebeprezentaci
„Pořad Xaver a host je zábavným pořadem, nikoli politickou diskusí, stejně jako např. v České televizi pořad Všechnopárty Karla Šípa. V rozhovoru s politiky na toto moderátor upozorňuje a rozhovor vede v zábavném formátu,“ odpověděl ředitel regionálních stanic ČRo Jan Menger (nadřízený moderátora Veselého) předloni v reakci na jednu z posluchačských stížností.
Její autor tehdy upozorňoval na to, že „v pořadu Xaver a host byli za posledních 30 dnů pozváni tři ministři nominovaní za stranu ANO, jmenovitě Alena Schillerová (26.9.2019), Andrej Babiš (10.9.2019) a Adam Vojtěch (30.8.2019). Během stejné doby byl v uvedeném pořadu z jiné politické strany pouze Jiří Čunek (KDU-ČSL). Celkově byli za dobu existence pořadu pozváni pouze dva další politici (Petr Gazdík a Alexandr Vondra)“. Podle stížnosti šlo o jednostrannou propagaci hnutí ANO, což však Rada Českého rozhlasu odmítla.
Vyváženost? ANO šest hostů, ČSSD dva
Součástí stanoviska vedení ČRo byl tehdy argument, že „přestože pořad Xaver a host nemá zpravodajský ani politicko-publicistický diskusní formát, dbáme i tak na vyváženost hostů politiků, i když jich není mnoho“.
Bývalý radní Českého rozhlasu Jiří Vejvoda tehdy na zasedání Rady nadhodil, zda je rozumné politiky do lifestylových rozhovorů vůbec zvát. „Ten moderátor nemá na vybranou. Buď politika nechá dělat si PR a to i u jeho ‚nevoličů‘, kteří musí platit koncesionářské poplatky, anebo do něj svými otázkami ‚jde‘ a pak to není lifestylový pořad. Na to mi bylo řečeno, že to je zajímavý názor…,“ vzpomínal loni Vejvoda v rozhovoru pro HlídacíPes.org.
Od začátku vysílání pořadu Xaver a host v červnu 2019 do léta 2020 se v pořadu vystřídalo celkem 19 hostů – aktivních politiků, včetně českého velvyslance v USA Hynka Kmoníčka a prezidenta Miloše Zemana (s ním moderátor řešil například to, zda má rád koprovku, premiér Babiš zase vyprávěl, že se radí s vesmírem). Zmíněný rozhovor s Babišem řešila kvůli možné nevyváženosti Rada ČRo i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
Za zmínku stojí i rozhovor s šéfem motolské nemocnice Miloslavem Ludvíkem, který v době interview byl již několik měsíců známým kandidátem do Senátu za ANO a ČSSD. To však při představení hosta ve vysílání nezaznělo.
Výjimečně se v pořadu objeví i hosté, kteří sice nejsou aktivními politiky, z titulu své funkce ale mají k politice blízko, například prezident České lékařské komory Milan Kubek nebo epidemiolog Rastislav Maďar.
Jak tedy ve skutečnosti vypadala politická vyváženost hostů pořadu, kterou se rozhlas zaštiťoval? Mezi hosty bylo dohromady šest zástupců hnutí ANO, tři zástupci ODS, dva zástupci KDU-ČSL a po jednom zástupci měli Piráti, hnutí STAN, SPD a KSČM. Dvěma hosty byla zastoupená vládní ČSSD.
Po loňském rozhovoru s komunistou Kováčikem se však už žádný aktivní politik v pořadu Xaver a host neobjevil (nepočítáme-li někdejšího europoslance a velvyslance Vladimíra Remka). Vysvětlit by to mohla přísná pravidla pro vyváženost vysílání, která v rozhlase záhy poté začala platit kvůli podzimním krajským a senátním volbám. Politici se ale do pořadu nevrátili ani po nich.
Zákaz pro Mynářovou
Na dotaz HlídacíPes.org, zda pořad od loňského léta dostal nový formát bez politiků, mluvčí rozhlasu Jiří Hošna nijak nereagoval.
Generální ředitel ČRo René Zavoral ještě v roce 2019 tvrdil, že odlehčené povídání s politiky do rozhlasu patří, a to právě s odkazem na pořad Xaver a host. Když však rozhlas o rok později, na podzim 2020, uzavíral smlouvu s manželkou hradního kancléře Vratislava Mynáře, v jejím rozhovorovém pořadu politiku od začátku zakázal.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Jak už dříve upozornil HlídacíPes.org, zákaz politických hostů i témat má Alexandra Mynářová ve svém pořadu Slavné dvojice zakotvený přímo ve smlouvě s ČRo:
„Hosty pořadu nebudou politici ani jiné osoby aktivně angažované v ovlivňování veřejných pravidel a rozhodování. Obsahově se pořad nebude zabývat politikou ve smyslu státních záležitostí, správy věcí veřejných a činností v oblasti řízení vnitrostátních záležitostí nebo zahraničních vztahů a činností spočívajících v účasti politických subjektů (politických stran, hnutí, skupin, jedinců) na státních záležitostech,“ stojí v neobvykle detailně formulovaném textu smlouvy.
Moderátor Lubomír Veselý, jehož pořad se stopáží i žánrem Slavným dvojicím velmi podobá, žádný podobný popis svého pořadu, natož zákaz jakýchkoli témat, ve smlouvě nemá. Do pořadu Xaver a host si zve většinou hosty z oblasti kultury či showbyznysu, mezi herci, zpěváky či spisovateli se také občas objeví lékař či jiná veřejně známá osobnost.
Dotaz, v čem se rozhovory Veselého a Mynářové liší, a zda ČRo neuvažuje o podobném výslovném zákazu politiků i pro pořad Xaver a host, rozhlas nechal rovněž bez odpovědi.
Vedení rozhlasu v uplynulém roce a půl Veselého vždy po jeho kauzách podrželo; ať už kvůli fotce s Tomášem Vandasem z extremistické DSSS, anebo po Veselého slovních výpadech proti novinářkám některých komerčních médií i samotného Českého rozhlasu.
Poznámka: Prvním aktivním politikem v pořadu Xaver a host po půlroční pauze bez politických hostů byl letos 5. ledna neonatolog a senátor (zvolen jako nestraník za KDU-ČSL) Lumír Kantor
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Babiš kontra Řezníček. Hodinka nenávisti k České televizi jako výzva k lynči
„Nechte mě domluvit.“ Jak si politici ANO dělají čárky u sledování České televize
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
Cynicky řečeno, právě proto, že ČRo je veřejnoprávní médium placené z koncesí diváků, si mohl dovolit ekonomicky poměrně dlouho vysílat takovou slátaninu jako lifestyle pořad s nezajímavými politiky, což ani diváky vůbec nezajímalo. A skončil s tím až potom, když si na to někdo řádně, z politických důvodů stěžoval.. :))))
To, že členové vlády, potažmo vládního hnutí jsou více exponovaní, než ostatní je přece jasné. Přirozeně se tedy občané ČR více zajímají o životy těchto „lidí o kterých se mluví“. Až budou ve vládě jiní a z jiných stran, tak se bude více mluvit zase o nich.
Stejně jako za vlád ODS s KDU zase třeba Parkanová zábavně a procítěně v ČT zpívala o radaru….. Ale je fakt, že tehdy to alespoň opravdu velmi zábavné bylo.
A co kdyby do pořadu Xaver a host přestal rozhlas zvát Xavera? Politici nechť tam nadále chodí.
Lež. 5. ledna senátor Lumír Kantor.
Proč by měli být politici diskriminováni vyloučením ze zábavných pořadů? Z politických důvodů? Takovou vymoženost jsme neměli ani za tak zvané komunistické totality.
Ještě poznámka k pojmu totalita: Zažil jsem totalitu německých nacistů za Protektorátu Čechy a Morava, kdy byli Židé našimi dnešními kamarády Němci postiženi mnoha zákazy, na příklad vycházení bez na vnějším oblečení našité žluté šesticípé hvězdy s nápisem JUDE, nebo zákazem chození do školy mým židovským spolužákům, se kterými jsem v roce 1939 začal chodit do 1. třídy, tehdy obecné školy, zákazem zaměstnávat Židy v původních zaměstnáních a jejich masová deportace do koncentráků a podobně. Pro Čechy, prověřené árijce, pak deportace vysokoškolských studentů, pro účast na pohřbu studenta Jana Opletala (postřeleného při protinacistických demonstracích 28. října 1939 v Praze, kde byl zastřelen i pekařský učeň Václav Sedláček), do koncentráků v Německu, povinné totální nasazení na práce v Německu od ročníku narození 1921, ale i prověřování různých udání, jaké potkalo i naši rodinu, když matka vyreklamovala několik jejich zaměstnanců z transpotu na práci do Německa.
To, čemu „experti“, kteří znají dobu před rokem 1989 jen z doslechu a účelových lživých rádobyhistorických publikací sepsaných jinými „eperty“, kteří tehdy běhali s pionýrskými šátky kolem krku a zpívali Internacionálu na oslavách „Vítězného února“, nebo dokonce účinkovali ve svazáckých košilích ve výborech komunistického SSM (Svaz socialistické mládeže, jako mnohé mediální polistopadové studentské hvězdy), říkají dnes komunistická totalita, to byla, proti skutečné totalitě, na příklad té protektorátní, opravdu jen procházka „růžovou zahradou“ (snad s výjimkou konce čtyřicátých a počátku padesátých let minulého století, kdy i moje rodiče byli, při znárodńování jejich firem, vězněni).
Opravený text:
Proč by měli být politici diskriminováni vyloučením ze zábavných pořadů? Z politických důvodů? Takovou vymoženost jsme neměli ani za tak zvané komunistické totality.
Ještě poznámka k pojmu totalita: Zažil jsem totalitu německých nacistů za Protektorátu Čechy a Morava, kdy byli Židé našimi dnešními kamarády Němci postiženi mnoha zákazy, na příklad vycházení bez na vnějším oblečení našité žluté šesticípé hvězdy s nápisem JUDE, nebo zákazem chození do školy mým židovským spolužákům, se kterými jsem v roce 1939 začal chodit do 1. třídy, tehdy obecné školy, zákazem zaměstnávat Židy v původních zaměstnáních a jejich masová deportace do koncentráků a podobně. Pro Čechy, prověřené árijce, pak deportace vysokoškolských studentů, pro účast na pohřbu studenta Jana Opletala (postřeleného při protinacistických demonstracích 28. října 1939 v Praze, kde byl zastřelen i pekařský učeň Václav Sedláček), do koncentráků v Německu, povinné totální nasazení na práce v Německu od ročníku narození 1921, ale i prověřování různých udání, jaké potkalo i naši rodinu, když matka vyreklamovala několik jejich zaměstnanců z transportu na práci do Německa.
To, čemu „experti“, kteří znají dobu před rokem 1989 jen z doslechu a účelových lživých rádobyhistorických publikací sepsaných jinými „experty“, kteří tehdy běhali s pionýrskými šátky kolem krku a zpívali Internacionálu na oslavách „Vítězného února“, nebo dokonce účinkovali ve svazáckých košilích ve výborech komunistického SSM (Svaz socialistické mládeže, jako mnohé mediální polistopadové studentské hvězdy), říkají dnes komunistická totalita, to byla, proti skutečné totalitě, na příklad té protektorátní, opravdu jen procházka „růžovou zahradou“ (snad s výjimkou konce čtyřicátých a počátku padesátých let minulého století, kdy i moje rodiče byli, při znárodňování jejich firem, vězněni).
Ještě jste zde zapomněl Oskare (hanáku z Hané) vylíčit, jak jste se v době protektorátu stal vlastníkem švýcarských hodinek. Kromě toho marně hledám bližší souvislosti mezi článkem pana Bergera a vaším příspěvkem. Pan Berger o voze, vy o koze.
– Jestli si opozice myslí, že bude u veřejnosti bodovat politizací zábavných pořadů, tak pánbůh s ní. Tohle zoufalé pletení biče z lejna dokládá pouze nebetyčnou tematickou a programovou vyprázdněnost, kdy namísto nabídky pozitivních témat a alternativ pro budoucnost, která by veřejnost oslovila, zbývají pouze osobní útoky a metání exkrementů.