S Ivem Ištvanem na věčné časy, ale někdy jinak. Pavel Zeman tančí kozáčka o přežití ve funkci
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se dostal do choulostivé situace. Na jedné straně prověřuje Iva Ištvana a jeho lidi z VSZ v Olomouci kvůli trestnímu řízení proti policejnímu prezidentovi. které prý mohlo být někým vykonstruováno. Na druhé straně pak stojí výroční zpráva NSZ za rok 2015, do níž Zeman bez ověření převzal olomoucké konstrukce o propojení policejního prezidia a mafiánů. A mezi těmito spojitými nádobami teď Pavel Zeman tančí svého kozáčka o politické přežití. Bude odstřižení od Ištvana a spol. stačit?
Loni na konci března měl Pavel Zeman důvod k vítěznému úsměvu. Pouhé dva týdny po jeho nástupu do funkce se dokázal s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO) dohodnout na podobě zákona o státním zastupitelství, který mu zajišťoval křeslo v brněnském úřadě do roku 2024 a faktickou neodvolatelnost před skončením mandátu.
O rok a půl později přichází kocovina. Ukázalo se, že o zákon v odblokované kompromisní podobě nikdo nestojí, a nejméně pak sami státní zástupci. Zákon se uložil ke sněmovní siestě, která se nejspíš líně protáhne až do konce volebního období.
Pavla Zemana navíc dostihlo angažmá v kauze policejní reorganizace, kde měl přitom sehrát jen dva rychlé štychy: byl to on, kdo po jednání s policejním prezidiem zvedl varovný praporek o pokusu zbavit se ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty pomocí sloučení policejních útvarů do jednoho molochu.
A byla to Zemanem podepsaná výroční zpráva NSZ za rok 2015, kde se psalo o zločinu a klientelistických vazbách prorůstajících do vedení policie. Což v tehdejší atmosféře vhodně doplnilo mediální obraz policejního prezidenta Tomáše Tuhého jako lumpa, který se reorganizací snaží zabránit Šlachtovi a spol. ve vyšetřování slibně rozjetých kauz.
Padne Ištvan? A bude to stačit?
Pak ale někdo zahlásil renonc a při kontrole balíku se našly cinknuté karty. Jednu zahrál i Pavel Zeman: příliš spoléhal na to, že co dodá VSZ v Olomouci, sedí. Jenže nesedělo.
Zeman reagoval rychle, osobně vede dohledovou prověrku spisu, který na Tuhého v Olomouci založili. Dohledová prověrka je přitom mimořádným nástrojem, který má zabránit zneužívání moci stáním zastupitelstvím a chránit práva lidí, kteří jsou předmětem vyšetřování. Na rozdíl od běžného dozoru se dohled vykonává jak z popudu nadřízených žalobců, tak případně i z podnětu veřejnosti.
Čtěte také: Pavel Blažek: Olomoučtí státní zástupci se zapletli do politiky
Ištvangate aneb Česká prokurátorská republika
Případy, kdy prověrku vede sám nejvyšší státní zástupce v roli instituce, jsou pak poměrně řídké. HlídacíPes.org žádal Nejvyšší státní zastupitelství o statistické údaje o provedených prověrkách, NSZ si kvůli časové náročnosti vyhradilo čas na zpracování do pondělí.
„Úplně to otočili do protisměru proti Ištvanovi,“ komentuje Zemanův krok bývalá nejvyšší státní zástupkyně, poslankyně Marie Benešová. Motivací je podle ní Zemanova snaha se včas od VSZ v Olomouci, na které kauza vrhla reputační stín, odstřihnout. „A zachránit si funkci, kterou stejně nezachrání,“ říká Benešová.
Co s tou zprávou? Přepíšeme?
Pro Zemana představuje prověrka příležitost, jak poukázat na hrubé chyby olomouckých žalobců ve vyhodnocování důkazů proti Tuhému. Jenže na ty už ukázala sněmovní vyšetřovací komise, která se okolnostmi policejní reformy zabývá.
Stejně by ale pak nejvyšší státní zástupce musel revidovat svoji výroční zprávu. A to ve smyslu: pardon, policejní prezidium prolezlé mafiány není, to jsme si asi s Ištvanem špatně rozuměli.
Co napsal Pavel Zeman na adresu policie
„VSZ v Olomouci poukazuje na případy podezření z trestné činnosti policistů (úniky informací z trestních spisů, ovlivňování trestních řízení, organizovaná trestná činnost spočívající v „obchodování s informacemi o trestních kauzách“). Tyto trestní věci jsou vysoce závažné, a to i s přihlédnutím k tomu, že řada případů ukazuje na špatný stav Policie ČR a na rozsáhlé prorůstání zločinu či klientelistických vazeb do struktur Policie ČR (příp. i Generální inspekce bezpečnostních sborů), a to i do vysokých pozic, kde se koncentrují důvěrné a citlivé informace o trestních kauzách, což fakticky znemožňuje úspěšný a účinný boj se zločinem.“
Zeman totiž svým podpisem neověřené informace ze spisů verifikoval. Co by znamenalo ověřené? V právním státě je to jednoduché: potvrzené pravomocným rozsudkem. Zeman zveřejněním zprávy povýšil drby na oficiální stanovisko soustavy státního zastupitelství. Což by v budoucnu mohlo pro spolupráci policie a žalobců, která je pro vyšetřování jakékoli trestné činnosti klíčová, znamenat problém.
„Přihlásil se k tomu, tak teď budou s Ištvanem na jedné lodi,“ glosuje Marie Benešová. „Pokud padne Ištvan, respektive pokud ho Zeman nechá padnout, padne za chvíli taky. To jsou spojené nádoby,“ dodává poslankyně.
Poslanec Pavel Blažek (ODS), který vede sněmovní komisi pro vyšetření okolností provázejících policejní reformu, připouští, že si nejvyšší státní zástupce přílišnou důvěrou v Ištvanův úřad poněkud naběhl. „Na omluvu Pavla Zemana je třeba říct, že on spis k dispozici neměl. Čili co mu z Olomouce dali, z toho on při tvorbě této zprávy vycházel,“ říká Blažek v rozhovoru pro HlídacíPes.org.
Ištvan na zahájení prověrky reagoval věcně, o detailech mluvit odmítl. „Pokud má pan nejvyšší státní zástupce pochybnosti, je jeho povinností dohled případu zahájit,“ citovalo vrchního žalobce Echo24.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
15 komentářů
Celý systém státní moci selhal ve zločinu zfalšování moji mzdy uhlobarony, jednání soudce Štičky /býv. advokát SHD/ a brutální „návštěva“ mostecké policie v našem domě v Havrani. „Padne“ i hlava JUDr.Zemana, včetně Černé královny a její party.
Mimochodem, patrně jsem někde usnul podzimním spánkem na několik týdnů, že mi uniklo v čem že byl onen „renonc“ a cinknuté karty v případě policejníhp prezidenta Tuhého. Mám dojem, že se o tom i zde na Hlídacm psu psalo pouze toto „..Tuhý totiž tvrdí, že kauza s SMS zprávami, které byly nalezeny v telefonu jeho blízkých a varovat podezřelé v kauze zakázek pro firmu Tesco SW, na něho žalobci a policisté z ÚOOZ ušili. “ (viz článek
http://hlidacipes.org/blazek-olomoucti-statni-zastupci-se-zapletli-do-politiky/
Což mi tedy jako „dlkaz renoncu moc nepřipadá – ono totiž to že na něj policie něco ušila tvrdí každý i pologramotný kriminálník..“ Mohu snad legitimně předpokládat, že onen telefon se u blízkých pana Tuhého vyskytoval – a přes něj prosakovaly informace ze spisů. Tedy toto by měl pan policejní prezident Tuhý vysvětlit a nést za to zodpovědnost – a nikoliv se vymlouvat „že to na něj policie ušila“..
To co je dál, opakuji to pořád, pan Malecký se snaží absolutizovat presumpci neviny až za hranici legitimní ochrany společnosti.
Neboli, je skutečně nebezpečné se předem odvolávat na presumpci neviny u osob ve vysokých postech státní správy – zejména tedy bepečnostních složek. Protože, ponechat takového člověka (u kterého jsou indicie na trestnou činnost) ve funkci ještě několik let, než soud vynese pravomocný roszudek, to by taky naše milovaná demokracie nemusela přežít – to už by tady mezitím skutečně mohla vládnout „junta plukovníků“ – s Tuhým a Chovancem v čele..
Je dobrým zvykem zjistit si, co o tom či onom říkají různé zdroje a pak si tvořit názor, ale žádat důkazy po médiích je nesmysl na úrovni bla, bla, bla, … Média jsou z podstaty věci informativní záležitostí, noviny – nové zprávy; mohou podnítit vyšetřování, ale nemohou suplovat orgány činné v trestním řízení: policii, či soudy (i když se o to často pokouší). Nelze tedy s vážnou tváří chtít důkazy k obsahu novinářského článku po autorovi novináři. Pozn.: Legitimní předpokládání neznamená povinnost kohokoliv, ani policejního prezidenta, „předpokladateli“ cokoliv vysvětlovat a už vůbec ne, nést vůči němu za cokoliv odpovědnost. Presumpce neviny by byla absolutizována „za hranicí legitimní ochrany společnosti“ snad jen v případě nestíhání seriového vraha vazebně. Ještě si dovolím dodat, že Chovanec není plukovník, ba ani v záloze, ale absolventem práv na plzeňské univerzitě a bývalý plzeňský hejtman; Tuhý pak má hodnost generálmajora a je absolventem Filozofické fakulty Ostravské univerzity v Ostravě(získal titul Mgr.) a Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně(získal titul Bc.).
Jasně,proto jsem taky v uvodu sám napsal onu větu, že jsem asi několik týdnů spal, protože v jiných médiích (a že je sleduju) jsem se vlastně nic o „–“renoncech” ani o cinknutých kartach v případě policejníhp prezidenta Tuhého ze strany státních zástupců nedočetl.Co se vyčíst dalo, a co se asi dalo ze strany poslanecké komise čekat, že se snaží celou věc bagatelizovat, a tváří se jako by to že se z mobilu v blízkosti policejního prezidenta unikají informace z trestních spisů, je naprostá banalita, která ani nestoj´í za řeč .
No a za druhé – obdivuji (asi nejen Vaši) naivitu a blahosklonost – navíc při současném neustálém upozornoaní na historické zločiny komunistů je to až paradoxní.. Totiž -asi je to můj osobní názor, ale ve funkci ponechaný policejní prezident s napojením na organozovaný zločin, může být pro tuhle společnost mnohem nebezpečnější než nějaký sériový vrah.. Ale ještě jednou to zopakuji – zodpovědnost za jeho ponechání ve funkce není trestně právní, ale politická. Nebudu předpokládat, že by soudně uznatelné důkazy byly natolik silné,aby byl odsouzen nebo dokonce byl ve vyšetřovací vazbě. Ale ponechat ho ve funkci, aby nejen mohl dále tyto informace ze spisů předávat dál, ale dokonce moh provést onu údajnou policiejní reformu, jejiž obsah vlasntě nikdo nezná?Tak to už bych tak klidný jako občan nebyl
Velice správný názor. Osobně bych doplnil jen že u mě Tuhý ztratil veškerou důvěru, když předstoupil obklopen dalšími uniformami před novináře s prohlášením k reorganizaci policie, řekl k tomu pár vět, nic samozřejmě nevysvětlil a pak bohorovně a klidně prohlásil, že nebude odpovídat na otázky novinářů!!! Takhle nejedná policejní náčelník demokratického státu, ale vojenská junta!
Tuhý naprosto nemá předpoklady pro svou funkci, ten je vhodný leda jako řadový člen pro buchkomando.
Možná jste přehlédl pměrně rozsáhlý rozhovor s Tuhým na novinkách.cz. Tam je pár věcí vybízejících k zamyšlení.
Pokud jste se nedočetl toho, či onoho, pak chápu Vaše rozhodnutí, že policejní prezident je lump. Až dočtete, či dopátráte třeba třeba toho, že ta Sim-karta v tom inkrminovaném telefonu nebyla pravděpodobně nikdy ve vlastnictví člena rodiny pol. prezidenta a že se těžko dá dokázat opak, nebo že zpráva nebyla telefonem upozorňovaného přijata, ale z telefonu odeslána, pak Vás třeba napadne, že nic ze zpráv v médiích nevypátráte a počkáte si na výsledky šetření IBS, případně na závěry soudu. Tím nechci říct, že není možné, aby i na nejvyšších místech v české policii případně nebyli lumpové nebo natvrdlí tupci (v detektivkách z jiných zemí, třeba z USA, je to běžné), ale že někdy nejsou věci takové, jak se jeví při pohledu jen z jednoho směru.
Předpokládám že nejste tak naivní, aby pro Vás informace „ta Sim-karta v tom inkrminovaném telefonu nebyla pravděpodobně nikdy ve vlastnictví člena rodiny“ byla důkazem neviny – pokud tedy byla vložena v mobilu, který byl u toho člena k dispozici.
Zdůrazňuji – pro Vás důkazem neviny, protože a už jsem to opakoval nahoře, nepředpokládám že by se našlo dostatek soudem přijatelných důkazů (což je rozdíl), aby byl kdy Tuhý odsouzen takže toto ani nepožaduji. jak už jsem to n Ale – toto je otázka bezpečnostní politické zodpovědnosti vlády, zda i s tímto podezřením ho na tom místě ponechá.
Ale samozřejmě BIS by to prošetřit měla -a to tedy nikoliv za několik let jako soud – ale pokud možnos ve lhůtě několika týdnů, max, měsíců. Ale co dal? BIS předá zprávu vladě (ani ne parlamentu) a vláda udělá co?
Naprosto přesnou odpověď vám napsal Bohumil Holubec o pár příspěvků níže.
Některým státním zástupcům a policistům je umožněno dělat politiku protože mají podporu pana Babiše a jeho médií. Ukázka, jaký hnus zasahuje do politiky a klamou občané.
A pan Babiš je podporuje proto,že z minulosti velmi dobřeví, že moc, kromě peněz, znamenají předvším informace. Díky nim lze i „přijít“ k penězům.
I k penězům, ale hlavně k beztrestnosti…
Zeman tančí kozáčka – jako první mě napadlo, že se jedná o Miloše Z. Možná že to prvně napadlo každého – Miloš tančí jak Kreml píská. Až s překvapením jsem zjistil, že jde o jiného Zemana. Titulek je pravdivý v obou případech a navíc pobavil.
Naprosto pregnantní hodnocení. Byl to pokus o puč se záměrem zprivatizovat ÚOOZ do struktur Agrofertu, to vše za aktivního vedení Šlachty, puč krytý, a v některých případech aktivně podporovaný státními zástupci Vrchních státních zastupitelství. To je na celé věci tragické a je nutné, aby to Parlamentní vyšetřovací komise rozkryla. Jmenovaní státní zástupci budou jakékoliv vyšetřování bojkotovat.
Naprosto přesné.