Ruský ministr obrany Sergej Šojgu s vedením Ústřední vojenské komise Komunistické strany Číny v Moskvě (listopad 2023). Foto: Profimedia

Rusko-čínská osa jako výzva pro Západ. Je čas na investice do obrany a soběstačnosti

Napsal/a -pes- 16. listopadu 2023
FacebookXPocketE-mail

ANALÝZA. Západ stojí před existenční strategickou výzvou z hlediska svých států a národů. Rusko i Čína mobilizují veškeré dostupné zdroje a schopnosti. Západ, má-li obstát, bude muset umět učinit totéž v rámci svého hodnotového rámce, a překonat současné vnitřní krize způsobené i tím, že západní politika je do značné míry často vedena ideologií bez ohledu na realitu.

Ruské a čínské zájmy se obecně a vůči Západu specificky do značné míry překrývají. To vede k připravenosti vzájemně spolupracovat a potlačovat rozdílné zájmy a spory mezi sebou. To je pro Západ výzva globálních rozměrů politicky, ekonomicky i vojensky, konstatuje nová odborná studie Aspen Institute Central Europe, z níž tento text vychází.

V Evropě není jediná země, která by sama o sobě měla dostatečnou strategickou váhu a hloubku tváří v tvář Rusku a Číně. Vzhledem k zanedbání investic do bezpečnosti a obrany nemají evropské země globální strategickou váhu ani jako skupina zemí. Zároveň si Západ musí uvědomit, že jeho politické hodnoty ještě nutně nemusí být snem pro země mimo Západ. A přesto můžeme být jejich dobrými spojenci a partnery na úrovni mezinárodních vztahů.


Text vychází z expertní studie Aspen Institute Central Europe připravené ke konferenci Aspen Annual Conference 2023 (koná se 16. listopadu v Praze). HlídacíPes.org je mediálním partnerem akce. Autorem studie je Daniel Koštoval z Pražského centra transatlantických vztahů.


Dnes je vliv Západu v mezinárodních vztazích menší než v 90. letech 20. století, často kvůli jeho vlastním chybám a vnitřním krizím. Existence multipolárního světa s póly různé váhy je skutečně realitou. Jde o důsledek politických chyb Západu (symbolem může být neúspěch v Afghánistánu či tzv. Arabské jaro), ekonomických krizí, vnitropolitických krizí založených na polarizaci a atomizaci společnosti (i v důsledku sociálních sítí nastavených primárně na byznysové zájmy jejich tvůrců).

Evropská část Západu zápasí s demografickou krizí, se ztrácením konkurenceschopnosti, s přebujelou byrokratizací a přebujelým přerozdělováním a dotacemi na úkor tržní ekonomiky, a v neposlední řadě s tím, že politika je do značné míry vedena ideologií bez ohledu na realitu.

Bez ohledu na realitu…

Ideologické a nerealistické přístupy v rámci boje s klimatickou změnou vedou k politikám, které mají potenciál destruovat průmyslovou a surovinovou základnu a energetickou stabilitu a bezpečnost v Evropské unii. V konečném důsledku je tak ohrožována konkurenceschopnost a váha EU ve světě.

Hráz musí mít primárně povahu reálné moci a schopnosti konat. Jen to je veličina a realita, které ruský a čínský režim v konečném důsledku rozumí

Tyto politiky zároveň vedou země jako Saudská Arábie k orientaci na jiné části světa. I proto, že nezápadní části světa jsou ekonomicky stále významnější, a zároveň země jako Čína, Indie či Jižní Afrika nevnucují svým politickým, ekonomickým a vojenským partnerům způsob vnitřní politiky a společenského života.

Dnešní systém mezinárodních vztahů je tak charakterizován blokem Západu, blokem anti-Západu a zeměmi v Africe, Asii a Latinské Americe, o které probíhá soutěž. Zároveň na těchto kontinentech existují země, které mají svou regionálně-globální ambici.

Příkladem je Indie, ale také třeba Vietnam. Tyto země nechtějí být anti-západní, nicméně zároveň nemají zájem na řešení problémů Západu a při sledování svých zájmů nemají nejmenší problém kooperovat se zeměmi z bloku anti-Západu. To platí například i pro celou řadu afrických zemí. Symbolem výše uvedených trendů je existence uskupení BRICS a jeho rozšiřování.

Absolutní výzva pro Západ

Povaha politického systému v Rusku a v Číně je zásadně rozdílná od politického systému na Západě. Jde o neslučitelné systémy. Rusko a Čína svůj autoritářský systém považují za nutný a správný způsob národního sebeprosazení. Ve svém boji za omezování moci Západu nabízejí svůj model a své metody ostatním zemím. Kam však dosáhne jejich moc, tvrdě aplikují své politické hodnoty a svůj politický systém. Příkladem mohou být okupované části Ukrajiny či Hong-Kong.

Západní způsob života bychom měli doma bránit, ale jiným násilně nevnucovat a hledat aktivně partnery a spojence na globální úrovni

Ruské a čínské cíle a zájmy jsou založeny na hlubokých politicko-historických veličinách, transformovaných do politických hodnot odrážejících mínění a přesvědčení o sobě sama. Obě země jsou hluboce přesvědčeny, že je jejich přirozeným právem být mocenskými aktéry na globální úrovni. V tomto ohledu nelze očekávat, že Rusko nebo Čína změní svůj přístup na základě jedné dohody či jedné „bitvy“.

Případné zpomalení či zastavení jejich postupu bude jen v důsledku efektivní hráze jim postavené. Hráz musí mít primárně povahu reálné moci a schopnosti konat. Jen to je veličina a realita, které ruský a čínský režim v konečném důsledku rozumí. V případě Ruska je mimo jiné zájmovým územím ta část Evropy, která patřila do Varšavské smlouvy (východního sovětského bloku) s výjimkou východního Německa integrovaného do Spolkové republiky Německo.

Jednou ze společných základních technik Ruska a Číny je narušování soudržnosti a vůle Západu, a to všemi možnými způsoby. Existence jednotného bloku Západu je pro Rusko i Čínu největším problémem v jejich snaze o zásadní změnu poměrů na globální úrovni.

Povaha této strategické výzvy vůči Západu je z hlediska života států a národů absolutní. Jak konstatuje studie Aspen Institute, „západní způsob života bychom měli doma bránit, ale jiným násilně nevnucovat a hledat aktivně partnery a spojence na globální úrovni“.

A dále: „Pokud zároveň budou země Západu doma důsledně aplikovat své vlastní hodnoty, povede to k silné společnosti, efektivnímu státu, ekonomické prosperitě a technologickému rozvoji – tedy k příkladu hodnému následování a k vývoji potřebnému k přežití.“

Až se Čína s Ruskem proberou z 19. století

Analytici přidávají i sérii konkrétních doporučení, jak by měl Západ v mocenském souboji s Ruskem a Čínou obstát. Na prvním místě jsou to investice do bezpečnosti a obranyschopnosti, „takovým způsobem, aby bylo dosaženo odolnosti státu a společnosti vůči nevojenským útokům a zároveň vytvořeno odstrašení ve vojenské oblasti“.

Pro tyto investice má platit „princip minimální dostatečnosti“ vůči identifikovaným hrozbám v době míru, aby nedošlo k přehnaným ekonomickým nákladům ohrožujícím hospodářský vývoj. Taková minimální dostatečnost znamená v době míru minimum 2 % HDP ročně do obranyschopnosti státu. Prioritu by měly mít také investice do přístupu k surovinám a do energetické bezpečnosti s cílem maximální možné soběstačnosti.

Zatím se obě země chovají spíše v duchu 19. století, takže nelze hovořit o skutečně efektivním bloku. Nicméně četnost a intenzita spolupráce roste.

Strategickým cílem je podle zmíněné studie zamezit vzniku bloku anti-Západ v čele s Ruskem a Čínou. To předpokládá velmi aktivní neideologickou zahraniční a bezpečnostní politiku. Západ a zejména země EU by měly formulovat zahraniční a rozvojové politiky, které budou vytvářet skutečné základy pro samostatný a udržitelný rozvoj v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky, a nikoli v nich živit pocit kolonialismu v nových formách.

Rusko a Čínu spojuje odmítnutí západního pojetí organizace státu a společnosti. Jejich cílem je všeobjímající stát, kontrola společnosti státem, kolektivismus na úkor individuální svobody v západním pojetí, jedno centrum moci a vláda úzké elity osob.

Zatím se obě země chovají spíše v duchu 19. století, takže nelze hovořit o skutečně efektivním bloku. Rusko i Čína si zatím udržují mentalitu primárně samostatného postupu. Nicméně četnost a intenzita spolupráce roste.

Pokud dojde k prohloubení rusko-čínské spolupráce, půjde v případě osy Moskva-Peking (doplněné o celou řadu dalších států jako například Írán či KLDR) o větší výzvu Západu, než tomu bylo v případě osy Berlín-Řím-Tokio ve 40. letech 20. století – a to technologicky, surovinově, ekonomicky, politicky i vojensky.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)