Rozhodněte o přesunu sochy okupanta. Místostarosta je brzda, vyzývá iniciativa
Litoměřický místostarosta Jiří Adámek (ANO) říká, že ve věci odstranění sochy sovětského vojáka z Jiráskových sadů je město „stále ve fázi sběru dat“. A to i přesto, že má tři závazná usnesení, nejnovější o tom, že bude vypsána veřejná soutěž na novou podobu parku. Adámek tak ilustruje váhání hnutí ANO, které se z čistě populistických důvodů bojí otevřeně říct, že sochu nechce. V jednom má ovšem pravdu: Město se skutečně bude muset dřív nebo později rozhodnout, zda sochu odstraní a kam ji dá.
Právě na tento nevyřešený rozpor upozorňuje otevřený dopis, kterým litoměřické zastupitele oslovili lidé z Iniciativy za odstranění sochy sovětského okupanta v Litoměřicích.
Reagují tak na jednání zastupitelstva z minulého týdne, na němž vyšlo najevo, že ochota řešit přesun sochy klesá, a zejména hnutí ANO lavíruje mezi svými staršími postoji a nynější snahou podbízet se náladám veřejnosti. Jinými slovy snahou zalíbit se všem.
Místo normalizačního pomníku
Zastupitelstvo města Litoměřice ve čtvrtek 12. prosince potvrdilo, a to letos již potřetí, svůj záměr nového řešení části městského parku Jiráskovy sady namísto normalizačního pomníku „Čest a sláva Sovětské armádě“ z doby okupace, konkrétně z roku 1975.
S novou podobou místa je podle členů iniciativy mimo vší pochybnost spojeno přemístění pomníku, protože bez toho je uskutečnění opakovaně vyjádřené většinové vůle zastupitelů nemožné a bezpředmětné.
Související články
Hnutí ANO v Litoměřicích otáčí, změny kolem kontroverzní sochy vojáka nepodpořilo
„Stromy jsou apolitické.“ Autor obnovy litoměřického parku souhlasí s přesunem sochy sovětského vojáka
Pro únorové původní usnesení skutečně hlasovalo 20 z 27 litoměřických zastupitelů, velká většina. Pro bylo pět ze sedmi zástupců hnutí ANO, dva se zdrželi. Pro byly kluby Našich Litoměřic (s jednou výjimkou) a jednotně i ODS, Severočeši a Více pro Litoměřice. Naopak proti byli tři zástupci SPD.
Minulý čtvrtek už bylo pro jen 14 zastupitelů, nejtěsnější většina. Názor změnili hlavně v hnutí ANO – šest ze sedmi se jich zdrželo. Mezi nimi právě místostarosta Jiří Adámek, který má věci kolem pomníku ve své gesci. V únoru byl ještě pro.
„Většinový záměr zastupitelů má tak nyní uskutečňovat člověk, který jej sám nepodporuje. Vzhledem k uvedenému navrhujeme zastupitelstvu města pověřit přípravou a realizací změny v Jiráskových sadech vhodnější osobu, která nebude svou činností plnění usnesení zastupitelstva brzdit,“ stojí v otevřeném dopise.
Radši zeleň než novou sochu
Iniciativa bojuje za odstranění sochy již několik let. Její kroky se zintenzivnily po vpádu ruských okupantů na Ukrajinu a letos zkraje roku vedly k tomu, že se litoměřické zastupitelstvo začalo zabývat návrhy na nové uspořádání parku. Jenže zastupitelstvo, zpočátku většinově jednotné, se nyní soustředí na jednu linku, kterou je vypsání umělecké soutěže na novou podobu, aniž by jasně řeklo, že sochu v parku nechce a co s ní bude dál.
„Také znovu potvrzujeme naši nabídku přepravy sochy na městem určené místo řádně autorizovanou a pojištěnou firmou na naše náklady. Protože hledat pro sochu přemisťovanou z morálních důvodů nové exponované umístění je v rozporu s logikou, nedoporučujeme přemístění sochy na místo před kasárny Dukelských hrdinů, ale na další navrhované umístění uvnitř areálu kasáren,“ píší členové iniciativy.
Nejlepší by podle nich bylo, kdyby město zvolilo nejlevnější variantu nové úpravy Jiráskových sadů stylizovanou výsadbou zeleně.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Horník: Putin neustoupí. Nás čeká moment pravdy
Příběh Vrbětic chce Rusko rozbít. Nehodí se mu do poválečných plánů s Českem
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
9 komentářů
já bych ji poslala Putinovi
– litomerice nemohla sovetska armada osvobodit, protoze vznikla az v roce 1946
– nemci odesli z litomeric v noci z 8. na 9. kvetna
– ruda armada pote bombardovala poklidne litomerice ve dvou vlnach 9.kvetna v cca 9 a 11hod dopoledne, tedy jiz v dobe miru, kdy v litomericich zadne ss jednotky nebyly. zahynulo tehdy minimalne 20 lidi
– ruda armada pouze projizdela svobodnymi litomerice az v noci z 9. na 10. kvetna smerem na jiz svobodnou prahu
.
– pomnik oslavuje okupaci Ceskoslovenska sovetskou armadou od 1968
– nechapu, ze tam jeste stoji a ze je nekdo, kdo ten sutr obhajuje
– fakt chcete, aby vase deti a vnuci chodili kolem vojaka, ktery je symbolem okupace a ktery na ne miri samopalem a ktery je dnes navic symbolem teroristicke valky rossiji proti Ukrajine ???
Pokud je fotka v hlavičce autentická, tak to je socha vojáka z druhé světové války, tudíž osvoboditele.
Vzhledem k tomu, že našim předkům v rámci „Generalplan Ost“ hrozil stejný osud jako židům, tak by bylo dobré tu sochu tam nechat.
Aby se m zase takoví nepřišli… V roce 1968 se už jim to podařilo, teď dorazili „zatím“ jenom na Ukrajinu. Ale postavte jim klidně pomník ještě jeden…
Je dobře, že existují ještě lidé, jako je pan Adámek, kteří brzdí ideologické blázny a jejich akční výbory.
Držím mu palec.
Není to socha okupanta, ale sovětského vojáka z druhé světové války. Pozná se to podle typu zbraně (s tím válcovým zásobníkem vespod), který se v roce 1968 už dávno nepoužíval (leda pro natáčení historických filmů). Pochopitelně, u aktivistů nějakou znalost čehokoli očekávat nelze.
Tak Rusové včetně Ukrajinců a ostatních národností SSSR kteří tady padli při osvobozování v druhé světové válce byli podle praštěného pisálka okupanti tak to sem tedy nevěděl. Adolf byl tedy podle něho náš osvoboditel, to mně připomíná černoprdelnickou propagandu.
Za mého dětství byla v Jiráskových sadech jiná socha sovětského vojáka která potom byla odstraněna a na podstavci zůstaly jen boty!
Tato socha asi byla umístěna později to ale neruší historický fakt že Litoměřice byly Rudou armádou osvobozeny!
Tak mi lidi připomínáte Táliban v Afghánistánu který také ničí historické sochy!
ale nebyly anicko
nemci z litomeric odtahli v noci z 8. na 9. kvetna s koncem valky
pak ruda armada uz v dobe miru 9. kvetna dopoledne kolem 9 a 11 hod litomerice 2x bombardovala
zemrelo cca 20 lidi
ruda armada projizdela litomericema az v noci z 9. na 10. kvetna smerem na phu
to uz byl 24 hodin klid a mir a nebylo koho osvobozovat
ale bylo koho likvidovat – treba ty rusy, kteri po VRSR utekli pred bolsevikem do sveta a cast z nich zakotvila v ceskoslovensku a v praze, nebo ty cecho-slovaky, kteri byli proti komunistum
ti se konce valky dockali, ale spousta z nich byla par dni po konci valky zavrazdena NKVD nebo odvlecena do sojuzu
tahle socha se nema znicit jak to delali komunisti, ale premistit
nehorazny prirovnavat demokraticky zvoleny zastupitele k talibanu