Stát chce po dvaceti letech přidat radním ČTK. Hledá se, kdo to zaplatí
Stranou vzrušených debat o zvýšení poplatků pro Český rozhlas a Českou televizi řeší parlament aktuálně i finanční agendu třetího veřejnoprávního média – České tiskové kanceláře. Po mnoha letech by se měly zvýšit odměny radních, kteří „četku“ kontrolují. Agentura by tak v rozpočtu musela najít zhruba půldruhého milionu navíc. Na rozdíl od ČT a ČRo se však při tom nemůže spoléhat na peníze z veřejných zdrojů, ale pouze na to, co sama vydělá.
Dolní komora parlamentu letos vypověděla smlouvu o odběru zpravodajství „četky“ a poprvé v polistopadové historii Česka jsou tak poslanci bez jejího agenturního servisu.
Vypovězení smlouvy, které sněmovna zdůvodnila nutností úspor, znamenalo pro agenturu výpadek příjmů. Sněmovna se naopak odstřihla od informací agentury, jejíž obsah je základem zpravodajství většiny českých a velké části slovenských médií, a jež je považována za objektivní a rychlý zdroj.
„Kdyby se tohle povedlo v jeden rok, zkrouhnuté příjmy a navýšení nákladů, to by bylo skutečně paradoxní,“ glosoval situaci ředitel ČTK Kábele na úterním senátním semináři.
„Já si myslím, že obecně je četka podceňovaná,“ konstatoval v loňském rozhovoru pro HlídacíPes.org předseda Rady ČTK David Soukup.
To, že jsou „podceňovaní“, si ostatně myslí či v nedávné minulosti myslela i část samotných radních. Téma nízkých odměn v Radě ČTK svérázně zpopularizoval bývalý radní Pavel Foltán, který se s agenturou soudil o náhradu cestovného z Brna, odkud na zasedání rady dojížděl.
Jakob: Odměny se nezvyšovaly 22 let
Zvýšit odměny radním ČTK chce i část poslanců. Záměr včera členům mediálního výboru představil Jan Jakob z TOP 09. Zvýšení odměn radních má svou logiku, jejich současná výše – 15 tisíc korun pro řadového člena rady měsíčně – byla totiž stanovena už v roce 2002 a zjevně již neodpovídá dnešním platovým a cenovým poměrům.
Související články
Radní Foltán dál požaduje peníze navíc. Odmítl proto schválit rozpočet ČTK na rok 2019
„Můj návrh má jediný cíl, a to je spravedlivé odměňování členů Rady ČTK. Jejich odměny se 22 let nezvyšovaly,“ shrnuje Jan Jakob.
Mezitím se navíc postupně zvyšovaly odměny v televizní a rozhlasové radě; jejich řadoví členové dnes berou zhruba 35 tisíc (ČRo), respektive necelých 40 tisíc (ČT). U členů předsednictva rad je to ještě znatelně víc. Česká tisková kancelář tedy v odměnách radních výrazně zaostává.
Neberte nám četku
Vedení ČTK však připomíná, že rozpočet veřejnoprávní agentury funguje úplně jinak než u televize s rozhlasem financovaných z poplatků. Jde o pozůstatek začátku 90. let, kdy přijatý zákon o veřejnoprávní ČTK měl být jen provizorním řešením, protože se do několika let počítalo s privatizací agentury.
Z provizoria se však stal trvalý stav. Na svůj provoz si ČTK dodnes vydělává sama, především prodejem zpravodajství a dalších souvisejících služeb.
Zároveň její fungování ale upravuje zákon, a to včetně kontrolního orgánu, jehož provoz a odměny členů musí také ze svého financovat. ČTK má přitom řádově nižší finanční zdroje než ČT a ČRo.
Výpadek jednoho z komerčních klientů – Poslanecké sněmovny – je proto pro rozpočet agentury citelný; aktuálně se ČTK také snaží se sněmovnou dohodnout na pokračování spolupráce. „Podle mých informací se o nové smlouvě jedná,“ potvrzuje Jan Jakob.
Usnesení, které dolní komoru vyzývá, aby smlouvu s tiskovou agenturou zachovala, už ostatně přijal sněmovní mediální výbor. Obdobnou výzvu Senátu, který servis ČTK zatím stále odebírá, adresovala také senátní komise pro sdělovací prostředky.
Vyvolat diskusi? Jedině dobře
Na samotnou ztrátu jakkoli lukrativního klienta by si však ČTK, jež je navzdory veřejnoprávnímu statusu zvyklá na komerční provoz, mohla sotva politikům stěžovat. Vedení agentury ale upozorňuje na souběh obou událostí, kdy sněmovna v krátkém časovém sledu ukončí spolupráci s ČTK, sníží tím její příjem, a zároveň povinně zatíží její rozpočet novým výměrem odměn radních.
Související články
Statisíce zpráv, minimum stížností. „Četka je podceňovaná,“ říká předseda Rady ČTK
„Kdyby se tohle povedlo v jeden rok, zkrouhnuté příjmy a navýšení nákladů, to by bylo skutečně paradoxní,“ glosoval situaci ředitel ČTK Kábele na úterním senátním semináři.
Další člen mediálního výboru, poslanec Jan Lacina (STAN), na stejné akci přišel s nápadem, že řešením by mohlo být financování Rady ČTK z rozpočtu ministerstva kultury.
Podle současného znění zákona by ale náklady na vyšší odměny radních ČTK šly jen na vrub rozpočtu agentury. „Vyvolá-li můj návrh i širší diskusi o financování ČTK, určitě to bude jen dobře,“ komentuje situaci poslanec Jan Jakob. Mediální výbor včera o jeho návrhu diskutoval, defitinivní rozhodnutí však odložil až na příští zasedání.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
„Nechte mě domluvit.“ Jak si politici ANO dělají čárky u sledování České televize
Rozhlas zrušil vánoční večírek. Nechce dráždit před hlasováním o poplatcích
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Ono už je paradoxní, že se parlament z úsporných? důvodů odstřihl právě od informací z tiskové agentury, kde jsou ty informace nejvíc objektivní, čisté jen předana overena fakta, bez jakéhokoliv balastu navíc. To spíš vypadâ že ani ti naší politici o ta naprostá fakta a nic než pravdu nestojí. Že chtějí v sobě loajálních médiích číst jen to co chtějí slyšet.
Jenomze pak ani není třeba aby vůbec do ČTK nějaké svoje radní vůbec vnucovali a ta jim mela nějaké odměny platit.