Robert Břešťan: Česko a zhroucený domeček z čínských karet
KOMENTÁŘ. Báječné česko-čínské vztahy berou za své snad rychleji, než se hladová panda stihne zakousnout do šťavnatého bambusu. Vypadá to, že „nepotopitelná letadlová loď“ pro čínské zájmy v Evropě, jak nazval Českou republiku servilně prezident Miloš Zeman, dostala zásah pod čáru ponoru.
Poslední ranou byl návrh vedení hlavního města vyjmout z partnerské smlouvy s Pekingem klauzuli o tom, že Praha uznává politiku jedné Číny.
Peking něco takového nechtěl ani slyšet (ostatně politika jedné Číny je i součástí české zahraniční politiky), v reakci začal rušit vystoupení hudebních souborů z hlavního města; včetně Pražákova kvarteta pouze pojmenovaného po zakladateli Josefu Pražákovi.
Čínský velvyslanec pak musel na kobereček k ministru kultury Lubomíru Zaorálkovi, který setkání poněkud nediplomaticky ukončil tak, že práskl dveřmi s tím, že řeči pana velvyslance už nemohl dále snášet.
Spor se vyšponoval až do fáze, kdy partnerskou smlouvu s Prahou vypověděl Peking a velvyslanec Čang Ťien-min pohrozil, že „Praha pocítí újmu svých vlastních zájmů“.
Tvrdík do manažerské rakve
Číňané prý plánují některé nedávno halasně otevřené přímé lety do Prahy přesměrovat raději do Chorvatska. Pokud to bude znamenat, že dorazí méně čínských turistů, Praha (a Český Krumlov) si možná spíše oddechne. Z přílivu turistů stejně do značné míry těžily opět čínské firmy.
V rámci odvety má být prý ovšem zastaveno financování fotbalové Slavie Praha. Tak aspoň pravil ve věcech čínských obvykle dobře nabrífovaný český prezident.
„Slavia byla nejúspěšnější čínská investice v republice. Bohužel jedna z mála úspěšných, čehož lituji. O to více jsem ale obdivoval vzestup klubu a jeho úspěchy,“ řekl Zeman ve své talkshow u Jaromíra Soukupa v televizi patřící téměř z poloviny Číňanům.
Ano, čínským investicím se tu vedlo asi stejně bídně jako Spartě v lize. Spíše ještě hůře. Vzývaná CEFC se ukázala býti prázdnou skořápkou jedoucí na dluh, který nedokázala splácet. Skutečné investice se nekonaly.
Pokud Čína skutečně stopne podporu Slavie (a při pohledu na odchod čínských sponzorů z americké NBA je o důvod víc s tím počítat), bude to i poslední hřebík do rakve neslavného pročínského manažerského působení Jaroslava Tvrdíka.
Fiasko CEFC, zmizení Zemanova čínského poradce Jie Ťien-minga v Číně, skandál s vyhnáním zástupce Tchaj-wanu z recepce na českém Ministerstvu průmyslu, kauza Huawei, lživá interpretace toho, že se premiér Andrej Babiš na schůzce s čínským velvyslancem za varování NÚKIB Číně omluvil, zrušené Česko-čínské investiční fórum, uzavření Institutu Nové hedvábné stezky… To jsou kameny v mozaice rychle chřadnoucí vztahů.
Stačila pak jedna nechtěná věta ve smlouvě mezi Prahou a Pekingem a upachtěně sestavený česko-čínský domek se rozsypal.
Obavy v Home Creditu?
Do výčtu toho, co se nepovedlo, patří i zcela komunikačně i obsahově nezvládnutá smlouva o spolupráci mezi Univerzitou Karlovou a Home Creditem, z níž po široké kritice rychle sešlo. Roli v odporu veřejnosti hrály i obavy z toho, že by soukromá firma mohla chtít tímto způsobem omezit kritiku ze strany sinologů sdružených v projektu Sinopsis (s nímž HlídacíPes.org spolupracuje).
Když Evropskou třídu v Praze před třemi lety lemovaly čínské vlajky a prezident Miloš Zeman vítal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a sázel s ním strom přátelství, vypadalo to, že to bude s Čínou na věčné časy a nikdy jinak. Stačily tři roky a jeden pirát a vše je úplně jinak.
S ohledem na to, že sem Číňané nic nepřinesli, Česko jako takové mnoho ztratit nemůže (ostatně i český export do Belgie je dvakrát vyšší než do celé Číny). Tedy s výjimkou fandů Slavie. A dost pravděpodobně s výjimkou firmy PPF, respektive Home Credit, které s ohledem na obor svého podnikání v Číně nezbytně potřebují politickou podporu, českou i čínskou.
Naštvaný Peking, to znamená pro Home Credit v tvrdě regulovaném odvětví nebankovních půjček v Číně (která je pro firmu klíčovým trhem) potenciálně značný problém, bez ohledu na to, že firma má oficiálně své sídlo v Nizozemí.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Na Číně jsme si vypěstovali závislost. Sami ani pořádně nevíme, jak velkou
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
14 komentářů
Sliby, chyby.
Já to chápu tak, že naši soudruzi chtěli mít svého velkého kamaráda, který by jim dával penízky pouze za to, že se pěkně ohnou. Ale věřit Číně a jim podobným, je velmi naivní! Pochopitelně to Komunisté nevědí, nebo ANO?
Tibet se má k Číně jako Česko k Rakousko-Uhersku, Taiwan je ostrovní stát, který se většinově necítí být součástí Číny, nemají zájem a nepotřebují nějakou centrální kontrolu z Pekingu, v Hongkongu je víc provokatérů policistů v civilu, než výtržníků. Historická nutnost napovídá, že k osamostatnění Tibetu jednou dojde, možná za sto, možná za dvě stě, možná za tři sta let. Taiwan na historickou nutnost nespoléhá a nakupuje zbraně, protože je pod trvalou výhrůžkou vojenské invaze a okupace, kdyby na formální samostatnost byť jen pomysleli.
Oni si to už naši milí kamarádi Němci a ještě milejší Britové to málo, co ČR ze spolupráce s Čínou měla, s radostí rozeberou a až pak zjistíme, co jsme z toho mohli mít, tak jak se to stalo s Ruskem.
Politici Západní Evropy už dávno prokoukly čínského draka (v roce 2027 má mít 1,47 miliardy obyvatel), prokouknout ho zatím nechtějí západní společnosti, Možná bude jednou zboží vyráběné v Číně dražší, než kdyby bylo vyráběno doma. Čína může být pro svět větší problém, než si dovedeme představit.
Všechny velmoci mají jen svoje zájmy,nemají přátele ani nepřátele. A Čína velmoc je a bude,viz. USA a Kurdové,které využili v boji proti IS a nyní tam nechali řádit Turky.Nevím,kde se v lidech bere přesvědčení,že jiným státům,které tady koupily fabriky jde o to,abysme se měli lépe my Češi.Jim jde pouze jen o svůj zisk,nic víc.A mohou být z tzv.západu a nebo východu!
A na tom, že jde všem o zisk je něco špatně? Nám když tu někomu prodáme fabriku tak jde přece taky o náš zisk. Poznámka na okraj: V demokratickém zřízení není firma a stát to samé. Takže když vynecháme Čínu, Rusko a jiné diktatury tak tu žádné státy nic nevlastní ani nekupují.
Takže si to shrňme… Skutečnosti uvedené v článku jsou pravdivé. Ovšem to není důvod ke škodolibé radosti. Je to zahozená šance. Ani ne tak proto, že se neuskutečnily významnější investice. To není cesta k budoucí prosperitě a nezávislosti této republiky. Ale proto, že se nepodařilo otevřít dveře českým (tzn. s českým kapitálem a daňovým domicilem , HomeCredit není česká firma) firmám na čínský trh anebo nastartovat úzkou spolupráci ve vědě a výzkumu nebo školství. Případně přes spolupráci s čínskými firmami proniknout dále na asijské nebo africké (tam je Čína hodně aktivní) trhy. To je prostě věčná škoda a opravdu je to spíše důvod k zamyšlení nad neschopností české politicko-byznysové lobby a reprezentace než důvod ke škodolibému posměchu (viz tento článek).
Vzal jste mně to tak říkajíc „z huby“.
Možná je to spíše o zamyšlení nad tím zda takový anální alpinismus jaký předvedla naše politická reprezentace má jakoukoli cenu. Protože i přes tuto urputně hnědou snahu se nic takového nepovedlo.
A ani nemohlo. Důvod je jednoduchý. Čína prostě nemá zájem o jakoukoli spolupráci natož umožnit a pomoct komukoli kdo není z Číny vstup na jakýkoli trh jenž Čína ovládá nebo se snaží ovládnout. Jakákoli spolupráce s Čínou je možná pouze pokud umožní Číně získat všechny výhody, nebo umožní přístup k technologiím a jinému „know-how“ jenž ještě nezvládla ukradnout.
Ač bych normálně plně souhlasil s vaším výrokem o neschopnosti našich v tomto případě jsem ochoten jim toto nedávat za vinnu protože se prostě jedná o nemožný úkol. O takovéto proniknutí na trhy v Čínské sféře vlivu se pokoušelo už mnoho jiných a všichni dopadli stejně mizerně. Okradení a s ohromnými ztrátami.
Jen jako příklad uvedu Brity kteří do šli tak pořádně, že medvídka Pů vozila přímo královna. A ani to nepomohlo. Číňané s nimi vytřeli podlahu stejně jako se všemi ostatními.
No, možná máte pravdu. Ale jak to říkal Murphy ?
Alesoň jsem to k..va zkusil !!
Anebo Čechům bližší Cimrman s jeho teorií slepých uliček … :
Někdo musí jít a říct : „Přátelé, tudy ne. Tudy cesta nevede… “
Každopádně výsměch není na místě.
když ona každá věc má dvě strany.
Ta první, tvrdé poučení pro nás, že na světě halt nikdo nedává nic zadarmo, tudíž. stejně jako Západ, i teď Čína zde tvrdě investovala do podniků, které získala pod svou kontrolu, aniž by z toho náš stát větší efekt pro sebe,
Druhá věc, neméně tvrdé poučení, pro nás, že právě zahraniční politika (vedená diplomaticky) by měla být dlouhodobě konzistentní, a nemůže se skokově měnit, podle toho jak se právě mění amatéři v politických funkcích /ani jak si jde vláda, opozice i další skupiny mediálně po krku.
Těžko nějak legitimně popsat třetí ponaučení, když sama Univerzita Karlova , střecha naší akademické fronty
pokusila prodat za doslova jidášský groš svou morálku a reputaci.. Jediné co mne tak napadá, je onen zvučný verš Tomáše Kluse
„..Za co, Pane Bože, za co? Zas čtyři roky v *****.
No, když v čele UK je kariérní komunista Zima , tak nechápu co se teď všichni , včetně Kavárny , diví .
Když někdo vstoupí do KSČ v 80-tých letech, se znalostí historie let 50-tých a roku 68 atd., tak to o jeho charakteru vypovídá mnohé.
Jestli někdo byl komunista, to mohlo být podstatné tak 5 let po sametovce – to byl právě tak čas aby se od nich všechny instituce vyčistily, pokud tato příslušnost jakkoliv vadila při jejich práci. Jenomže, od té doby uplynulo dalších čtvrt století – a několik aktivních generací prošlo tvrdou školou kapitalismu a tzv. právního státu, kde se musely naučit jednat současně i racionálně i právně, i (v případě vřp institucí) důvěryhodně a taky a hlavně nést zodpovědnost za svá rozhodnutí.
Tudíž, informace že někdo byl před 30 lety komunistou sama o sobě neomlouvá ani nevysvětluje jeho nesprávné jednání dnes, v čele nějaké instituce..Tím se prosím podlamuje současné postavení akademických elit jako takových… Kdo by takovým akademikům potom věřil, že?
No, víte, on se charakter lidí časem zase až tak moc nemění. A tohle je především o lidské povaze a charakteru. Jsem cca. stejný ročník jako Zima, Bek, Telička apod. a místo toho, abych jako oni chodil na stranické anebo svazácké funkce, tak jsem chodil s máničkama na legální i nelegální bigbíty a měl možnost se setkávat s lidmi z šedé zóny a poslouchal jejich příběhy.
Lidí jako jsou Zima, Bek, Telička a jim podobní si prostě vážit nemohu. Jsou schopni pro své výhody a prebendy prodat vlastní matku.