Rána pro konspirátory: Nový koronavirus je produktem přirozené evoluce, nikoliv laboratoří CIA
Analýza genomů SARS-CoV-2 a příbuzných koronavirů nepřinesla žádný důkaz, že by byl virus vyroben v laboratoři nebo byl jinak uměle upraven. Tak zní závěr týmu vědců z USA, Velké Británie a Austrálie publikovaný v časopise Nature Medicine. Zásadní ránu tím dostávají konspirační teorie o umělém vzniku koronaviru.
Nový koronavirus, který se objevil v čínském městě Wu-chan v loňském roce a od té doby způsobil rozsáhlou epidemii onemocnění COVID-19 ve více než 70 zemích, je podle vědeckých výsledků produktem přirozené evoluce. „Porovnáním genomových sekvencí různých dostupných kmenů koronavirů jsme zjistili, že SARS-CoV-2 je výsledkem přirozených evolučních procesů,“ uvedl Kristian Andersen, imunolog a mikrobiolog z institutu Scripps Research z USA a rovněž hlavní autor analýzy.
Netopýři, luskouni, cibetky…
Analýza, na kterou ve čtvrtek upozornili vědci z Ústavu biologie obratlovců AV ČR, zkoumala také možný původ viru. Andersen a jeho spolupracovníci dospěli k závěru, že na stole leží dva pravděpodobné scénáře.
Související články
Propaganda a dezinformace spojené s koronavirem jedou naplno. V Rusku i v Česku
„Copak za komunismu byla nějaká korona?“ Jak politický extrém zkouší vydělat na pandemii
Ve druhém scénáři „přeskočila“ nepatogenní verze viru nejprve ze zvířecího hostitele na člověka a teprve pak se přizpůsobila do současného patogenního stavu v lidské populaci. Například některé koronaviry z luskounů a jiných savců z Asii a Afriky mají strukturu velmi podobnou struktuře SARS-CoV-2. Koronavirus by tak z luskounů mohl být pravděpodobně přenesen na člověka, buď přímo, nebo prostřednictvím mezihostitele, jako jsou cibetky nebo fretky. Poté by se další specifické struktury pro SARS-CoV-2 vyvinuly přímo v lidech.
… ne laboratoře CIA
Spoluautor studie Andrew Rambaut z Univerzity v Edinburghu vysvětluje, že je obtížné, ne-li nemožné zjistit, který ze dvou scénářů je pravděpodobnější. Upozorňuje však, že pokud by SARS-CoV-2 vstoupil do člověka v jeho současné patogenní formě ze zvířecího zdroje, zvyšuje se pravděpodobnost budoucích ohnisek, protože kmen viru způsobující nemoc by stále mohl cirkulovat v populaci zvířat a mohl by znovu „přeskočit“ na lidi.
Z výsledků práce Andersenova týmu nebudou mít radost autoři konspiračních teorií, s nimiž se po vzniku pandemie roztrhl pytel. Jejich převažujícím narativem je údajná zodpovědnost USA jak za umělý vznik, tak za rozšíření koronaviru. Tuto konspiraci šíří i oficiální ruská média. U nás pak weby jako Pravý prostor, Lajkit.cz nebo Protiproud.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Telegram – síť, kde se potká terorista, dealer i disident. A také ruský tlampač
Místo, kde se potká terorista, dealer i disident. Populární je i v Česku
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Nejsem odborník, ale jako logicky myslícího člověka, formulace : analyza nepřinesla žádný důkaz … Naprosto neuspokojuje. Já sám jsem pracoval jako chemik analytik dosti dlouho, abych věděl, že ani v chemické při analýze složitějších látek, kde lze vše vážit, změřit a spočítat. není takové prohlášení často na místě. Případů, kdy dojde k nechtěně chybné analýze, byť provedené špičkovými vědci, je v dějinách vědy skutečně mnoho.
V tomto případě tým složený vědců z USA, Velké Británie a Austrálie, má rozhodně více důvodů k tomu, aby dospěl k závěru, že jde o přirozenou mutaci, než že je to naopak.
Jednoznačná prohlášení, zejména co se týká živých organismů, původu a původců chorob, a podobně, budí nejrůznější podezření. Vždy existují od jiných odborníků prohlášení jiná, stejně jednoznačná.
Lze mít za to, že vždy platí Voskovcovo a Werichovo : “ Nikdy nic, nikdo nemá míti za definitivní, …“
Tak že vy sice nic nevíte, Oskare (hanáku z Hané), ale víte, že analýza špičkových vědců je pochybná. Musíte být opravdu roztomilým člověkem Oskare (hanáku z Hané).