Ilustrační foto z připomínky 40. výročí srpnové okupace Československa vojsky sovětského bloku v roce 1968 Foto: Profimedia

Putin a jeho cesta k válce: součástí příprav bylo i přepisování historie

Napsal/a Robert Břešťan 27. února 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Skupina českých historiků a badatelů sepsala otevřený dopis vládě a premiéru Fialovi. Jeho celé znění je k přečtení níže. Jde o zajímavý zpětný popis situace, kde postupný a dobře dávkovaný a připravený revizionismus dospěl až do stadia, kdy – jak stojí v dopise a jak sledujeme i v přímém přenosu – „skončil krátký sen nového tisíciletí, že v 21. století bude Evropa bez válek“.

I v Česku jsme v posledních letech sledovali, jak se ruské přepisování historie a boj o její výklad stalo součástí hybridní války. Ať už jde o spory o sochu maršála Koněva, jež (pro)ruská propaganda vrchovatě využila, výklad invaze v roce 1968 nebo různé putovní výstavy popisující z ruského pohledu události předcházející začátku druhé světové války.

Historie a tajné služby

Také HlídacíPes.org to opakovaně popisoval. Po Česku například putovala výstava s názvem Rozbití Československa 1938–1939: Nově zpřístupněné dokumenty ruských archivů. Dokonale ukazovala, jak současné Rusko a ruská propaganda důsledně pracovala a pracuje s historickými tématy.

Akcentováno bylo téma zrady Západu: fotografie zahraničních státníků jako byl Daladier a Chamberlain s Adolfem Hitlerem, faksimile dokumentů a fotografie z podpisu britsko-německého paktu o neútočení z 30.9.1938 či záznamy z návštěvy ministra zahraničí Německa J. von Ribbentropa v Paříží a podpis francouzsko-německé deklarace o neútočení z 6.12.1938. O paktu Ribbentrop – Molotov a rozdělení Polska se výstava ovšem ani slovem nezmínila.

Nikoli nadarmo bezpečnostní experti upozorňovali, že jedním z významných motivů, s nímž v Česku a na Slovensku pracuje a do budoucna nadále hodlá pracovat ruská propaganda, je právě rozklížení vazeb na Evropskou unii a její klíčové země – Německo a Francii. I s poukazem na historii.

Zneužívání účelových výkladů historie k hybridní válce a propagandě ve svých výročních zprávách zmiňovala i kontrarozvědka BIS.

A potvrzuje to i aktuální dění: současná Putinova snaha ospravedlňovat současnou agresi a napadení Ukrajiny se opírá o minulost, výklad, že má jít o denacifikaci Ukrajiny, potlačení fašizoidního režimu, odkazy na banderovce…

V oblasti historie jsou otevřeně aktivní i ruské tajné služby. Kupříkladu Nadace na podporu veřejné diplomacie A. M. Gorčakova je „blízká ruské rozvědce“, jak mimo záznam potvrzují zdroje z české BIS. V rámci společných debat českých a ruských historiků rektor moskevské univerzity MGIMO doporučoval například spolupráci s Fondem Istorija Otěčestva. Ten vede současný šéf ruské vnější rozvědky Sergej Naryškin.

Ruští historici dlouhodobě přemalovávají dějiny, tamní televize vysílají vylhané dokumenty o roku 1968, ale ruské archivy, které by mohly leccos vyjasnit a upřesnit, raději zůstávají pod zámkem.

Každodenní „normální život“

Ale zpět k otevřenému dopisu historiků. Dovolujeme si ocitovat zejména tuto pasáž, jež se důslednému ruskému revizionismu nejen v historické oblasti věnuje:

„Jako historici a badatelé jsme dlouhodobě kriticky poukazovali na to, jak se v reakci na tuto ztrátu nejen územního impéria začíná postupně probouzet nejdříve intelektuální a akademický revizionismus, kdy jeho postsovětští představitelé například tvrdili, že sovětský systém netrpěl progresivní stagnací a rozkladem, ale mohl přežít mnohem delší dobu, protože lidé si ho nespojovali se státem, ale s každodenním „normálním životem“. Tento typ revizionismu se stal populárním i v mnoha českých akademických a badatelských institucích.

Následně se zformoval i politický revizionismus, jehož součástí se v Rusku staly nejen legislativní restrikce omezující svobodné zkoumání sovětské historie, kdy ruské elity začaly v souvislosti s Rezolucí Evropského parlamentu v roce 2019 otevřeně hájit například pakt Molotov-Ribbentrop nebo se ohrazovaly proti rozhodnutí českého parlamentu zařadit mezi památné dny 21. srpen coby výročí sovětské invaze.

V roce 2018 někteří z nás veřejně vystoupili proti česko-ruskému diskusnímu fóru, které jsme považovali za mystifikaci a manipulaci, protože se nesmělo hovořit o Krymu nebo Ukrajině. V roce 2022 nejvyšší soud v Rusku rozhodl o zrušení všech poboček mezinárodní humanitární organizace Memorial, která připomíná politické represe v Sovětském svazu a vystupuje na obranu lidských práv. Historický revizionismus se stal také součástí hybridní války.

Dnes čelí Evropa a její demokraticky smýšlející občané poslední formě tohoto revizionismu – imperiálně válečnému revizionismu, jehož doktrína byla oficiálně představena 24. února 2022 v projevu prezidenta Vladimira Putina, který v něm v souvislosti s invazí na Ukrajinu zpochybnil nejen historickou a politickou existenci této země, ale i dalších postsovětských republik.“

Celé znění otevřeného dopisu

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)