Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ilustrační foto z připomínky 40.výročí srpnové okupace Československa vojsky sovětského bloku roku 1968 Foto: Profimedia
,

Putin a jeho cesta k válce: součástí příprav bylo i přepisování historie

Skupina českých historiků a badatelů sepsala otevřený dopis vládě a premiéru Fialovi. Jeho celé znění je k přečtení níže. Jde o zajímavý zpětný popis situace, kde postupný a dobře dávkovaný a připravený revizionismus dospěl až do stadia, kdy – jak stojí v dopise a jak sledujeme i v přímém přenosu – „skončil krátký sen nového tisíciletí, že v 21. století bude Evropa bez válek“.

I v Česku jsme v posledních letech sledovali, jak se ruské přepisování historie a boj o její výklad stalo součástí hybridní války. Ať už jde o spory o sochu maršála Koněva, jež (pro)ruská propaganda vrchovatě využila, výklad invaze v roce 1968 nebo různé putovní výstavy popisující z ruského pohledu události předcházející začátku druhé světové války.

Historie a tajné služby

Také HlídacíPes.org to opakovaně popisoval. Po Česku například putovala výstava s názvem Rozbití Československa 1938–1939: Nově zpřístupněné dokumenty ruských archivů. Dokonale ukazovala, jak současné Rusko a ruská propaganda důsledně pracovala a pracuje s historickými tématy.

Akcentováno bylo téma zrady Západu: fotografie zahraničních státníků jako byl Daladier a Chamberlain s Adolfem Hitlerem, faksimile dokumentů a fotografie z podpisu britsko-německého paktu o neútočení z 30.9.1938 či záznamy z návštěvy ministra zahraničí Německa J. von Ribbentropa v Paříží a podpis francouzsko-německé deklarace o neútočení z 6.12.1938. O paktu Ribbentrop – Molotov a rozdělení Polska se výstava ovšem ani slovem nezmínila.

Nikoli nadarmo bezpečnostní experti upozorňovali, že jedním z významných motivů, s nímž v Česku a na Slovensku pracuje a do budoucna nadále hodlá pracovat ruská propaganda, je právě rozklížení vazeb na Evropskou unii a její klíčové země – Německo a Francii. I s poukazem na historii.

Zneužívání účelových výkladů historie k hybridní válce a propagandě ve svých výročních zprávách zmiňovala i kontrarozvědka BIS.

A potvrzuje to i aktuální dění: současná Putinova snaha ospravedlňovat současnou agresi a napadení Ukrajiny se opírá o minulost, výklad, že má jít o denacifikaci Ukrajiny, potlačení fašizoidního režimu, odkazy na banderovce…

V oblasti historie jsou otevřeně aktivní i ruské tajné služby. Kupříkladu Nadace na podporu veřejné diplomacie A. M. Gorčakova je „blízká ruské rozvědce“, jak mimo záznam potvrzují zdroje z české BIS. V rámci společných debat českých a ruských historiků rektor moskevské univerzity MGIMO doporučoval například spolupráci s Fondem Istorija Otěčestva. Ten vede současný šéf ruské vnější rozvědky Sergej Naryškin.

Ruští historici dlouhodobě přemalovávají dějiny, tamní televize vysílají vylhané dokumenty o roku 1968, ale ruské archivy, které by mohly leccos vyjasnit a upřesnit, raději zůstávají pod zámkem.

Každodenní „normální život“

Ale zpět k otevřenému dopisu historiků. Dovolujeme si ocitovat zejména tuto pasáž, jež se důslednému ruskému revizionismu nejen v historické oblasti věnuje:

„Jako historici a badatelé jsme dlouhodobě kriticky poukazovali na to, jak se v reakci na tuto ztrátu nejen územního impéria začíná postupně probouzet nejdříve intelektuální a akademický revizionismus, kdy jeho postsovětští představitelé například tvrdili, že sovětský systém netrpěl progresivní stagnací a rozkladem, ale mohl přežít mnohem delší dobu, protože lidé si ho nespojovali se státem, ale s každodenním „normálním životem“. Tento typ revizionismu se stal populárním i v mnoha českých akademických a badatelských institucích.

Následně se zformoval i politický revizionismus, jehož součástí se v Rusku staly nejen legislativní restrikce omezující svobodné zkoumání sovětské historie, kdy ruské elity začaly v souvislosti s Rezolucí Evropského parlamentu v roce 2019 otevřeně hájit například pakt Molotov-Ribbentrop nebo se ohrazovaly proti rozhodnutí českého parlamentu zařadit mezi památné dny 21. srpen coby výročí sovětské invaze.

V roce 2018 někteří z nás veřejně vystoupili proti česko-ruskému diskusnímu fóru, které jsme považovali za mystifikaci a manipulaci, protože se nesmělo hovořit o Krymu nebo Ukrajině. V roce 2022 nejvyšší soud v Rusku rozhodl o zrušení všech poboček mezinárodní humanitární organizace Memorial, která připomíná politické represe v Sovětském svazu a vystupuje na obranu lidských práv. Historický revizionismus se stal také součástí hybridní války.

Dnes čelí Evropa a její demokraticky smýšlející občané poslední formě tohoto revizionismu – imperiálně válečnému revizionismu, jehož doktrína byla oficiálně představena 24. února 2022 v projevu prezidenta Vladimira Putina, který v něm v souvislosti s invazí na Ukrajinu zpochybnil nejen historickou a politickou existenci této země, ale i dalších postsovětských republik.“

Celé znění otevřeného dopisu

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

22 komentářů

 1. Sam napsal:

  Zatímco jedni píší dopisy a protestují na náměstích, jiní už zase vymýšlejí plány jak na válce zbohatnout. Tak to byla při každé válce a revoluci.

  • Pavel napsal:

   To máš pravdu. To si puťka za rámeček nedá. Ovšem ten si miliardy dolarů nakrad už před tím.

 2. Zdeněk napsal:

  Pamatuji si srpnovou okupaci 1968. Dost toho bylo zveličováno a odstupem času to chápu. Poté jsem byl v pohodě. Do roku 1989. Nic horšího než EU a USA nás nemohlo potkat. Mám 70 let a na rozdíl od Fialy a spol. jsem nebyl komunista. Dokonce ani svazák. Po 89 je hrůza co se děje. Vykořisťování člověka člověkem. Nejhorší je že i v rodině.

  • Pavel napsal:

   Ano, stbáci a jejich konfidenti, kteří teď trapně lžou jak nebyli ve szraně, byli do roku 1989 v pohodě. A zapojení ČR do demokratických organizací typu NATO nebo EU a vládaní angažmá odpůrců zločineckého komunistického režimu jako třeba Fiala pro ně musela být tvrdou ranou.

  • Dr. B napsal:

   Nedávno jsem zde zaregistroval výstižnou definici:
   Kapitalismus je zřízení, ve kterém člověk vykořisťuje člověka. V socialismu je tomu přesně naopak.
   Mám pocit, že je to naprosto výstižné. A na okraj, pokud ono vykořisťování probíhá i v rodinách, jak píšete, nesváděl bych to na EU nebo USA, ale především na rodiče, nemyslíte?

 3. P. Radosta napsal:

  Pocta Velikému Vůdci

  Celý svět slyšel tu zprávu TASSu
  Celý svět zanechal hovorů
  Celý svět vyskočil od rozhlasu
  A zdvihl pohledy nahoru
  Dobrý den Veliký Putine
  Tak jsme se tedy už dočkali
  Celý svět připil vám rudým vínem
  Lidé vám ze zdola mávali
  Vyřiďte prosím Leninovi
  Vyřiďte mezi maršály
  Co chceme všichni dneska říci
  Že přijdete brzo za námi!

  Autor původního textu Pocta astronautovi („Dobrý den, majore Gagarine“), soudruh doc. PhDr. Pavel Pácl, CSc., zemřel přesně před devíti lety.
  Čest jeho záslužné práci!

  P. Radosta

  • Frank Toman napsal:

   Ahoj Pavle, je tvé tvrzení prorocké- lidé vám ze zdola mávali, kéž by.. Hit o Gagarinovi mě zastihl v 1.třídě a nesmazatelně se vryl, tvůj cover by byl zadostiučiněním.

   Frank [email protected]

 4. Petr Zdobinský napsal:

  V tomto článku mi chybí připomínka dohody o neútočení mezi Hitlerovým Německem a Polskem, tuším podepsána polským politikem Beckem.

  • Zdeněk napsal:

   Fašistické Německo a Stalinovo Rusko přepadli 1. září 1939 Polsko. Jediné Polsko upozorňovalo na nebezpečí ze strany Hitlera. Dnes také odmítá podrobit se EU a Bruselu. Cenzura byla je a bude. Proč EU v Bruselu tají odchod Řecka z EU? Pak bude někdo vyřvávat že máme demokracii.

   • josef napsal:

    … tehdy Sovětský svaz až 17.9.1939 – a to už Polsko – jako takové, nebylo. Hranice SSSR byly posunuty na úroveň rovné před 1.sv.válkou – tj. na západní hranice Běloruska a Ukrajiny – to jen tak na okraj, abychom nesetrvávali v bludech… Polsko – jako země v 20 .st., bylo až poté co Lenin prosadil vystoupení Ruska z tehdy probíhající 1.sv.války a to za cenu vzdání se území, které tehdy Rusko mělo na západ – a to bylo až za Lodž… A po skončení II.sv. války nechal Stalin Polsku území za Nisou a Odrou, které tehdy bylo jako okupační zóna SSSR – dnes to je území na trase Zhořelec – Budyšín – Chotěbuz – Štětín…

  • Richard Švehla napsal:

   Článek je o RUSÁCKÉ rozpínavosti, nikoli o německé národně-socialistické. Proto v něm zmínka o Německo-polském paktu o neútočení chybí jedině placeným rusáckým agentům či Putinovým užitečným idiotům.

   Co (možná) chybí, je širší pojednání o CELÉ hezké soudružsko-soukmenovecké spolupráci SSSR a Třetí říše na oslabení a ničení demokracie., viz např. http://en.wikipedia.org/wiki/Germany%E2%80%93Soviet_Union_relations,_1918%E2%80%931941

   Míru zdar!

 5. Zdenál napsal:

  Putin nechal aktivovat jaderné zbraně. Ani toto není překvapením. Komunisti se vždycky chovali tak, že buďto komunismus nebo nic. Zemanovi i Klausovi je to stejně jedno, děti nemají, o co jde. Snad to pár Američanů přežije. A budou vzpomínat, že to na této planetě nebylo tak špatný.

  • A. S. Pergill napsal:

   Poučenější než já tvrdí, že po aktivaci může jaderné zbraně odpálit víc lidí z vedení Ruska a velení ruské armády, zatímco neaktivované může spustit jen Putin. Opatření, kdyby náhodou zemřel nebo byl nějak zneschopněn.

  • A. S. Pergill napsal:

   Ruské jaderné síly se údajně řídí heslem: „Svět bez Ruska nemá žádnou cenu.“ Takže potěš koště, protože po případném převálcování Ruska vyplavou desítky ponorek, každá s desítkami raket s jadernými hlavicemi a udělají bác. Respektive ty rakety mohou odpálit v hloubce řádově desítek metrů. Jen napřed vystrčí anténu (spíš vypustí komunikační bóji), aby ověřili, že zůstal „svět bez Ruska“.

 6. Radomír napsal:

  Problémem je, že výklad historie se používá k dosažení politických zájmů. V Rusku, ve Spojených státech jde o velmocenské zájmy. A na našem malém českém dvorku o naše „malomocné“ zájmy. Někdy je to až úsměvné, jak se dějiny mění v politickém větru. Pro příklad. Kdysi se selektivně odsunovaly zásluhy Američanů a Pattona na osvobození Plzně, v poslední době zase zásluhy rudoarmějců a Koněva na osvobození Prahy. Kdysi to režim tu „opravu“ historie zdůvodňoval zlými americkými imperialisty hrozícími válkami a atomovými zbraněmi. Teď ten argument kouzlem času mohou použít „opraváři“ s tím, že zlý ruský imperialista vede válku a hrozí atomovými zbraněmi. Jak tedy skončí výklad dějin?

 7. Zdeněk napsal:

  Nesouhlasím s jednostranným zaměřením Hlídacího psa. Přesto děkuji že mohu slušnou cestou napsat svůj názor. Novinky a Seznam mně zablokovali na věčné časy. Přitom ovládají dvě třetiny deníků i sport. Bojí se dědka nad hrobem. Hodně smutná demokracie.

  • Richard Švehla napsal:

   Přesná trefa, soudruhu Zdeňku!
   Hlídací pes jednostranně hlídá demokracii, a nepovolí, potvora, ani za špekáček.

   Prostě: Jak správně pravil soudruh Michal Pullmann, za socialismu měli komunisti větší svobodu než dnes. Mohli jste např. svobodně, ZCELA svobodně, psát petice požadující oběšení Horákové, té prožluklé agentky Západu.

   Zato dnes … Dnes napíšete leninsko-putinskou pravdu o nutnosti humánně vylikvidovat fašistické Ukrajince, a už vám vypínají weby. Prostě cenzura, typický projev kapitalismu a demokracie, že.

   Jo, a v Americe bijou černochy, přitom masmédia – s výjimkou putinských – o tom mlčí, že.

   Mupy mup!

  • Martin Vaněk napsal:

   Nenechte se mýlit -pokud byste napsal cokoliv, co odporuje oficiálnímu směru, resp. chtěl napsat např. fakta, ani byste si neškrtl… 🙁 Inu, demokratůra in natura…

  • toky napsal:

   Nesouhlasím s tím, že zde často nemohu napsat svůj názor.

  • Karel napsal:

   Když už se dovoláváte svého věku – tak „dědek nad hrobem“ by měl mít rozum. Z vašich příspěvků je zřejmé, že se vám stýská po životě pod sovětskou nadvládou, což svědčí o ztrátě soudnosti. A ten postesk, že je Hlídací pes jednostranně zaměřen, tak ten taky nesedí. Jednostranně zaměřen jste vy, pane Zdeňku, a hodně nesprávným směrem.

   • A. S. Pergill napsal:

    Karle, necinkali jsme klíči za to, aby se nám komunistické poměry vrátily přes strženou železnou oponu. Pokud by si vedení EU a jeho sympatizanti počínali skutečně demokraticky a neukrajovali nám neustále svobody, které jsme nabyli po pádu komunistů, neměli by pomalu tolik odpůrců jako minulý režim.

Přidávání komentářů není povoleno