Psí týden: Strhující příběh talentované studentky, jak naletěla TV Barrandov a život v ekonomickém otrokářství
Šéfredaktor HlídacíPes.org Robert Břešťan měl možnost zasednou v novinářské porotě, která v soutěži pro veřejnost společnosti Post Bellum a občanského sdružení Pant Příběhy 20. století, hodnotila jednotlivé příspěvky.
- Mezi množstvím zajímavých příběhů vyčníval ten, který zpracovala teprve třináctiletá Alena Bruthansová: Odsud se živí nedostaneme. Byl duben roku 1945, blížil se konec války a k Brnu se přibližovala ruská vojska. Rodinu Fritschových začala sužovat myšlenka, že by se jim Češi a Rusové mohli mstít za to, co prožili za války a za to že jsou Němci…
- Ani pro tři československé oběti nacismu válka ještě neskončila.
I po dlouhých 71 letech zůstává řada událostí a lidských osudů z konce války neobjasněných. Ve Švédsku se nyní podařilo objevit tři hroby československých občanů. S nejvyšší pravděpodobností vězňů koncentračních táborů, kteří sem byli v květnu 1945 hromadně převáženi. Na ostatky tří československých občanů pohřebných na hřbitově v Malmö upozornil české velvyslanectví ve Švédsku spolupracovník švédské luteránské církve.
- Značný – mnohdy polemický ohlas – vzbudil komentář Aleše Rozehnala Selhání českých médií, fungují jako prodloužená ruka žalobců a policie. Základní teze? Mediální adorace represivních složek je zarážející.
- Prezident Zeman opět dokázal strhnout pozornost.
Navrhl totiž zestátnění veřejnoprávní České televize. „Česká televize by neměla být veřejnoprávní, ale státní institucí, že by koncesionáři neměli platit 135 korun měsíčně za její provoz, ale že by tento provoz měl být hrazený ze státního rozpočtu,“ uvedl doslova. Dovolili jsme si upozornit, že státní televize funguje například v Číně, Sýrii nebo v Rusku, jinými slovy pouze v chudých, autokratických a nedemokratických zemích. V demokratickém prostředí jsou státem vlastněné televize neznámým konceptem a rizika jejich zneužití jsou příliš vysoká.
- Databáze Panama Papers je od středečního večera přístupná všem. Lze v ní vyhledávat konkrétní jména, či firmy. Jen pár dní před zveřejněním dat z Panama Papers vydala osoba, jenž poskytla novinářům obrovský objem dat z panamské právní kanceláře Mossack Fonseca, obsáhlé prohlášení. Vysvětluje v něm své motivace, a zároveň varuje před úpadkem etických standardů. Více v článku Žijeme v ekonomickém otrokářství.
- Nejvíce v Česku utržily firmy vlastněné z Asie. Analýza tržeb českých společností vlastněných ze zahraničí nabízí překvapivý závěr. Ačkoliv Rusové vlastní v Česku nejvíce firem, jejich hospodářské výsledky vlastnickému objemu vůbec neodpovídají, naopak. Rusové z hlediska tržeb figurují až na 80. místě žebříčku. Nejúspěšnější jsou firmy vlastněné Korejci a Japonci. Zatímco české firmy vlastněné společnostmi z Asie dosahují tržeb v řádu miliard korun, ruské firmy, kterých je v Česku téměř 12,5 tisíce, vykazují průměrné tržby pouze v řádu jednotek milionů korun.
- Pražský magistrát ani městská část Praha 4 neumí věrohodnými dokumenty doložit to, že jim skutečně patří pozemky v pražských Záběhlicích. Někdejší, respektive skuteční, majitelé mají zatím smůlu. Ke svému majetku se nemohou dostat už bezmála dvacet let. Nenápadný kus půdy zastavěný padesát let starými a chátrajícími garážemi ukazuje na způsob, jak lze v České republice manipulovat soukromým majetkem a jak nejisté mohou být zápisy v katastru nemovitostí. Ukazuje i na to, jak obtížné je dovolat se nejen spravedlnosti, ale i pozornosti policie, státních zástupců ve spletitých kauzách. Více v článku Praha prodává i pronajímá pozemky, jejichž vlastnictví neumí doložit. Skuteční vlastníci jsou bezmocní.
- Protikorupční speciál má být bezesporu útvar s rozsáhlými a nebývalými pravomocemi.
Jako takový by měl mít nad sebou posílenou kontrolu, minimálně než se zaběhne a zjistí se, jak funguje v praxi, soudí o nejspornějším bodě nového zákona o státním zastupitelství advokát a prezident Unie obhájců Tomáš Sokol. Zahrávat si s něčím, co se blíží absolutní moci, protože to nemá efektivní kontrolu, je značná nezodpovědnost, napsal známý advokát v textu pro HlídacíPes.org.
- I když víme, že důkazy byly pořízeny nelegálně, přesto je možno je použít. Pro koncept právního státu to není dobrá zpráva, tvrdí v analýze nedávného rozhodnutí Ústavního soudu a jeho důsledků právník Aleš Rozehnal. Zmíněný nález Ústavního soudu nabourává praxi, kdy se státní zástupci v některých mediálně sledovaných kauzách obraceli třeba v případě rozhodování o vazbě na jiné soudy, než kde se údajná trestná činnost stala. Nemá však zpětnou účinnost. Argumentaci si můžete přečíst v analýze Ústavní soud, zvůle žalobců a špatná zpráva pro právní stát.
- Muž si v Nevadě vytisknul na 3D tiskárně termonukleární bombu. Policie ho zatkla a další informace tají!
Tak takovouhle zprávu přinesl loni internetový magazín National Report. Nemusíte být investigativní žurnalista, abyste zjistili, že National Report je něco jako český Infobaden. Tedy recesistický a parodický server plný jako že pravdivých zpráv, u nichž je nesmyslnost patrná na první pohled každému jen trochu bystřejšímu a kritičtějšímu čtenáři, upozornil publicista Martin Malý. Přesto na základě recesistické zprávy natočila reportérka TV Barrandov vážně míněnou reportáž.
- Generální ředitel Plzeňských dopravních podniků Michal Kraus je ve své funkci už třináct let. Na pražské poměry věc nevídaná. A když ne přímo nevídané, tak na poměry hlavního města dosti nezvyklé je i to, jak se v Plzni daří v městské hromadné dopravě zavádět technologické novinky… Například v podobě funkční a násobně levnější varianty „Opencard“ – Plzeňské karty, či třeba plošná možnost koupě lístků na MHD běžnou bezkontaktní platební kartou. A za jakou cenu. „Zavedení v Praze by zabralo čas v řádu měsíců, roční náklady se vším všudy by byly do 35 miliónů,“ říká Michal Kraus v rozhovoru s šéfredaktorem Robertem Břešťanem: „Opencard“ pro Prahu mohla stát 35 miliónů ročně. Že byla moc levná? “Bez komentáře”.
- Na slovo Brusel je leckterý Čech alergický. Ale pořád se tam něco děje… Nabídli jsme měsíční sklizeň toho, co se v Bruselu urodilo. Za čtvrtý měsíc letošního roku: Kozel zahradníkem v Bruselu a kovářova kobyla v New Yorku.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)