Psí týden: Špionka Barbie, žebříček vysokých škol, potíže s majetkem českých miliardářů
Napsal/a Ondřej Neumann 20. února 2016
HlídacíPes.org od svého vzniku 10. prosince 2014 soustavně mapuje znepokojivé pokusy omezovat občanské svobody. Letos jsme mediálním partnerem tradiční ankety ochránců soukromí Big Brother Awards. Ve čtvrtek se vyhlašovaly ceny za rok 2015, logicky jsme nabídli i obšírné odůvodnění výběru „vítězů“…
- Anticenu za citát Velkého bratra obdržel ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Sdružení Iuridicum Remedium mu ji na základě hlasování odborné poroty udělilo za snahy omezit anonymitu internetu. Dlouhodobým slídilem je Policie ČR za plošný sběr dat z kamerových systémů podél silnic, cenu pro úředního slídila dostalo ministerstvo financí za netransparentní machinace s citlivými zdravotnickými registry. Anticena pro komerční sektor putuje do zahraničí. Za novinku nazvanou Hello Barbie, panenku, která zaznamenává a přes internet analyzuje hlasové projevy dětí, ji obdržela společnost Mattel. Pozitivní cenu za přínos k ochraně soukromí dostal rakouský právník Max Schrems, který dosáhl zrušení pravidla pro americké firmy sbírající data na území EU, známého jako Safe Harbor. Podrobnosti ZDE.
- I když prakticky ze všech veřejných vystoupení současného ministra zemědělství Mariana Jurečky vyplývá, že se českému zemědělství díky jeho vedení dobře daří a ještě lépe se dařit bude, dokazují statistická data ve většině klíčových ukazatelů spíše na prohlubující se negativní trendy. Ve své analýze dvouletého působení Jurečky v čele rezortu tvrdí agrární analytik Petr Havel v článku Za hodně peněz málo muziky. Nabízíme základní teze obsáhlého materiálu:
- 1) Ministr Jurečka podporuje především velké agrokombináty
- 2) Prodloužení podpory biopaliv není chybou ministra zemědělství
- 3) Marian Jurečka je mistr marketingu
- 4) Velkým problémem ministerstva je příprava nových zákonů
- Nová vládní opatření zaměřená na snahu zvýšit výběr daní dopadají nejvíce na živnostníky. Vedle elektronické evidence tržeb jsou to i kontrolní hlášení DPH. Dokazují to čerstvé statistiky. Všem plátcům DPH vznikla od začátku letošního roku povinnost každý měsíc podávat takzvané kontrolní hlášení. Týká se necelých 471 000 firem a podnikatelů. „Mezi 470 928 plátci DPH v České republice jsou, se 45 procenty, nejvíce zastoupeni živnostníci následováni společnostmi s ručením omezeným s necelými 40 %,“ vypočítala analytička společnosti Bisnode Petra Štěpánová.
- Značný ohlas vzbudil unikátní přehled, které VŠ mají nejvyšší “úmrtnost” a kde naopak mají studenti slušnou šanci dostudovat. Analýza projektu Česko v datech přináší údaje o tzv. úmrtnosti na vysokých školách. Z dostupných dat vyplývá, že k diplomu se nejsnáze dopracujete v soukromých vzdělávacích institucích, kde se poměr mezi přijatými studenty a absolventy blíží téměř hranici sta procent. Překvapivě vysoké šance na dostudování ale mají také studenti Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně.
- Zchudl či zbohatl v loňském roce Andrej Babiš?
Vlastní nejbohatší Čech Petr Kellner majetek v hodnotě 220 miliard korun, nebo “pouhých” 123 miliard? Patří mezi tuzemské miliardáře i bývalý šéf ČEZ Martin Roman? A kolika penězi vlastně disponuje: 600 miliony nebo sedmi miliardami? A co Michaela Maláčová Bakala? Ovládá či neovládá majetek, jehož hodnota se pohybuje mezi 3 až 4 miliardami korun? HlídacíPes.org porovnal tuzemské žebříčky nejbohatších lidí.
- Česko se raduje z miliardových čínských investic, pro Čínu jsou to drobné. CzechInvest slibuje nové čínské investice v hodnotě zhruba pěti miliard korun. I když se Česko raduje, na čínské poměry jsou to drobné. Podobně jako většina dosavadních čínských investic v ČR, napsal v textu pro magazín Reportér šéfredaktor Robert Břešťan. Nabídli jsme ochutnávku textu, který si můžete přečíst v novém vydání měsíčníku Reportér.
- Česká slepá ulička: Němce jen tak nepřechytračíme. Tuzemskou energetickou koncepci dlouhodobě diktuje úzká skupina lidí, kteří se zapomněli v minulosti. Zásadním změnám probíhajícím kolem nás se vysmívají, v důsledku čehož tu chybí seriózní diskuze o alternativách k cestě, kterou razí. Čím déle tento stav trvá, tím větší šok způsobí potřebné přizpůsobení se okolním standardům. Podrobnosti diskutovali zakladatel Helgi Library Jiří Staník a analytik J&T Banky, menšinový akcionář ČEZu Michal Šnobr.Nabízíme vám základní teze třetího dílu energetické série projektu Alter Eko doplněné o expertní debatu, do které se mimo jiné zapojil i šéf EGAP Jan Procházka.
- Čeští vojenští lékaři platí doma i v zahraničí za špičku tuzemské armády. Slouží pravidelně v zahraničních misích i v Česku – ve třech vojenských nemocnicích v Brně, Praze, Olomouci. Kvůli změně výpočtu platů i výsluh ale panovaly obavy z toho, že lékaři odejdou hromadně do civilu. Jak to dopadlo?
- Překladatelka Lenka Benešová v glose pro HlídacíPes.org upozorňuje, že ze stejné době, kdy bomby z ruských bombardérů v Sýrii dopadají na nemocnice (nikoli na jednu, ale rovnou na tři), poskytuje náš pan prezident agentuře TASS obsáhlý rozhovor. Více v názorovém textu Na Pražském hradě sedí Gríma Červivec.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)