Psí týden: Nesmyslné udání ministra Babiše, šetření á la Robert Pelikán a zmanipulovaný brutální únik informací

Napsal/a Robert Malecký 14. ledna 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Výběr toho nejdůležitějšího z originální produkce HlídacíPes.org v končícím týdnu.

  • Mnohá média, zejména ta internetová, věnovala značnou pozornost trestnímu oznámení podanému na vicepremiéra Andreje Babiše kvůli tomu, že před více než čtyřmi lety odkoupil korunové dluhopisy své společnosti Agrofert. Autor oznámení v jeho postupu spatřuje krácení daně a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Pokud si však toto trestní oznámení pročteme, zjistíme, že pověstné plácnutí do vody je proti němu událostí zasluhující si místo na titulní straně, píše Aleš Rozehnal v analýze, kterou jsme otevřeli pracovní týden.
  • Na lehčí notu: Audiofil neboli člověk, který si potrpí na kvalitní reprodukci hudby. Nebo taky stereobuzna – aspoň podle internetového slovníku Čeština 2.0, který v tuto chvíli obsahuje přes sedm tisíc převážně slangových a často, jemně řečeno, méně korektních výrazů. Každý týden jich v průměru přibývá kolem osmdesáti. Vyzkoušejte, zda víte, co je námrd, Babišovo ticho nebo kterým politikům se říká surikata.

 

Víte, co je námrd nebo stereobuzna? Unikátní slangový slovník se stal součástí webarchivu Národní knihovny

  • Skrze systém veřejných zakázek se z veřejných peněz ročně utratí zhruba 600 miliard korun. O tom, zda jsou tyto peníze ve své většině utráceny smysluplně, účelně a podle zásad řádného hospodáře, lze pochybovat, tvrdí ve své glose Robert Břešťan.
  • Na to, jak se v resortu spravedlnosti ministra Roberta Pelikána (ANO) utrácejí peníze za informační systémy, se zaměřila reportérka Eliška Hradilková Bártová. Její zjištění jsme publikovali v úterý.

Resort spravedlnosti platí přes sedm milionů měsíčně za IT služby jediné firmě. Navzdory kritice auditu

  • Bývalý ministr kultury Jiří Balvín dostal desetiměsíční podmíněný trest a čtvrtmilionovou pokutu za korupci. Té se měl dopustit, když zprostředkoval úplatek za prodej rekreačního zámečku Českého rozhlasu v Přerově nad Labem. Soudkyně, která rozsudek vydala, je však přesvědčena, že se ničeho nedopustil a už jednou ho obvinění zprostila. Její postup je podle Aleše Rozehnala sice lidsky pochopitelný, ale z hlediska trestního řádu nesprávný.
  • Tahle „informace“ mezi svátky možná trochu zapadla a tak se sluší připomenout. Část tuzemské veřejnosti tuze pobouřilo zjištění, že režisér Jiří Strach a kardinál Dominik Duka mají jít kvůli pohádce Anděl páně 2 před církevní soud. Prý „za hanobení křesťanských symbolů a pohoršování věřících“. Nezabere mnoho času zjistit, že s tímto objevem přišel už před koncem roku web Tisíckráte.cz. Ti, kdo tento Tisíckráte znají, jsou už doma. Stručně řečeno, je to takový katolický Infobaden.

Za Anděl páně 2 má jít režisér před církevní soud? Proti nechápavosti ani ministerstvo vnitra nepomůže

  • Jsou vztahy mezi advokáty a soudci mimo soudní síň nežádoucí, jak si myslí někteří exministři, protože mohou vést k ohrožení soudcovské nezávislosti? Nebo může soudce obědvat, s kým chce? Aleš Rozehnal se tak ptá v souvislosti ze zprávou Lidových novin, že byl předseda Vrchního soudu v Praze Jaroslav Bureš spatřen na obědě s advokátem Radkem Pokorným.
  • Příběh „varovné SMS“ a údajného „brutálního úniku informací“ z okolí policejního prezidenta Tomáše Tuhého má další pokračování. Podle Národní centrály proti organizovanému zločinu je text usnesení Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) o odložení vyšetřování, v podobě, jak jej zveřejnila některá média, „pozměněný a neautentický“.
    Více v textu Roberta Břešťana.
  • Kauza Fajád může pro české politiky ještě zhořknout. A to v souvislosti s nástupem nové americké administrativy nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Americký kongresman: Na české politiky, kteří propustili teroristu Fajáda, bychom měli uvalit sankce

  • Orlové práva se po třech a půl letech od zásahu na Úřadu vlády dočkali prvního (byť nepravomocného) odsuzujícího rozsudku nad Janou Nečasovou (Nagyovou). Je to podmínka za vynesení utajené zprávy BIS lobbistovi Ivo Rittigovi. Katarze se ovšem zatím nekoná. Odsouzení totiž stojí a padá s pořízenými odposlechy, jiné důkazy v kauze nebyly. Což, a to není úplně obvyklé, připouští i soudce, který úterní rozsudek vynesl.
    Více v glose Česká odposlechová republika. Když bez štěnic není žádný jiný důkaz.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)