Prostorové odposlechy: průlomový verdikt s malou chybou. Není na něm nic moc průlomového

Napsal/a Robert Malecký 2. října 2020
FacebookXPocketE-mail

ANALÝZA. V novinách jsou kraviny, Rittig je zas nevinný. Parafráze někdejšího písňového textu skupiny Plexis („V novinách jsou kraviny, Sid Vicious byl nevinný“ odkazuje ke králi punkových průšvihářů, frontmanovi Sex Pistols Sidu Viciousovi) nám ukazuje, jak velké zmatení ve veřejném prostoru i hlavách některých kolegů novinářů způsobuje potřeba dokonat Velkou protikorupční revoluci: Je třeba zavřít Iva Rittiga!

Ve čtvrtek to zase nevyšlo.

Pražský vrchní soud potvrdil osvobození Iva Rittiga v případu úniku tajných zpráv BIS. Spolu s ním si zprošťující rozsudek vyslechla i Jana Nagyová nebo advokát David Michal. Připomeňme, že jde o jednu z kauz nastartovaných razií na Úřadu vlády v roce 2013 a že v ní jde mimo jiné i o prostorové odposlechy a jejich použitelnost v jiných kauzách, než ve kterých byly pořízeny.

Právě této lince se budeme v našem textu věnovat.

Chyťte Rittiga!

O odposlechy jde v kauzách spojených s Ivem Rittigem až v první řadě. Konkrétně o ty prostorové, pořízené kdysi v pražském hotelu Ventana. Policie k jejich pořízení dostala svolení, když prošetřovala bývalého náměstka Vrchního státního zastupitelství v Praze Libora Grygárka. Jeho stíhání bylo už pravomocně zastaveno a v tuto chvíli se spíš řeší, jak velké odškodnění si za své vláčení spravedlností odnese. Policie si ovšem z této kauzy vytáhla jiné, které se točí kolem Rittiga. A z odposlechů upletla stíhání.

Soudy se teď nemohou shodnout, zda takové odposlechy povolit jako přípustný důkaz.

Ve zmíněné kauze BIS připuštěny nakonec byly. Shodl se na tom odvolací vrchní soud s pražským městským, který ovšem stejně jako ten nadřízený Rittiga a spol. zprostil. Jinými slovy – ani přehrání odposlechů z jiné kauzy na odsouzení nestačilo.

V jiné Rittigově kauze – údajném tunelování pražského Dopravního podniku – naopak soudy odposlechy nepřipouštějí. Pražský městský soud loni obžalované zprostil, před prázdninami ovšem vrchní soud verdikt zrušil a nařídil nové projednání. Ovšem ani vrchní soud v této věci použití odposlechů nedovolil.

Pěkný zmatek, že?

A teď to nejlepší. Před pár dny vyšlo v některých českých médiích několik článků, které měly až bombastické titulky. „Přelomový verdikt. Odposlechy, které při šetření jiných kauz odhalí další trestnou činnost, lze využít jako důkaz“ – napsaly Hospodářské noviny. „Průlomový verdikt: Odposlechy jsou důkaz, i když pocházejí z jiné kauzy“ – přidalo se počátkem tohoto týdne Právo.

O jaký průlomový verdikt jde? A jde skutečně o přelom?

Ani ne, což bystřejší čtenář pochopí, když si důkladně přečte právě zmíněné články.

Všechny ty přelomy a průlomy

„Nejvyšší soud ukončil debatu, zda a za jakých podmínek mohou být použity jako důkaz odposlechy, které sice nařídil soud, ale k odhalení úplně jiné trestné činnosti, než jakou nakonec zaznamenaly. Takové odposlechy jsou klíčovým důkazem v řadě závažných kauz, ale někteří soudci je odmítají uznávat. Třeba i v případech spojených s politickým podnikatelem Ivem Rittigem.“

Těmito slovy začíná text v Hospodářských novinách. Vyžaduje to menší korekci.

Nejvyšší soud debatu neukončil, ta se na něm teprve pomalu rozbíhá.

Detailněji o tom pojednává druhý zmíněný text, který rovněž pracuje s pojmem „přelomový“ a popisuje verdikt Nejvyššího soudu z počátku září, který má údajně sjednocovat praxi v užívání odposlechů a povolovat je. Verdikt zatím nebyl Nejvyšším soudem zveřejněn, v textu deníku Právo je jako zdroj informace citován žalobce z kauzy Nagyová-Rittig Rostislav Bajger – což nám může dát určité vodítko, kterým směrem mají být dosud neveřejné informace využity. „Prostorové odposlechy se jednoznačně definovaly, jednoznačně jsou použitelné,“ říká Bajger v Právu. Stejný Bajger, který o pár dní později stál jako státní zástupce v soudní síni v kauze Nagyová-Rittig – a neuspěl.

Co přesně Nejvyšší soud rozhodl? Konkrétně jde o kauzu dvou policistů z jižních Čech, kteří na služebně nutili k doznání podezřelého, jenže je přitom zachytily prostorové odposlechy, do výslechové místnosti nasazené kvůli jiné kauze. Jeden z policistů spáchal sebevraždu, druhý byl pouze kázeňsky potrestán a soud ho zprostil. Proto se kauzou zabýval Nejvyšší soud, který toto zproštění zrušil.

„Senát č. 7 Nejvyššího soudu nyní považoval za nutné vyjádřit se k dané problematice jednoznačně a dospěl k závěru o zásadní procesní použitelnosti záznamů povolených soudcem v jiné věci,“ napsal soudce Josef Mazák podle Práva.

A shodně podle obou deníků k tomu dodal: „Navíc by představovalo nelogický anachronismus, pokud by jakékoli záznamy ze sledování povolené soudcem v jiné věci byly důkazně vyloučeny, i když by poskytovaly zásadní důkazní materiál o těch nejzávažnějších zločinech.“ Za povšimnutí zde stojí další paradox – všechny soudy, které o věci rozhodovaly, pořízené prostorové odposlechy připustily.

Právě tato kauza by se podle Práva a Hospodářských novin (nebo spíš podle státního zástupce Bajgera?) měla stát základem pro rozhodování nižších soudů. Jenže tak to úplně není – což pochopíme právě při čtení zmíněných textů.

Nebezpečí rybářských sítí

Samo Právo píše: „Avšak předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy nepovažuje usnesení svých kolegů z NS za ,vyloženě průlomové‘. Paušalizovat rozhodnutí v jednom případě by podle něj bylo zkreslující.“

Aha. Sice to trochu odporuje titulku, ale budiž. Jak to předseda soudu vysvětluje? „Bavili jsme se o tom už i na našem trestním kolegiu a vyzvali jsme některé soudy, aby nám daly k dispozici jejich rozhodnutí týkající se tohoto problému, abychom si je mohli prostudovat a udělali si jednotný názor,“ cituje Angyalossyho Právo. Pokud by se v otázce odposlechů rozhodovací praxe nadále rozcházela, je prý Nejvyšší soud připraven jednat. „Pokud by se rozcházela, přistoupíme samozřejmě k příslušným krokům, abychom tu judikaturu sjednotili,“ dodal předseda NS.

Takže shrnuto – nejde o příliš přelomové rozhodnutí a Nejvyšší soud žádnou debatu neukončil. Dokonce ji vlastně ani pořádně nezačal. Vyznění textů odráží daleko nejvíc přání některých státních zástupců, kteří jsou stále častěji ve sporu s obhájci, kteří ve prospěch svých klientů využívají nejasného znění trestního řádu kolem prostorových odposlechů. Dejme proto slovo i jim:

„Vyvozovat závěry o ,konečném vyřešení‘ otázky prostorových odposlechů z jednoho rozhodnutí senátu NS jistě nelze. V tomto kontextu bych skutečně bombastická vyjádření mírnil a označil je spíše za pěnu dní,“ říká pro HlídacíPes.org advokát Lukáš Trojan s tím, že se ztotožňuje s předsedou soudu Angyalossym, který i jako člen trestního kolegia Nejvyššího soudu konstatuje, že uvedené rozhodnutí není ničím přelomové. „Záleží na konkrétních okolnostech konkrétní trestní věci,“ dodává Trojan.

Trojan připouští, že otázka použitelnosti výsledků sledování osob a věcí (jak jsou prostorové odposlechy v trestním řádu formálně zařazeny) je právně doposud neukotvená. „Z logiky věci se podává, že použití odposlechů z jiné trestné činnosti by nemělo mít důkazní hodnotu v jiné věci. Takový postup totiž zakládá možnost tzv. rybaření (fishing expedition), kterého býváme občas v trestních věcech svědky, ale které není souladné se zákony,“ říká Trojan s odkazem na „pletení“ kauz z široce nasazených odposlechů. Upozorňuje i na riziko „falešných“ povolení, kdy je zdrojová trestná činnost smyšlená, aby se jejím prostřednictvím policisté dostali k oblastem svého zájmu. „Jinými slovy, pokud dojde k fabulaci (míněno neodůvodněnému a žádnými relevantními důkazy podloženému podezření) v rovině podezření, na základě kterého následně dojde k povolení odposlechů či sledování, a takovými prostředky se opatří důkazy o úplně jiné protiprávní činnosti, je zřejmé, že se jedná o procesní postup tzv. rybaření, který je zákonně i ústavně nekonformní,“ argumentuje Trojan.

O nic nového pod sluncem nejde ani podle prezidenta Unie obhájců Tomáše Sokola: „Jak patrno, nihil novum sub sole. Je pravda, že se rozličně soudy občas dohadují se státními zástupci a s obhajobou, a proto bych si hodnocení aktuálního rozhodnutí nechal až na dobu po jeho přečtení.“

Jak s tím vším souvisí Ivo Rittig? Stal se kdovíproč symbolem protikorupční revoluce, tedy období, kdy do svých křesel nastoupily současné špičky soustavy státního zastupitelství. Existuje zde jednoznačná poptávka zvrátit neúspěšně se vyvíjející soudní pře a dodat konečně veřejnosti onu mytickou „velkou rybu“. S nadsázkou řečeno, pro klid v republice by Rittig udělal nejvíc, kdyby se sám dobrovolně na pár let někam zavřel. Třeba do Monaka.

Jinak je nejednoznačnost v trestním řádu především v rukou Nejvyššího soudu, jehož trestní kolegium by možná mělo o sjednocení judikatury uvažovat svižněji, než dosud činí. Poslední nález jednoho ze senátů podle všeho takovým sjednocujícím krokem nebude.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)