A group of marchers moves from the US Capitol towards the Lincoln Memorial grounds for the One Nation Working Together rally in Washington, DC.

Profesor Leo Ralph Chavez: Vlna nenávisti v USA zasáhla všechny

Napsal/a Martin Klose 24. července 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

ROZHOVOR. Americká společnost se po prezidentských volbách jednoznačně rozbouřila. Přestože média nejvíce rozebírají muslimy a mnoho pozornosti strhavají incidenty s černošskou populací, latinskoamrická menšina zažívá tato příkoří dlouhodobě. O problémech Mexičanů a latinos celkově v USA jsme mluvili s profesorem Chávezem, vysokoškolským profesorem a expertem na demografii latinos a imigraci.

  • V jaké pozici jsou momentálně latinos v USA, v porovnání s jinými menšinami jako Asiaté nebo Afroameričané?

Demograficky docela dobře. Latinos celkově jsou největší menšinou v USA, už jsou početnější než Afroameričné. U latinos je problém určitá regionalita, rozdílnost. Máte lidi z Mexika, Salvadoru, Portorika, Kuby, spoustu rozdílných lidí. Každým se v některých oblastech daří lépe, jinde zase hůř. Je třeba taky vzít v potaz, v jaké oblasti ti lidé žijí, jaké měli státní zázemí, jakou mají kulturu, těch proměnných je tolik, že se nedají dát dohromady. I když si vezmete jen Mexičany – pokud je to dlouhodobý obyvatel Kalifornie, to je něco úplně jiného než nový imigrant žijící v Georgii, nebo v Alabamě, kde mají latinos dlouhou historii, zejména Mexičané. Kalifornie ale také bývala součástí Mexika, to je třeba zohlednit.

Takže ta otázka není úplně jednoduchá. Demograficky se jim vede dobře. Politicky, to už je něco jiného. Spousta z nich sou uprchlíci, někteří navíc nezdokumentovaní, a ani všichni legální ještě nezískali americké občanství. Z politického hlediska to hodně bude záviset na další generaci. A to je hodně pomalý přerod. Na některých místech, jako je Kalifornie, to jde docela rychle, jinde naopak hrozně pomalu. Třeba tam, kde žiji, v Santa Aně, tam je celá městská rada složená z latinos. Úplně všichni. Amerika je ale prostě moc velká a její regiony moc rozdílné.

  • Jak se v téhle diverzitě vyznají Američané? Vnímají ty rozdíly, nebo je pro ně každý jen „další Mexičan“?

Jo, takové věci se stávají. Hodně to záleží na konkrétních lidech, někteří se vyznají, někteří jsou prostě jen hrubí. Zábavné ale je, že například i mezi Mexičany najdete takové lidi, kteří tohle poslouchají, a pak sami nedělají rozdíly třeba mezi lidmi ze Salvadoru a Guatemaly. Obecně hodně lidí vnímá na jihozápadě latinos jako Mexičany, je to koneckonců dominantní populace, ale objevují se takové drobnosti, které lidi navádí. Rostou u nás salvadorské restaurace, podniky zaměřené na kuchyni z různých zemí, i Mexičané už otevírají podniky podle jejich regionálních kuchyní, ne jen klasický tex-mex. Ale to je hlavně typické pro Kalifornii, mimo ni to pořád zůstává docela obecné. Takže ano, v jiných oblastech je pro lidi snadné latinos takhle generalizovat.

  • Rasové napětí je v USA znát. Jak se veřejnost staví k této rétorice, že každý Mexičan je nebezpečný kriminálník?

Průzkumy, které provádí politologové, většinou ukazují, že lidé jsou spíše pro to, aby se minoritám dávalo plné občanství. Momentálně ale administrativa jedná ve prospěch své voličské základny, což není ta většina z průzkumů, menší část Američanů věci jako deportace skutečně vyžaduje. Tímto způsobem naše administrativa bohužel funguje – oblasti s nízkou populací nebo nízkou ekonomickou produktivitou mohou mít nepřiměřeně velký volební podíl hlasů. Jako u Trumpa – většina společnosti s ním nesouhlasí, ale menšina byla schopná ho zvolit. Většina lidí skutečně nechce deportace, rozdělování rodin, chtějí pro ně občanský status, samozřejmě pokud to jsou slušní lidé dodržující zákony. Tohle ale Trumpa nezajímá, ne tihle lidé. Jeho zajímá jeho elektorát.

  • Trump často mluvil o přímé imigrační krizi. Je ta situace kritická, nebo naopak klidnější?

Celá tahle situace je záležitostí strachu a percepce. Statisticky je množství Mexičanů, kteří  přicházejí do USA, přiměřeně stejné, v některých obdobích dokonce nižší. Větší nebezpečí bych viděl v tom, že pokud už nebude přicházet tolik Mexičanů, začnou někteří lidé vykreslovat jiné skupiny jako nebezpečí – třeba Guatemalce nebo imigranty ze Salvadoru. Mexičané ale zatím drží pozici v představách. Když řeknete „ilegální“, většině Američanů se v hlavě sepne „Mexičan“. Ale ta představa, že jich přichází víc a víc, prostě není pravdivá. Dokonce i ta, že k nám přichází více muslimů. Většina jich pochází ze Středního východu, a tam to trvá roky, než se dostanou přes americký systém víz. A Trump ten proces ještě zpomalil. Ano, spousta lidí opouští Sýrii, ale to neznamená, že míří do USA. Úplně prozaicky – je snazší dostat se do Německa nebo Francie než do USA.

  • Stávají se latinos terčem zločinů z nenávisti, rasově motivaných útoků?

Ano, myslím, že zvolení Trumpa s sebou přineslo spoustu takových excesů, zejména vůči latinos. Ale terčem se stává každý, kdo vypadá jen trochu cize. Většinou to naštěstí začíná a končí u takového toho pokřikování „Táhni domů, imigrante!“. Toho latinos zažívají spoustu. I muslimové, dokonce i Židé, ta vlna zasáhla v poslední době i Židy.

  • Myslíte, že zvolení Trumpa znovu vyneslo na povrch ideu bílé Ameriky?

Myslím, že Trump svým zvolením a svým vystupováním posílil spoustu lidí, kteří by si netroufli něco takového říkat nahlas, na veřejnosti. Teď ale začala převládat představa, že se to smí. Alespoň u některých lidí, většina tuhle ideu nesdílí a takovéhle nápady odmítají. Slyšel jste o incidentu při muzikálu Hamilton? Při jedné inscenaci se stalo, že během pasáže, kdy herci na pódiu zpívají „Immigrants – we get the job done!“, se nějaký muž zvedl ze sedadla a zařval „Trump vyhrál, tak už se s tím smiřte!“. V hledišti se strhla hádka a toho muže vyvedli ven. Chci tím říct – koho by tohle kdy napadlo? Křičet něco takového v divadle? Někteří lidé se tedy cítí natolik jistí, že šíří tuhle ideu. Ale všeobecný názor to není.

  • V souvislosti s latinos je asi nejznámější idea Trupova zeď na mexické hranici. Jak to lidé vnímají? Jako faktickou ochranu hranic nebo spíš jako nějakou metaforu?

Myslím, že většina podporovatelů Trumpa spíše sdílí tu představu uzavřené Ameriky. To už ale sahá docela do historie, nic převratného to není. Už dříve existovali Minutemen, profesionální domobrana, co mimo jiné hlídala hranice. Problémem je taky to, že spousta Američanů vnímá globalizaci jako problém. Spousta věří, že globalizace v mnoha oblastech poškodila Ameriku, že kvůli tomu USA nemohou soupeřit s ostatními velmocemi, a právě na tomhle Trump svoji rétoriku výborně postavil. Hraniční zeď představuje jasný odpor vůči globalizaci a taky se stala symbolem boje Američanů za jejich „vytrácející se“ privilegia.

Pro spoustu lidí příchod cizinců vyvolává otázky „Jakto, že tak snadno dostanou občanství, vzdělání?“ a tak dále, vyzývá to jejich představy o tom, co jsou vlastně jejich práva a privilegia, a narušuje to jejich ideu toho, co znamená být Američan. Hranice slouží jako symbol boje za jejich zmenšující se privilegia. Zeď zabezpečí hranice, a proto zajistí i bezpečí obyvatel, zajistí jim blahobyt. To je v podstatě Trumpova rétorika. Nelogické, moc to totiž nevyřeší. Nezajistí jim to vzdělání, nezajistí jim to lepší zdravotní systém, ani je to nenaučí konkurenceschopnosti na globálním trhu, takže výsledky jsou opravdu jen v symbolické rovině.

Navíc jsme něco podobného už v minulosti zkoušeli, a problémy byly stejné jako ty, na které upozorňují odborníci: Je to drahé a nepraktické. Kamerové systémy kolabovaly s první velkou písečnou bouří. Pak jsme zkoušeli pozorovací systém založený na dronech, který stál miliony dolarů a narazil na stejný problém. Navíc na hranicích máte lidi, kteří tam mají farmy, které vlastnili po několik generací. Takoví lidé se půdy nevzdají jen tak.

  • To jsou ale všechno problémy, které nastaly se stavbou hraničního plotu za éry George Bushe. Co vede lidi k tom, aby si mysleli, že to tentokrát půjde?

To je jednoduché – tu hranici nikdy neviděli. Neví, jak to tam vypadá. Všechno, co slyší, jsou proslovy o tom, jak jsou „pod útokem“ a že musí „začít bojovat“, aby ochránili sebe, svá práva a svůj stát. Zeď ale ve finále skončí jako symbol tohoto odporu, podle mě se nikdy nepostaví. Navíc, žádný ze senátorů a státních zákonodárců, kteří žijí poblíž hranic, Trumpovu ideu nepodpořili. Vědí, že by to prostě nešlo. Navíc jsou tu enviromentální zákony, takové stavby jsou destruktivní. Když se stavěl Bushův plot, pamatuji si články o tom, kolik zákonů o životním prostředí museli obejít nebo prostě a jednoduše zrušit. A nejde jen o životní prostředí, hranice v takovémto chápání narušují ekologii, ekonomiku, společnost v dané oblasti. Hranice jsou vlastně o vztazích mezi dvěma zeměmi. A hranice už ze své definice odděluje dva celky. Snažit se tu zeď opravdu postavit by bylo vlastně nemorální. Byla by to ekologická, ekonomická i společenská katastrofa.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)