Foto: ANNA BOHÁČOVÁ / MAFRA / Profimedia

Proč Severka není sever, ale kabinet kuriozit. Jak politici z vlastní ostudy třískají kapitál

Napsal/a Robert Malecký 14. února 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Ministr vnitra Vít Rakušan objíždí republiku s debatní show, jejímž smyslem snad je ukázat, že v Česku není cenzura. Fajn, proč ne. O tom, že jde o marketing-driven produkt na podporu preferencí hnutí STAN, nikdo nepochybuje a ani to nikdo nezastírá. Co je problém, že jsou pro to zneužita místa jako Karviná, Sokolov, Most nebo Ústí nad Labem – tedy zaostávající lokality zasluhující si skutečnou pozornost. Nic takového ovšem Rakušanova road-show nenabídne, ani nemůže a nechce. A není to jen jeho chyba.

Máme tady na severu Čech takovou speciální zálibu, dalo by se říct. Vždycky, když si zaostalého regionu někdo všimne, udělá nám to až frenetickou radost.

A tak jsme byli rádi, když se nám před pěti lety vysmál seriál České televize Most!, což zrodilo fenomén mostecké hospody Severka a učinil z ní jakýsi anti-michelinský bod zájmu na cestovatelské mapě republiky.

Podobně jsme se dokázali chlubit kolem roku 2012, kdy na sever Čech vozila svérázná cestovka Corrupt Tour výletníky, aby se podívali, jak jsme si dokázali nechat rozkrást evropské fondy. „Hustý Ústí přilákalo na korupci i Japonce!“ hlásal tehdy jeden z titulků Ústeckého deníku. Absurdita snad ani nemohla být křiklavější.

Teď jsme tedy přilákali i ministra vnitra, který si do Mostu přivezl svůj markentingový vláček, čítající kromě jeho ekipy i odpůrce: dezinformátory nejrůznějšího druhu, rajchlovce z obskurní strany PRO nebo třeba hejtmana Ústeckého kraje za hnutí ANO Jana Schillera.

Ano, čtete dobře. I pan hejtman neodolal občanskému puzení jít se na mítink politického protivníka podívat, show must go on.

Severočeská freak show

Když se podíváme na záznam pondělní debaty z mostecké Severky, neboť fyzickou účast nám pro možné dopady na psyché nedoporučil lékař, uvidíme, jak:

  • ministr vnitra čelí výzvě k demisi – no to bychom tedy nečekali,
  • jak si účastníci sdílejí letáčky na demonstraci zemědělců, která je ve skutečnosti lecčím, jen ne demonstrací zemědělců,
  • jak si na ministrově mediálním produktu hřejí svůj mediální produkt jiní politici napříč populistickým spektrem, od zmíněných rajchlovců až po babišovce,
  • jak debata hrubne, protože hrubnout má a musí a je to její podstatná a žádaná marketingová součást,
  • co se věcných a důležitých témat týče, slyšíme debatu o zavedení eura (Rakušan pro, zbytek spíš proti), o referendu (zbytek rozhodně PRO, pardon – pro), o norování lišek, o nacistech na Ukrajině (ne, nejsou míněni ruští vojáci). Debata fajn, mohla by se ovšem vést klidně v Benešově nebo Ždírci nad Doubravou.

Co naopak v debatě nezazní, je například:

  • jak to bude dál s těžbou na severu Čech a jejími dopady?
  • jak je zajištěno, aby peníze z Fondu spravedlivé transformace skončily tam, kde mají, a ne tam, kde nemají, jak reálně hrozí?
  • doprava, vysokorychlostní tratě, zajištění lékařské péče v odlehlejších příhraničních oblastech, exekuce, rozevírající se nůžky životní úrovně, vzdělanosti, přístupu ke vzdělání vůbec a podobně.

Prostě takové ty drobnosti, které lidi kdovíproč zajímají. Kdyby se Rakušanův tým, ale třeba i zmíněný hejtman Schiller chtěli inspirovat, můžou si vzít mapu volebních výsledků a volební účasti a překrýt si ji s libovolnou mapou sociálně-patologických jevů. Což byl ostatně důvod, proč si osu Karviná, Sokolov, Most, Ústí nad Labem vybrali. Nebo ne?

Zmíněná města se dlouhodobě pohybují na spodních příčkách indexu kvality života. Karviná je úplně poslední, 206. z 206 českých měst, Sokolov je 195., Most na 203. místě a Ústí jako krajské město o něco výš – na krásné 167. pozici. V praxi to znamená, že selhávají ve většině sledovaných oblastí, cenzura nebo zavírání dezinformátorů, o čemž byla řeč v mostecké Severce, to ale rozhodně není.

Jsou to obrázky skoro jako ze Sloního muže, slavného filmového dramatu režiséra Davida Lynche. Politici si svůj zaostalý sever hýčkají jako onen kabinet kuriozit, nebo chcete-li freak show, kterou obrážejí a ukazují na svých sociálních sítích.

Vydělávají na tom úplně stejně jako filmový majitel pouťového kabinetu Bytes, a je celkem jedno, že v jejich pojetí ze zaostalých krajů třískají „jen“ marketingové body. V jejich světě je to nejcennější platidlo.

To, že si české politické elity nechaly za třicet let vyrůst uvadlé pohraničí, je jejich vizitka, ostuda a zločin. Když ho pak obrážejí jako pouťový cirkus a vystavují se s nebohými domorodci (a je celkem jedno, že jde často o stejně vyšinuté jedince, jako jsou sami, jen trochu jinak), je pak důsledek úplné ztráty soudnosti a původního smyslu politiky.

Severočeská pánev je zase nechá vytěžit, co potřebují, tentokrát „jen“ body do kampaně. Pak zmizí a nikdo je tady další čtyři roky neuvidí. Leda by Česká televize zase natočila nějaký legrační seriál.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)