Problematické transakce Andreje Babiše obrazem: cesta akcií tam a zase zpátky
PAVUČINY BYZNYSU. Místopředseda vlády Andrej Babiš prodával akcie téže firmy za dvojí cenu. Nakonec ale stejně všechny skončily v jeho vlastním koncernu.
Místopředseda vlády Andrej Babiš čelí v poslední době kritice nejen za nákup dluhopisů od vlastního koncernu Agrofert, ale také kvůli podezřelé transakci s akciemi společnosti Profrost.
HlídacíPes.org se rozhodl pro větší přehlednost tento příběh zmapovat pomocí grafických nástrojů.
Z nashromážděných informací vyplývá nejen to, že Babiš prodával akcie firmy za jednu cenu svému Agrofertu a za jinou firmě své manažerky, ale že nakonec všechny akcie stejně skončily v jeho vlastnictví. Tedy opět v koncernu Agrofert.
„Pokud by akcie společností, které Andrej Babiš Agrofertu prodal, byly předražené, mohl by se Andrej Babiš dopustit trestného činu porušení povinností při správě cizího majetku, byť je vlastníkem Agrofertu,“ shrnul již dříve pro HlídacíPes.org právník Aleš Rozehnal.
Vzhledem k podezření, že se mohlo jednat o daňové úniky, schválili poslanci usnesení, podle kterého má Babiš do konce dubna veškeré nejasnosti věrohodně vysvětlit. Pokud tak neučiní, mohl by případ skončit jeho odvoláním ze strany premiéra.
Jedna velká rodina
Začátek Babišova příběhu se společností na výrobu zmrazeného pečiva Profrost sahá do roku 2006, kdy firmu – tehdy ještě s anonymními akciemi, založil. Už v této době byla místopředsedkyní představenstva Simona Sokolová.
Ta se na konci roku 2008 stává také předsedkyní představenstva v Babišově mlékárenské společnosti Olma a současně nastupuje na post generální ředitelky.
Rok na to, v březnu 2010, zakládá Sokolová v sídle Babišovy Olmy se dvěma dalšími společníky novou společnost Rapaces Group, sídlo umístila na adresu svého bydliště ve vile v Olomouci. Firma neměla žádné zaměstnance a nevykonávala žádnou činnost.
A ačkoliv Andrej Babiš vysvětloval motivaci Sokolové k založení firmy touhou pracovat mimo Agrofert, je zřejmé, že Sokolová coby manažerka Olmy byla s Babišovým koncernem dávno v té době spojena a pro firmu z koncernu Agrofert pracovala.
PSALI JSME: Babišův byznys v 7 obrazech: Cesta k miliardám přes veřejné zakázky a evropské dotace
Aleš Rozehnal: Andrej Babiš při vysvětlování příjmu přes půl miliardy zamlčuje klíčová fakta
Pouhý měsíc poté, co Sokolová založila vlastní firmu, přistupuje Babiš k navýšení základního kapitálu ve firmě Profrost ze dvou milionů na 102 milionů korun.
Podíl 78,34 % získává Agrofert, Babišovi tedy zůstává 21,66 % akcií. Dva týdny nato uzavírá Babiš smlouvu na prodej akcií firmy svému koncernu Agrofert za 527,5 milionu korun. Z dokumentů ovšem není jasné, jaký podíl ze svého podílu prodal.
Na to dává odpověď až následující transakce, kdy Babiš za 20,4 milionu korun prodal akcie Profrostu firmě své klíčové manažerky Sokolové Rapaces Group.
Chcete podpořit HlídacíPes.org?
Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.
Z příloh k účetním závěrkám této společnosti vyplývá, že získala 20 % akcií Profrostu. Z toho lze dovodit jediné – Babiš mohl svému Agrofertu prodat za 527,5 milionů korun pouhých 1,5 % akcií.
Tedy za téměř sedminásobnou částku, než za kterou je přenechal Sokolové.
Zpátky pod střechou
Tím ale příběh nekončí – akcie se totiž o pět let později vrací zpět k Babišovi. Na konci roku 2015 Agrofert kupuje za neznámou cenu 100% podíl Rapaces Group. Letos v lednu pak společnost zaniká a je fúzí sloučena s mateřským Agrofertem.
Bývalí společníci, kterým firma patřila, získávají posty ve firmách ovládaných Agrofertem. Sokolová začíná zastupovat Agrofert při výkonu funkce v pěti Babišových společnostech, druhá společnice Daniela Čaplovičová se stává členkou představenstva ve společnosti PMU CZ a zasedá také v představenstvu Profrostu.
Tam také do loňského roku působil v dozorčí radě poslední z bývalých společníků Rapaces Group Ivo Petlák.
Andrej Babiš tak prodal akcie svému koncernu a spící firmě své manažerky, aby je pak zase získal zpět. S jakým záměrem tak místopředseda vlády činil, se snad dozvíme společně s poslanci do konce dubna.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Pavučiny byznysu Karla Janečka: Moje finanční situace je přímo skvělá
Co zbylo z čínského hurá. Ani pohrobkům CEFC se v Česku moc nedaří
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Mají takové články nějakou cenu,nemají.A.Babiš je dravec ,který jako podnikatel lovil tam,kde mu to umožňoval zákon.Současní političtí ubožáci typu Sobotky ,Kalouska ,Fialy,Bělobrádka , komunistů a dalších ,hledají skuliny ve své nemohoucnosti,jak zlikvidovat politicky ing Babiše. Na to jsou hoši hodně změkčilí a prohrají volby a bude to historický správné.Co se tady odehrálo za Klause a později za Zemana je úděsná tak ,že se n a to dravec Babiš už nemohl dívat.Tak šel do politiky a oprávněně má výsledky.
To by bylo hezké a v pořádku, kdyby při tom nešlo o 10,5 milionový český národ! Babiš výsledky má, ale kam se poděl loňský 70-ti miliardový přebytek státního rozpočtu, kdy najednou máme letos nejnižší průběžný výsledek v rozpočtu za posledních 5 let? Kdepak asi ty loňské prachy jsou? A byly vůbec ve skutečnosti?
Josefe, pro lidi jako jste vy podobné články cenu rozhodně nemají. Máte svou „pravdu“ a té se držíte za každou cenu. Pro nás ostatní cenu mají a to zejména proto, že nepopisují jenání Babiše tam kde mu to umožňoval zákon, ale naopak popisují to jak zákon porušoval. Vždycky je dobré vědět kde ministr financí okradl stát (nás) na daních.
Já myslím, že pan Josef jen pro zábavu zlobí, neboť i on přinejmenším tuší, že takových dravců „Babišů“ je tu neurekom, jen se kromě pana Valenty necpou do politiky. To je největší záhada určitě nejen pro mne v případě pana Babiše a já na rozdíl od některých občanů mu nevěřím, že jeho vstup do politiky je veden rozhodnutím „sloužit“ lidu této země. Má jednoduchá úvaha směřuje často v duchu toho, že se snad musel pan Babiš pomátnout. No uvidím, co se z toho jeho projektu vyvine. Doufám, že pan Josef za několik roků nebude muset zařadit do toho peletonu „ubohých“ politiků, které tak s chutí vyjmenoval i pana Babiše a nebude uvažovat o emigraci třeba do někam do Afriky, tam bude volno(Afričané budou v Evropě)a nové možnosti.