Premiér Robert Fico a ministryně kultury Martina Šimkovičová. Foto: TASR / Profimedia

„Přestanou vysílat, nikdo si nevšimne.“ Fico spoléhá na veřejnoprávní apatii

Napsal/a Vojtěch Berger 1. února 2024
FacebookXPocketE-mail

ANALÝZA. Slovenská vláda přibrzdila v plánech výrazně zasáhnout do veřejnoprávních médií. Záměr rozdělit telerozhlas RTVS po mnoha letech znovu do dvou firem a tím i vyměnit vedení obou médií zřejmě prozatím padl. Nová vláda Roberta Fica už ale stihla snížit státní příspěvek pro RTVS a stále tak platí, že slovenská veřejnoprávní média nejspíš čekají hodně hubené roky, s politiky až příliš blízko za zády.

Když loni v červnu slovenští poslanci hlasovali o ústavním návrhu zákona o financování Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) po zrušení koncesionářských poplatků, chyběly ke schválení pouhé tři hlasy. Jak se ukazuje, právě ty měly na budoucnost veřejnoprávních médií na Slovensku fatální dopad.

Předchozí parlament totiž nakonec neschválil ústavní, ale běžný zákon, podle nějž měl RTVS nárok na státní příspěvek ve výši 0,17 procenta HDP ročně. Tedy dokud zákon někdo zase nezmění.

K tomu došlo už za pár měsíců po nástupu Ficovy vlády, která v rámci plošných úspor snížila příspěvek RTVS na „minimálně 0,12 procenta HDP“. V absolutních číslech to znamenalo výpadek asi třetiny příjmů, tedy zhruba 55 milionů eur (1,38 miliardy korun).

„Půjdeme řediteli po krku“

Podle nové koalice se díra v rozpočtu měla zalepit vyšším, možná až pětinásobným podílem reklamy ve vysílání a také – tak jako dřív, kdy ještě existovaly koncesionářské poplatky – pomocí takzvané smlouvy se státem, tedy státní dotace vyjednávané ad hoc pro jednotlivé roky.

Hned v lednu proto ředitel RTVS Ľuboš Machaj představil plán, jak šetřit. První verze úspor počítala i s brzkým vypnutím sportovního a zpravodajského kanálu RTVS, a to dokonce v době před druhým kolem jarních prezidentských voleb na Slovensku. Poté, co Machajovy návrhy Rada RTVS (obdoba, české Rady ČT a Rady ČRo) odmítla, je zatím v plánu místo rušení kanálů jejich sloučení.

O pozici RTVS ve srovnání třeba s Českou televizí asi nejlépe vypovídá fakt, že se jí politici nebojí a že jim očividně ani příliš neleží v žaludku.

Kromě chudší programové nabídky se očekávané snížení příjmů zřejmě promítne i do nižších investic do techniky a do platů. To vše ještě víc oslabí pozici veřejnoprávních médií, která od časů Vladimíra Mečiara procházejí střídavě lepšími a horšími obdobími z hlediska reputace veřejnosti i samotných novinářů. Koncesionářské poplatky se na Slovensku před jejich loňským zrušením nezvyšovaly celých dvacet let.

Robert Fico už loni vysílal směrem k managementu RTVS ostré výroky typu „půjdeme řediteli po krku“. Součástí tohoto tažení mělo být i rozdělení telerozhlasu na televizní a rozhlasovou část, tedy svého druhu návrat k situaci před rokem 2011. Vláda původně argumentovala, že to zlevní provoz RTVS, teď ale od rozdělení spíše couvá.

Zase ten Soros

Šéf mediálního výboru Roman Michelko připouští, že by šlo o komplikovaný proces, vyžadující revizi několika tisíc smluv. Navíc podle RTVS by samotné rozdělení vyžadovalo náklady ve výši desítek milionů eur.

Původně chtěla vládní Slovenská národní strana, jejíž ministryně kultury Martina Šimkovičová má veřejnoprávní média na starosti, předložit příslušný návrh zákona do konce února. Teď se zdá, že koalice i pod tlakem opozičních obstrukcí ve sněmovně kvůli jiným tématům přece jen přibrzdila.

„Mohou být zvýšené kompetence Rady RTVS, která byla doteď úplným statistou. Rada by mohla mít kompetenci řešit například dramaturgii diskusních relací, jestli je vyvážená a nestranná. Může se rozšířit okruh důvodů pro odvolání managementu a množství dalších věcí,“ přiblížil koaliční úvahy poslanec Michelko v rozhovoru pro Denník N.

Slovensko se politického vlivu na veřejnoprávní média nikdy nezbavilo, jen jeho extrémní projevy v éře mečiarismu vystřídala méně viditelná „vstřícnost“ k politikům v jiných obdobích.

Někteří členové Rady RTVS ostatně do dramaturgie veřejnoprávních médií rádi mluví už teď, mimo svou kompetenci. Radní Jozef Chudík tak například na jednom z lednových zasedání kritizoval, že se do vysílání dostávají „Sorosovy nadace“.

Před prezidentskými volbami by také podle něj neměly v RTVS dostávat tolik prostoru průzkumy preferencí, protože jsou podle Chudíka „zdiskreditované“ a mají „manipulativní pozadí“. Lze si poměrně snadno představit, co by podobně smýšlejícím radním umožnilo zmiňované posílení pravomocí vůči managementu.

Jiné než za Mečiara. A přece podobné

Jednou z prvních viditelných obětí úspor v RTVS se stala galerie v budově Slovenského rozhlasu, která kvůli nedostatku financí oznámila konec činnosti. Z pohledu nezávislé žurnalistiky jde pochopitelně o vedlejší újmu, je ale zjevné, že nezůstane jen u ní.

Mezinárodní novinářské organizace hned v prosinci po oznámení snížení státního příspěvku pro RTVS varovaly, že jde ve spojení s dalšími plány koalice o krok směřující k politickému ovládnutí veřejnoprávních médií na Slovensku.

Faktem ale je, že k tomu už dávno došlo, byť ne tak okatě jako třeba v sousedním Maďarsku nebo Polsku. Slovensko se totiž politického vlivu na veřejnoprávní média nikdy nezbavilo, jen jeho extrémní projevy v éře mečiarismu vystřídala méně viditelná „vstřícnost“ televize a rozhlasu k politikům v jiných obdobích.

Týká se to i současného předsedy koaliční Slovenské národní strany Andreje Danka. Analýza organizace Transparency International z roku 2019 ukázala, že RTVS Danka coby tehdejšího šéfa parlamentu i jeho stranu SNS v předchozím kabinetu Roberta Fica nápadně zvýhodňovala v pozitivitě zpravodajství i počtu zmínek.

Pozici RTVS oslabují i její vlastní chyby, jako když například předloni na výročí sametové revoluce odvysílala celý zhruba hodinový projev předsedy strany Smer, tehdy opozičního poslance a dnešního premiéra Roberta Fica. Bez kontextu, bez komentáře odborníků, jako běžnou součást programu.

Nikdo by si nevšimnul…?

I když vedení RTVS tvrdí, že třeba loňský vánoční program přinesl televizi nejlepší divácké výsledky za dvacet let a že veřejnoprávní médium dokáže čtyři dny v týdnu v hlavním vysílacím čase konkurovat komerčním stanicím, o pozici RTVS ve srovnání třeba s Českou televizí asi nejlépe vypovídá fakt, že se jí politici nebojí a že jim očividně ani příliš neleží v žaludku.

„Kdyby teď Slovenská televize přestala vysílat, nikdo si toho ani nevšimne,“ rýpnul si do RTVS třeba dlouholetý poslanec za Smer Dušan Jarjabek i v narážce na to, že veřejnoprávní média na Slovensku vzhledem k jejich složité historii, nepříliš odvážnému zpravodajství a blízkosti k politikům širokou veřejnost za srdce příliš neberou.

S tím ale počítala nová Ficova vláda i při plánované novele trestního zákona včetně kontroverzního a i ze zahraničí kritizovaného rušení speciální prokuratury. Kvůli únavě z politiky, vánočnímu období a zimě neměla veřejnost dělat kabinetu problémy.

Namísto toho však vypukly na Slovensku desetitisícové protesty proti vládním krokům. A RTVS nezbývá než spoléhat na něco podobného, pokud dojde na nejhorší.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)