Robert Fico. Foto: Marko Erd/SME/Profimedia

„Jdeme po krku šéfovi veřejnoprávní televize.“ Odbržděný Fico na Slovensku vyhlíží volby

Napsal/a Vojtěch Berger 2. března 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

ANALÝZA. Nedávné páté výročí vraždy Jána Kuciaka na Slovensku ukázalo, že nezávislí novináři jsou v zemi stále ohrožený druh. Za poslední roky výrazně vzrostl počet verbálních útoků proti nim, veřejnoprávní média nemají zaručený systém financování a expremiér Robert Fico z opozice otevřeně vzkazuje, že půjde řediteli veřejnoprávního telerozhlasu RTVS „po hlavě a po krku“. Předčasné volby na Slovensku budou už v září a Ficův Smer je nyní v průzkumech vysoko.

O Robertu Ficovi si lze myslet cokoli, těžko mu ale jde upřít cit pro politický marketing. Týká se to i kulis, v nichž pronáší svá – postupem let čím dál „odbrzděnější“ – poselství. Jako když si koncem února postavil řečnický pultík přímo před budovu Slovenského rozhlasu. Tématem byla samozřejmě cenzura, respektive to, co Fico a spol. za cenzuru označují.

Šlo o to, že RTVS (Rozhlas a televize Slovenska) nepustila do vysílání diskusní relace poslance Ficovy strany Smer Ľuboše Blahu. Ten přišel neohlášeně namísto původně domluveného hosta, rovněž z Ficovy partaje. RTVS v souladu s tím uplatnila institut „prázdné židle“ a v debatě s ministrem obrany tak zástupce opozice chyběl.

Jdeme řediteli po krku

Moderátorka relace následně dostala e-mailové a telefonické výhrůžky, včetně hrozeb fyzickou likvidací, hromadným znásilněním nebo ublížením rodině.

RTVS podala trestní oznámení a politikům vzkázala, že podobné výhrůžky mohou souviset „se zvyšující se agresivitou komunikace ve veřejném prostoru a šířením nenávisti vůči novinářům“. Robert Fico zareagoval, jak jinak – dalším šířením nenávisti.

„Jdeme samozřejmě po hlavě a po krku šéfovi RTVS panu Machajovi,“ řekl na zmiňované tiskovce před sídlem veřejnoprávního rozhlasu s tím, že „veřejnoprávní média na Slovensku zmizela jako ranní mlha“ a že zbyly jen „čistě státní instituce, které plně kontroluje vláda Slovenské republiky“.

Vedle Fica v tu chvíli stál zmiňovaný poslanec Blaha, který si také přisadil: „Ukažte mi zemi v Evropské unii, kde si představitel vládní koalice může vybírat, kdo z opozice s ním půjde diskutovat. Něco takového se v žádné demokratické zemi nemůže stát.“

Což o to, třeba v takovém sousedním Maďarsku se opozice do státních médií nedostane pro jistotu skoro vůbec, natož, že by politici vládního Fideszu měli na výběr z několika oponentů. Ale zůstaňme na Slovensku.

Udělat pořádek s neziskovkami a médii

Ze slov Roberta Fica i dalších tváří Smeru by se snad při velké dávce fantazie i neznalosti slovenských reálií mohlo zdát, že jim jde o blaho a nezávislost nejen veřejnoprávních médií. Nesměl by to ale být právě Fico, který už před mnoha lety říkal novinářům „špinavé protislovenské prostitutky“ a který coby symbol staré éry musel po protestech veřejnosti před pěti lety po vraždě Jána Kuciaka opustit úřad.

Jeho poslanec Blaha, kterému se nelíbí údajná cenzura veřejnoprávních médií, také nedávno voliče v kulturním domě v Novém Meste nad Váhom ujišťoval, že když se Smer dostane k moci, „udělá pořádek“ s neziskovkami a právě i s médii. Předčasné volby budou na Slovensku za necelých sedm měsíců.

Paradoxně právě v této situaci, kdy zemi vede vláda bez důvěry parlamentu a část opozice se snaží atmosféru ve společnosti maximálně vyhrotit a pak toho využít, přišla veřejnoprávní média o stabilní zdroj financování. Slovenský parlament k letošnímu červnu zrušil koncesionářské poplatky, nově by se měla RTVS financovat pevně daným procentuálním podílem HDP.

Zastánci zákona argumentují tím, že už teď velkou část rozpočtu RTVS tvoří přímý státní finanční příspěvek, protože dvacet let nezvyšované koncesionářské poplatky dávno nepokryjí náklady. Jeho odpůrci naopak vidí riziko ještě většího politického vlivu na veřejnoprávní média.

Zákon však teprve míří do meziresortního připomínkového řízení a jeho finální podoba i podpora v rozkolísaném parlamentu je nejasná. Pokud by se přitom součástí jakékoli příští vlády stal Ficův Smer, který se aktuálně v průzkumech přetahuje o první místo, z výše uvedených příkladů je zřejmé, jak moc by mu asi na stabilním financování RTVS záleželo.

Policejní prezident „gestapáček“

V zemi, kde před pěti lety zavraždili investigativního novináře, však obavy z budoucnosti médií logicky nezasahují jen veřejnoprávní rozhlas s televizí, ale všechny redakce. A netýkají se jen peněz, ale i fyzické bezpečnosti novinářů.

V čerstvém průzkumu pro Investigativní centrum Jána Kuciaka 66 procent dotázaných novinářů uvedlo, že v uplynulých dvanácti měsících zažilo útok nebo hrozbu kvůli své práci. Téměř polovina dotázaných novinářů si myslí, že za posledních pět let se počet incidentů zvýšil. A 97 procent novinářů by uvítalo systém, který by jim pomohl čelit útokům, ohrožení nebo žalobám.

Policejní prezident Štefan Hamran novináře vyzval, aby výhrůžky nahlašovali policii, protože to podle zmíněného průzkumu dělají jen v každém desátém případě.

Avizoval také, že policie začne v regionech vytvářet kontaktní místa pro investigativní novináře. Ministr spravedlnosti Viliam Karas slíbil, že zvýšenou ochranu novinářů, ale třeba i zdravotníků, bude obsahovat i novela trestního zákona.

A Ficův poslanec Ľuboš Blaha? Na svém kanále na sociální síti Telegram označil policejního prezidenta za „přemotivovaného gestapáčka“.

Okamura a jeho klub džentlmenů

Slovenské předvolební překřikování v mediální agendě v něčem připomíná aktuální českou debatu o změnách zákonů o České televizi s rozhlasem, o zvyšování počtu členů Rady ČT i zapojení Senátu do volby radních.

Hnutí SPD Tomia Okamury si na údajnou (avšak ničím nepodloženou) cenzuru ve veřejnoprávních médiích stěžuje už dlouho a Ficovu opoziční rétoriku o mediálním spiknutí přebírá už i ANO Andreje Babiše.

Debata je to plná faulů (SPD ve skutečnosti nechce do hry zapojit Senát, protože v něm tradičně není téměř zastoupená) nebo nesmyslů (ne, změnou zákona na tom opravdu nebudeme jako Orbánovo Maďarsko, jak tvrdí třeba poslanec ANO Aleš Juchelka). Ve srovnání se Slovenskem to vše ale stále vypadá jako diskuse relativně kultivovaného klubu džentlmenů.

Dá se přitom čekat, že s blížícími se volbami bude Ficova rétorika – nejen v mediální agendě – ještě gradovat a že na „špinavé protislovenské prostitutky“ budou slovenští novináři vzpomínat jako na doby, kdy se bývalý premiér ještě relativně krotil.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)