Předotované městečko Úštěk. Minulé vedení nasmlouvalo projekty za víc než čtvrt miliardy
Historické městečko Úštěk zná konečný účet za „dotační optimismus“ minulého vedení radnice z let 2019 až 2022. Celková hodnota vysoutěžených a zasmluvněných projektů překročila částku 334 milionů korun, většinou bez jakéhokoli finančního krytí. Oznámil to starosta Ondřej Elísek. „Z jakých prostředků měly být projekty hrazeny, je záhadou,“ uvedl starosta v městském zpravodaji. Město se dluhy pokusí splatit prodejem svého nemovitého majetku.
Částka, která zhruba třikrát přesahuje celý běžný městský rozpočet a několikanásobně pak sumy, které město může vydávat na investice, se stala podkladem pro trestní oznámení a pověření kontrolního a finančního výboru ke kontrole hospodaření minulých let. Po loňských komunálních volbách nebylo dlouho přesně zřejmé, jak velký rozsah mají finanční problémy, do kterých město minulé vedení přivedlo.
Konkrétní čísla teď zveřejnil starosta Ondřej Elísek. Celková hodnota vysoutěžených zakázek, z větší míry bez finančního krytí, činila 334 milionů a 814 tisíc korun. Šlo jak o projekty realizované, například komunitní centrum, dále projekty v různých fázích realizace, jako je například rekonstrukce základní školy nebo výstavba sportovní haly, ale i projekty, které nové vedení města zastavilo, aby zabránilo dalšímu zadlužování města. To se loni na podzim po komunálních volbách ocitlo na hraně bankrotu.
Hlavně ty dotace…
Minulé volební období 2018 až 2022 bylo v Úštěku časem masivní výstavby a rekonstrukcí. Město se pustilo do opravy kina, přestavby bývalého mlýna na vícefunkční sportovní halu, začalo opravovat povrchy a sítě v Údolní ulici a rekonstruovat základní školu Aloise Klára. Rozjelo i řadu menších projektů.
Související články
Trestní oznámení za finanční krizi městečka Úštěk. Kdo ho přivedl na pokraj bankrotu?
Konec dotačního království. Historické městečko Úštěk přivedlo minulé vedení na pokraj bankrotu
Tuto bilanci se podařilo do letošního března stabilizovat. Stav dlužných částek v neuhrazených fakturách činil k 1. březnu cca 8,6 milionu korun, město ale muselo omezit výdaje a zastavit větší část projektů. „Město Úštěk tedy uhradilo za pět měsíců závazky vůči věřitelům ve výši cca 17,4 milionu, samozřejmě je to na úkor jakýchkoliv investic a potenciálního rozvoje města a našich obcí,“ uvádí starosta.
Celkové dluhy města činí víc než 60 milionů korun a Úštěk bude muset začít s rozprodejem svého majetku. „Pro klid nájemníků a občanů, bytové domy v majetku města se prodávat nebudou,“ říká starosta, podle kterého se prodeje budou týkat pozemků, případně části městských lesů.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
„Konkrétně se jedná o 12 stavebních parcel v katastrálním území Starý Týn, kde nejsme sami schopni investovat do zasíťování parcel. Dále je předpoklad odprodeje plochy městských pozemků v oplocených zahradách a pod nemovitostmi, které mají občané v nájmu a budou tak mít možnost k jejich odkoupení,“ uvádí starosta s tím, že jsou dále vytipovány i dílčí úseky lesů v místech, která jsou městem špatně obhospodařovatelná a se špatnou dostupností.
Minulé vedení radnice soutěžilo projekty s předpokládaným dotačním pokrytím ve čtyřech letech. V roce 2019 šlo o částku 54 milionů, další dva roky 2020 a 2021 suma vždy přesáhla 100 milionů korun. Ve volebním roce 2022 pak přibylo dalších 74 milionů. Část z těchto vysoutěžených akcí nyní město muselo zastavit. „Soudní spory nehrozí, projekty se podařilo zastavit včas, zjednodušeně řečeno ve fázi vysoutěžení,“ řekl pro HlídacíPes.org starosta Elísek.
Minulé vedení radnice se k dopadům svého hospodaření nehlásí. Bývalý starosta Jan Mazíni se po prohraných volbách dokonce z městečka odstěhoval, nikoho z nového vedení o tom ovšem neinformoval a přesídlil do okresních Litoměřic. Zastupitelstvo ho tak v souladu se zákonem zbavilo i mandátu zastupitele.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Oklepat se z neúspěchu, smát se s Patrikem Hartlem a doufat v lepší Česko
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
Dotace jsou zločin, otráví a zničí všechno kolem a najdete je u kořene většiny dnešních problémů.
Dotace jsou skvělá myšlenka v rukou zkorumpovaných lidí.
Ostatně tito lidé, o kterých mluvím, na co (i koho) sáhnou, to se promění v to, co sami jsou. Odporná skupinka lidských zrůdiček, chcete-li pohrobci KSČ.
Ekonomický nesmysl, ale bohužel takto funguje zastupitelská demokracie. Kdyz si nahradime miliony miliardama, tak zjistíme že presně tak pracuje i vl
áda. I s tím závěrem…Járku, kde se stala chyba, takhle to snad chtel i Masaryk? Nebo presneji, ono to takhle spatne fungovalo i za Masaryka, ale to uz se to tech legend o prvni republice nedostalo?
Ekonomické nesmysly… hmmm
Zastupitelská demokracie… hmmm
Všechno to jsou nástroje. Je jen otázka jak se používají.
Z mého pohledu, a jak i vy sám sdělujete, kdo nepracuje ať nejí… V tom případě kdokoli v důchodu, když nepracuje, ať tedy nejí. Ne?
Ať ty slabé kusy, právnické osoby… ale ať nejsme diskrimační! Takže i fyzické osoby, pokud jsou slabí a nevýkonní, tak ať nejí. Ať zkrachují jak podniky, tak i osoby. Uděláme továrnu na psí konzervy a bude. Není člověk, není problém.
I propiska se může stát vražednou zbraní, ale asi těžko jí můžeme pokládat za vinu, do jakých rukou se dostala. Ne?
Když Vy sám pletete dohromady různé pojmy zastupitelskou demokracii a důchodový systém.
Přitom, snad si vzpomenete, že i za komunistů se tu vyplácely seniorům důchody, komunisté lidem kupodivu nevyhrožovali že na důchody nebude, ale kupodivu, tady žádná skutečná zastupitelská demokracie.
Mimochodem, že mám nějaké znalosti z historie, ony se nějaké penze vypláceli vybraným úředním profesím už za císaře pána..A ani tenkrát kvůli tomu stát nezkrachoval:))))))
Jenomže, ono něco jiného je právo zvolené úzké skupinky lidí ten stát či tu obec devastovat a rozkrádat. Dalo by se říct chvála bohu jen do příštích voleb. Jenomže vzhledem k tomu že po nich mohou přijít další a podobní a budou konat podobně , tak ty 4 roky je dnes dost dlouhá doba.. Jak ve vládě státu, tak i té obce..
Nějak se divím, že to nedošlo ani panu Masarykovi, a jak to byl chytrej pán.
Asi měl pravdu cynik a krizový politik Churchill, když řekl že demokracie je nejhorší způsob vlády, s výjimkou všech ostatních způsobů, které jsme vyzkoušeli
Nepochopil jste můj příspěvek. Ostaně čekal jsem to, „profesionální komentátor“ je zajetý ve svých kolejích a jen těžko přijímá nové druhy podnětů.
Asi jsem skutečně nepochopil Váš příspěvek, takže jsem se zaměřil na to podstatné, že zrovna důchodce nikdo padnout nenechá. A doplnil, že robustní důchodový systém by měl fungovat (a taky fungoval) dlouhodobě a nezávisle na tom, ktera partaj politiků byla zrovna u moci. Což asi dnešní demo politici nedokážou pochopit, a snaží se prakticky s každou vládou vymýšlet nové úpravy a reformy téhož-
A k tomu dalšímu, nepsal jsem o žádných živnostnících (jejich práce si vážím a je mi líto, pokud zkrachují a ukončí ji). psal jsem a to je zcela zřejmé o politicích, kteří „hospodaří“ s veřejným majetkem..A to – jak uváděno, často dosti špatně…
Tady nejde jenom o Úštěk, ale nepřehledná pravidla v dotační politice prorůstají celou společností odshora až dolů. To chápu jako nejhorší zlo za posledních 33 let. Jestli chce vláda řešit jednotlivosti, pak nesmí řešit každou zvlášť, nýbrž najít komplexní východisko. Samozřejmě to bude schopnost každého subjektu obstarat si legálně na svou činnost dostatek peněz. Pak by podstatně ubyl stres obyvatel celé země a přibyl smysluplný náhled na zdravý vývoj obyvatelstva.