Miloš Zeman uděluje nejvyšší státní vyznamenání Robertu Ficovi (2014). Foto: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Přátelství se Slovenskem není přátelství s Ficem. Konec frází, je čas na upřímnost

Napsal/a Vojtěch Berger 7. března 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Rozhodnutí české vlády zrušit společné zasedání se slovenským kabinetem naštvalo spoustu lidí. Nikoli překvapivě vesměs těch, kdo nekriticky obdivují premiéra Roberta Fica, jehož otevřeně proruské výroky ke zrušení akce vedly. Česko se Slovenskem to však bez další schůze politiků jistě přežijí a tahle „roztržka“ je šancí oprášit vzájemné vztahy od letitého nánosu floskulí.

Česko na Slovensku díky bezproblémovým vztahům žádného velvyslance nepotřebuje, stačil by konzul. Tahle úvaha bývalé slovenské premiérky Ivety Radičové z roku 2013 dnes může vyvolávat lehký úsměv. Dá se naopak čekat, že český ambasador v Bratislavě Rudolf Jindrák bude mít v příštích měsících co vysvětlovat.

Ve stejné době, tedy zhruba před deseti lety, se také objevila tradice společných zasedání české a slovenské vlády. Symbolické gesto, které kromě snědených chlebíčků a společných fotek nemělo velké politické dopady, mělo ilustrovat „výjimečné“ česko-slovenské vztahy. Ty jsou teď prý v ohrožení – tím, že se jedna z takových schůzí nebude konat. Opravdu?

Náplast jménem „česko-slovenské vztahy“

Nejdříve připomeňme, co Fialovu vládu k odložení společného zasedání s kabinetem Roberta Fica vedlo. Při druhém výročí ruské invaze na Ukrajinu Fico prohlásil, že Západ „falešně démonizuje ruského prezidenta Putina“ a že EU „podporuje vzájemné zabíjení Slovanů“.

Kapky do hrnečku české trpělivosti, než definitivně přetekl, však přibývaly postupně. Připomeňme všechny konfrontační až výhrůžné výroky z Ficovy loňské předvolební kampaně, proti médiím, tehdejšímu vedení policie i svým politickým oponentům, na které tehdy reagoval i nově zvolený český prezident Petr Pavel s tím, že ho „vývoj na Slovensku znepokojuje“.

Zrušení mezivládní schůzky je tedy logický a upřímně řečeno i nejméně bolestivý krok a signál do Bratislavy, že jen náplast jménem „česko-slovenské vztahy“ úplně každý bolák nezakryje.

O to zajímavější je pozorovat, kdo všechno okamžitě v Česku vystartoval na obranu česko-slovenského přátelství. Jsou to ve skutečnosti obránci přátelství s Ficem a spol., ne se Slovenskem jako takovým. Zde je krátký výběr reakcí, bez nároku na úplnost:

Fialův kabinet se projevil jako spolek ubožáků, nerespektující hluboké lidské, kulturní, hospodářské, ale i letité politické vazby České a Slovenské republiky.“

(Michal Hašek. Svůj titul JUDr. získal na pofidérní fakultě ve slovenském městě Sládkovičovo, pod vedením dlouholetého poslance Ficova Smeru Mojmíra Mamojky).

„Pokud strana PRO uspěje ve volbách, tak obnoví přátelské vztahy se Slovenskem a Maďarskem. A to na takovou úroveň, jaká tu od roku 1993 nebyla.“

(Jindřich Rajchl. Aktuálně spolupracuje s nominanty slovenské vládní strany SNS, provozovateli obskurního kanálu TV Slovan a odpůrci očkování na rozkrývání „covidového managementu“).

„Vláda se ale nemá chovat jako malé dítě. Pokud s kroky slovenské vlády nesouhlasí, o to spíš s ní má jednat a přesvědčovat ji o změně pozice. V případě Slovenska, se kterým nás vždy pojily mimořádně silné a dobré vztahy, to platí dvojnásob.“

(Andrej Babiš. Jeho Agrofert má na Slovensku výrazné byznysové zájmy v zemědělství, potravinářství a chemickém průmyslu. Chemička Duslo Šaľa z Babišova Agrofertu dostala od Ficovy vlády výraznou daňovou úlevu. Loni Babiš otevřeně podpořil Roberta Fica ve volbách videem natočeným během volebního moratoria na Bratislavském hradě. Při Babišově první návštěvě v premiérské funkci v Bratislavě v roce 2018 ho Fico přivítal slovy „Vitaj doma“).

„Je velice snadné bořit a velice obtížné budovat. Fialova vláda se vydala cestou boření, protože budovat neumí. Přerušení česko-slovenských vztahů je podle mého názoru hrubá politická chyba.“

(Miloš Zeman. V roce 2014 udělil tehdy padesátiletému úřadujícímu premiéru Ficovi nejvyšší české státní vyznamenání).

„Fialova vláda ničí přátelské vztahy s bratrským Slovenskem a rozbíjí Visegrád.“

(Tomio Okamura, dlouhodobě bez výrazných politických spojenců na Slovensku, nejblíž má aktuálně k post-fašistickému hnutí Republika, které se oddělilo od Kotlebovců a s nímž Okamurova SPD spolupracuje v širší alianci krajně pravicových stran před eurovolbami).

Exprezident Václav Klaus, který Fica dlouhodobě podporuje a loni ho označil za „znovu se rodící hvězdu“, místo komentáře zveřejnil oznámení, že se příští týden v Bratislavě osobně s Ficem setká.

„Milý Miloši“, „Milý Roberte“

Když to shrneme – není pochyb o tom, že vzájemná pozice Česka a Slovenska je díky dlouhé společné historii ve světě unikátem. Dokazují to hluboké osobní, byznysové, kulturní a další vazby, vzájemná provázanost médií, vzájemný humor, vzájemné špičkování i zřejmě nesmrtelná klišé sportovních komentátorů o „pikantních“ či „bratrovražedných“ česko-slovenských soubojích.

Na druhé straně, v posledních letech se především díky výše zmíněným tvářím české politiky tyto vztahy až příliš často omezovaly na fráze typu „Milý Miloši“, „Milý Roberte“, případně „Milý Andreji“ a jako důkaz vzájemného přátelství sloužila státní vyznamenání. Kromě zmíněného metálu Zemana Ficovi si vyznamenání v roce 2013 vzájemně předali i tehdejší prezidenti Klaus a Gašparovič.

Není pochyb o tom, že za normálních okolností by v této povinné jízdě nadstandardních vztahů pokračovala i Fialova vláda. Veřejnost to tak nějak očekává a navíc, buďme rádi za každou zemi, s níž neřešíme primárně konflikty, ale spíš pozitivní témata.

Okolnosti ale normální nejsou a o to víc je třeba Fialovu vládu ocenit, že toto gesto směrem k Ficovi – navzdory silné skupině jeho tuzemských zastánců – udělala. Zní to možná přehnaně, ale sáhnout na Slovensko chtělo možná víc odvahy než leckteré jiné zahraničně politické rozhodnutí českého kabinetu v posledních dvou letech.

Je příznačné, že to nejvíc vadí právě hlasitým zastáncům „suverénních národních států“ a „sebevědomých zahraničních politik“.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)