Poslední služba Mafry Babišovi? Ještě jednou si pořádně kopnout do ČT
GLOSA. Lifestylové magazíny vydavatelství Mafra už svému majiteli, kterým je formálně stále Andrej Babiš, posloužily mnohokrát. Politickou propagací v předvolebních kampaních, ale třeba i útoky na veřejnoprávní Českou televizi, která Babišovi dlouhodobě leží v žaludku. Naposledy se do ČT obul týdeník Rytmus života. Je to absurdní čtení plné polopravd, manipulací a faulů. A na část Babišových voličů bude jistě fungovat.
Mezi klasický koktejl receptů, příběhů o tom, co nového v českém showbyznysu a reklam na výživové doplňky, tentokrát redakce Rytmu života vměstnala i dvoustránkový text „Otesánek z Kavčích hor“. A jestli něco snese okřídlené označení „hnojomet“, je to právě tenhle materiál.
Zarážející (i když vlastně ani ne) je především naprostá argumentační shoda mezi autory článku a majitelem holdingu Agrofert a tedy i vydavatelství Mafra Andrejem Babišem. Ten na ČT útočí dlouhodobě a i když antimonopolní úřad v lednu posvětil prodej jeho Mafry miliardáři Karlu Pražákovi, dá se zatím předpokládat, že k samotnému převzetí ještě nedošlo.
ČT je dražší než v 50. letech!!!
Text ve stručnosti opakuje to, co Babiš dokola říká ve sněmovně i na sociálních sítích – všechno se zdražuje a vláda chce navíc tahat lidem z kapes vyšší koncesionářské poplatky (ty Babišovo ANO plánuje po případném návratu do vlády úplně zrušit). A co je nejhorší, platit poplatky mají všichni s možností příjmu televizního programu, tedy třeba i majitelé mobilních telefonů.
„Otesánkovi z Kavčích hor by tak podle odhadů jen za příští rok mohlo přibýt dalších 230 tisíc platících ‚chudáků‘ a jeho souhrnné příjmy by vzrostly o skoro jednu a půl miliardy!“ straší čtenáře (či spíše čtenářky, na které je tento segment titulů Mafry dlouhodobě zaměřen) článek.
Následuje festival snahy uvázat uzel z hodně rozvařené nudle: „Televizní poplatky tahala Československá televize už z kapes našich dědů. Platit se začaly v roce 1955, tehdy byla jejich výše 15 korun měsíčně,“ šokuje Rytmus života s tím, že pokud zvýšení poplatků projde, bude to víc než desetinásobek původní sumy.
Srovnávat státní televizi v nejtužším období komunistické totality se současnou veřejnoprávní ČT? Pro ženské čtení z Mafry žádný problém, stejně jako přivřít oči na skoro sedmdesátiletým cenovým rozdílem. Pojďme dál.
Argument Orbánem
„Věděli jste, že ve světě poplatky končí?“ ptá se investigativní oddělení křížovkářské redakce a vytahuje nemilosrdný „argument Maďarskem“.
„K nahrazení státními dotacemi došlo už i v Maďarsku.“ No jistě, zároveň ale také došlo k faktickému zrušení veřejnoprávních médií a jejich nahrazení spolehlivě šlapající propagandou vlády Viktora Orbána.
Související články
Babiš dostává v kampani ve svých médiích prostor za miliony. Prý na ně ale nemá vliv
Kdo krade cukroví u Babišů. Ženské magazíny Mafry čtenářům servírují příští prezidentský pár
„Ale aby se naši zákonodárci konečně poučili, není potřeba ani jezdit tak daleko. Na Slovensku byly koncesionářské poplatky definitivně zrušeny k loňskému červenci, rozhlas a televize jsou financovány přímo ze státního rozpočtu.“ Ano, a to tak dobře, že hned po nástupu k moci Ficova vláda tento státní příspěvek už tak dost „vyhublé“ televizi s rozhlasem RTVS pro jistotu snížila. To tak, vy veřejnoprávní vyžírky!
A jestli snad někdo přece jen dosud pochyboval, co si o Babišově plánu zrušit koncesionářské poplatky v Česku Rytmus života vlastně myslí, teď už nemusí: „Hlavní autoři slovenské změny trefně tvrdí, že výběr koncesionářských poplatků je nespravedlivý a neetický, protože chce po lidech, aby přispívali na veřejnoprávní média, ať už jejich služby využívají, nebo ne.“
Zatímco když se poplatky zruší a ČT s ČRo začne platit stát… Škoda že v článku není pro zpestření kvízová otázka, odkud se berou peníze ve státním rozpočtu. Ale nekažme si historku fakty.
Snad jen nepatrná oprava: „Hlavní autoři slovenské změny“ jsou už několik měsíců v opozici a na toto téma netvrdí vůbec nic, ani trefně, ani jinak. O zrušení poplatků se na Slovensku rozhodlo ještě za vlády Eduarda Hegera v prosinci 2022.
Jak slavní v Mafře volili Babiše
Mimochodem, výše zmíněný hanopis na Českou televizi není v Rytmu života první. Už v létě 2022 vydal časopis článek „Vydírá své diváky?“, který se také snažil navodit dojem, že ČT zneužívá veřejné prostředky a který z lehkého čtení na léto také hodně trčel.
Čtení na léto od Babiše: Hnojomet na ČT mezi křížovkami a recepty
Majitel Agrofertu, tedy i Mafry a s ní i zmíněných časopisů, Andrej Babiš dlouhodobě tvrdí, že majitelem není, protože firmy převedl do svěřenských fondů. V tom případě má ale neuvěřitelné štěstí, že mu zrovna v tak vlivném vydavatelství tak dlouhodobě fandí a tisknou přesně to, co potřebuje.
Babiš naposledy nadával České televizi v půlce ledna během svého obstrukčního projevu ve sněmovně. Znovu se opřel do moderátora ČT Martina Řezníčka a jeho výkon v loňské prezidentské předvolební debatě mezi Babišem a Petrem Pavlem označil za „prasárnu“.
Tak se podívejme, co tehdy psaly Babišovy lifestylové časopisy.
Vítej zlatý hattricku. Vzkaz "volte Babiše" doručil tento týden čtenářkám už třetí magazín Mafry v řadě (Po pondělním Rytmu života a úterním Času pro hvězdy dnes i Pestrý svět). Začíná to připomínat "nezávislý" regionální tisk v Maďarsku (viz foto). https://t.co/wUVsb6VVMn pic.twitter.com/wjqi8yR38T
— vojtěch berger (@vojber) January 25, 2023
Hned několik z nich vydalo loni těsně před volbami velmi podobný materiál „VIP volí Babiše“, kde méně i více slavné osobnosti českého showbyznysu vyjadřovaly podporu právě Babišovi, v jednom případě i s fotkou zesnulé Ivety Bartošové a Karla Gotta. Hitparádu „prasáren“ nechť si každý sestaví sám.
Jak HlídacíPes.org opakovaně popsal, Babiš a jeho rodina se na stránkách lifestylových časopisů Mafry začali v pozitivně laděných textech objevovat až poté, co je Agrofert v roce 2018 koupil od německého vydavatelství Bauer Media. Do té doby byla politika pro tyto magazíny prakticky tabu.
Teď je na obzoru další vlastnická změna Mafry. A než to bude definitivní, zbývá ještě čas na poslední službu pro Andreje Babiše. Třeba na jedno pořádně jedovaté kopnutí do ČT.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Aleš Rozehnal: Charta pracovníka ČT, kterou navrhuje Jan Souček, je protiústavní
Jak vydělat na ekonomice pravdy, porazit shitstorm a žít s umělou inteligencí
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Copak nevíte, že součástí prodeje Vydavatelství Mafra (a chemičky Synthesie) byla podmínka a „tajná“ dohoda s novým majitelem – KAPRAIN Group lobbisty Karla Pražáka – že masivní reklamou a propagandou podpoří ANO Andreje Babiše v následujících volbách v letech 2024-2026? Především ve sněmovních, v roce 2025! Vždyť se podívejte, jak se změnilo po prodeji vedení Mafra: vůbec NIJAK!!! Všichni ti Babišovi věrní nohsledi setrvávají zakopaní na původních pozicích. Takže předvolební boj se rozjíždí, hurá do útoku!
V článku chybí informace, že se poplatky v EU platí pouze v deseti zemích.
Problém ČT je že není nestranná
co o ní píše „MAFRA“ není podstatné a ani se tím nemíním zabývat
takže slovy autora není na škodu si pro změnu do „MAFRA“ taky kopnout
ano, jsem jednoznačně pro, aby veřejnoprávní prostředky platil stát. Je to jediný způsob, aby platili všichni, protože spoustu lidí na to úplně kašle, bez jakéhokoliv postihu.
Obávám se, že vše, co je v těch článcích, je prostě pravda. Byť je osazenstvu z Kavčích hor nepříjemné, že se to dostalo k lidem.