Poslední bitva sovětského vojáka. Litoměřice chystají novou podobu parku
Ve čtvrtek 12. prosince vzplane poslední bitva pro sovětského vojáka, který v kamenné podobě stojí už pět desítek let na kraji Jiráskových sadů v Litoměřicích. Už od letošního února má město schválené usnesení, které radě uložilo připravit přemístění pomníku „Čest a sláva Sovětské armádě“ na vhodnější místo. Na svém letošním posledním zasedání by rada měla předložit záměr otevřené soutěže na novou podobu této části parku.
Přestože je situace řečí závazných usnesení jasná a jednoznačná, dochází ke klíčovému kroku pro jejich naplnění až nyní, po deseti měsících.
Tím krokem je vypsání otevřené soutěže na novou podobu nároží parku Jiráskovy sady po přemístěném pomníku „Čest a sláva Sovětské armádě“, který byl pořízen městem Litoměřice v letech 1972–1975. Radním to uložilo zastupitelstvo svými dvěma usneseními z února a června letošního roku.
Související články
Sochu sovětského vojáka v Litoměřicích nechceme. Symbol okupace může z parku zmizet
Hraniční kámen ruského impéria v litoměřickém parku. Město řeší, co se sochou sovětského vojáka
Chvíle pro takové spojení podle ní nastává právě teď. „Moje vize je taková, že bychom teď mohli to místo a tu příležitost využít, a to právě ke spojení společnosti a nikoli k jejímu rozdělování, jak, mám pocit, k tomu dochází právě teď. Takže bychom se mohli pokusit tam udělat něco úplně nového a skutečně našeho, což tento voják prostě není,“ dodává Simerská.
Za plány na odstranění normalizačního pomníku stojí iniciativa Za odstranění pomníku „Čest a sláva Sovětské armádě“. Její členové městu nabídli, že na sebe převezmou náklady a zajištění jeřábu a vozidla k převozu sochy na její budoucí místo. To by mohlo být v areálu kasáren Dukelských hrdinů.
Únorové rozhodnutí se v červnu pokusila zvrátit skupina zastupitelů za SPD. Spolu s místní buňkou komunistů, kteří v zastupitelstvu zastoupeni nejsou, předložili petici za zachování pomníku. Tu ale zastupitelé pouze vzali na vědomí a své rozhodnutí o přemístění sochy nechali v platnosti.
„Bratrské slovanské národy““
Bojovníci za bratrství slovanských národů se ale nevzdávají ani nyní. Projednávání veřejné soutěže vzali opět za záminku, aby do zastupitelstva vnesli návrh na „nepřepisování dějin“, jak sami říkají.
„Rudoarmějec zde stojí desítky let a patří do historie města. Domníváme se, že není dobré vykládat dějiny dle aktuální politické poptávky a podléhat vlně rusofobie a vyvolávání nenávisti k jinému, navíc bratrskému, slovanskému národu,“ napsal do posledního čísla Radničního zpravodaje zastupitel za SPD Ilja Baudyš.
Ve svém příspěvku má mimochodem nikoli nepodstatnou chybu: Nejde o sochu Rudoarmějce, tedy vojáka Rudé armády, která byla u osvobozování Československa za druhé světové války. Jde naopak o sochu vojáka Sovětské armády, která vznikla v roce 1946 a jako taková se naopak podílela na okupaci Československa v roce 1968 a v zemi byla i v době vzniku památníku v Jiráskových sadech.
To ostatně ve svém stanovisku pro město zmiňuje ředitel Vojenského historického ústavu v Praze Aleš Knížek:
„Předmětný pomník v Litoměřicích byl odhalen třicet let po skončení druhé světové války, v době vnucené přítomnosti Sovětské armády v Československu. Podobně jako jiné objekty tohoto druhu byl v sedmdesátých letech zjevně určen k demonstraci loajality k Sovětskému svazu. Právě Sovětská armáda se zúčastnila protiprávní vojenské intervence do Československa v roce 1968 s mnoha oběťmi na životech civilních obyvatel. V tomtéž roce byla Sovětská armáda dislokována na území ČSSR, kde setrvala až do roku 1991“.
Autor rekonstrukce souhlasí
Zamýšlená změna musí být dle platné smlouvy konzultována s nadací Proměny, která financovala celkovou obnovu sadů v roce 2014. Zástupce Ateliéru krajinářské architektury z Brna Zdenek Sendler se k tomu krátce vyjádřil už zkraje roku, když zastupitelům napsal:
„Ve stávající situaci se jako autoři obnovy parku přikláníme jednoznačně k odstranění sochy, jejímu uložení do lapidária dějin a na její místo vypsání výtvarně architektonické soutěže.“
(Zdenek Sendler, Ateliér krajinářské architektury, 17. ledna 2024)
Související články
„Stromy jsou apolitické.“ Autor obnovy litoměřického parku souhlasí s přesunem sochy sovětského vojáka
Jak se mají strážci komunistických hranic z Cínovce? Hlídají sochu pohraničníka a republiku Ukrajině nedají
„Do rastru, který může místo i prostorově iniciovat, například formou kamenného lemu, a do něj v pravidelném sponu vysadit stromy, které jsou apolitické, nevyvolají předpokládané emoce, ale budou na místě několik generací působit jako prvek smíření,“ napsal Zdenek Sendler.
O vypsání veřejné soutěže a dalších plánech s památníkem Sovětské armádě budou litoměřičtí zastupitelé jednat ve čtvrtek 12. prosince od 16 hodin.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
„Rozhovor s námi považuje za nutné zlo.“ Příběh kněze, který ustál tlak StB
Ze zadku mu padalo maso… Velká Bystřice a velké, kruté dějiny v ní
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
19 komentářů
A za pár let se děti na školách budou učit, že nás osvobodili Němci.
To by museli být učitelé tak hloupí jak vy. To se ale nikdy nestane.
V „krizových letech“ Mladý Svět zveřejnil dopis čtenáře z Plzně, který byl učitelkou, snad ruštiny, perzekuován za prohlášení, že Plzeň osvobodili Američané. Takže si opravdu nedělám nejmenší iluze.
To je sice pravda, ale až tehdy co zjistili, že se od východu blíží Rusové. To samé platí i pro jiná místa. Určitě v USA o koncentrákách “nevěděli“ Víc věřím na Karkulku.
Ty věříš přece pouze rusáckým pohádkám … tak jaká karkulka.
Vzhledem k tomu že se na těch školách už stejně učí, jak v tom období zlí Češi vyháněli a vraždili hodné Němce, tak by se ta drobnost jako druhá světová válka ani učit nemusela.
Nebo tedy, přesněji je to jedno, při současném způsobu výuky si ty dvě události dnešní mládež ani nedokáže spojit…
Není to omyl? Podle toho co je na spodním okraji té fotky už si stejně místní tu sochu předělali na Nenaviděneho sovětského okupanta a vraha malých dětí.
Takže jako taková by tam mohla pro výstrahu před bolševismem zůstat, ne?
Sundejte památník ruského vojáka osvoboditele a nahraďte sochou Adolfa Hitlera. Vláda, liberálové a Foltýn budou spokojeni. Z EU přijde pochvalný dopis podepsaný Uršulou.
Myslíš soudruha hitlera druhdy spojence soudruha stalina. No nepochybuji, že soudruzi z spd a ksč, tedy momentálních milovníků německých nácků z afd a rakouských z fpo, by tam soudruha hitlera rádi viděli.
Ten kdo tam navěsil ty panenky dětí neví o historii vůbec nic a nebo ví a dělá to záměrně. Inu já bych udělal maličký Auschwitz a Rusáky jako ho osvobozují a nebo tam můžou dát AZOV s jejich vlajkou a uctívat defakto své trýznitele.
Proč by hrdinové z AZOVu uctívali své trýznitele rusácké nácky, soudruhu.
Ve volbách příští rok dostane naše hlasy hnutí STAČILO.
Určitě odstranit a místo sovětského vojáka nainstalovat sochu „našeho milého krajana“ Bernat Posselta. Na slavnostní odhalení pak pozvat pana Hermana, Bělobrádka, Lipavského a jiné příznivce tohoto velikána.
Zbytečně a hloupě se vysmívat umíte. Stačí se podívat, kdo byl úspěšný v průmyslu a obchodu za 1. republiky. Mnoho českých jmen tam není. Zato po květnu 1945 to vzal česko-slovanský živel pevně do ruky a ten úpadek je dodnes vidět. Kde jste vy, kde jsou dnes původem Sudeťáci a kde jsou tolik vysmívaní Rakušané. Historie píše pravdu. Kdo se směje naposled…
Sochu by taky mohli jen přejmenovat.
Místo „Čest a sláva Sovětské armádě“ by tam mohlo být „Čest a sláva Vlasovově armádě“.
Stálo by to míň peněz a jsou s tím zkušenosti.
Myslím,že máme v našem krásném městě více významných osobností,než ruského vojáka.Parku by slušel např.K.H.Mácha,J.Jungmann,nebo F.Holcmann.Co? Občané Litoměřic.
Jenže R.A. Skutečně Litoměřice osvobodila a snad se jí podařilo i zachránit některé vězně z koncentráku Richard.
Nebýt R.A. tak nikdo z vás nežije ty půlhlavo. Byla by tam Germánia. To platí pro celou dnešní ČR. Měl bys jim být vděčný. Příště se na vás vykálí.
A na to jste přišel jak? To vás naučili papouškovat komouši? Sovětský svaz zahajoval 2. sv. válku po boku Adolfa Hitlera 17.září 1939 napadením Polska. Následovalo napadení Finska a 14.prosince 1939 vyloučení Sovětského svazu ze Společnosti národů. Následovala Litva, Lotyšsko, Estonsko, Severní Bukovina a Besarábie…
Jaký by asi byl nakonec rozdíl, mezi Germánií a komunistickým hlupákovem v Československu 1945-1989?
Konečné řešení se týkalo pouze Židů, Slovany si tam svévolně vpašovali komouši a neexistuje pro toto tvrzení žádný dokument ani důkaz. Pokud takový důkaz máte, tak jej předložte. Myslím důkaz, ne vaši nicneříkající dojmologii. Děkuji.