Poslanci s kolty u pasu. Nový zákon o zbraních budí emoce, zas tolik toho ale nemění

Napsal/a Robert Břešťan 8. června 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Česká Poslanecká sněmovna je plná držitelů zbrojních průkazů, myslivců, sběratelů zbraní a vášnivých střelců. Napovídají tomu jak přiznání samotných poslanců, tak i vzrušená debata spojená s přijímáním zákona o zbraních. Tím spíše, že se nová norma dá voličům prodat jako další „diktát z Bruselu“.

Na počátku byl teroristický útok v pařížském klubu Bataclan. Útočníci tam tehdy postříleli 130 lidí. Pouhých pět dní poté Evropská komise představila návrh směrnice o střelných zbraních; přestože jej ve skutečnosti vytáhla ze šuplíku, kde už pěkných pár let ležel.

Návrh vzbudil takřka okamžitě hodně emocí, obav i spekulací. Třeba o tom, že nám „Brusel zakáže“ i hračky či zapalovače se vzhledem zbraně, nebo že je ámen s kluby vojenské historie a že zbrojní průkaz bude muset být i na airsoftové zbraně. Nic z toho se nenaplnilo.

„Na předměty, které mají vzhled palné zbraně („repliky“), avšak jsou vyrobeny tak, aby nemohly být přeměněny k vystřelování hromadné nebo jednotné střely nebo jiného projektilu působením okamžitého uvolnění chemické energie, se směrnice 91/477/EHS nevztahuje,“ stojí v textu přijaté směrnice.

Ta měla být cestou, jak teroristům a zločincům ztížit cestu k nelegálním zbraním.

Střelba slepými náboji

Pravda je, že k původnímu plánu Evropské komise se sešlo na 900 pozměňovacích návrhů a jak říkali sami europoslanci, podařilo se odstranit některé do očí bijící nesmysly. Na jaře roku 2017 novinka Evropským parlamentem prošla.

Členským státům dává ve skutečnosti k jejímu naplnění značnou volnost. Leckde v Evropě jsou dlouhodobě národní zákony mnohem přísnější: zakazují lidem na veřejnosti nosit i nože nebo třeba obranné spreje. Česko je ve vztahu ke zbraním ve skutečnosti hodně liberální a tak to také zůstává.

I když je součástí změny i zákaz poloautomatických zbraní pro civilní použití, ti, kdo tyto zbraně již mají, si je mohou ponechat. V plánu tedy není žádné plošné zabavování zbraní, jak se s chutí strašilo v tuzemsku. Kdo by si ale chtěl soukromě pořídit krátké poloautomatické zbraně se zásobníkem s větší kapacitou než 20 nábojů, či dlouhé zbraně s kapacitou více než deset nábojů, bude mít do budoucna smůlu, to ano.

Co přitvrdilo, jsou hlavně pravidla pro zbraně určené ke střelbě slepými náboji – tak, aby nemohly být přeměněny na ostré zbraně. Právě těmito zbraněmi se vraždilo v pařížském Bataclanu. Přestavěné původně neškodné či znehodnocené zbraně ostatně používá i podsvětí v Česku.

Zločinci sice bývají obvykle krok napřed před paragrafy, ale zpřísněná pravidla pro tyto zbraně by přestavbu měla výrazněji zkomplikovat. Zcela jistě pak nejde o nic, co by mělo vadit sebezapálenějšímu střelci – legálnímu držiteli zbraně.

Česku se ale i tak směrnice nelíbila, k Soudnímu dvoru EU poslala vláda žalobu, ale neuspěla. Soud ji vloni v prosinci zamítl. Česko tedy muselo vytáhnout ze svého šuplíku svůj připravený zákon, který už vloni prošel připomínkovým řízením. Nový zákon o zbraních minulý týden ve středu prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně.

Bylo až dojemné sledovat, jak vystupující poslanci i poslankyně postupně vyznávají svou lásku ke zbraním a sdělují lidu, že oni sami už desítky let mají zbrojní průkaz. Třeba Tomio Okamura si postěžoval, že nově bude muset průkaz „každou chvíli“ obnovovat – lhůta se zkrátí z deseti na pět let.

Kdo se bije za střelce

Držitelů zbrojního pasu je v Česku zhruba 300 tisíc a tvoří společně slušnou lobby, potenciálně i zajímavé voličské portfolio. Počtem to odpovídá plus mínus množství hlasů, které získala v roce 2017 v Parlamentních volbách TOP 09 nebo KDU-ČSL.

Je sice krajně nepravděpodobné, že by byli milovníci zbraní názorově homogenní skupinou, ale i z parlamentní rozpravy u prvního čtení bylo zjevné, kdo mezi nimi především zkouší lovit: SPD a Trikolóra.

Václav Klaus mladší zákon dle očekávání označil za diktát Bruselu, poslance vyzval, aby raději vypověděli Lisabonskou smlouvu, abychom si nemuseli nechat „nařizovat někým jiným, co my chceme.“

Již vzpomínaný Okamura prohlásil, že on sám má zbrojní průkaz už dvacet let a poslance vyzval, aby v rámci ochrany před diktátem Bruselu přijali jeho zákon o referendu, aby „občané dostali možnost hlasovat o našem vystoupení z Evropské unie“.

Před pár lety chodili milovníci zbraní a držitelé zbrojních průkazů demonstrovat, v únoru 2017 dokonce 35 poslanců navrhlo do Ústavy zakotvit právo na zbraň a tehdejší ministra vnitra Milan Chovanec se k tomu nechal vyfotit jako kovboj s winchestrovkou v ruce.

Idea přežila a letos v lednu Senát na základě petice podepsané 100 tisíci lidmi vyzval vládu, aby „při zavádění zbraňové směrnice EU neomezovala právo českých občanů legálně vlastnit zbraň pro vlastní obranu“.

Nahlaste mi flobertku

Ve skutečnosti k žádné vzpouře vlastníků zbraní není důvod. Zákon sice ještě v průběhu projednávání dozná změn, ale už teď je jasné, že oproti současnosti se nic tak zásadního měnit nebude.

I nadále bude k vlastnictví většiny střelných zbraní nutné splnit odborné i lékařské podmínky a zbraně vyžadující zbrojní průkaz povinně registrovat. Jen ty nové poloautomatické už koupit nepůjde, ale zájemci měli dost času se předzásobit.

Co se pravděpodobně změní zásadněji, je oznamovací povinnost pro ty zbraně, které se dají a i nadále budou dát koupit (týká se bezúhonných osob nad 18 let) bez zbrojního průkazu. Až začne zákon platit, měly by se do centrálního registru zbraní hlásit dokonce i nově koupené flobertky, či některé typy perkusních zbraní a také poplašné zbraně a plynovky.

Kvůli tomu ale žádné „vzrušení na vsi“ zapotřebí také není. Konec konců tyhle „hračky“ jsou asi pod rozlišovací schopnost kovbojů z Poslanecké sněmovny i střelecké lobby toužící spíše po poloautomatických „kanónech“ než po slabých flobertkách.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)