Penta má svůj „atomový kufřík“. Podívejte se, jaký byznys si chce pomocí médií ochránit

Napsal/a Robert Malecký 12. srpna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Vidíme příležitosti tam, kde jiní ne. Firemní slogan skupiny Penta v případě médií tak úplně nesouhlasí. Příležitosti v nákupu médií už před slovenskými investory viděli třeba Andrej Babiš, Zdeněk Bakala, Daniel Křetínský nebo František Savov. Nyní Penta definitivně převzala mediální skupinu Vltava-Labe-Press.

Zatímco ale většina novodobých mediálních magnátů hovoří o vstupu do vleklou krizí postiženého mediálního byznysu jako o příležitosti k výdělku a odmítá názory, že si tím kupují vliv a moc, partner skupiny Penta Investments Marek Dospiva toto tabu prolomil.

Atomový kufřík

V dubnu loňského roku mluvil sice jasně, ale ještě poněkud diplomaticky. „Já vnímám investice do médií víc jako politiku, případně snahu ochraňovat zájmy těch samotných investorů. Neberu to jako klasickou investici, jejímž cílem je návratnost. Jde spíš o druhotný efekt: okolí ví, že vlastním silné médium, a už jen toto vědomí mi může přinést určitou výhodu. Už jen povědomí o tom, že byznysmen vlastní noviny nebo televizi, posiluje jeho pozici,“ řekl Marek Dospiva, jediný Čech mezi slovenskými vlastníky Penty, v rozhovoru pro MF Dnes.

O rok později už to Dospiva „rozbalil“ naplno, když vlastnictví novin přirovnal k atomovému kufříku. „Nebudu chodit kolem horké kaše. To, že média vlastníme, nám dává jistotu, že pro kohokoli bude horší nás iracionálně napadat. To iracionálně bych podtrhl,“ prohlásil v rozhovoru pro HN.

Všechna média v českých rukou?

Již tehdy bylo jasné, že Penta usiluje o převzetí skupiny VLP, která v Česku vydává centrální Deník, který s jeho regionálními mutacemi čte denně přes 600 tisíc lidí. Pokud skutečně rodina pasovského vydavatele a zubaře Axela Diekmanna Deníky Bohemia pustí, přešla by všechna rozhodující česká tištěná média do rukou několika oligarchů.


Psali jsme: Jak je to s médii (a moguly)


Slovenská Gorila

Rokem, kdy Penta vstoupila do světa médií, byl už loňský rok 2014. A neobešlo se to bez malého zemětřesení na tamější mediální scéně.

Část redaktorů deníku SME, který (a také týdeník Trend) Penta převzala loni v létě, „nevydýchala“ aféru Gorila a v odposleších zachycené kontakty šéfů Penty s vrcholnými slovenskými politiky. Na protest pak přešla do nově založeného Denníku N.

Penta Investments v číslech a faktech

  • Penta je původem středoevropská investiční skupina založená v roce 1994. Podle firemního webu se specializuje na dlouhodobé investice zejména ve zdravotnictví, finančních službách, maloobchodu, výrobě a realitním developmentu.
  • V ČR mezi její hlavní aktiva patří síť lékáren Dr. Max (i na Slovensku a v Polsku), sázková společnost Fortuna, letecký závod Aero Vodochody nebo Privatbanka. V ČR, Polsku a na Slovensku působí AB Facility.
  • Na Slovensku Penta podniká ve zdravotnictví (ProCare, Svet zdravia) a drží Prima banku Slovensko, patří jí též dva zmíněné listy, SME a Trend.
  • Skupina vlastní aktiva v hodnotě 6,7 miliardy eur.
  • Loni skupina vykázala čistý zisk 70 milionů eur, o rok dříve 100 milionů eur a v  roce 2012 to bylo 147 milionů eur.

Jaký je to byznys, který si skupina hodlá prostřednictvím nákupu médií před konkurencí ochránit? Podívejte se na podnikání investiční skupiny Penta v přiloženém „pavouku“ vytvořeném s pomocí analytických nástrojů Tovek a Gnosus společnosti Bisnode.

Pavouka zvětšíte poklepáním na obrázek, jednotlivé položky lze dále rozkliknout. 

Diagram19 Penta 3

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)