Pátek 3. října

Napsal/a Ondřej Neumann 3. října 2014
FacebookTwitterPocketE-mail

Fenoménem těchto komunálních voleb je bezpochyby snaha zprofanovaných politiků a jejich „řídících důstojníků“ (pardon, politických podnikatelů) udržet si vliv na obecní penězovody. Spoléhají přitom na krátkou paměť voličů. Kandidují buď pod křídly Andreje Babiše, nebo účelově vzniklých uskupení. Škoda, že se deníky nevěnují ve větší míře odhalování těchto politických převleků. Čest výjimkám! Pozorný čtenář mohl narazit na výše zmíněný fenomén v dnešním deníku Právo hned dvakrát. V příloze pro Jihozápadní Čechy vyšel článek s výmluvným titulkem „Patrioty vedou do voleb exčlenové ODS“. Na příkladu z Plzně jasně ukázal, které staré kádry se vracejí pod novou značkou. Na druhou stranu totéž Právo dává v pražské mutaci luxusní prostor starostovi Prahy 11 Daliboru Mlejnskému. Dlouholetý člen ODS nově kandiduje za uskupení Jižní město – Náš domov. Ostatně – Právo k tomuto politikovi chová zjevné sympatie dlouhodobě. Za zaznamenání stojí „na dřeň jdoucí“ první otázka z dnešního rozhovoru: „Co se za dobu, kdy jste stál v čele radnice Prahy 11, podle vás opravdu povedlo?“ Zajímavým dnešním počinem je i glosa komentátora MfD, který majiteli novin Andreji Babišovi o hlavu otloukl minulost synka z prominentní komunistické rodiny.

Blesk

 • Na str. 2 zásadní informace „Chovanec a Sobotka: Pošta se privatizovat nebude!“. Téma, které je citlivé právě pro voliče ČSSD. Blesk nevysvětluje, zda vůbec někdo poštu privatizovat chce a proč oba pánové tak razantně „jako jeden muž“ reagují.
 • Volební zajímavost dne „Volby přinesou souboj rodin poznamenaných vraždou: Kočková se utká s dcerou Ďurička“.
 • „Parkovat jako ve Vídni“. Zveřejnění této zprávy jistě potěšilo pražskou Trojkoalici. Do povědomí se tím dostává informace, že nesouhlasí s modrými parkovacími zónami.

Mladá fronta Dnes

 • Otevírá zajímavým projektem porovnávajícím 25 středně velkých měst z hlediska kvality života. Radost z výsledků mají vládci radnic v Jablonci nad Nisou, Prachaticích a Humpolci. Jejich města totiž ze srovnání vyšla nejlépe.
 • Na straně 4 nabízí redakce jednoznačně tendenčně napsaný materiál o volebním boji v malé šumavské vísce. Sympatie autora má ze dvou konkurentů současný starosta, lesník, který je proti kácení stromů na Šumavě. Naopak jeho oponent  je vykreslen jako syn muže, který (probůh!!!) vlastní penziony, restauraci a cukrárnu a v minulosti snad i radil Václavu Klausovi. Všeříkající o vyznění článku je již titulek „Ať je tu divočina, říká rebel“.
 • Vydavatel MfD Andrej Babiš to schytal od komentátora Miroslava Koreckého za to, že se opřel do “ disidentského synka“ Marka Bendy. Korecký mu mimo jiné připomněl minulost synka z prominentní komunistické rodiny.
 • Další komentář si pak bere na paškál sázku TOP 09 na předvolební boj o lustrace.
 • Příloha Praha na otvíráku řeší možné povolební koalice v Praze a informaci, že Praha 10 těsně před volbami „získá Ďolíček po svém“. + Pozvánka na víkendovou prohlídku tunelu Blanka a metra doprovázená glosou, že tuto událost TOP 09 využila v předvolební kampani.
 • Příloha Kraj Karlovarský: „Další politik dostal kulku“. Kraťoučké info následujícího obsahu: Po kandidátovi ODS Jiřím Červenkovi dostal jako výhrůžku kulku v obálce a část tužky další kandidát z Aše. Šlo o druhou polovinu tužky, kterou dostal Červenka. Policie neupřesnila, o koho šlo. + „Místostarosta Chebu podniká se šéfem stavebního úřadu“.+ „Takhle se chystají volby? Nestačí se divit strana PRO“ o tom, kterak se o regulérnost voleb ve Františkových Lázních strachuje strana PRO – Poctivě, rozumně, odpovědně. Konkrétně si stěžuje, že starosta Ivo Mlátilík při organizování voleb porušuje zákon. Ten to samozřejmě popírá.
 • – Příloha Kraj Pardubický: Info o netradičním přesvědčování lidí „Lídr TOP 09 povozí voliče v taxíku“ a doprovodná glosa „Nápad a odvaha se v této kampani cení“.
 • – Příloha Vysočina: Klasická ukázka toho, proč podání trestního oznámení není důvodem k napsání článku. Složitý boj zájmů a antipatií v Ledči nad Sázavou pod titulkem „Na bývalého starostu Ledče míří další obvinění z podvodu“.
 • – Příloha Severní Čechy: Reportáž „Babiš představil lídra ANO v Ústí a užíval si potlesk“. Ano, politik Babiš je aktivní a jezdí po krajích českých i moravských. Opravdu každý jeho počin musí být zaznamenán v příslušném regionálním tisku? MfD zjevně soudí, že ANO.
 • – Příloha Kraj Moravskoslezský: Článek o více než podivné žádosti jedné z kandidujících stran „Romům prý chybí volební lístky, chtěli vydat nové“.
 • – Příloha Kraj Plzeňský: Nečekané důsledky asi nejkontroverznějšího počinu bývalého prezidenta v článku „Klausem amnestovaný policista bude bojovat o hlasy voličů“.

 

Právo

 • Informativní materiál o využívání sociálních sítí ve volební kampani „Politický Facebook: chvála, nadávky i porno“.
 • Titulek článku „Ostravští Romové chtějí nové volební lístky“ poukazuje na možnou snahu o kupčení s volebními hlasy.
 • Redakční komentář „Vlastní pílí“ trefující se do rétoriky i předvolebního manuálu ANO.
 • Exředitel TV Nova Vladimír Železný se snaží o návrat do senátu a deník Právo mu poskytuje luxusní prostor k povídání o tom, proč volit právě jeho. Vše publikováno pod titulkem „Senátor je v první řadě lobbista za region“.       
 • Babiš stojí za Válkovou i Prachařem“ informace popírající včerejší hlavní sdělení rozhovoru lídra ANO a majitele Mladé fronty Dnes v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes.
 • Informace o jednání parlamentní komise „Prověřování opencard pokračuje“.
 • Mutace Severovýchodní Čechy: Plusové body pro exsenátora a kandidáta na starostu České Skalice Petra Fejfara v rozhovoru pod titulkem „Volby budou o generační výměně“.
 • Mutace Jihozápadní Čechy: Článek s výmluvným titulkem „Patrioty vedou do voleb exčlenové ODS“ ukazující na příkladu z Plzně, že staré kádry se chtějí vrátit pod novými názvy.
 • Mutace Praha – Střední Čechy: Expolitici ODS se nechtějí vzdát vlivu. O tom svědčí i příklad starosty Prahy 11 Dalibora Mlejnského, který nově kandiduje za uskupení Jižní město – Náš domov. Právo k tomuto politikovi dlouhodobě chová zjevné sympatie. Žádný div, že dostal prostor v rozhovoru pod titulkem „Jižní Město je barevné a optimistické“. Za zaznamenání stojí „na dřeň jdoucí“ první otázka: „Co se za dobu, kdy jste stál v čele radnice Prahy 11, podle vás opravdu povedlo?“ + Informace o plánech v Praze kandidující Trojkoalice „Štěpánek: Rozšíření zón je nevýhodné“ + Rozhovor s primátorem za TOP 09 Hudečkem „Další změna nás vrátí do roku 2010“. Nikde není uvedeno, zda jde či nejde o seriál rozhovorů.

 

Aha!

 • Nic.

 

Metro

 • Otvírák „Kraje v barvě duhy? Zbývá týden do voleb“ přináší dvě zajímavosti. Za prvé za hlavního soupeře ČSSD v senátních volbách pasuje kandidáty ANO (tedy hnutí vydavatele Metra Andreje Babiše), stejně tak tvrdí s odkazem na politology, že ANO má „slušnou šanci vyhrát v krajích“. Druhou zvláštností je fakt, že deník opakovaně píše o krajích, i když volby budou obecní.
 • Hned dva články pod společným titulkem „Zní to v metru a budí rozpory“ řeší skutečnost, že pražská TOP 09 využívá den otevřených dveří v tunelu Blanka a budovaných stanic metra v předvolebním boji.

 

Lidové noviny

 • Stránkový rozhovor s lídrem ČSSD pro Prahu „Umravním cyklisty i architekty“. Nikde žádná zmínka, že se jedná o seriál rozhovorů.

 

E15

 • Článek „Sobotka chce dotovat poštu“ převzatý z ČTK korektněji vysvětluje problém, ze kterého Blesk učinil zásadový postoj „jako jednoho muže“ Sobotky a Chovance. Jak se dalo tušit: o privatizaci pošty zmiňované Bleskem nikdo neusiluje.
 • Strana 4 je věnována senátním volbám v Praze, kde se o „tři senátorská místa serve 41 kandidátů“. Čtyřem z nich redakce věnuje obzvláštní pozornost ve formě miniprofilů. Klíč výběru není zmíněn.

 

Hospodářské noviny

 • Předvolební zajímavost „Ze zapadlé vesnice udělala těžba ropy sociální ráj“.
 • Na poslední stráně ve své pravidelné rubrice šéfredaktor politického zpravodajství a názorové sekce Jindřich Šídlo ironicky účtuje s volebním manuálem ANO a vážnějším tónem vyzývá „posledního skauta“ Tomáše Hudečka z TOP 09, aby v kampani nezneužíval den otevřených dveří v tunelu Blanka a nových stanicích metra.

 

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)