Panama Papers: každý devátý na českém seznamu má ruské jméno
PAVUČINY BYZNYSU. Uniklá data z právnické firmy Mossack Fonseca vydávají svědectví i o českých rezidentech. HlídacíPes.org se společně se zástupci dalších médií nyní snaží českou stopu v Panama Papers rozkrýt. Než Panama tým projde klíčové dokumenty, přinášíme přehled, co vlastně obsahuje tuzemská větev kauzy, která nyní hýbe celým světem.
Do sídla vedení právnické firmy Mossack Fonseca v Panamě vtrhl tento týden policejní tým z tamního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Cíl měl jediný – zajistit dokumenty vztahující se k podezření, že prostřednictvím této společnosti docházelo k daňovým únikům, či k praní špinavých peněz.
Impulzem pro policejní zásah byly informace vzešlé z masivního úniku dat, která se z této společnosti soustředící se na zakládání offshorových firem, dostala na počátku měsíce do médií.
S částí databáze, která se týká Česka, měl HlídacíPes.org společně se zástupci dalších investigativních novinářů možnost se seznámit. V současné době pracuje český Panama tým společně s Českým centrem pro investigativní žurnalistiku na prověřování konkrétních jmen a firem a věnuje se procházení dokumentů, které o těchto subjektech ze společnosti Mossack Fonseca unikly.
Do doby, než se podaří zpracovat příběhy konkrétních aktérů, rozhodl se HlídacíPes.org obecně zanalyzovat samotnou databázi. V následujících týdnech vám pak přineseme příběhy konkrétních lidí, kteří služeb Mossack Fonseca využívali.
Češi nebo Rusové?
Po detailnějším prostudování seznamu jmen a firem vztahujícím se k Česku vychází najevo, že v databázi figuruje k dnešnímu dni 195 jmen spjatých s Českem a 215 firem propojených s těmito jmény. Přičemž 42 firem je v databázi uvedeno bez propojení na konkrétní majitele. Třináct společností a sedm konkrétních jmen je na seznamu vedeno jako přímí klienti Mossack Fonseca.
Číslo nemusí být ovšem konečné – česká jména se například objevují také v dokumentech zahraničních firem, které v české databázi Panama Papers nejsou uvedeny, a která lze stále prozkoumávat.
Původní informace o 283 jménech vycházela z údajů, které nebyly očištěny o dublující se jména, popřípadě firmy.
Zajímavé také je, že každé deváté jméno na seznamu majitelů firem navázaných na Česko je ruského původu. Rusové tvoří více než 11% z českého seznamu vlastníků společností a jsou navázáni na 20 firem. U dalších 16 společností nelze identitu vlastníka dohledat kvůli ukrytí za anonymní akcie. Některé další společnosti pak k zakrytí identity vlastníků využívají služeb právníků.
Česká data dávají také nahlédnout do toho, jaké země si čeští – popřípadě ruští majitelé firem, vybírají za destinace pro své společnosti.
Z analýzy shromážděných dat vyplývá, že nejvíce firem spjatých s naší zemí, bylo zaregistrováno v daňovém ráji na Britských Panenských Ostrovech (BPO), v oblíbenosti destinací jsou následovány dalšími ostrovními státy Seychely a Bahamy. V Panamě, domovské destinaci firmy Mossack Fonseca, bylo registrováno pouze devět společností.
Spravedlivý podíl
Obrovské množství dat (11,5 milionů dokumentů) z firmy Mossack Fonseca se dostala od neznámého zdroje do německého deníku Süddeutsche Zeitung, který je sdílel s Mezinárodním konsorciem investigativních novinářů (ICIJ). Následně byla zjištění publikována ve většině světových médiích. V Česku data získalo České centrum pro investigativní žurnalistiku. To následně iniciovalo vznik skupiny tvořené investigativními novináři z Česka napříč médii, která má za cíl důkladně prověřit českou databázi – podrobnosti o Panama týmu NALEZNETE ZDE.
Zatímco v Česku není na seznamu přímo žádné jméno významného politika, v zahraničí už kauza Panama Papers otřásla například postavením islandského premiéra Davida Gunnlaugssona. Ten rezignoval v důsledku zveřejněných informací, že prostřednictvím offshorové společnosti zatajil milionové investice do bank ve své zemi. Uniklá data způsobila problémy také britskému premiérovi Davidu Cameronovi, jenž vlastnil akcie v offshorové společnosti svého otce.
Zatímco v Evropě vyvolala kauza pozdvižení, vlivní Američané se v uniklé databázi neobjevili. O důvodech, proč tomu tak je, se dočtete ZDE. Nicméně navzdory absenci významných Američanů, vyzval americký prezident Barrack Obama na základě této kauzy k mezinárodní reformě daňového systému. „Problém je v tom, že většina tohoto konání je legální, a nikoliv ilegální,“ citoval prezidenta Obamu The Guardian. „Základní princip je, aby každý platil spravedlivý podíl.“
Projekt Pavučiny byznysu podpořil Karel Janeček.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Pavučiny byznysu Karla Janečka: Moje finanční situace je přímo skvělá
Co zbylo z čínského hurá. Ani pohrobkům CEFC se v Česku moc nedaří
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
Panama Pampers, pavučiny byznysu atd. Novináři co si hrají na špiony dělají jen stále dokola zmatky. Hlavně odvádějí pozornost od ministra financí s obrovským střetem zájmů a zbabělé vlády to vyřešit okamžitě. Na zlodějnu je policie.
British Virgin Islands jsou součástí teritoria pod správou Velké Británie (zámořské teritorium).
Velká Británie je dlouholetým členem Evropské Unie.
Ale to i Lucembursko.
Juncker pak byl několik let ministerským předsedou Lucemburska, v době kdy se konsolidovaly procesy spojené s fungováním Lucenburska coby státu z ranku tkzv. tax havens.
Nyní Juncker předsedá EK, je tedy něco jako premiér EU.
Dost tragicky komediální, nemyslíte ?
P.S. Ti Rusové de facto i de iure pouze využívají možností, které jim vytvořily vlády i parlamenty zemí jako jsou Velká Británie, Holandsko, Lucembursko, Kypr atd. – tedy mj. i vlády a parlamenty států EU (nakolik se na tom podílel i Juncker – to je jiná věc).
Ale nejen Rusové, ono to jde přes všecka etnika, národy, náboženství , pohlaví….snad jen ne přes třídní dělení, protože např. český zaměstnanec takové možnosti využít nemůže – leda by měl ještě jiné druhy významnějších příjmů, než ze závislé činnosti.
Minulý rok operovaly na „finančním trhu BVI“ tyto banky : Banco Popular de Puerto Rico,
FirstBank Virgin Islands ,
FirstCaribbean International Bank (Cayman) Limited ,
National Bank of the Virgin Islands Limited,
Scotiabank (British Virgin Islands) Limited,
VP Bank (BVI) Limited
—————————————————–
Investigativní novináři mnohdy dokládají svou prací pravdivost , relevanci vtipů, které se šíří o policajtech…a které možná brzy budou podléhat režimu daného ustanoveními trestního práva (hanobení profesní skupiny).
Ma Guardianu vyšel i tento aktualní článek :
http://www.theguardian.com/world/2016/apr/14/us-corporations-14-trillion-hidden-tax-havens-oxfam
Mj. se v něm píše , že padesát největších společností podnikajících ve Spojených státech má v daňových rájích uloženo 1,4 bilionu dolarů. Žebříčku amerických firem podle Oxfam vévodí Apple se 181 miliardami dolarů, dále následuje General Electric se 119 miliardami dolarů a na třetím místě je se 108 miliardami dolarů společnost Microsoft.
Výše zmíněná suma peněz byla v daňových rájích uložena prostřednictvím spletité sítě 1608 dceřiných firem. Zatímco Apple svých 181 miliard rozmělnil pouze do tří dceřiných společnosti, General Electric 119 miliard „rozdělila“ do 118 společností. „Naše zpráva poukazuje na masivní zneužívání globálního daňového systému,“ uvádí Oxfam s tím, že do první desítky patří dále také farmaceutická společnost Pfizer či největší producent ropy nevlastněný „ropnými státy“ Exxon Mobil.
„Tyto společnosti rovněž získaly na kombinovaných státních půjčkách a úvěrových zárukách 11,2 bilionu dolarů. “ uvádí Oxfam.
„Celkem vynaložilo padesát největších amerických firem ve sledovaném období na lobbování u vlády 2,6 miliardy dolarů. „Za každý dolar vynaložený na lobbování vybralo těchto padesát firem 130 dolarů na daňových úlevách a více než 4000 dolarů na federálních půjčkách a úvěrových garancích,“ konstatuje ve své zprávě Oxfam.
Což už má charakter systematického spiknutí plutokratických struktur proti státu, proti tátu loajálním daňovým poplatníkům, proti občanům, proti dané komplexní společnosti, její civilizaci, jejímu “ demokratickému “ režimu …
Tyto korporace a jejich patroni a klienti z oblasti politického, „kulturního“, hospodářského vedení společnosti samozřejmě nebudou využívat služeb nějakých tuctových daňově optimalizačních firem, které jsou celkem snadným soustem pro hackery a novináře.
Těmto subjektům – pokud jdou na ruku takové organizace, jako je vláda USA (viz zmínka o lobbyingu a státních půjčkách či úvěrových zárukách) , budou zobat z ruky přímo vlády, politická vedení dotyčných zemí, státních a polostátních celků.
V Rusku to bude zřejmě obdobné. Také tam se bude jednat o vlastnosti propracovaného systému, kterým plutokratické struktury de facto ovládly společnost.
Tito všichni těžko něco ponechají náhodě.
Opravy :
“ Na Guardianu…“ , „….proti státu loajálním daňovým poplatníkům …“
Česká sekce provokatérů ruské FSB má jasno. Škoda jen, že tak strašně málo a jen zcela okrajově se zmiňuje o Rusku, kde by ta četba byla úplně nejzajímavější. A z toho, co jsem se doposud v jiných zdrojích dočetl, bylo by vskutku o čem psát. Inu, staré přísloví o kálení si do vlastního hnízda platí. V Rusku dvojnásobně.
Perfektně to shrnul kolega z vlkovobloguje :
Odhalení o „přeshraničních“ účtech, obsažených v tak zvaných Panamských Dokumentech, jsou senzační, ale je nepravděpodobné, že by vedla ke konci daňových rájů pro bohaté a mocné tohoto světa. Jsou spíše připomínkou, že tyto skrýše se používají už od konce minulého století a jsou pozoruhodně spolehlivé i když čas od času vyvolají pobouření veřejnosti a volání po reformě. Ve skutečnosti vedly dřívější skandály k vytvoření právě těch daňových rájů, které jsou dnes v hledáčku veřejnosti.
S tím kálením…
Víte, to je tak – s těmi ruskými subjekty, obcházejíícmi daňové povinnosti …s nimi máloco dokáží udělat Josefové apod. (i když by možná chtěli). Zatímco s těmi domácími – s těmi by už dokázali nějak naložit. Opět by ale musili nejprve chtít. Kdy prvním krokem k otmu, aby vůbec takovéto chtění mohlo vzniknout – je vědění, mít povědomí …o tom co se děje doma.
Hezký den.
P.S. Vždy je jednodužší napravit sám sebe než jiné – nemyslíte ?
V článku „Panama Papers Offer More Evidence That Free Trade Isn’t Really Free“ pak najdete ukázku pokrytectví (kdo má rád konspirační teorie, ten si může věc vysvětlit i jinak – žejde o propracovaný systém politiky zájmů mocných) odpovědných US politiků (včetně humorné poznánky, že Hillary Clinton se stačí podívat do místnosti, kam její manžel odkládá golfové hole – aby si uvědomila, proč BS či DT oslovují tolik Američanů).
Mj. je v textu i odkaz na řeč Bernieho Sanderse – kdy o fenomenu Panama ráj hovoří ne teď, ale roku 2011.