Pákistán české horolezce zadržovat nemůže, míní pákistánský právník
Čeští horolezci uvízlí v Pákistánu jsou mediálně vděčné téma: drama záchrany se změnilo v drama osobní. Útržky výpovědí horolezců i účastníků záchranné mise dávají dohromady mozaiku, která je pro veřejnost matoucí. Komu v napínavém pákistánském příběhu věřit? Kdo udělal chybu a jak to celé skončí?
V danou chvíli se jedná především o zaplacení nákladů za několik vzletů vrtulníků a vynaložených peněz na záchrannou akci pro tři horolezců: dva Čechy a jednoho Pákistánce. Ti byli uvízlí v nadmořské výšce 6 900 metrů a záchranáři se jim opakovaně snažili shodit vybavení a zásoby.
Česká média přinesla zprávy, že pojišťovna, u níž byli horolezci pojištěni kvůli porušení některých smluvních podmínek, nechce náklady Pákistáncům proplatit. Pákistánští novináři zas nechápali, proč výlohy v takovém případě nezaplatí český stát. Ten dal už prostřednictvím ministerstva zahraničí jasně najevo, že česká ambasáda v Islámábádu sice bude horolezcům nápomocna ve věci právních služeb a konzultací, finančně jsou ale za akci zodpovědní sami Češi.
Objevily se spekulace, že pokud Jakub Vlček a Petr Macek za závěrečné dějství svého dobrodružství na Rakapoši nezaplatí, nepustí je z Pákistánu domů. Dokonce i teď se objevují informace, že jsou zadržováni v nemocnici právě z důvodu, aby „neutekli bez placení“.
HlídacíPes.org ověřoval s pákistánskými právníky, zda je něco takového podle místního zákona možné. Místní odborník na ústavní právo, který si ale nepřál být v souvislosti s případem přímo citován, řekl, že Pákistán nemá právní prostředky k tomu, aby Čechy kvůli nezaplacenému dluhu v zemi zadržel ani je „prozatímně“ poslal do vězení, což byla další ze spekulací, která se objevila v mediálním prostoru.
Pákistánské úřady je však můžou pohnat k „občanskoprávní zodpovědnosti,“ tedy zažalovat nebo se pokusit případ uzavřít mimosoudní dohodou.
To je zřejmě nejpravděpodobnější varianta, o kterou se teď budou čeští horolezci za asistence zastupitelského úřadu snažit. Zatím zůstávají v nemocnici v Gilgitu, odkud by měli být zanedlouho propuštěni.
Otázkou zůstává, zda se veřejnost po jejich návratu do vlasti domů dozví, jak to doopravdy bylo, co se vlastně pod vrcholem Rakapoši stalo? A byla záchranná akce důsledkem nepřipravenosti Čechů, zrádného počasí, ztráty nervů českých horolezců nebo nedostatečně informovaných Pákistánců, kteří na podobné záchranné mise nejsou vlastně úplně připravení a sami přiznali, že záchrannou akci podobného rozsahu ještě nezažili?
Úplnou pravdu asi stejně budou znát jen tři horolezci, z nichž dva mají teď jeden hlavní cíl – dostat se domů.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
8 komentářů
Řekl bych, že pokud se pákistánské úřady rozhodnou horolezce zadržet, tak jim v tom nezabrání nějaké zákony ani nic a nikdo jiný. Otázkou také je, jaké tam nemajetní nevěřící psi vůbec mají práva, mají-li jaká. Největší šancí pro horolezce asi bude přesvědčit úřady, že je to marná práce a že z horolezců ani z nikoho jiného žádné peníze nevyrazí.
Asi by si je tam nemohli nechat na trvalo, že. Vykuků mají holt všude dost 🙁
Tak to se asi HP ptal těch špatnejch pravníků. Ta správná odpověď by určitě byla, že Pakistán použije právě takovej postup, aby z nich ty peníze dostal.
Pokud by měl jistotu, že tu pohledávku můžou uplatnit i u našich soudů, a bude to rychle vyřešeno, tak je může klidně pustit domů, naši exekutoři by z nich ty penize rázně dostali, i kdyby jim měli prodat barák nad hlavou.
Ovšem, jestli znají i v Pakistánu náš soudní systém, kde se ten případ může válet po soudech třeba 20 let, s nejistým výsledkem, tak to si je tam radši podrží, než jejich příbuzní zaplatěj. Ani diplomaticky se s tím nic dělat nedá, přece jim sakra nevyhlásíme válku :)))))
Když má někdo holou prdel,tak by raději měl sedět doma a koukat se na něký prirodopisny film. A ne čekat až jim ten výlet někdo proplati. Procestoval jsem celý svět a vždy jsem měl vždy dostatek peněz,kdyby se něco prihodilo. Zoufalci co na to nemají mají sedět doma na zadku.
Oni asi holou prdel nemají(neměli?) Vždyť se tam nějak dostat museli ne?
Ono dostat se do Pákistánu není jednoduché. Vyřídit vízum. A další věci není jednoduché. A pak letenky nejsou zrovna levné. 600az 800€ euro stojí letenky.
Když někam jedu, měl bych respektovat zákony a pravidla dotyčné země. Pak se mi nemůže stát, že se ocitnu v podobné situaci jako ti dva chytrolíni. A co se týče názoru toho právníka – jsem zvědavý, jak by naše republika chtěla vydání těch horolezců vymáhat, když i ty dvě pipiny, které tam jely autostopem, získala jen tak, že za ně zaplatila výkupné.
Budou je tam tak dlouho držet, dokud nezaplatí. A to je dobře. Frajeři, kteří si dělají co chtějí a nerespektují pravidla, patří do vězení. Ať je dají k Hlůškové, tam si můžou povídat česky.