Outsider z Takašimadairy. Jak Tomio Okamura vysvětluje sám sebe japonským médiím

Napsal/a -pes- 30. června 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Tomio Okamura se rád na Facebooku chlubí poskytováním rozhovorů zahraničním novinářům. Už méně pak tím, co o něm nakonec napíšou. Že se rodák z Tokia stal bojovníkem proti islámu až v dalekém Česku, vnímají jako paradox i japonská média. Téma Okamura je láká, novináři ale jeho radikální názory na Evropskou unii, muslimy či migraci v rozhovorech často konfrontují s fakty.

Když byl malý, žil Okamura v tokijské čtvrti Itabaši, na sídlišti Takašimadaira. Z té doby si mlhavě pamatuje, jak na místní slavnosti jedl kakigóri (japonská pochoutka – ochucený strouhaný led), jak se ztratil a jak na policejní stanici dostal sušenky a čekal, až si ho vyzvedne maminka, citoval Okamuru v článku z roku 2017 japonský deník Nikkei Shimbun.

Okamura v něm pak vypráví svůj příběh v japonštině, podobně jako ho už mnohokrát vyprávěl česky. Přesídlení za matkou do Čech, umístění do dětského domova, šikana.

Sen o Nobelově ceně

„Mohl jsem se spolehnout jen na sebe,“ říká v rozhovoru. V místnosti, kde spalo 15 lidí, se po zhasnutí přikryl dekou a snil – chtěl se stát pilotem, chtěl získat Nobelovu cenu za mír a chtěl být milován lidmi. A aby na tyto sny nezapomněl, psal si je prý na papír.

Následuje popis návratu do Japonska, když bylo Okamurovi osmnáct. Tahle kapitola jeho života trvala tři a půl roku a také nevyšla podle jeho představ.

I v Japonsku se mu smáli a říkali mu „divný cizák“, svěřuje se pro Nikkei Shimbun Okamura. Sbíral odpadky nebo prodával popcorn. Nakonec se rozhodl vrátit do Evropy.

Proč ale Okamura, který zažil rasismus v Česku i Japonsku, vystupuje odmítavě vůči islámu a říká, že je to „fašistické náboženství“? ptá se redaktor.

„Divný cizák“

Okamurova tvrzení o muslimech, kteří znásilňují a vraždí třeba německé ženy kvůli „zločinné“ Angele Merkelové, označuje sám reportér za „dost radikální“ a dodává: Je zřejmé, že ne všichni muslimové jsou teroristé a že sama Merkelová nemůže nést odpovědnost za příliv syrských uprchlíků do Evropy. Je také velmi pravděpodobné, že podněcování nenávisti vůči islámu situaci zhorší.


CHCETE VIDĚT DO HLAV POPULISTŮM? POŘIĎTE SI NOVOU UNIKÁTNÍ PUBLIKACI HLÍDACÍPES.ORG


Další linkou, která se v Okamurově sebeprezentaci v japonských médiích opakuje, je „zlý Brusel“. V rozhovorech zmiňuje spolupráci SPD s euroskeptickými populistickými silami jinde v Evropě, v čele s francouzským Národním sdružením Marine Le Penové.

Právě ona prý Okamuru „naučila vše o tom, jak používat Facebook nebo Twitter ve volební kampani“. Le Penovou podobně jako v českých rozhovorech označuje i v japonštině za „kamarádku“.

EU jako fašismus

„Cílem je co nejužší spolupráce suverénních evropských států. Ne izolace,“ obhajoval spojování populistických sil v dalším rozhovoru pro Sankei Shimbun.

„To, jak EU jednostranně nařizuje členským zemím, je fašismus,“ tvrdí v interview Okamura hlavně s odkazem na přerozdělování uprchlíků. „Ani v Sovětském svazu nikdo nenutil nikoho, aby s někým společně žil,“ cituje ho list.

Japonskému publiku také vysvětluje svůj ekonomický pohled na EU: je to prý výhodná organizace pro bohaté země, jako jsou ty v západní Evropě. Východní Evropa je jen zdrojem západoevropských nadnárodních společnosti pro trh a levnou pracovní sílu, tvrdí v rozhovoru, kde ho Sankei Shimbun označuje za šéfa „české krajně pravicové strany“.

Může ale právě dávná japonská Okamurova zkušenost za to, jakým způsobem dnes dělá politiku v Česku?

„V Japonsku je silné vlastenectví. Je tam silné vědomí, že je potřeba chránit své zvyky, bezpečnost a kulturu. To bylo pro mě užitečné,“ řekl Okamura deníku Nikkei Shimbun. A v dalším interview dodal: „Cenit si své kultury, to máme společné s Japonskem.“


Autor textu Lukáš Kraus je politolog, studoval v Japonsku

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)