Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook: Tomio Okamura - SPD, zdroj

Outsider z Takašimadairy. Jak Tomio Okamura vysvětluje sám sebe japonským médiím

Tomio Okamura se rád na Facebooku chlubí poskytováním rozhovorů zahraničním novinářům. Už méně pak tím, co o něm nakonec napíšou. Že se rodák z Tokia stal bojovníkem proti islámu až v dalekém Česku, vnímají jako paradox i japonská média. Téma Okamura je láká, novináři ale jeho radikální názory na Evropskou unii, muslimy či migraci v rozhovorech často konfrontují s fakty.

Když byl malý, žil Okamura v tokijské čtvrti Itabaši, na sídlišti Takašimadaira. Z té doby si mlhavě pamatuje, jak na místní slavnosti jedl kakigóri (japonská pochoutka – ochucený strouhaný led), jak se ztratil a jak na policejní stanici dostal sušenky a čekal, až si ho vyzvedne maminka, citoval Okamuru v článku z roku 2017 japonský deník Nikkei Shimbun.

Okamura v něm pak vypráví svůj příběh v japonštině, podobně jako ho už mnohokrát vyprávěl česky. Přesídlení za matkou do Čech, umístění do dětského domova, šikana.

Sen o Nobelově ceně

„Mohl jsem se spolehnout jen na sebe,“ říká v rozhovoru. V místnosti, kde spalo 15 lidí, se po zhasnutí přikryl dekou a snil – chtěl se stát pilotem, chtěl získat Nobelovu cenu za mír a chtěl být milován lidmi. A aby na tyto sny nezapomněl, psal si je prý na papír.

Následuje popis návratu do Japonska, když bylo Okamurovi osmnáct. Tahle kapitola jeho života trvala tři a půl roku a také nevyšla podle jeho představ.

I v Japonsku se mu smáli a říkali mu „divný cizák“, svěřuje se pro Nikkei Shimbun Okamura. Sbíral odpadky nebo prodával popcorn. Nakonec se rozhodl vrátit do Evropy.

Proč ale Okamura, který zažil rasismus v Česku i Japonsku, vystupuje odmítavě vůči islámu a říká, že je to „fašistické náboženství“? ptá se redaktor.

„Divný cizák“

Okamurova tvrzení o muslimech, kteří znásilňují a vraždí třeba německé ženy kvůli „zločinné“ Angele Merkelové, označuje sám reportér za „dost radikální“ a dodává: Je zřejmé, že ne všichni muslimové jsou teroristé a že sama Merkelová nemůže nést odpovědnost za příliv syrských uprchlíků do Evropy. Je také velmi pravděpodobné, že podněcování nenávisti vůči islámu situaci zhorší.


CHCETE VIDĚT DO HLAV POPULISTŮM? POŘIĎTE SI NOVOU UNIKÁTNÍ PUBLIKACI HLÍDACÍPES.ORG


Další linkou, která se v Okamurově sebeprezentaci v japonských médiích opakuje, je „zlý Brusel“. V rozhovorech zmiňuje spolupráci SPD s euroskeptickými populistickými silami jinde v Evropě, v čele s francouzským Národním sdružením Marine Le Penové.

Právě ona prý Okamuru „naučila vše o tom, jak používat Facebook nebo Twitter ve volební kampani“. Le Penovou podobně jako v českých rozhovorech označuje i v japonštině za „kamarádku“.

EU jako fašismus

„Cílem je co nejužší spolupráce suverénních evropských států. Ne izolace,“ obhajoval spojování populistických sil v dalším rozhovoru pro Sankei Shimbun.

„To, jak EU jednostranně nařizuje členským zemím, je fašismus,“ tvrdí v interview Okamura hlavně s odkazem na přerozdělování uprchlíků. „Ani v Sovětském svazu nikdo nenutil nikoho, aby s někým společně žil,“ cituje ho list.

Japonskému publiku také vysvětluje svůj ekonomický pohled na EU: je to prý výhodná organizace pro bohaté země, jako jsou ty v západní Evropě. Východní Evropa je jen zdrojem západoevropských nadnárodních společnosti pro trh a levnou pracovní sílu, tvrdí v rozhovoru, kde ho Sankei Shimbun označuje za šéfa „české krajně pravicové strany“.

Může ale právě dávná japonská Okamurova zkušenost za to, jakým způsobem dnes dělá politiku v Česku?

„V Japonsku je silné vlastenectví. Je tam silné vědomí, že je potřeba chránit své zvyky, bezpečnost a kulturu. To bylo pro mě užitečné,“ řekl Okamura deníku Nikkei Shimbun. A v dalším interview dodal: „Cenit si své kultury, to máme společné s Japonskem.“


Autor textu Lukáš Kraus je politolog, studoval v Japonsku

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

20 komentářů

 1. Jan František napsal:

  Je – li pan Lukáš Kraus(autor článku) politolog, který studoval v Japonsku, pak při tom snižování Okamury a jeho postoje k Islámu zapomněl na jednu velmi důležitou věc. …………Japonsko je země (demokratická) s nulovou tolerancí k Islámu a hlavně jeho vyznavačům. Muslim v Japonsku nemůže dostat povolení k pobytu, ani pracovní povolení (jen účelové velmi krátkodobé) . Muslim žádají o pobyt v Japonsku se nemůže stát Japonským občanem. Islám je uzákoněn jak ideologie nepřátelská Japonské kultuře a národu.

  • ČERT napsal:

   Já jsem tedy v Japonsku nestudoval a i třeba japonština je mi jazyk nejen dost cizí, ale přiznám se, že jsem v ní (podobně jako třeba v čínštině apod.) negramotný, ale… Jen narychlo jsem se podíval na nějaké informace přes Google v angličtině – a tahle Vaše zpráva (a nesetkávám se s podobnou poprvé) je opravdu nějaký fake. I třeba na anglické Wikipedii je článek „Islam in Japan“ atd. Každopádně i v Japonsku žije nepříliš početná muslimská komunita, tvořená přistěhovalci z muslimských zemí…

  • Zdeněk napsal:

   Ale vždyť to je kec. Nesmíte tomu pohádkáři věřit všechno co říká. Vždyť Tomio je jen chodící politický marketing 🙂

  • Karel Bartůněk napsal:

   Pane František píšete naprosté nesmysly a lži… islám v Japonsku existuje už poměrně dlouho, žádná extrémní omezení tam vůči němu nefungují. nemá moc stoupenců, protože není pro tradicionalistické japonce nijak zvlášť atraktivní, ale i v Tokiu je hned několik mešit.

   • Jan František napsal:

    Ano, jsou tam mešity a malá enkláva muslimů z minulosti.

    • Karel Novotný napsal:

     O to nejde. Napsal jste několik nepravdivých tvrzení, konkrétně:
     1) Muslim v Japonsku nemůže dostat povolení k pobytu, ani pracovní povolení
     2) Muslim se nemůže stát japonským občanem
     3) islám je uzákoněn jak ideologie nepřátelská japonské kultuře a národu (uvedené body jsou citace, jen jsem opravil pravopis).
     Bylo by vhodné, abyste se za šíření xenofobních nesmyslů omuvil.

 2. J napsal:

  všechno co tvdrí pan Okamura je pravda a souhlasím s ním naprosto ve všem

  • Karel napsal:

   No jen jsem zvědav až nebudeme součástí EU jak vás pan Okamura zaměstná.

  • Zdeněk napsal:

   Vážně? Tak zkuste více přemýšlet o tom co říká. Jen příklad z toho článku – podle Okamury:

   1. EU je prý fašistická svým způsobem nařizování členským zemím s ohledem na uprchlíky. EU nic nenařizuje – o všem se jedná a pak hlasuje. Fašismus je o tom, že nejste ani partnerem pro jednání.
   2. Další kec – „Východní Evropa je jen zdrojem západoevropských nadnárodních společnosti pro trh a levnou pracovní sílu“ – to si snad Tomio dělá legraci, ne? To ekonomicky slabší regiony čerpají z EU dotací více než-li bohatší státy. Podívejte se zrovna na ekonomiku ČR – našim hnacím motorem jsou právě země EU – to my více vyvážíme než-li dovážíme z EU.
   3. K islámu – je to kec – získat občanství je všude těžké nejen v Japonsku. Ale že by muslimové byli v Japonsku persekuováni za svoje náboženství? To je lež. V Japonsku se obecně nedaří náboženstvím Knihy – je to dáno historií a životní filosofií těchto lidí. Zkuste si o tom více přečíst.

 3. Oskar (hanák z hané) napsal:

  To, že je v Japonsku islám zákonem označen jako „ideologie nepřátelská Japonské kultuře a národu“, to nám samozřejmě pan autor cudně zamlčuje. To by neladilo s jeho přesvědčením, že Okamura je jediný občan ČR obdařený odporem k islámu jen z jakési Okamurovi svévole (když, podle Lukáše Krause islámský terorismus vlastně neexistuje a radikální muslimové také ne, o IS ani nemluvě).

  • Lepulus napsal:

   To je stokrát vyvrácená fáma, žádný takový zákon v Japonsku není. Na internetu najdete řadu vysvětlení. V Japonsku je relativně malá komunita muslimů, žádná náboženská omezení ale nemají. V zemi je přes čtyřicet mešit. Mimochodem, nejstarší z nich v Kobe stavěl v roce 1935 český architekt Jan Josef Švagr.

   Googlujte Tokyo Camii, ať vidíte sám.

 4. Přemysl Louda napsal:

  To jakým způsobem se tato osoba očerňuje české generaci má své důvody a češi co mají mozek na svém místě ,tyto urážky a keci ignorují.Toť vše a nemá cenu polemizovat.Politické pravicové mozky ,budou tyto urážky stále používat.Ahoj

 5. Karel napsal:

  Proč se vlastně pan Okamura nevrátí do Japonska když je to tak demokratická země.Mohl by tam založit nějakou stranu a blábolit ty svoje teorie o všudypřítomném nebezpečí od všech ostatních.

  • Oskar (hanák z hané) napsal:

   Protože má matku Moravanku a otec Japonec už zemřel.

  • Oskar (hanák z hané) napsal:

   Dodávám, že v Japonsku není třeba proti islámu mluvit, islám je postaven mimo zákon a prakticky jeho šíření zákonem zakázáno.

   • Jiří napsal:

    O několik příspěvků výše jsou odkazy, které vyvrací Vaši teorii. Přidejte sem podobně objektivní odkaz, který podporuje to, co tvrdíte. (za objektivní odkaz nepovažuji článek v Parlamentních Listech, Blesku, Extra, Novinky apod.)

   • Petr Vostrý napsal:

    To je samozřejmě nesmysl…..

Přidávání komentářů není povoleno