Generální ředitel České televize Jan Souček. Foto: Anna Boháčová / MAFRA / Profimedia

Ondřej Neumann: „Matochův seznam“ aneb Proč hvězdní moderátoři mizí z obrazovek České televize

Napsal/a Ondřej Neumann 16. září 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Příběh každého ze čtveřice moderátorů České televize – Wollner, Železný, Fridrichová a Moravec – je jiný. Nicméně politický tlak na všechny, i jejich nadřízené, byl a je dlouhodobým faktem. Bylo by ale nespravedlivé dávat jednoznačnou vinu za problémy „velké čtyřky“ pouze generálnímu řediteli Součkovi a vyvozovat, že „čistí“ ČT v zájmu udržení se ve funkci a zvolení i na druhé funkční období. 

Nejdříve Marek Wollner, pak Jakub Železný, nejnověji Nora Fridrichová. A dalším „pánem na holení“ má být čtvrté moderátorské eso České televize, samotný Václav Moravec.

Tímto výčtem se mnohdy argumentuje při tvrzení, že generální ředitel Jan Souček provádí ve zpravodajství a publicistice ČT postupnou „normalizaci“ a čistí redakci od novinářů, kteří dlouhodobě vadí předpokládanému vítězi příštích sněmovních voleb – Hnutí ANO Andreje Babiše. Stejně tak vadí i politickým pohrobkům Václava Klause, ať již působí uvnitř či mimo ODS, kteří sází na spolupráci s Babišem a spol. na vládní úrovni.

Na podporu tohoto tvrzení je uváděn i fakt, že se všichni čtyři výše jmenovaní ocitli na tzv. Matochově seznamu kvazinovinářů v roce 2020. Tedy ve výčtu těch, na které si údajně nejvíce stěžují nespokojení diváci veřejnoprávní televize. Jak „seznam“ vznikl?

Na podzim 2020 tehdy čerstvý předseda Rady České televize Pavel Matocha – před zvolením do rady bral peníze od Andreje Babiše za psaní pro Lidové noviny – pro vysílání internetového rádia Svobodný vysílač uvedl následující:

„Za těch několik měsíců mám docela dobrý přehled o tom, co kritikům České televize nejvíc vadí. Na tom je vidět, že to je vlastně pár pořadů a novinářů nebo kvazinovinářů v ČT, kteří tam vystupují a v očích významné části české populace tu televizi vlastně poškozují. Teď tady nebudu říkat z hlavy vymyšlená čísla, ale určitě nadpoloviční většina všech stížností, které nám na některé pořady České televize chodí, se bude týkat čtyř osobností nebo redaktorů České televize. To je Wollner, Fridrichová, Moravec a Železný.“

Více o okolnostech vzniku „Matochova seznamu kvazinovinářů“ si zájemce může přečíst zde:

Lidem vadí hlavně Wollner nebo Fridrichová, tvrdí šéf Rady ČT. Stížnosti ale nechce zveřejnit

Naposledy se na možnou souvislost „problémů“ čtyř známých moderátorů ČT ptal v podcastu „Václav Moravec ve Studiu N: Snažím se věřit, že mě Michal Kubal neodstřelí“ Filip Titlbach přímo hlavního aktéra nedělního diskuzního pořadu České televize.

Jak se tedy věci mají? Pro odpověď je dobré si připomenout okolnosti „trablů“ zmiňovaných novinářů.

Případ Wollner

Marek Wollner, dlouholetý šéfredaktor publicistiky, moderátor a dramaturg Reportérů ČT v jedné osobě, se z Kavčích hor poroučel ještě za Součkova předchůdce Petra Dvořáka v lednu 2023. Přestože on sám se staví do role oběti politických nepřátel a neschopných podřízených, nedávno uniklá (ČT přísně tajená) zpráva vyšetřovací komise jasně dokazuje, že jen pykal za své nevhodné chování ke kolegyním, ale i kolegům z redakce. A že z ČT musel odejít, protože management se bál možných veřejných výpovědí obětí jeho šéfovských metod a předpokládaných proher při soudních sporech.

Cituji z uniklé zprávy: „Lze (…) důvodně předpokládat, že pokud nebudou ze strany České televize přijata opatření vyhovující některým stěžovatelům (tj. systémová změna, odchod Marka Wollnera z pozice šéfredaktora a dramaturga Reportérů ČT), budou následovat kroky s pravděpodobnou újmou na pověsti České televize, zejména hrozí další medializace případu ze strany poškozených a podání antidiskriminační žaloby proti České televizi, kdy se v tuto chvíli domníváme, že by Česká televize nebyla schopna v případném soudním řízení prokázat, že k diskriminačnímu jednání (za které se považuje i sexuální obtěžování) nedocházelo.“

Sken uniklé zprávy. Auitor HlídacíPes.org

Sken uniklé zprávy. Autor HlídacíPes.org

Případ Železný

Jakub Železný si v prosinci 2023 – to už Jan Souček byl generálním ředitelem – podle vlastních slov dobrovolně na čas ze zdravotních důvodů naordinoval moderátorskou pauzu. Na rozdíl od Wollnera či Fridrichové stále dochází na Kavčí hory do práce. Podílí se na přípravě nového publicistického pořadu, mentoruje kolegy – moderátory. Přestože už v dubnu veřejně hlásal, že je fit a připravený na návrat, jeho nadřízení tvrdí, že moderátorů Událostí či Událostí, komentářů je dostatek a pro Železného tak není na obrazovce místo.

Letos v dubnu zveřejnil deník Blesk následující – nutno říci nijak relevantně zdrojovanou – informaci: „Byl na jednání s vedením zpravodajství, ale to mu sdělilo, že v tuto chvíli jsou všechny pozice před kamerou obsazené. Jak v Událostech, tak v Událostech, komentářích,“ řekl Blesku zdroj z Kavčích hor.

„Nabídli mu zatím pozici mimo kameru, třeba že by mohl být dramaturgem pořadu Černé ovce. Netvářil se na to, myslím, že čekal něco více,“ doplnil náš informátor a závěrem přidal: „Podle mě to vnímá tak, že ho ČT ponižuje. Ale to tak není, nelze prostě po čtyřech měsících přijít a chtít to, co měl dříve…“

Zajímavě okomentoval publikovaná tvrzení v Blesku Václav Moravec ve zmiňovaném podcastu DeníkuN: „Jakub Železný poté, co opustil Události – a nevím, jestli dobrovolně nebo nedobrovolně, ale spíše bych se klonil k tomu druhému, tak že bude dramaturgem Černých ovcí. (…) Těm se v kuloárech říká ,uranové doly ČT‘. Protože ,tam se mizí‘,“ uvedl Moravec v narážce na politické vězně komunistického režimu a jejich otrockou práci v uranových dolech v 50. letech minulého století.

Případ Fridrichová

Nora Fridrichová odešla z ČT letos k poslednímu srpnu. Její konec má k výše zmiňovanému scénáři „plánovaného čištění“ redakce zpravodajství rozhodně nejblíže. Začátkem záři jsem to ostatně glosoval následovně: „Držet mikrofon a krok!“ Tak zní příkaz doby na Kavčích horách. Nebyl vyřčen veřejně, ani na nějaké redakční poradě. Ale při sledování rychlého „prázdninového ukončení“ Nory Fridrichové je to všem členům redakce Divize zpravodajství a publicistiky více než zřejmé.

Její konec je navíc zjevně dílem vedení této divize, respektive tria ředitel Petr Mrzena, šéfredaktor Michal Kubal a zástupkyně pro publicistiku Aneta Snopová.

Toto trio se těší důvěře generálního ředitele Jana Součka. Což vzhledem k tomu, že Mrzena, Kubal a koneckonců i Snopová byli klíčovými lidmi zpravodajství a publicistiky i za Součkova předchůdce Petra Dvořáka, může vypadat překvapivě, ale na věci to nic nemění. Součkovi totiž zajišťují „klid na práci“, v letošním roce tolik potřebný na lobbistickou práci za zvýšení koncesionářského poplatku.

Více k přečtení zde:

Ondřej Neumann: Praktický návod jak „vyčistit“ Českou televizi od nepohodlných novinářů

Případ Moravec

Dedukci, že konec Nory Fridrichové na Kavčích horách je společným dílem vedení redakcí a generálního ředitele, zjevně sdílí i poslední ze čtveřice „Matochových kvazinovinářů“ Moravec. „Pokud by s koncem Nory nesouhlasil management zpravodajství a publicistiky, tak by Jan Souček redakční autonomii respektoval. Protože snad generální ředitel respektuje Kodex ČT,“ říká Moravec ve výše zmiňovaném rozhovoru s výmluvným titulkem „Snažím se věřit, že mě Michal Kubal neodstřelí“.

Když se podíváme na tři předchozí (přesněji dvě a půl) „ukončení“ známých moderátorů v České televizi, jednotící prvek budeme hledat jen stěží. Marek Wollner musel skončit kvůli svému odpudivému chování k podřízeným, Jakub Železný si „dal pauzu“ a zpětně už „není vítán“, Nora Fridrichová dojela na své spory s nadřízenými v divizi zpravodajství a publicistiky, kteří Janu Součkovi naservírovali její hlavu na stříbrném podnose.

A Václav Moravec? Plán na jeho odstranění z obrazovky vyšel v deníku Blesk letos v dubnu. Nedostal by padák napřímo. V zájmu „genderové vyváženosti“ by se měl o moderování nedělní diskuze napůl podělit s moderátorkou. Otázky Václava Moravce by se současně přejmenovaly na Otázky České televize. To by pro člověka, který diskuzní pořad na ČT dělá déle než 20 let, bylo jen těžko skousnutelné, s čímž autoři plánu samozřejmě kalkulují.

Otázkou je, zda a kdy se ke spuštění plánu odhodlají. Posloužit může sebemenší záminka, stejně jako v případě Nory Fridrichové posloužila dávná „masturbační komunikace“ s Markem Wollnerem.

„Souček mě ujistil, že se střídat nebudu,“ řekl Moravec DeníkuN. Tentýž Souček si ovšem nechává i v Moravcově případě otevřená „zadní vrátka“. V nedávném rozhovoru pro Spotlight, který vyšel pod titulkem „Myslíte, že Moravec může říkat, co chce, kdy chce? Ne, bianco šek nevystavuju“ sice spekulace o jeho brzkém konci popřel, nicméně na otázku, zda je tedy moderátor na několik let v bezpečí odpověděl: „Bianco šek se takhle nepodepisuje“.

Jiné příběhy, stejný tlak

Jak už jsem konstatoval, příběh každého ze čtveřice z „Matochova seznamu“ je jiný. Nicméně politický tlak na všechny – i jejich nadřízené – byl a je dlouhodobým faktem. Bylo by nespravedlivé dávat jednoznačnou vinu za problémy „velké čtyřky“ pouze generálnímu řediteli Součkovi a vyvozovat, že „čistí“ ČT v zájmu udržení se ve funkci a zvolení i na druhé funkční období.

Wollner si za svůj konec může sám, Fridrichová s Železným zjevně nenašli oporu v divizi zpravodajství a publicistiky. Tu teď necítí ani Václav Moravec („Snažím se věřit, že mě Kubal neodstřelí“). A to samozřejmě usnadňuje práci i Součkovi.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)