Generální ředitel České televize Jan Souček. Foto: Anna Boháčová / MAFRA / Profimedia

Ondřej Neumann: Černý scénář zvyšování koncesionářských poplatků

Napsal/a Ondřej Neumann 18. ledna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Existuje nějaké poučení ze situace, ve kterých se ocitla média veřejné služby v Maďarsku, Polsku a nejnověji i na Slovensku? Bezpochyby celá řada. Jedním z těch klíčových je opomíjený fakt, že demokratický stát potřebuje ke své odolnosti vůči autoritářům všech azimutů nejen na aktuální vládní moci nezávislá média veřejné služby, ale i silná a odolná média soukromá.   

O potřebě silných, nezávislých médií veřejné služby slyšíme v Česku i okolních státech velmi často. Souvisí to s tím, že v přímém přenosu můžeme již dlouhé roky u našich maďarských, polských i slovenských sousedů sledovat, jak to dopadne, když si je zotročí vládnoucí moc.

A bohužel, růžová nemusí být ani budoucnost médií placených tím či oným způsobem z veřejných prostředků ani u dalších sousedů – v Německu a Rakousku. Podrobně to zanalyzoval kolega Vojtěch Berger v novoroční analýze:

Dát televizi a rozhlas „do latě“. Reformy veřejnoprávních médií jsou hnané pomstou

Hra o poplatky

V Česku má prý odolnost veřejnoprávních médií řešit takzvaná „velká mediální novela“. Její podstatou je snaha současné vlády po mnoha letech zvýšit koncesionářské poplatky (a rozšířit okruh jejich plátců), které tvoří klíčový zdroj příjmů České televize a Českého rozhlasu. Celé to má zprocesovat ministerstvo kultury vedené Martinem Baxou z ODS.

ČT i ČRo za zvýšení poplatků lobbují již dlouhé roky, teď tedy nadešla jejich chvíle. Osobně proti zvýšení poplatků nic nemám, ba naopak. Přijde mi to i logické, když jsou pro ČT již patnáct let na stejné úrovni a pro ČRo dokonce osmnáct let.

Problém ovšem nastal ve chvíli, kdy Baxa začátkem loňského září oznámil plánované zvýšení na 160 korun měsíčně pro televizi a na 55 korun pro rozhlas bez toho, že by to jakkoliv konzultoval se soukromými vysílateli a vydavateli. Pro ČT by zvýšení znamenalo plus 1, 4 miliardy na celkových necelých devět miliard korun ročně, pro ČRo plus 500 milionů na cca 2, 5 miliardy každý rok. A protože se veřejnoprávní i soukromá média pohybují na jednom trhu, znamenalo by to výrazné vychýlení panující křehké rovnováhy.

Po původním výstřelu ve stylu „o nich bez nich“ byla k jednáním přizvána naštěstí i soukromá média. A teď se veřejně i v zákulisí tvrdě vyjednává,  argumentuje a lobbuje:

Rozsah mediální veřejné služby v Česku má nově vymezovat pětiletá vyhláška

Babiš a Okamura čekají na příležitost

Podstatou tohoto článku ale není přinést zákulisní informace z jednání, jichž se též jako místopředseda Asociace online vydavatelů občas účastním. Ostatně – nebylo by to ani slušné a ani produktivní.

Jde mi o to upozornit na hrozbu, že silou protlačené zvýšení koncesionářských poplatků pod heslem „potřebujeme silná veřejnoprávní média“, může rozkolísat český mediální trh. Což může být po výměně vlády zneužito po vzoru Maďarska, Polska nebo teď čerstvě Slovenska.

Černý scénář je následující: silná veřejnoprávní média budou ovládnuta nastupující mocí a oslabená média soukromá nebudou schopná vytvořit dostatečně silnou protiváhu informační (přesněji řečeno informačně-cenzurní) ofenzivě nové vlády, v níž mají velkou šanci zasednou dva tuzemští top populisté Andrej Babiš a Tomio Okamura.

Ostatně, právě oba jmenovaní se spojenými silami (za pomoci tehdy ještě parlamentních komunistů) v době vlády Andreje Babiše snažili získat ČT a ČRo pod svou kontrolu. A oba veřejnoprávní vysílatelé tlak ustáli (ČT o poznání lépe než ČRo) ve velké míře i díky informacím publikovaným v soukromých médiích, která dokázala atak na ČT a ČRo analyzovat, upozornit na něj a tím ho i zeslabit.

Ondřej Neumann: Rozkaz zní jasně – dobýt Kavčí hory!

Silná média = odolný stát

Je třeba jasně říci, že pojistka v podobě soukromých médií by v případě černého scénáře nově nezafungovala. Nebo by zafungovala pouze s omezenou silou. Jinými slovy – budujme silná, nezávislá média veřejné služby. Ovšem nikoliv na úkor odolných a nezávislých médií soukromých.

Demokratičtí politici by měli mít na paměti, že veřejnoprávní média a soukromá média nejsou dva oddělené světy, ale světy vzájemně se ovlivňující a že zvýšený přísun veřejných peněz do ČT a ČRo bez příslušného vymezení „mediálního hřiště“ povede k oslabení soukromých vysílatelů i vydavatelů. A to může mít v konečném důsledku fatální následky.

Jaké je hlavní poučení ze situace, ve které se ocitla média veřejné služby v Maďarsku, Polsku a nejnověji i na Slovensku? Demokratický stát potřebuje ke své odolnosti vůči autoritářům všech azimutů nejen na aktuální vládní moci nezávislá média veřejné služby, ale i silná a odolná média soukromá. Je dobré na to nezapomínat.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)