Ondřej Neumann: Černý scénář zvyšování koncesionářských poplatků
IN MEDIAS RES. Existuje nějaké poučení ze situace, ve kterých se ocitla média veřejné služby v Maďarsku, Polsku a nejnověji i na Slovensku? Bezpochyby celá řada. Jedním z těch klíčových je opomíjený fakt, že demokratický stát potřebuje ke své odolnosti vůči autoritářům všech azimutů nejen na aktuální vládní moci nezávislá média veřejné služby, ale i silná a odolná média soukromá.
O potřebě silných, nezávislých médií veřejné služby slyšíme v Česku i okolních státech velmi často. Souvisí to s tím, že v přímém přenosu můžeme již dlouhé roky u našich maďarských, polských i slovenských sousedů sledovat, jak to dopadne, když si je zotročí vládnoucí moc.
A bohužel, růžová nemusí být ani budoucnost médií placených tím či oným způsobem z veřejných prostředků ani u dalších sousedů – v Německu a Rakousku. Podrobně to zanalyzoval kolega Vojtěch Berger v novoroční analýze:
Dát televizi a rozhlas „do latě“. Reformy veřejnoprávních médií jsou hnané pomstou
Hra o poplatky
V Česku má prý odolnost veřejnoprávních médií řešit takzvaná „velká mediální novela“. Její podstatou je snaha současné vlády po mnoha letech zvýšit koncesionářské poplatky (a rozšířit okruh jejich plátců), které tvoří klíčový zdroj příjmů České televize a Českého rozhlasu. Celé to má zprocesovat ministerstvo kultury vedené Martinem Baxou z ODS.
ČT i ČRo za zvýšení poplatků lobbují již dlouhé roky, teď tedy nadešla jejich chvíle. Osobně proti zvýšení poplatků nic nemám, ba naopak. Přijde mi to i logické, když jsou pro ČT již patnáct let na stejné úrovni a pro ČRo dokonce osmnáct let.
Problém ovšem nastal ve chvíli, kdy Baxa začátkem loňského září oznámil plánované zvýšení na 160 korun měsíčně pro televizi a na 55 korun pro rozhlas bez toho, že by to jakkoliv konzultoval se soukromými vysílateli a vydavateli. Pro ČT by zvýšení znamenalo plus 1, 4 miliardy na celkových necelých devět miliard korun ročně, pro ČRo plus 500 milionů na cca 2, 5 miliardy každý rok. A protože se veřejnoprávní i soukromá média pohybují na jednom trhu, znamenalo by to výrazné vychýlení panující křehké rovnováhy.
Po původním výstřelu ve stylu „o nich bez nich“ byla k jednáním přizvána naštěstí i soukromá média. A teď se veřejně i v zákulisí tvrdě vyjednává, argumentuje a lobbuje:
Rozsah mediální veřejné služby v Česku má nově vymezovat pětiletá vyhláška
Babiš a Okamura čekají na příležitost
Podstatou tohoto článku ale není přinést zákulisní informace z jednání, jichž se též jako místopředseda Asociace online vydavatelů občas účastním. Ostatně – nebylo by to ani slušné a ani produktivní.
Jde mi o to upozornit na hrozbu, že silou protlačené zvýšení koncesionářských poplatků pod heslem „potřebujeme silná veřejnoprávní média“, může rozkolísat český mediální trh. Což může být po výměně vlády zneužito po vzoru Maďarska, Polska nebo teď čerstvě Slovenska.
Černý scénář je následující: silná veřejnoprávní média budou ovládnuta nastupující mocí a oslabená média soukromá nebudou schopná vytvořit dostatečně silnou protiváhu informační (přesněji řečeno informačně-cenzurní) ofenzivě nové vlády, v níž mají velkou šanci zasednou dva tuzemští top populisté Andrej Babiš a Tomio Okamura.
Ostatně, právě oba jmenovaní se spojenými silami (za pomoci tehdy ještě parlamentních komunistů) v době vlády Andreje Babiše snažili získat ČT a ČRo pod svou kontrolu. A oba veřejnoprávní vysílatelé tlak ustáli (ČT o poznání lépe než ČRo) ve velké míře i díky informacím publikovaným v soukromých médiích, která dokázala atak na ČT a ČRo analyzovat, upozornit na něj a tím ho i zeslabit.
Silná média = odolný stát
Je třeba jasně říci, že pojistka v podobě soukromých médií by v případě černého scénáře nově nezafungovala. Nebo by zafungovala pouze s omezenou silou. Jinými slovy – budujme silná, nezávislá média veřejné služby. Ovšem nikoliv na úkor odolných a nezávislých médií soukromých.
Demokratičtí politici by měli mít na paměti, že veřejnoprávní média a soukromá média nejsou dva oddělené světy, ale světy vzájemně se ovlivňující a že zvýšený přísun veřejných peněz do ČT a ČRo bez příslušného vymezení „mediálního hřiště“ povede k oslabení soukromých vysílatelů i vydavatelů. A to může mít v konečném důsledku fatální následky.
Jaké je hlavní poučení ze situace, ve které se ocitla média veřejné služby v Maďarsku, Polsku a nejnověji i na Slovensku? Demokratický stát potřebuje ke své odolnosti vůči autoritářům všech azimutů nejen na aktuální vládní moci nezávislá média veřejné služby, ale i silná a odolná média soukromá. Je dobré na to nezapomínat.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Babiš kontra Řezníček. Hodinka nenávisti k České televizi jako výzva k lynči
„Nechte mě domluvit.“ Jak si politici ANO dělají čárky u sledování České televize
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
25 komentářů
Ani korunu prolhané televizi a rozhlasu! Propagandu ať si platí ti kteří ji sledují.
Velký souhlas.Konec demokracie.
Nechápu za co by chtěli zvyšovat, stále opakuji to samé, pořád dokola. Mají peníze z raklam, jen je nazývají sponzorem a Události tak to je jedna velká tragédie. Zdablovaná 24 s ČT 1,tak ať jí zruší.
Opravdu nechápu, že vůbec někdo v demokratickém světě chce mé peníze aniž bych jeho služby využíval a nápad zloděje, že by měl platit každý kdo má internet nebo mobil, tak to je na zavření do cvokárny.
Platím si data, které využívám na kontakt s rodinou v jejich nepřítomnosti a hlavně platby a spojení s bankou a to asi budu muset zrušit, poněvadž nechci platit další zlodějskou bandu.
To je pravda.
Nemáme demokracii. Máme eurosocialismus. Alespoň podle lektorů z VUML ještě před listopadem 1989. Tehdy, když jsem do VUML v první polovině 80. let povinně chodil abych mohl pracovat na VŠ, jsem tomu nevěřil. Teď už tomu věřím.
Sice je to zatím více „soft“ než Husákův režim, proto ještě může existovat i tento web, ale situace se horší, zatímco v posledních letech své existence se Husákův režim spíš změkčoval.
Vždyť i já jako důchodce vidím, že poplatky za rádio a televizi jsou směšné.
Pořady se stále jen opakují nic nového třeba v televizi není. Je mi přes 70 a z 90% jsem už vše viděl nových pořadů je minimum tak na co více platit!!!
Dobrý den, radove obcany je treba radne oholit, s ceho by asi zili ti z horniho udoli!??? Historie se opakuje, luxusni koryta nekdo ve finale vždy zaplati!!! Další komentář je zbytečný 🍗🍖🖕😜😜😂
začněte šetřit, může začít tím, že přestane natáčet ty stupidní seriály, ale jak jinak nacpat našim celebritám peníze, že?
Dobrý den,není mi jasné z jakého důvodu mám platit firmě,jejíž služby nevyužívám a nechci využívat.Dále se táži ,proč mám sponzorovat televizi či rozhlasu aktivity,s kterými nesouhlasím.
Na Slovensku jsou poplatky zrušeny.
Ono je to totiž vůbec celé absurdní. Protože, nejen vláda, ale všichni musi vědět že Česká (veřejnoprávní) televize je ohromni mediální kolos, ktery nejen vysila ale i produkuje či nakupuje filmy mnoha žánrů. Od romantaku přes dětské animaky komunistické komedie až ke sportovním přenosum. Ale jenom poměrně malou část prostředků dává na nějaké skutečně objektivní zpravodajství – což je ale ten jediný důvod proč má jako verejnopravni existovat.
No prosím, pokud se nějaká vláda rozhodne ji na to všechno – ale všechno, zvýšit konces.poplatky, je to její politická zodpovědnost..
Ovšem jestli chce vedle toho spustit diskuzi o obsahu tě veřejné služby, tak musí počítat s tím že ji jak opozice tak i řada privátních médií ten obsah veřejné služby za které mají lidé platit, opravdu omlati o hlavu. Kanál za kanálem, pořad za pořadem nákup za nákupem, financovánou produkci film za filmem..
Nebo je tady, druhá možnost že to ta ostatní média neudělají a v důvěře že přeci jen nějaký další drobek od státu dostanou, budou opakovat tu mantru o potřebě vřp médií jako ochraně demokracie,před fake a ruskými špiony, jako by snad ČT tu demokracii vysilala na všech kanálech ve všech pořadech, od rána do večera. Tím se před občany zesmešní sama.
Poplatky musí platit jen ti kteří médium sledují. V dnešní době přece není problém to technicky ošetřit. Ať platí ten kdo vysílání sleduje. Tipuji že by to bylo 2-3% současných platících diváků.
TV nemám tak 15 let, nezajímá mě co tam blábolí za lži, tak nevím proč bych za to měl platit jen proto že mám internet.
Jinými slovy, daň z televizoru se změní v daň z jakéhokoliv moderního zařízení.
Jelikož zombobednu nemám 15 let a neobjektivní zpravodajství ČT/ČRo nesleduju, nevidím důvod, proč platit nějaký poplatek. Nechť zakódují vysílání a ať si platí opravdu ti, co toto vysílání konzumují.
Změna ve vedení ČT s novým ředitelem z Brna ,patří do zkompletování obsazení postů vládní Pětikoalice. Neúspěšné seriály, pro herce vítaný příjem.Politické a ekonomické rozhovory u p.Moravce jsou sterilní,trochu odvážnější CCN Prima se také drží ,aby nebyla protivládní. A tak vše pluje na vlně mediální sledovanosti známých tváří.Trochu zaráží,že exprezident Klaus se neobjevuje na kanálech ČT.A tak my starší diváci se musíme vrátit zpět do éry vlády komunistů a hledat informace nezkreslující realitu jinde a zajistit si objektivní skutečnosti. Je to zoufalé ,když premiér Fiala v každém svém projevu fabuluje, p.Babiš se jen opakuje a nemá vizi u ostatních politiků je to o třídu horší. Přerušování dialogu hosta, moderátorem patří mezi oblibené zákroky a tak to pokračuje dál až do nějakého ukončení,které snad nebude hořké.
Přestaňte okrádat občany „veřejnoprávními poplatky“, a zejména v situaci, kdy jde hodnota peněz dolů a cena prakticky všeho zboží a služeb naopak nahoru, takže to okrádání bolí o to víc.
„Veřejnoprávní“ média normální občan nepotřebuje a krmit nějaké „celebrity“ v seriálech, na které se nikdo nedívá, taky není zapotřebí. Pokud se neuživí celebritováním, mohou jít k lopatě. A pokud se neuživí ČT a ČRo, tak holt krachnou a nic se dít nebude.
MMCH, nedostatek peněz by je mohl motivovat ke třeba i placenému přístupu do jejich archivů, kde jsou často velmi zajímavé, a, na rozdíl od v současnosti produkovaných exkrementů, i dívatelné a poslouchatelné pořady.
Proto televizní herci jsou dobře placení z našich povinných dávek které se jmenují koncesionářský poplatek.Měl by se zrušit.
Odmítám platit výpalné za nevyžádané služby. Zvážila bych (podstatně nižší) poplatek, kdyby existovala jedna stanice ČT a jedna ČRo a v obou případech by šlo o informační stanici chytitelnou i na analogu, prostě zachovat smysl veřejnoprávních médií. Ale odmítám platit 27 kanálů ČRo a 17 kanálů ČT, když se na to nedívám ani neposlouchám a nikdy to sledovat nebudu. Ostatně kvůli výpalnému nemáme ani TV ani radio přijímače.
Souhlas
MMCH, přinesla alespoň nějaká „veřejnoprávní média“ překlad Mileiova projevu na ekonomickém fóru v Davosu? Alternativní média to udělala, proto se dá spíš věřit jim.
Dobrej point Pergille, ale s tou důvěrou bych zas nebyl tak rozhazovačnej.
Nejsem rozhazovačný, ale prostě je považuji za věrohodnější než veřejnoprávní média, čímž ovšem není mnoho řečeno, vizono známé „mezi slepými …“
Zpravodajství – vždy poplatné režimu, ostatní program
hrůza a černá díra na peníze!
V socializmu koncesionář poslouchal německou Tv,
a Svobod.Evropu, dnes americkou CNN….
Ponechat pouze jeden „informační kanál“ – ostatní ihned zrušit/zprivatizovat (včera bylo pozdě). Namísto toho se zpravodajství neustále rozšiřuje! Kdo z vás touží po úžasné informaci o tom, že v horní/dolní spadl strom, zkrachoval obchod či hostinský, nebo že na hře-
benech fouká vítr…..
Poplatky okamžitě zrušit!!!
Prostě, ať si ta média platí buď ti, v jejichž prospěch šíří lži, nesmysly a manipulace. Nebo ať si je platí ti, kteří jsou ochotni tyhle shity sledovat. Technicky se dá zařídit obojí.