Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
hc.saustrup / Foter / CC BY-NC-ND,

O zákaz vstupu do Ruska požádalo 204 Čechů

Ke čtveřici českých politiků, jimž Ruská federace oficiálně zapověděla přístup na své území, připište i naše jména, žádá petice, jež odešla na ruskou ambasádu v Praze.

Rusko v reakci na evropská sankce zakázalo letos v květnu vstup na své území celkem 89 evropským politikům a diplomatům. Mezi nimi i čtyřem Čechům: Karlu Schwarzenbergovi, Marku Ženíškovi, Jaromíru Štětinovi a Štefanovi Fülemu.

V reakci na to vznikla petice vyzývající Čechy k tomu, aby se nechali připsat na seznam v Rusku nežádoucích osob.


Rusko má na ambasádě v Česku „armádu“ 142 lidí


„Jsme přesvědčeni, že tito lidé neudělali nic špatného, naopak svým jednáním pomáhají Rusku překonat současnou smutnou etapu, ve které se kvůli nynějšímu vedení tato země vrací k totalitnímu systému, etapu, kterou vrací svět do studené války,“ napsal iniciátor petice Josef Svoboda z Frýdlantu nad Ostravicí.

„Žádáme, ať nás, kteří tuto petici podepisujeme, k uvedeným politikům na seznam osob se zákazem pobytu v Rusku přidají. Nejde nám jen o to, že se tak ocitneme v dobré společnosti, ale vyjadřujeme tím také naději, že se Rusku brzo podaří vrátit se k normální demokratické politice,“ stojí dále v textu petice.

Petice s celkem 204 podpisy odešla na ruskou ambasádu v pondělí 20. července.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

7 komentářů

 1. petrph napsal:

  Mimochodem, otázka zní jestli ten dobrovolný požadavek půjde taky zpětně odvolat.Oni totiž zrovna Rusové mají poměrně dobrou a dlouhou evidenci.
  Tady prostě někdo někdo zbytečně podlehl proamerické propagandě o tom že konflikt s „komunistickým “ Ruskem trvá a bude trvat navěky. Což samozřejmě nemusí být pravda,jak ukázala minulá dvě klidná desetiletí, a jak se zase situace uklidní až se (jakkoliv) uzavře občanská válka na Ukrajině.
  Tak aby se potom někdo nedivil, že ho do Ruska nebudou chtít pustit, až tam pojede třeba z obchodních důvodů, nebo by chtěl kandidovat do vysoké politiky. Mimochodem-připomeňme že takový Schwarzenberg dělal ministra zahraničí a aspiroval na funkci prezidenta-což by asi se zákazem vstupu do blízkého státu dělal nemohl..

  • Michal Gill napsal:

   Když jsem to podepisoval, počítal jsem s tím, že pokud se na nějakou černou listinu opravdu dostanu, může to být navždy. Do současného totalitního Ruska nikdy jet nehodlám a po případné změně režimu snad takové seznamy okamžitě zlikvidují.

   Je to vyjádření odporu k politice země, která si na demokracii poslední dekádu jen hraje, a to velmi neúspěšně. Petice nemá nic společného s nějakou americkou propagandou – ilegalitu ruského postupu na Ukrajině musí vidět každý, bez ohledu na politické přesvědčení.

   Poslední příklad o Schwarzenbergovi snad ani nebudu komentovat, tak hloupý a nedomyšlený je.

   • Josef Svoboda napsal:

    Díky, to je přesné. A kdyby třeba panu Zemanovi Putinova administrativa taky zakázala vstup do Ruska, jistě by kvůli tomu nemusel rezignovat na funkci. Bohužel on naopak Rusko zcela nepochopitelně podporuje.

  • český maloměšťák napsal:

   Mohl by tam poslat svého náměstka. Nebo vůbec nějakou méně důležitou a tisku ne moc známou osobu. Ale ne až zas tak neznámou, že by byla zcela neznámou pro ty Rusy, kteří by s takovouto osobou měli jednat.

 2. josef.cyrany napsal:

  Ano a já bych šel dál, zakázat vystoupení Alexandrovců , to by byl teprve tvrdý úder pro Moskvu.

 3. český maloměšťák napsal:

  Chtěl bych také mít zakázáno vstoupit do Ruska. Ale i např. do Somálska nebo do Kosova.
  Kde je možné toto zařídit ? A platí se za to něco ?

  Co ale např. v případě války s Ruskem ?
  Bude možno tento zákaz v případě války s Ruskem zrušit ? Abych pak nebyl popotahován generálním štábem, nebo vydán polnímu soudu.
  Umí na toto někdo odpovědět ?

Přidávání komentářů není povoleno