Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
hc.saustrup / Foter / CC BY-NC-ND,

O zákaz vstupu do Ruska požádalo 204 Čechů

Ke čtveřici českých politiků, jimž Ruská federace oficiálně zapověděla přístup na své území, připište i naše jména, žádá petice, jež odešla na ruskou ambasádu v Praze.

Rusko v reakci na evropská sankce zakázalo letos v květnu vstup na své území celkem 89 evropským politikům a diplomatům. Mezi nimi i čtyřem Čechům: Karlu Schwarzenbergovi, Marku Ženíškovi, Jaromíru Štětinovi a Štefanovi Fülemu.

V reakci na to vznikla petice vyzývající Čechy k tomu, aby se nechali připsat na seznam v Rusku nežádoucích osob.


Rusko má na ambasádě v Česku „armádu“ 142 lidí


„Jsme přesvědčeni, že tito lidé neudělali nic špatného, naopak svým jednáním pomáhají Rusku překonat současnou smutnou etapu, ve které se kvůli nynějšímu vedení tato země vrací k totalitnímu systému, etapu, kterou vrací svět do studené války,“ napsal iniciátor petice Josef Svoboda z Frýdlantu nad Ostravicí.

„Žádáme, ať nás, kteří tuto petici podepisujeme, k uvedeným politikům na seznam osob se zákazem pobytu v Rusku přidají. Nejde nám jen o to, že se tak ocitneme v dobré společnosti, ale vyjadřujeme tím také naději, že se Rusku brzo podaří vrátit se k normální demokratické politice,“ stojí dále v textu petice.

Petice s celkem 204 podpisy odešla na ruskou ambasádu v pondělí 20. července.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

7 komentářů

 1. petrph napsal:

  Mimochodem, otázka zní jestli ten dobrovolný požadavek půjde taky zpětně odvolat.Oni totiž zrovna Rusové mají poměrně dobrou a dlouhou evidenci.
  Tady prostě někdo někdo zbytečně podlehl proamerické propagandě o tom že konflikt s „komunistickým “ Ruskem trvá a bude trvat navěky. Což samozřejmě nemusí být pravda,jak ukázala minulá dvě klidná desetiletí, a jak se zase situace uklidní až se (jakkoliv) uzavře občanská válka na Ukrajině.
  Tak aby se potom někdo nedivil, že ho do Ruska nebudou chtít pustit, až tam pojede třeba z obchodních důvodů, nebo by chtěl kandidovat do vysoké politiky. Mimochodem-připomeňme že takový Schwarzenberg dělal ministra zahraničí a aspiroval na funkci prezidenta-což by asi se zákazem vstupu do blízkého státu dělal nemohl..

  • Michal Gill napsal:

   Když jsem to podepisoval, počítal jsem s tím, že pokud se na nějakou černou listinu opravdu dostanu, může to být navždy. Do současného totalitního Ruska nikdy jet nehodlám a po případné změně režimu snad takové seznamy okamžitě zlikvidují.

   Je to vyjádření odporu k politice země, která si na demokracii poslední dekádu jen hraje, a to velmi neúspěšně. Petice nemá nic společného s nějakou americkou propagandou – ilegalitu ruského postupu na Ukrajině musí vidět každý, bez ohledu na politické přesvědčení.

   Poslední příklad o Schwarzenbergovi snad ani nebudu komentovat, tak hloupý a nedomyšlený je.

   • Josef Svoboda napsal:

    Díky, to je přesné. A kdyby třeba panu Zemanovi Putinova administrativa taky zakázala vstup do Ruska, jistě by kvůli tomu nemusel rezignovat na funkci. Bohužel on naopak Rusko zcela nepochopitelně podporuje.

  • český maloměšťák napsal:

   Mohl by tam poslat svého náměstka. Nebo vůbec nějakou méně důležitou a tisku ne moc známou osobu. Ale ne až zas tak neznámou, že by byla zcela neznámou pro ty Rusy, kteří by s takovouto osobou měli jednat.

 2. josef.cyrany napsal:

  Ano a já bych šel dál, zakázat vystoupení Alexandrovců , to by byl teprve tvrdý úder pro Moskvu.

 3. český maloměšťák napsal:

  Chtěl bych také mít zakázáno vstoupit do Ruska. Ale i např. do Somálska nebo do Kosova.
  Kde je možné toto zařídit ? A platí se za to něco ?

  Co ale např. v případě války s Ruskem ?
  Bude možno tento zákaz v případě války s Ruskem zrušit ? Abych pak nebyl popotahován generálním štábem, nebo vydán polnímu soudu.
  Umí na toto někdo odpovědět ?

Přidávání komentářů není povoleno