Nový způsob války. USA i Rusko čím dál častěji využívají v ozbrojených konfliktech žoldáky
„Kontraktoři“ jsou žoldnéři najímaní soukromými bezpečnostními agenturami. Pracují ve válečných oblastech, kde na objednávku doplňují činnost regulérních armád. Jak tenhle systém funguje, vysvětluje pro HlídacíPes.org mluvčí mezinárodní koalice proti tzv. Islámskému státu v Iráku a Sýrii, plukovník americké armády Ryan Dillon.
Spojené státy využívaly soukromý vojenský sektor do konce studené války minimálně. Jeho čas přišel ve větší míře až s účastí Američanů ve válkách v bývalé Jugoslávii, Iráku a v Afghánistánu, kde se žoldáci postupně zapojovali i do vysoce rizikových operací.
Právě s působením v Iráku jsou ale spojeny i dva největší skandály amerických civilních kontraktorů. Nechvalně se proslavili v roli mučících strážců ve věznici Abú Ghrajb a pak masakrem 16 iráckých civilistů v ulicích Bagdádu. Akce proslula podle názvu kontraktorské firmy jako skandál Blackwater.
Mrtví, ke kterým se Moskva nehlásí
V posledních letech je to ale především Rusko, které soukromé vojenské oddíly čím dál častěji využívá k akcím, kde by nasazení oficiálních jednotek bylo politicky nepřípustné. Soukromí kontraktoři pomáhali obsadit ukrajinský Krym. Bojují také v Sýrii.
Související články
„Přežíváme v podzemí jako krtci.“ Přímá linka HlídacíPes.org k lidem umírajícím v syrské Východní Ghútě
Právě tam se ruští žoldáci dostali začátkem února do přímého střetu s americkou armádou. Při přestřelce spojeneckých sil a syrských provládních jednotek v syrské provincii Dajr az-Zaur „záhadně“ zemřely podle různých zdrojů desítky až stovky ruských nájemných bojovníků. Rusko to ale popřelo jako dezinformaci.
Diplomaticky výbušnou situaci popsal plukovník Dillon během telekonference, které se účastnil i HlídacíPes.org takto:
„Koaliční jednotky a SDF se staly terčem nevyprovokovaného útoku poté, co se agresoři přesunuli na východ přes řeku Eufrat, která je mezi koalicí a Ruskem určená jako pomyslná hranice, jako antikonfliktní linie. Útok na základnu SDF odrazily Syrské demokratické síly a koalice protiakcí ze vzduchu i ze země. Veškeré operace byly provedeny čistě v rámci sebeobrany.“
Žoldáci u „porcování medvěda“
Provincie Dajr az-Zaur leží na východě Sýrie a hraničí s Irákem. Je bohatá na ropu i plyn a právě sem se stáhnul Islámský stát po ztrátách jiných území. Na porážce společeného nepřítele spolupracovaly do velké míry jednotky mezinárodní koalice, arabsko-kurdské SDF i syrské provládní jednotky za podpory Ruska.
Související články
Odkud vzal své zbraně Islámský stát a proč je v žebříčku dodavatelů Česko výš než USA
Ještě na podzim loňského roku uvedlo vrchní velitelství kurdských YPG: „Děkujeme mezinárodním silám, mezinárodní koalici a ruským silám včetně jejich velitelů v Hmejmínu za poskytnutí vzdušné podpory, logistické pomoci a spolupráci na zemi.“
Po porážce radikálů z tzv. Islámského státu, ale rychle došlo na „porcování medvěda“ a při něm nepřestává téct krev na obou stranách.
Většina území provincie, včetně metropole Dajr az-Zauru, zůstala pod kontrolou syrských vládních sil. Kurdové podporovaní Spojenými státy a mezinárodní koalicí ovládají menší území východně od řeky Eufrat, kde se ale nachází jedno z největších plynových polí na východě země a nejvýznamnější předválečná továrna na zpracování plynu. Právě tu se 7. února pokusily dobýt prosyrské vládní síly.
Přes řeku Eufrat pronikly na území ovládané Syrskými demokratickými silami. Jejich jednotky podporované americkými bombardéry, ale útok odvrátily.
Na místě zůstaly stovky mrtvých. Deník Kommersant uvedl, že kolem dvou set jich patřilo k tzv. Vagnerově armádě, privátní vojenské organizaci, která Rusku pomáhala například při zabírání ruského Krymu.
Ačkoliv podle očitých svědků mrtvé z bitevního pole odvážela ruská letadla, Moskva jakékoliv spojení s pokusem o zabrání rafinerie popřela. Do podrobností nechtějí zabíhat ani Američané.
Rozhovor s plk. Ryanem Dillonem
Washington Post informoval o zapojení ruských žoldáků, kteří byli podle deníku v přímém spojení s představiteli syrského režimu i Kremlu. Mluvili jste o celém incidentu s Ruskem?
V souladu s antikonfliktním protokolem jsme komunikovali s ruskou stranou a vyjádřili jsme své obavy před útokem, v jeho průběhu i po něm. Dali jsme ale jasně najevo, že právo na sebeobranu navždy zůstane pevnou součástí naší mise.
Jak si americká strana vykládá motivy útoku?
Nebyli jsme schopní určit, kdo přesně zaútočil na základnu Spojených demokratických sil, ani jaký byl motiv útoku. Co bych rád řekl, ale je, že bez ohledu na to, kdo by za útokem mohl stát, naše reakce by byla v každém případě stejná. Kdokoliv útočí s dělostřelectvem a tanky, dostane přesně ten typ odpovědi, kterou jsme poskytli.
Máme právo se bránit a budeme to dělat bez zaváhání. Doufám, že tato odpověď stačí jako ukazatel toho, jak vážně bereme naší obranu a zamezí to jakýmkoliv podobným útokům do budoucna.
Jakkoliv tvrdíte, že nemáte tušení, kdo za útokem stojí, řada světových médií potvrdila přítomnost a smrt ruských kontraktorů při útoku. Nemáte obavy, že první střet mezi ruskými a americkými ozbrojenci po desítkách let by se mohl v Sýrii opakovat? Do jaké míry by to podle Vás mohlo ohrozit vztahy s Ruskem?
Jak už jsem zmínil, my jsme během útoku 7. i 8. února udržovali několikrát za den otevřenou komunikaci s našimi ruskými protějšky v Sýrii, snažili se vyhnout konfliktní operaci. Dělali jsme to už před útokem na základě viditelného nárustu jednotek na druhé straně. A když zahájili útok, okamžitě jsme zvedli telefon a hovořili jsme s ruskými protějšky znovu. Profesionalita v tomto spojení trvá už od června.
Jak obecně pokročil boj proti tzv. Islámskému státu?
Islámský stát ztratil 98% z území, které měl pod kontrolou. 7,7 miliónů lidí z těchto území je teď svobodných. Ani kousek z území, které od Islámského státu osvobodili naši partneři v Sýrii a v Iráku, se nevrátil pod kontrolu islamistů. V Sýrii nicméně boj proti Daíš (arabská zkratka Islámského státu, pozn. red.) pokračuje. Teroristé jsou pro místní obyvatele stále ohrožením. Syrské demokratické síly bojují u Hadžínu, podél řeky Eufrat a v pouštní oblasti podél syrsko-irácké hranice.
Koalice pokračuje v podpoře Syrských demokratických sil v tomto boji skrze poradce, sdílením zpravodajských informací a přesně cílenými útoky. Podporujeme SDF také v pronásledování cizích bojovníků, kteří se snaží přes sousední země uprchnout ze Sýrie a působit další zlo jinde na světě. Jsme hrdí na posun, kterého se nám v tomto ohledu podařilo dosáhnout. SDF už zajala stovky těchto teroristů narozených v jiných zemích.
Máte představu kolika takovým bojovníků se podařilo vrátit do Evropy?
To je číslo, které neznáme. Ale jsme odhodláni zabránit bojovníkům Islámského státu, aby opouštěli Irák a Sýrii. Součástí větší koalice je Pracovní skupina pro boj s cizími teroristy a ta se soustředí na podporu preventivních a protiteroristických opatření. Koaličním partnerem je Interpol. A důležitou součástí je sdílení informací mezi různými zeměmi, což už zabránilo vstupu a vedlo k zajmutí několika bojovníků Islámského státu, kteří vycestovali.
Kolují informace, že vůdce Islámského státu Abú Bakr al-Bagdádí by mohl být stále naživu, je to možné?
Mnoho lidí hovořilo o jeho smrti, nicméně dokud Koalice nebude mít 100% důkaz o tom, že je po smrti, bude ho stále považovat za živého. A jako takového se ho budeme snažit dopadnout. A nejen Bagdádího, ale kohokoliv z vysoce postavených osob v rámci Islámského státu. Koalice vložila velké úsilí do narušení operací a sítí Islámského státu. Například se nám povedlo znemožnit jim financování jejich operací.
Jdeme také po jejich schopnosti inspirovat a rekrutovat bojovníky z řad cizinců. A také informace, které jsme získali od zadržených členů Islámského státu, nám vytvářejí představu o zbytcích jejich sítí a boji s nimi. Řekl bych, že za poslední dva roky jsme zabili téměř 200 vysoce hodnocených cílů a budeme v tomto boji pokračovat.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Bez Ruska se v Česku pořád natankovat nedá. Závislost na Putinovi má skončit příští rok
Rok, ve kterém Tomio Okamura zmizel ze zpráv o českém extremismu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Za koloniální války v Indočíně (50sátá léta min.stol) Francouzi do své cizinecké legie verbovali utečence z celé Evropy. Po jejich prohře vstoupili do boje osobodit Vietnam Američané i oni verbovali do své armády utečence z poválečné Evropy.
13.3.tr. na ČT2 vysílali ve 20.55 dokument „Pochoduj nebo zemři“ o našich hrdinech v boji proti komunismu v těchto zemích.
Tehdy se ještě oficiální armády za své vojenské akce nestyděli.
Ovšem kapitalismus postoupil i v tomto směru dále . Své vojáky pošetří a
svěří to umírání soukromným firmám.
Držme se titulku.Tak dlouho se bude v konfliktu zúčastněným vojákům říkat „žoldáci“,až dojde k masivní události ústící v 3.světovou válku.Není vám vy v Radě bezpečnosti OSN hanba?
Na základě které rezoluce Rady bezpečnosti OSN, je v Sýrii základna USA, i když zamaskovaná pod názvem Spojené síly. Nebo je tam, ty vojáky USA, pozvala syrská vláda a tajila to?
Jistě že to je i pro politiky na všech stranách mnohem výhodnější způsob. Poslat do války buď čistě profesionální armádu (složenou jen z těch co se do armády dobrovolně a předem přihlásili) a nebo tedy v tomto případě zaplatit soukromým firmám najaté žoldáky. Tento způsob je v mnoha ohledech ještě výhodnější (a možná i lacinější).
Ale každopádně odpadnou protesty veřejnosti, kdyby snad byli politici nuceni vyhlásit mobilizaci – a poslat na front bojovat a umírat je samotné – zejména pro obranu nějaké cizí země.