Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Remko Tanis via Foter.com / CC BY-NC-ND, zdroj

Nová éra starých pořádků. Proč má Čechy zajímat sjezd čínských komunistů?

Zní to jako zpráva z Rudého práva: V Pekingu skončil 19. sjezd Komunistické strany Číny prvním plenárním zasedáním nového ústředního výboru. Přesto se tohle zdánlivě nudné sdělení, psané „newspeakem“ aparátčíků, týká i Česka. 

Sjezd totiž zvolil nové nejvyšší orgány včetně samotného centra moci, stálého výboru politbyra. Pro výměnu kádrů v nejvyšším vedení platí od dob Teng Siao-pchinga pevná pravidla.

Před sjezdem ale kolovaly nejrůznější spekulace, zda současný prezident Číny (ČLR) Si Ťin-pching tato pravidla poruší.

Byl by to signál, že bude na příštím 20. sjezdu v roce 2022 sám usilovat o prolomení nepsaného limitu dvou funkčních období pro generálního tajemníka.

Ten je nejvyšším představitelem strany a potažmo i státu (funkce prezidenta je bezprostředně navázána na funkci generálního tajemníka strany).

Vůdcovy myšlenky

Nakonec se ukázalo, že je to vlastně jedno. Si Ťin-pchingovi se totiž podařilo ještě před volbou nového politbyra prosadit do stanov jeho myšlenky jako teoretický základ činnosti strany.

“Kolektivní vedení” a rovnováha sil v politbyru jsou pasé. Stanovy komunistické strany mají v Číně větší váhu než státní ústava.

logoZanesením svého jména do stanov se prezident Si stal doživotně komunistickým prorokem. Stavět se proti němu napříště znamená stavět se proti straně samotné, což v ČLR představuje politickou, a často i fyzickou sebevraždu.

Ať už Si na příštím sjezdu odstoupí či nikoliv, zůstane do smrti nezpochybnitelnou nejvyšší autoritou strany i celého státu s více než miliardou obyvatel.

Naprostá kontrola

Kromě “Si Ťin-pchingova myšlení o socialismu s čínskými rysy v nové éře” zanesl sjezd do stanov ještě několik konkrétních Siových projektů, jmenovitě “naprostou kontrolu strany nad armádou” a iniciativu Pás a stezka.

Naprostá kontrola strany nad společností se do stanov nedostala, ale Si Ťin-pching ji vyjádřil celkem jednoznačně ve svém úvodním projevu: „Vláda, armáda, společnost a školy – sever, jih, východ a západ – to vše podléhá vedení strany,“ prohlásil generální tajemník.

Sjezd tedy dále upevnil moc Si Ťin-pchinga nad stranou a moc strany nad společností a potvrdil Siovu iniciativu na šíření čínského vlivu do zahraničí.

Zejména poslední bod se tak trochu týká nás všech. Na větší aktivitu čínských zpravodajských služeb v Česku upozorňuje i čerstvá výroční zpráva BIS.

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

2 komentáře

  1. František napsal:

    I toaletní papír má v Číně větší váhu než ústava. Ústava je jen divadlo pro zbytek světa.
    Víte co je nejnebezpečnější zaměstnání v Číně? Obhájce lidských práv. (Bylo by hezké kdyby to byl vtip. Není. Příklad: Gao Zhisheng.)

  2. jan rich napsal:

    Proč má Čechy zajímat sjezd čínských komunistů?Protože je to světová velmoc.Co do počtu obyvatel,co do ekonomiky,co do ovlivňování světové politiky a co do stálého členství v Radě bezpečnosti OSN.A ač se nám to nelíbí,tuto velmoc stále ještě řídí komunisté.Proto Čecha zajímá,jakou budoucnost jejich sjezd zemi chystá.Na druhou stranu mi vadí pozornost věnovaná pohřbu ostatků thajského krále,který zemřel už před rokem.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost