Nominace na Zelenou perlu míří na sever. Bez jezů prý nezůstane průmysl
Liniové stavby, dálnice, spory o to, kdo blokuje výstavbu, útoky na ekologické aktivisty. Tradiční témata dominují i letošní anketě o antiekologickou cenu Zelená perla, kterou už tři desetiletí vyhlašují Děti Země. Jedna z nominací míří i na sever Čech, jako obvykle jde o téma spojené se splavněním Labe a výstavbou plavebního stupně u Děčína.
Děti Země vyhlásily 29. ročník ankety o antiekologický výrok Zelená perla. Své návrhy mohou lidé posílat do 13. června, vítěze spolek oznámí o dva týdny později. Loni cenu obdržel tehdejší primátor Českých Budějovic a současný městský a krajský zastupitel Jiří Svoboda (ANO), který v týdeníku Respekt uvedl, že jsou řeky ve městě nákladnou dopravní překážou a že by plocha lépe posloužila jako parkoviště.
„Ve vztahu k městu jsou řeky (máme dvě) spíše nákladnou dopravní překážkou – musíme stavět a opravovat mosty a řešit následky povodní či zachraňovat topící se. Také musíme pravidelně trénovat stavby protipovodňových stěn a v případě povodní je montovat. Pokud by trvale zmizely, pominou i výše zmíněné problémy, ušetříme v rozpočtu, plochu využijeme pro parkování, které nám zoufale chybí (naše město má pouhých 55 km²).“
(Vítězný citát Jiřího Svobody z roku 2023)
Souběžná anketa o Ropáka roku skončila po třiceti letech udělování předloni, jedním z posledních vítězů byl tehdejší předseda představenstva společnosti Vodní cesty a pozdější náměstek primátora města Děčín, mimo jiné i za prosazování výstavby plavebních kanálů na Labi. Dřívějším nositelem „ocenění“ za Zelenou perlu i Ropákem roku byl i severočeský poslanec Jaroslav Foldyna (ex-ČSSD, nyní SPD|), a to za slova o Gabčíkovu.
„Jeďte se podívat dneska do Gabčíkova, kam třetina Evropy jezdí na dovolenou. Je to tam nádherné.“
(Zelená perla za rok 2018)
Boj o splavnění Labe
Budoucí plánovaná i odmítaná výstavba na řece je i tématem některých letošních nominací. Sekce vodní dopravy Svazu dopravy ČR, v níž jsou aktivní děčínští rejdařští lobbisté, svolává na druhou polovinu června valnou hromadu a v pozvánce pro ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše píší o tom, jak je ve městě blokován územní plán, následkem čehož je 50 tisíc obyvatel města rukojmím nedokončené výstavby jezů.
Spojování splavnění Labe s ekonomickou prosperitou pokud možno co největší oblasti, ne-li celé republiky, je důvodem nominace pro poslance a starostu Malých Žernosek na Litoměřicku Petra Lišku (STAN).
„Splavnění Labe má dopad i na konkurenceschopnost našeho průmyslu, jestli tu vůbec nějaký zůstane.“
(Petr Liška, Litoměřický deník, 20. 12. 2023)
Podle koordinátora ankety Miroslava Patrika je Labe slepou vodní cestou a žádné velké náklady se ní vozit nebudou, stejně jako v sousedním Sasku.
Mezi žhavými kandidáty na Zelenou perlu může být podle Patrika i místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO), který v prosinci 2023 po dvaceti letech přípravy dálnice D52 z Pohořelic do Mikulova prohlásil:
„V tuto chvíli nejkritičtější úsek je místo přes přehradu, které stálo mnoho let díky aktivitám ekologických vyděračů a aktivistů. Nyní se situace jeví tak, že by byla šance se přes ni dostat po roce 2026, 2027 a pak už by to bylo otázka tří, čtyř let.“
Podle Patrika může být dalším silným kandidátem starosta Hluboké nad Vltavou a senátor Tomáš Jirsa (ODS), neboť Děti Země – Brno evidují již pět jeho antiekologických výroků. Jirsa se v anketě dosud nejvýše dostal na 3. místo za rok 2021 a 2022.
Související články
Ich bin ein Tetschener. Dlouhá cesta vodního lobbisty Skalického od ODS až do náruče komunistů
Letošní výsledky budou známy 28. června.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Upachtěná česká politika. Volných hlasů znechucených je pořád dost
Nový zákon o podpoře bydlení. Spíš než naděje je to jen iluze řešení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Celoroční zezplavnění dolního úseku Labe je správný počin. Žáby a jiná havěť si na zestabilnění hladiny lezce zvyknou.
Děti země si klidně můžou mlít své „uhlíkové“ hamotiny.
Problém je, že v dnešní době jsou Ropák a Zelená perla od ekologů, (případně též bludný balvan od Sisyfa) spíš vyznamenáním.
Řeka Labe by se měla naopak odkanalizovat (i jen částečně nebo úsekově). Ponechání Labe u Děčína tak jak je, nám ukazuje jak by měla řeka minimálně vypadat. Takové odkanalizování proběhlo ve Francii i Německu – výsledky veskrze pozitivní. Potenciál řeky je VE VYUŽITÍ k rekreačním účelům, vodním sportům a celkovému zlepšení životního prostředí. Řeka bez kanálů a přehrad bude ráj na zemi.
Řeka není dálnice pro těžký průmysl. Těžký průmysl nemůže být naší prioritou. To jsou myšlenky 19. století.
Jistěže těžký průmysl by měl být naší prioritou, už proto, že vynáší relativně nejvíce. A těžký průmysl potřebuje mj. i vodní cesty, protože na auta či vlak se jeho výrobky často nevejdou.
MMCH Labe je vodní cestou od pravěku, takže aktivity zelených se nás snaží dostat ještě před toto období.
Být ekologisté už v raném novověku nepostavil by Jakub Krčín z Jelčan jediný rybník….A pokud by se mu podařilo jeden malý prosadit, určitě+ ne soustavu…